Jump to content
thanos13

Golf 5/6 - Τοποθετηση Πολυλειτουργικου Τιμονιου [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

καλησπερα παιδια!!αντιμετωπιζω ενα προβλημα σχετικα με τα πληκτρα του τιμονιου. εχω ενα golf mk6.αλλαξα το clockspring η αλλιως τον δακτυλιο τιμονιου και απο τοτε που εβαλα το καινουργιο δεν δουλευουν τα πληκτρα και η κορνα. χρειαζεται καποιο σεταρισμα??γιατι το εχω παει σε αντιπροσωπεια και δεν γνωριζουν καν για σεταρισμα....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας! Έχω λίγες μέρες τώρα που αγόρασα το πρώτο μου αυτοκίνητο (Golf Gt mk5). Έχω βρει να βάλω έξτρα τα κουμπιά στο τιμόνι! Μετά απο πολύ ψάξιμο και στο forum δεν κατάφερα να βρω εάν αυτό που θέλω να κάνω γίνεται καθώς και τι άλλο χρειάζεται! Γνωρίζει κανένας εάν μπορώ να εγκαταστήσω τα κουμπιά πολλαπλών σε τιμόνι που δεν έχει και εάν ναι τι άλλο εξάρτημα χρειάζομαι! Το ραδιόφωνο μου είναι το RCD300 και τα κουμπιά.....

http://www.ebay.com/itm/231470157734?_trksid=p2055119.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι και τόσο απλό, υπάρχει έτοιμη οδηγία εδω

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=25486

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ! Από ότι κατάλαβα θέλει αλλαγή ολόκληρο το τιμόνι καθώς και ο εγκέφαλος! Σε ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

εαν πιανουν τα χερια σου μπορεις να βαλεις τα κουμπια σε τιμονι που δεν εχει κουμπια,απλα θελει λιγο κατεργασια και το αποτελεσμα μαμα.Επισης χρειαζεσαι ενα μικρο εγκεφαλακι που μπαινει μεσα στο τιμονι και τον εγκεφαλο που ειναι κατω απο το τιμονι εαν χρειαζεται.Παντως τα κουμπια με υπομονη και λιγο dremel μπαινουν,Απο κατω υπαρχουν οι μαμα θεσεις και το σπειρωμα για τις βιδες που τα κραταει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο εμενα ....εχω ενα GOLF ΜΚV gt 170ps 2007 αυτο με τιν μεγαλη οθονη.Το τιμονι μου ειναι το απλο....Γινετε να γινει προσθηκη κουμπιων απο πολυλειτουργικο τιμονι χωρις να αλαχτει το τιμονι....απλα να παρω τα κουμπια...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, οταν λες μικρο εγκεφαλακι? ονομασια ι καποιο λινκ για να το ψαξω γιατι μ ενδιαφερει.Εκτως αυτου του εγκεφαλου χρειαζεται κατι αλλο?Ειναι σιγουρο οτι ολα χρειαζονται αφτο τον εγκεφαλο?Πιστευω τα κουμπια μπορουν να μπουν ευκολα εφοσον εχει τις βασεις το τιμονι.

Link to comment
Share on other sites

@sokos

Πρεπει ναλλαχτει το τιμονι αλλιως δεν γινεται. Τουλαχιστο oem στην εμφανιση

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

IMG_0918_zpsnwadrcfs.jpg

 

 

και οποιος θελει να βαλει στην αθηνα με εγγυηση οτι θα πετχει στον MRD αργυρουπολη.κορθφη..  10 στα 12 κοθμπια μου δουλεουν στο νεο τιμονι..το back και το μικροφωνο δε μου δουλευουν μονο ολα τα αλλα οκ.κομπλε

Link to comment
Share on other sites

On 27/2/2016 at 3:27 ΠΜ, XIONOULIS said:

IMG_0918_zpsnwadrcfs.jpg

 

 

και οποιος θελει να βαλει στην αθηνα με εγγυηση οτι θα πετχει στον MRD αργυρουπολη.κορθφη..  10 στα 12 κοθμπια μου δουλεουν στο νεο τιμονι..το back και το μικροφωνο δε μου δουλευουν μονο ολα τα αλλα οκ.κομπλε

Γεια σας. Αυτό τιμόνι σε 5αρι μπαίνει;

Screenshot_2016-07-19-14-55-45.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που το είχα ψάξει για τοποθέτηση σε EOS μπορώ να σου πω ότι μπαίνει αλλα πολυ πιθανόν να χρειαζεται αλλαγή εγκεφάλου στο τιμόνι και αν έχεις κόκκινη οθόνη δεν θα παίζουν όλα τα κουμπιά.

Όποτε εγώ το είχα αποκλείσει, δεν θέλω να βάλω κάτι και να λειτουργεί κατα το ήμισυ.

Link to comment
Share on other sites

On ‎19‎/‎7‎/‎2016 at 2:54 ΜΜ, ntip said:

Γεια σας. Αυτό τιμόνι σε 5αρι μπαίνει;

Screenshot_2016-07-19-14-55-45.png

Καλησπερα

 

το τιμονι αυτό μπαινει σε Golf 7 edition 40??

 

εχει καποιος μια ενδειξη τιμη που μπορει να εχει??

 

 

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.εχουμε ενα golf 4 και θελουμε να βαλουμε το τιμονι απο 6 'η 7.τι ακριβωσ χρειζομαστε για να δουλεψει εκτοσ απο το τιμονι τον αεροσακο ?μηπωσ γνωριζει καποιοσ?το εχω δει φορεμενο.σασ ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πολύς λόγος έχει γίνει για το περιβόητο slipring, που δυστυχώς δεν εμφανίζεται ο τύπος του σε σκανάρισμα με VAGcom ή VCDS, βρήκα πως να δω με τα μάτια μου τον κωδικό ανταλλακτικού.

http://www.steliosh.net/golf/

 

Περιγράφω όλη τη διαδικασία, συνοπτικά.

 

Edited by steliosh
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους !! Μεσα στην ζεστη με επιασε η μανια για βελτιωση. Γραφω εδω για να μην ανοιξω νεο θεμα. Ειμαι Απο αθηνα - γαλατσι. Εχω το Jetta tsi 140 hp mk5 του 2008. Πηρα προσφατα σε πολυ καλη κατασταση και του εβαλα το flat buttom απο gti το πολυλειτουργικο τιμονι με τα κουμπια . Που να βρω μεταχειρο τον ηλεκτρονικο εγκεφαλο τιμονιου συν το καλωδιο ωστε να δουλεψουν τα πληκτρα ..??  Εχω δει καποιο σετ στο ebay αλλα τι πρεπει να προσεξω ποιο κωδικο να παρω κλπ. Τα βρηκα και απο εδω σε εναν μαντρα αλλα ηθελε 150 ευρω σε μεταχειρο παντα και δεν τα πηρα απο αυτον και δεν ξερω τι να κανω !! Και ετσι μου αρεσει πολυ το αμαξι αλλα θα ηθελα να δουλευουν και τα πληκτρα !! Εχετε να μου στείλετε εστω μεσο pm καποια μαγαζια η λινκ ωστα να μην μας βγει ο κουκους αηδονι ??  Τι λυση λετε να βρουμε ?? Ευχαριστω !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι. Ψάχνω όπως σας είπα καλώδιο και εγκεφαλακι για το jetta tsi 2008 μιας και του έβαλα πολυλειτουργικό flat bottom ώστε να δουλέψουν τα κουμπιά.. Βρήκα από φίλο από golf 6 με το κοφτό τιμόνι το παρακάτω, ξέρετε αν κάνει?? Εάν όχι μια βοήθεια τι ταιριάζει στο δικό μου..?? 

 

DSC_0831.JPG

Edited by GEOZN8
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους . Ψάχνω και εγώ καλώδιο και εγκέφαλο για το jetta tsi 2008 μου μιας και του έβαλα πόλη-λειτουργικό flat bottom τιμόνι από GTI ώστε να δουλέψουν τα κουμπιά.. Τελικά και μάλλον είμαι τυχερός γιατί πήγα σήμερα σε αντιπροσωπεία vw και με τον αριθμό πλαισίου είδαν χωρίς VAG-COM ότι έχω εγκέφαλο τιμονιού 1K0-953-549-BK  που είναι από highline οπότε κάνει !! Ψάχνω λοιπόν και το γνωστό καλώδιο  1K0 971 584 C . Μου είπαν βεβαία από το συνεργείο ότι παίζει και να μην θέλει άλλαγμα και να κάνει το δικό του άλλα θα το δουν όταν τους το πάω. Βρήκα ένα 1K0 971 584 C στα 38 ευρώ , 2 κωδικούς  5K0 971 584 C στα  20 και 23 ευρώ ,  1K0 971 584 K στα 50 ευρώ , και σκέτο 1K0 971 584 στα 30 ευρώ. Αυτοί οι κωδικοί καλωδίων κάνουν ξέρετε για το πολυλειτουργικό η θέλει μόνο το 1K0 971 584 C για να δουλέψει ?? Ευχαριστώ !!!

Edited by GEOZN8
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ο εγκεφαλος που εχω ειναι ο 1K0-953-549-BK αρα κανει μια χαρα. Ψαχνω για καλωδιο  1K0 971 584 C και βρηκα αρκετα μεταχειρο απο εδω απο μαντρα στα 25 με 30 ευρω τι πρεπει να προσεξω γραφει επανω 1K0 971 584 C η οχι ?? Επειδη μου ειπε οτι εχει αρκετα αν δεν εχει αυτον τον κωδικο ποιον αλλον να βαλω ωστε να κανει για το πολυλειτουργικο ?? Ειπαν στν vw μιας και εχω εγκεφαλο απο highline ισως κανει και το καλωδιο και δεν θελει αλλαγη. Θα τον δουν μετα τον 15 αυγουστο γιατι λειπει ο ηλεκτρολογος τους.. Εγω πως μπορω να ξερω αν κανει το καλωδιο που εχω και δεν χρειαζεται να παρω αλλο ??

Link to comment
Share on other sites

On 8/7/2017 at 7:22 ΜΜ, GEOZN8 said:

Λοιπον ο εγκεφαλος που εχω ειναι ο 1K0-953-549-BK αρα κανει μια χαρα. Ψαχνω για καλωδιο  1K0 971 584 C και βρηκα αρκετα μεταχειρο απο εδω απο μαντρα στα 25 με 30 ευρω τι πρεπει να προσεξω γραφει επανω 1K0 971 584 C η οχι ?? Επειδη μου ειπε οτι εχει αρκετα αν δεν εχει αυτον τον κωδικο ποιον αλλον να βαλω ωστε να κανει για το πολυλειτουργικο ?? Ειπαν στν vw μιας και εχω εγκεφαλο απο highline ισως κανει και το καλωδιο και δεν θελει αλλαγη. Θα τον δουν μετα τον 15 αυγουστο γιατι λειπει ο ηλεκτρολογος τους.. Εγω πως μπορω να ξερω αν κανει το καλωδιο που εχω και δεν χρειαζεται να παρω αλλο ??

Ψάχνοντας με VCDS το Jetta του Γιώγου, διαπιστώσαμε ότι ΔΕΝ έχει τον ΒΚ αλλά τον BF (δηλαδή midline, που δεν υποστηρίζει MFSW)! Που στο καλό τον είδαν?!!! 

Χτες βάλαμε το καλώδιο το 1K0 971 584 C πάνω και αφού τα συναρμολογήσαμε, δεν έπαιζε η κόρνα... φτου! Πάλι πίσω στο "παλιό" καλώδιο! 

Σήμερα, ο Γιώργος βρήκε ένα εγκεφαλο BG, οπότε, τελος πάντων, τον αλλάξαμε σήμερα, δούλεψαν όσα κουμπιά πρέπει (volume και menu στην μεσαία MFD του). Η κόρνα δούλεψε, ο φωτισμός των κουμπιών δούλεψε.

Επιπλέον, μια και είχαμε το VCDS εύκαιρο, βάλαμε να δείχνει την ταχύτητα στο ραδιόφωνο (RCD300 mp3) (τρικ που γίνεται εύκολα με VCDS), βάλαμε τους καθρέφτες να ρυθμίζονται ξεχωριστά και να κλειδώνουν οι πόρτες στα 15. 

Ταυτόχρονα, μας παίδεψε αρκετά το adaptation μετά την εξαγωγή/επανατοποθέτηση του αερόσακκου... Για κάποιο λόγο δεν γινόταν με τίποτε!

Μπορεί να κάναμε και 15 φορές αργά αργά τη διαδικασία... Τελικά, ο Γιώργος κάπως μαγικά... την πέτυχε! 

Εγώ που έχω επίσης BF, περιμενω πλέον από Κινεζία μεριά τον δικό μου CH να τον βάλω... τον άλλο μήνα!

Οπότε, για μένα προς το παρόν δεν παίζουν τα paddles του DSG!

Σημειωτέον, ότι κουμπιά έχει πάνω το τιμόνι, είτε μπρος, είτε paddles από πίσω, οι εγκέφαλοι τα θεωρούν MFSW! 

 

Επόμενο project για το Γιωργο τα φωτα στο κάτω μέρος των θυρών (θα τα βρούμε στο αντίστοιχο θέμα) και για μένα ο εγκέφαλος CH, πρώτα, και μετά και γω τα φωτάκια αυτά !!!

 

Edited by steliosh
ορθωγραφεία!
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ο φίλος ο @steliosh με πρόλαβε !! Και ναι τα καταφέραμε, φίλε Στέλιο σε ευχαριστώ πολύ και δημόσια για όλο τον χρόνο που μου διέθεσες και κάναμε την δουλειά !! Ναι παιδευτήκαμε αρκετά άλλα τα κάναμε όλα !!

Δουλεύουν όλα και τα κουμπιά στο τιμόνι και όλες οι υπόλοιπες οι εντολές που δώσαμε. Ο Στέλιος τα κάνει όλα με κέφι έχει γνώση του αντικειμένου vcds κλπ και ειναι πολύ προσεχτικός στο ότι κάνει και εντολές αλλά και στα

πλαστικά βάλε βγάλε να μην σπάσει τίποτα !! Ναι μόλις έρθει και ο δικός σου ο εγκέφαλος θα έρθω για καφέ να τα κάνουμε παρέα. Σε Ευχαριστώ πολύ για όλα !! Τώρα γιατί στην auto club μου είχαν πει ότι έχω τον 1K0-953-549-BK ενω τελικά ειχα τον 1K0-953-549-BF δεν ξέρω αλλά τελικά τέλος καλό βάζοντας τον1K0-953-549-BG τελικά.

 

Ίσως εν καιρό ψάξω να βρώ τα πιο παλιά κουμπιά του 2005.5 όπως βλέπεται και στην φώτο ποιο κάτω να τα βάλω στο τιμόνι  ώστε όπως είπαμε με τον Στέλιο να δουλεύουν το volume  να δουλεύουν και οι εναλλαγές στο cd η στο radio !! Αλήθεια τα έχει βάλει κανείς αυτά δουλεύουν όλα χωρίς μεγάλη οθόνη καντράν η όχι ?? Όλα καλά τελικά !! Σειρά τα φωτάκια μετά και, και, και,  .... :thumbsu:

 

 

mfswbutton.jpg.361294c6744d65203fb2301e6145a5bb.jpg

Edited by GEOZN8
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.