Jump to content
thanos13

Golf 5/6 - Τοποθετηση Πολυλειτουργικου Τιμονιου [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Ε μάλλον ότι λένε στα ξένα φόρουμ δηλαδή η γνωστή κωδικοποιήση όταν βάλει κανείς πολυλειτουργικό.

Εντάξει το κάναμε κι αυτό :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Λ Ε Ι Τ Ο Υ Ρ Γ Η Σ Ε Ε Ε Ε Ε Ε Ε Ε Ε Ε.....!!!!!!!!!!! thumbsup.gifthumbsup.gifthumbsup.gifthumbsup.gifthumbsup.gifthumbsup.gifthumbsup.gifthumbsup.gif

Μετα απο πολυ ψαξιμο και σπαζοκεφαλιασμα το τιμονακι αποκωδικοποιηθηκε αφου περαστηκε ο νεος εγκεφαλος και το crise control και ολα δουλευουν αψογα, χωρις σφαλματα και χωρις πατεντες και κοψε ραψε!!

Eνα μεγαλο μπραβο στον Μιχαλη Κολιαβασιλη (M R D tuning) οπου ανελαβε και ολοκληρωσε το project γρηγορα με υπευθυνοτητα και απολυτη επιτυχια!!! clapping.gifclapping.gifclapping.gif

απιθανη αλλαγη,μπραβο σου....... :thumbsup: :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

απιθανη αλλαγη,μπραβο σου....... clapping.gifthumbsup.gif

Σ'ευχαριστω πολυ Δημητρη! closedeyes.gif

Αντε και οι επομενοι να παιρνουν σειρα..... whistling.gifwhistling.gif

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη slip ring δεν άλλαξες έτσι ?

Οχι κοσμα! Αφησα αυτο που ειχε ειδη επανω το αμαξι! Δηλαδη το: 1K0-959-653-C

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά εντυπωσιακό το αποτέλεσμα στο GOLF του Vaio. Έχω όμως μία απορία, γιατί οι τιμές στο ebay κυμαίνονται από 250 μέχρι 770 ευρώ??

Τα φθηνά είναι "μούφα" τιμόνια? Παίζει να μην δουλεύουν αερόσακοι κλπ και να τίθεται θέμα ασφάλειας??

Επίσης κανένα νομίζω δεν έχει από το ebay την κόκκινη ραφή που έχει κανονικά το γνήσιο τιμόνι του MK6 GTI.

http://search.eim.ebay.gr/?Query=golf+vi+gti+steering

Link to comment
Share on other sites

Τα φθηνά είναι "μούφα" τιμόνια? Παίζει να μην δουλεύουν αερόσακοι κλπ και να τίθεται θέμα ασφάλειας??

Eπίσης κανένα νομίζω δεν έχει από το ebay την κόκκινη ραφή που έχει κανονικά το γνήσιο τιμόνι του MK6 GTI.

Τα συγκεκριμένα τιμόνια είναι από scirocco γι'αυτό και δεν έχουν κόκκινες ραφές απλά αναφέρει σε τι αυτοκίνητα είναι συμβατά.

Τα τιμόνια είναι original δεν νομίζω να παίζει κάποιο τέτοιο σενάριο σχετικά με την ασφάλεια.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά εντυπωσιακό το αποτέλεσμα στο GOLF του Vaio. Έχω όμως μία απορία, γιατί οι τιμές στο ebay κυμαίνονται από 250 μέχρι 770 ευρώ??

Τα φθηνά είναι "μούφα" τιμόνια? Παίζει να μην δουλεύουν αερόσακοι κλπ και να τίθεται θέμα ασφάλειας??

Επίσης κανένα νομίζω δεν έχει από το ebay την κόκκινη ραφή που έχει κανονικά το γνήσιο τιμόνι του MK6 GTI.

http://search.eim.eb...vi+gti+steering

Σ'ευχαριστω πολυ φιλε μου! Οι τιμες στα τιμονια παιζουν αναλογα με τι τιμονι θα παρεις!

Δηλαδη: Π.χ. αν ειναι απλο,αν ειναι πολυλειτουργικο, αν ειναι πολυλειτουργικο με paddles, εαν ειναι πολυλειτουργικο με paddles και το λογοτυπο R ή GTI π.χ. και αν ειναι καινουριο ή μεταχειρισμενο, ακομα και αναλογα ποσο θελει να το πουλησει ο καθ'ενας μεσα στο e-bay.

Στο e-bay εχω δει να πουλανε τιμονι με λογοτυπο GTI και κοκκινες ραφες, αλλα ειναι λιγο σπανιο να το πετυχεις! nea.gif

Παντως ολα αυτα τα τιμονια ειναι γνησια και δεν υπαρχει κανενα προβλημα με αεροσακους και θεματα ασφαλειας! smile.gif

Link to comment
Share on other sites

ok παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Αφού είναι original όλα καλά!! Τώρα αν δεν έχει κόκκινη ραφή ή αν έχει λογότυπο R ή GTI αυτά είναι δευτερεύουσας σημασίας. Το βασικό είναι ότι είναι καταπληκτικά σε εμφάνιση, ειδικά στο πριν και μετά που έχει ποστάρει pics ο Vaio φαίνεται λες και είναι άλλο αυτοκίνητο με το νέο τιμόνι!! :D

Link to comment
Share on other sites

καλά το τιμονάκι είναι τρέλα... εγώ που έχω gt με απλό τιμόνι μπορώ να φορέσω το πολυλειτουργικό του mk6 gti ή του scirroco??? η διαδικασία είναι η ίδια? ξαναλέω έχω το σκέτο τιμονάκι τώρα...

Link to comment
Share on other sites

απο την στιγμη που εχεις απλο τιμονι χωρις κουμπακια για να βαλεις ενα με κουμπακια ειτε ειναι απο το μκ5 ειτε απο το μκ6 θελεις:

εγκεφαλο τιμονιου για να δουλεψουν τα κουμπια

αν παρεις το τιμονι απο το μκ6 θα χρειαστεις κ εναν αεροσακο

η διαδικασια ειναι ιδια.αν εισαι απο θεσσαλονικη μπορω να σου πω που το εβαλα εγω.

Link to comment
Share on other sites

εγω θελω να βαλω πολυτειργικο τιμονι και μου ειπανε οτι κανει 850 ευρω.... ;) .. δεν τα δινω με τιποτα για 5 κουμπακια

Μαλλον ρώτησες σε αντιπροσωπεία .... γι αυτό ! ;)

Link to comment
Share on other sites

απο την στιγμη που εχεις απλο τιμονι χωρις κουμπακια για να βαλεις ενα με κουμπακια ειτε ειναι απο το μκ5 ειτε απο το μκ6 θελεις:

εγκεφαλο τιμονιου για να δουλεψουν τα κουμπια

αν παρεις το τιμονι απο το μκ6 θα χρειαστεις κ εναν αεροσακο

η διαδικασια ειναι ιδια.αν εισαι απο θεσσαλονικη μπορω να σου πω που το εβαλα εγω.

μήπως χρειάζομαι και την μεγάλη οθόνη στο καντράν για να δουλέψει? εμένα έχει τη μιση... ό,τι χρειάζομαι υπάρχει στο ebay? αθήνα μένω αλλά αν δεν βρώ άκρη με την τοποθέτηση θα μπορούσα να ανέβω...

Μαλλον ρώτησες σε αντιπροσωπεία .... γι αυτό ! ;)

φίλε μου εγώ που έκανα έναν γρήγορο υπολογισμό του κόστους απο ebay κατέληξα:

320 τιμονι

80 αερόσακος

εγκέφαλος ???

τοποθέτηση ???

φτάνουμε δηλαδη στα 500-600???

Link to comment
Share on other sites

μου φαινονται αρκετα λεφτα για να βλεπεις απλα ενα αλλο τιμονι αν εχεις ηδη πολυλειτουργικο αν δεν εχεις τοτε παει και ερχεταιγιατι ειναι και κοπος και χρονος και χρημα περιπου 500 τα οποια μπορεις να τα χρησιμοποιησεις καπου αλλου που θα ειναι περισσοτερο χρησιμα

Link to comment
Share on other sites

Οι αντιπροσωπείες έχουν πολλή υψηλή τιμή.

Παράδειγμα όταν έψαχνα το Multifuction Edition 30 είχε 1100 χωρίς τα κουμπάκιαthumbsdown.gif

Φυσικά Ebay και όλα μια χαρά.. Αυτά πριν 2 χρόνια...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

παιδες οποιος εχει το απλο τιμονι απλα ΔΕΝ συγκρινεται η αισθηση με το κοφτο GTI R32 RLine Οπως θελετε πειτε το.

οτι κ να λεμε οσα λεφτα κ να σκαμε στην εμφανιση δεν τα χαιρομαστε οσο την αισθηση του τιμονιου.

ο καθενας ας λεει οτι θελει αρκει να ειναι απο προσωπικη εμπειρια κ οχι οσα δε φτανει η αλεπου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μήπως χρειάζομαι και την μεγάλη οθόνη στο καντράν για να δουλέψει? εμένα έχει τη μιση... ό,τι χρειάζομαι υπάρχει στο ebay? αθήνα μένω αλλά αν δεν βρώ άκρη με την τοποθέτηση θα μπορούσα να ανέβω...

φίλε μου εγώ που έκανα έναν γρήγορο υπολογισμό του κόστους απο ebay κατέληξα:

320 τιμονι

80 αερόσακος

εγκέφαλος ???

τοποθέτηση ???

φτάνουμε δηλαδη στα 500-600???

Ο εγκεφαλος απο αντιπροσωπεια εχει: 190€

Απο e-bay: 80-90 € αλλα ειναι πολυ δυσκολο να τον βρει κανεις.

Τοποθετηση 20-40 € αναλογα το ηλεκτρολογο...

Link to comment
Share on other sites

απο την στιγμη που εχεις απλο τιμονι χωρις κουμπακια για να βαλεις ενα με κουμπακια ειτε ειναι απο το μκ5 ειτε απο το μκ6 θελεις:

εγκεφαλο τιμονιου για να δουλεψουν τα κουμπια

αν παρεις το τιμονι απο το μκ6 θα χρειαστεις κ εναν αεροσακο

η διαδικασια ειναι ιδια.αν εισαι απο θεσσαλονικη μπορω να σου πω που το εβαλα εγω.

δεν μου στελνεις εμενα που ειμαι απο θεσσαλονικη κ θελω να αλλαξω τιμονι....

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

ta ιδια εκανα και εγω στο 4σαρι με του ρ32 μονο το στεφανι γνησιο ειχα πληρωσει 450 για την αισθηση....

Link to comment
Share on other sites

¶ντε ωραία! Μακάρι να δουλέψουν όλα καλά όπως τα λένε στα ξένα φόρουμ. Δώρο ενα cruise control ? από που τα πήρες ?

τελικα η τοποθετηση επαιξε?

εχω ακριβως το ιδιο προβλημα τιμονι απο ebay scirroco πολθλειτουργικο το οποιο εχω βαλει σε GT golf 2008 και δεν παιζει τιποτα ουτε η κορνα.

αμα βαλω slip ring 1k0 959 653 C και εγκεφαλο can bus 1k0 953 549 CH θα στρωσουν τα πραγματα ???

αν καποιος γνωριζει ας απαντησει διοτι με επειγει...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.