Jump to content
thanos13

Golf 5/6 - Τοποθετηση Πολυλειτουργικου Τιμονιου [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Πριν χρόνια, είχα ένα Leon FR (2.0 TFsi, DSG6) 1P (ίδιο σασί με Golf MK5) που ήταν η πιο πλούσια δυνατή έκδοση, και είχε αυτά τα κουμπάκια:

 

Cimg9935.jpg

 

Τα οποία... είναι της "παλιάς" γενιάς, αλλά ουσιαστικά αυτά θέλει κανείς! Οχι μόνο το volume και τις λειτουργίες της (μεγάλης) MFD... To Leon είχε και τη μεγάλη MFD, και B και άλλα πολλά... 

Οπότε... πάμε και βλέπουμε, πως θα αναβαθμίσουμε!!!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

και... δούλεψαν τα paddles για το DSG επιτέλους!

Σήμερα τοποθετήθηκε εγκέφαλος τιμονιού CH, αλλά φυσικά εδώ είναι VW δεν είναι παίξε γέλασε!

(Θυμίζω ότι έχω εδώ πλήρες μέχρι τώρα ιστορικό: www.steliosh.net/golf/ όλα μαζεμένα σε ένα μέρος, το δικό μου, άρα δεν χάνονται με το χρόνο, και είναι κατηγοριοποιημένα σε ενότητες και φυσικά με φωτό!)

 

Τι έχουμε λοιπόν?!

 

η νέα εμφάνιση των coding για τον CH:

 

screenshot2%20new%20ch.jpg

 

Δοκίμασα το 0001232 και βγάζει σφάλμα, και δεν παίζουν (και δεν φωτίζονται, το είδα, παρότι ντάλα ήλιος!)

Οπότε, με το 0001632 έκατσε σωστά.

Οσον αφορά το Cruise Control, δοκίμασα και τις 3 θέσεις και η σωστή είναι το 3 (το προτελευταίο νουμερο στο coding) και φυσικά τσέκαρα ότι λειτουργεί (λόγω του κωδικού του μοχλοδιακόπτη, δείχνει λαμπάκι στο κοντέρ μετά τα 20 χλμ/ωρα).

 

Παρόλα αυτά, η VW (που λέγαμε κλπ!) προφανώς αυτόν τον εγκέφαλο τον προορίζει για νεώτερα του δικού μου (2008 1.4TSi BMY DSG6), με αποτέλεσμα να μου λέει και το άσχετο σφαλματάκι:

 

Παράθεση

Address 16: Steering wheel        Labels: 1K0-953-549-MY9.lbl
   Part No SW: 1K0 953 549 CH    HW: 1K0 953 549 CH
   Component: J0527           056 0111  
   Coding: 0001232
   Shop #: WSC 12345 123 12345
   VCID: 7AFC6AC735CCFEEE13-802E

   Subsystem 1 - Part No: XXXXXXXXXXX 
   Component: E0221           002 0010

2 Faults Found:
01044 - Control Module Incorrectly Coded 
            000 -  - 
01426 - Controls in Steering Wheel (E221) 
            004 - No Signal/Communication - Intermittent

...που σημαίνει ότι δεν έχω τα μπροστινά MF κουμπιά (δεν τα ήθελα εξ αρχής!).

Το δεύτερο, το intermittent έσβησε στο επόμενο σκανάρισμα, βόλτα, ξανασκανάρισμα (βαρέθηκα να το σώσω!!!).

Εν τω μεταξύ, έχει ενδιαφέρον ότι ο controller (καινούριος) θέλει ένα αρχικό coding (έρχεται με το 0001234 !!!!), βάζεις το δικό σου coding και μετά πατάς 2φορές do it και το κρατάει.

εκανα και δύο adaptations εν κινησει, αργά αργά, ένα Basic Setting Steering Angle sensor G85, και ένα steering limit stop adaptation, και σβήσανε όλα τα "κακά" λαμπάκια και το τιμόνι δουλεύει σωστά!

 

 

 

Edited by steliosh
spelling!
Link to comment
Share on other sites

Μια σημαντική σημείωση για όλους!

 

Ο αριθμός ανταλλακτικού για την βίδα που κρατάει το τιμόνι στην κολώνα, και που δεν πρέπει να βγει πάνω από 5 φορές είναι:

 

Ν90 799 102 

 

Το δε κόστος της είναι αστείο: 5,5 ευρώ. 

Την παράγγειλα, έρχεται σήμερα, θα την αλλάξω όταν και αν ξαναβγεί ο αερόσακκος... (εχω φτάσει στις 4... ζωές!)

 

23949155_1357697881023619_15422703_o.jpg

Edited by steliosh
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα

Σχετικά με την εγκατάσταση τιμονιού πολλαπλών χρήσεων ήθελα να ρωτήσω

αγόρασα το τιμόνι με το εγκεφαλάκι του μαζί με τηλεχειρισμό μόνο από αριστερά και κράτησα το ίδιο διακόπτη με την δεξιά λειτουργία για να μην έχω μπερδέματα΄.

επίσης άλλαξα το καλώδιο του αερόσακου  ώστε να τα συνδέσω.

αποτέλεσμα ήταν να μην έχω κόρνα και να μην λειτουργούν τα multi από αριστερά

 

το αμάξι δεν έχει εγκέφαλο κάτω από την κολόνα αλλά όλες οι λειτουργείς γίνονται μέσω της σερπαντίνας την οποία δεν έχω αλλάξει

 

ξέρει κανείς αν την αλλάξω θα δουλέψει  το σύστημα η αν κάνω κάτι λάθος ????

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα πήρα ένα τιμόνι από GTI για να αλλάξω το ξεβαμμένο τριάκτινο του tsi και το καινούριο έχει τα κουμπιά οποτε μπαίνω στο τρυπάκι να τα φτιάξω να δουλέψουν 
Το αυτοκίνητο δεν έχει πολλαπλών χρήσεων από εργοστασιακό είναι tsi (BMY) του 07 sportline με εργοστασιακό cruise control και την μικρή οθόνη στο καντράν radiocd είχε το standard με την ασπρόμαυρη οθόνη και το έχω αλλάξει  πριν χρόνιια  πάλι με ίδιο από GT νομίζω που παίζει και mp3  (το εργοστασιακο δεν ειχε mp3)

Τι χρειάζεται να πάρω από εγκέφαλο και καλωδίωση? επίσης αν ξέρετε και κάποιον που μπορεί να κάνει όλη την δουλειά  τποθέτηση και κωδικοποισεις μιας και προτιμώ να μην βάλω χέρι να μπλέξω και κάνω το καντράν χριστουγεννιάτικο δέντρο... δεν με ενδιαφέρει να είναι αποκλειστικά επαγγελματίας...

Edited by Deus164
Link to comment
Share on other sites

Πήρα προχθές το αυτοκίνητο από το φανοποιείο φίλου που το είχα αφήσει για συμμαζέματα και χθες άλλαξα το τιμόνι 
 

Για την ιστορία...
Το αυτοκίνητο από εργοστάσιο έχει τον εγκέφαλο midline 1K0-953-549-BC με το bug (έχει εργοστασιακό cruise control και trip computer με την μικρή οθόνη) 
 στη κωδικοποίηση του εγκεφαλου από εργοστάσιο έχει ένα λάθος value μάλλον σχετικό με το bug 

 

Στο ψηφίο για το τιμόνι έχει 0 που αντιστοιχεί σε απλό τετράκτινο τιμόνι το αυτοκίνητο έχει τριάκτινο από εργοστασιακό που αντιστοιχεί σε 1  όταν το αλλάζω και πατάω το Do It! για να πάρει την κωδικοποίηση μου βγάζει Value out of range και δεν το δέχεται δοκίμασα και τις άλλες επιλογές που έχει 2,3... και δεν δέχεται καμια δεν το αλλάζει


Όχι ότι έχει κάποιο θέμα που έχει σαν επιλογή το 4 spoke αντί για 3 spoke έτσι και αλλιώς λίγα είναι τα ψωμιά του ακόμα για να δουλέψουν κουμπιά στο τιμόνι θα αλλαχτεί με κάποιον από τους hiline

 

Ίσως στον BC  εγκέφαλο  να οφείλεται και μια άκυρη βλάβη που βλέπω στο VCDS από πάντα (DTC memory error) το έχω πάει στην αντιπροσωπεία παλιότερα να την δούνε και δεν  βρίσκαν κάτι...ούτε βλέπαν κάποια βλάβη,  δεν ανάβει κάποιο λαμπάκι η οτιδήποτε περίεργο αλλα πάντα βγάζει αυτή τη βλάβη που σβήνετε μεν αλλα εμφανίζεται παλι μετά από μια βόλτα
Στο wiki της rosstech που την είχα ψάξει θυμάμαι ότι έλεγε κάτι σχετικό με το CC αλλα ποτε δεν είχα πρόβλημα πάντα δούλευε κανονικά

Edited by Deus164
Link to comment
Share on other sites

Αν και έχω ρωτήσει και σε ένα άλλο θέμα τα γράφω λίγο μαζεμένα εδώ μιας και εδω διάβασα αρκετά περισσότερα...
έχω ένα golf v tsi BMY του '07 είχε το απλό τιμόνι και το άλλαξα με το Edition 30 MFU steering wheel 1K0419091GKXAN
https://shop.ahw-shop.de/sportlenkrad-gti-original-vw-golf-5-eos-jetta-multifunktionslenkrad-schwarz/rot

Spoiler

 

 

A3G6ySF.jpg

 

Το αυτοκίνητο έχει CC με το κουμπί που έχει 2 θέλεις on/off και την μικρή οθόνη με τις extra λειτουργίες από το κουμπί στον δεξί διακόπτη και RCD300 mp3

 

Ο εργοστασιακός εγκέφαλος τιμονιού είναι ο 1K0953549BC (Midline SW 0070) έχω παραγγείλει και περιμένω να έρθει ο 1K0953549BG (Highline SW 0101) και το αντίστοιχο καλώδιο
Ήμουν έτοιμος να παραγγείλω τον 1K0953549CH από ebay αλλα ψάχνοντας είδα ένα post που έγραφε ότι θέλει τον ποιο καινούριο διακόπτη CC με τις 3 θέσεις on/cancell/off  οποτε και άρχισα να ψάχνω για το BD, βρήκα μονο έναν σε λογική τιμή που είχε σπασμένο το ένα κλιπ... οποτε και παρήγγειλα το BG


 

Αλλα έχω μερικές ερωτήσεις

Με τον BG εγκέφαλο θα δουλέψει το CC με τον απλό διακόπτη και τα πλήκτρα τιμονιού που είναι από 2006 και μετά? 

αν δουλέψουν από όσο μπορώ να καταλάβω αριστερά θα παίξει το vol+ vol-  mute και από αριστερά το up και down στην οθόνη

Χρειάζεται να παραγγείλω και το slipring?  δεν άνοιξα τα πλαστικά καλύμματα να το δω αλλα υπολογίζω ότι έχει το 1K0959653-C μιας και έχει CC και extra λειτουργίες στη μικρή οθόνη

Spoiler

ESfjAGr.jpg

 WGIswtc.jpg

 



 

Edited by Deus164
Link to comment
Share on other sites

On 11/1/2019 at 12:24 ΜΜ, Μακεδονιά Χώρα Ελληνική said:

Καλησπέρα και από μένα

Σχετικά με την εγκατάσταση τιμονιού πολλαπλών χρήσεων ήθελα να ρωτήσω

αγόρασα το τιμόνι με το εγκεφαλάκι του μαζί με τηλεχειρισμό μόνο από αριστερά και κράτησα το ίδιο διακόπτη με την δεξιά λειτουργία για να μην έχω μπερδέματα΄.

επίσης άλλαξα το καλώδιο του αερόσακου  ώστε να τα συνδέσω.

αποτέλεσμα ήταν να μην έχω κόρνα και να μην λειτουργούν τα multi από αριστερά

 

το αμάξι δεν έχει εγκέφαλο κάτω από την κολόνα αλλά όλες οι λειτουργείς γίνονται μέσω της σερπαντίνας την οποία δεν έχω αλλάξει

 

ξέρει κανείς αν την αλλάξω θα δουλέψει  το σύστημα η αν κάνω κάτι λάθος ????

 

Αν και έχει περάσει ένας μηνας + ... είχα βάλει το τιμόνι και τον εγκέφαλο με το απλό καλώδιο για μερικές μέρες μεχρι να έρθει αυτό με την extra σύνδεση για τα χειριστήρια  και είχα επιλέξει στο coding του εγκεφαλου (1) 3 spoke steering wheel without malfunction για να μη βγάζει βλάβες και είχε ως αποτέλεσμα να μην δουλεύει η κόρνα σήμερα που ήρθε το καλώδιο και έβαλα τη σωστή κωδικοποίηση δούλεψε και πάλι η κόρνα μαζί με τα κουμπιά

Spoiler

ARowWOP.jpg

 

Δεν ξέρω τι αυτοκίνητο έχεις αλλα σίγουρα κάπου έχει κάποιον εγκέφαλο που έχει και τις λειτουργίες του τιμονιού αν δεν έχεις τον κατάλληλο που να υποστηρίζει τις λειτουργίες δεν θα δουλέψουν

Επίσης δεν ξέρω και αν επηρεάζει σε κάτι το mix 'n match που έχεις κάνει με τα χειριστήρια... ίσως αν από αριστερά δεν βάλεις τα κουμπιά να το βλέπει σαν βλάβη -  προβληματικά και να μην παίζουν ούτε τα αριστερά

πάντως αν το αυτοκίνητο έχει CC δεν χρειάζεται αλλαγή η σερπαντίνα τουλάχιστον στο golf v με τον εγκέφαλο κάτω από το τιμόνι

 

Mπέρδεμα με τα χειριστήρια στο τιμόνι δεξιά και τα κουμπιά στον διακόπτη των υαλοκαθαριστήρων  για τον υπολογιστή ταξιδιού δεν γίνετε απλά τα έχεις διπλα, δεν ξέρω τι αυτοκίνητο έχεις αλλα στο golf μπορείς να πάρεις τα παλιότερα χειριστήρια  νομίζω πριν του 06 και να μην έχει για τον υπολογιστή ταξιδιού αλλα επιπλέον λειτουργίες του το RCD

 

Edited by Deus164
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

ενδιαφέρομαι για μετατροπή ενός απλου τιμονιού σε multifunctional για Golf Plus MK5. Ήθελα μια βοήθεια για το τι θα χρειαστεί. Ήρθα σε επαφή και με την Kosmocar και μου είπαν ότι δεν συστήνουν να το κάνω. Δεν μου φαίνεται όμως λογικό πάντως να μην γίνεται.

Ύστερα από κάποιο ψάξιμο έχω βρει τα παρακάτω:

1) τιμόνι: https://www.ebay.de/itm/Leder-Lenkrad-VW-Golf-5-Fox-Touran-Polo9N-Passat3C-EOS-Jetta-Neu-Beziehen-11670/322163026696?hash=item4b0269ab08&enc=AQADAAADAFjVrDbVsZ8oH%2F8PNHtt9VX4%2Fw7FZcmMuqsX8uaFEduVrIcnB0MG61kdgYrhHec0vgSyB%2BGUMqdBK0PiQ1Dn1aoqRBuqvfNyftBtSovee0x%2FBC95hLw3Ufl4QRlvaxWzmHaWvqi4DGPrZurw3pRd0hpv9W%2B5arnPyyZK6U0JbuBinJGILepyp4OT2OwF8bERfG%2BMZgaQdb5oUQ%2BlimvIs%2FSd2ZWv79bkdXBjGOUpBHulCJ2QHj5ipvv4CbxpsLXyeDVnskoA5ljVZwJA17uax%2Bjs0TMzhJmjESwyYsNtmutjSEgCPmFL%2BthsQ%2B1W2U0ymi1fh%2BB3qQkVRhuXK1zX3OxhMzmhpZYWWhsQMlhKYNS5LxYBAx7DRMrCGtfjwe7XFSGPgyja09hAGoiXMkA5cR%2FpNKoelJ19tUkVp8ogzx1%2BEzU9QdyN1W%2F7huMinSqsdd85imOnjHso82t%2B9oIjblfy39%2B1qaj0QEQXxnZL8fv53LGUy7cGXzkXNjMJkAOBqcZ%2BaeauYKUbRclOltgqnQoyZLN9ReI8u4DNu9snyyE%2BDkk86qO2LYXR5VtduZZ9Dxv9Vn7rte1WogrYI%2BMZ64rUZrCv72I4oypWCpDwlhBRhhNdG4YJplFgtPVqkNRZwVQ8td7VOiASwSkohV2hzI%2FqbWv08RsIdX%2Fy221H5zo0yxgMKH2Vgt3C4ekRrUZ841jmALeH6p2ZFt5ZZj8QSahGDijmQp9WR15Lylxnehn48b7Y%2BTFXu2LdXPSY%2FPkH33yfPbl9Xt6A6CAb96wNtAX6W0WVsa2UaJ716pjOs5weIwwjd9Xm5zuk6DWr%2F4Ol5VAW9O4j3Nppm%2FiOrwOzkgvX6NX%2FczjOu8UJ0PWE%2FKoc6zN4HG24m3JfVOFa8g72jsksI0TbVAjyYHZu2oVOTE0WoUtRp0mNx5qNByu6moc4mjjo0OJ3s5PR27m66TCsHfe441zl7PQXQHiYA440p%2Bnbx1P9zx36ww2TwzBAeGgh6tIYVWl5bf67Z%2F89uf6%2BOQ%3D%3D&checksum=3221630266966f1db715db654293bb1203afc19ab14f

2) control module: 1K0953549CH (highline έκδοση σύμφωνα και με το ross-tech) + ένα καλώδιο για τα χειριστήρια: https://www.ebay.de/itm/Multifunktionales-Lenkrad-Modul-1K0953549CH/173584513945?hash=item286a717b99:g:1ScAAOSwU~FbwAax:rk:3:pf:1&frcectupt=true

3) καλώδιο για προγραμματισμό VCDS: https://www.aliexpress.com/item/Best-Quality-HEX-V2-Diagnostic-Tool-VAG-COM-18-9-VAG-COM-18-9-0-VCDS/32999382543.html?spm=2114.search0104.3.121.6d8f489ct5hKvH&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_1_10065_10068_319_10059_10884_317_10887_10696_321_322_10084_453_10083_454_10103_10618_10304_10307_10820_10821_537_10302_536,searchweb201603_16,ppcSwitch_0&algo_expid=000cc7f2-f0f3-4b6e-973b-d11731519103-16&algo_pvid=000cc7f2-f0f3-4b6e-973b-d11731519103&transAbTest=ae803_5

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ψαξε υπαρχει ηδη θεμα ανοιχτο


Στο μετέφερα εδώ, ρίξε μια ματιά.

 

Προγραμματισμό immo μπορείς να κάνεις στην αντιπροσωπεία.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Θελω να βαλω πολυλειτουργικο τιμονι. Ο εγκεφαλος που φοραει το αυτοκινητο μου ειναι 1Κ0953549ΒΝ. Γνωριζει καποιος αν ειναι συμβατος με πολυλειτουργικο τιμονι και για καντραν με μεγαλη οθονη? Εργοστασιακα το αυτοκινητο εχει cc και υπολγιστη ταξιδιου.

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

O εγκέφαλος που έχεις είναι midline, δεν υποστηρίζει πολυλειτουργικό τιμόνι.

Το slip ring που φοράς είναι type 2.

 

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

On 21/11/2017 at 11:06 ΜΜ, steliosh said:

Μια σημαντική σημείωση για όλους!

 

Ο αριθμός ανταλλακτικού για την βίδα που κρατάει το τιμόνι στην κολώνα, και που δεν πρέπει να βγει πάνω από 5 φορές είναι:

 

Ν90 799 102 

 

Το δε κόστος της είναι αστείο: 5,5 ευρώ. 

Την παράγγειλα, έρχεται σήμερα, θα την αλλάξω όταν και αν ξαναβγεί ο αερόσακκος... (εχω φτάσει στις 4... ζωές!)

 

23949155_1357697881023619_15422703_o.jpg

Ποια η ροπή σύσφιξης για τη βίδα του τιμονιού;

 

Link to comment
Share on other sites

120nm


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Τελικα εγινε τοποθετηση εγκεφαλο και πολυλειτουργικο τιμονι και δεν μου δουλευουν μονα τα αριστερα πληκτρα που ειναι για το ραδιο. Οταν μπαινω στο μενου του ραδιο απλα γραφει active. Μου ειπαν οτι μαλλον δεν μου εχουν βαλει τον ανταπτορα για τα πληκτρα γιατι ειχα αλλαξει το εργοστασιακο ραδιο και εχω βαλει οθονη . Καποιος αλλος μου ειπε οτι δεν ειναι συμβατος ο εγκεφαλος και οτι θα επρεπε με τον που το εβαζα θα επρεπε να παιζει αμεσως. Γνωριζει καποιος να μου πει τι μπορει να φταιει η αν ειναι καποια ρυθμιση απο vcds?


Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Aftermarket πηγη θελει adaptorακι για τα πληκτρα. Καποιες κινεζιες που κουμπωνου. Στο μαμα οχι.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Aftermarket πηγη θελει adaptorακι για τα πληκτρα. Καποιες κινεζιες που κουμπωνου. Στο μαμα οχι.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Καλησπερα. Πηγα για να τοποθετησουν το ανταπτορακι.Υπηρχε ηδη τοποθετημενο απλα δεν ειχαν ενωσει το καλωδιο με το στερεοφωνικο. Οταν μπαινω στο audio menu του καντραν δεν εμφανιζει ουτε σταθμο ουτε επιλογη cd αλλα εμφανιζει μονο την ενδειξη αctivate και λειτουργουν ολα τα πληκτρα και αριστερα και δεξια. . Οταν μπαινω στο mfd μενου λειτουργουν τα αριστερα για το ραδιο και τα δεξια για τις καταναλωσεις. Μου ειπε αυτος οτι μαλλον η συγκεριμενη οθονη δεν υποστηριζει την δυνατοτητα να εμφανιζει πληροφοριες. Απλα επειδη μου ειπε οτι το συγκεκριμενο μοντελο δεν το εχει ξανασυναντησει δεν ξερω κατα ποσο ισχυει αυτο. Επισης το συγκεκριμενο μοντελο ειναι αποκλειστικα για vag οχηματα μου φαινεται περιεργο να μην συνεργαζεται με το καντραν.Γνωριζετε αν ειναι καποια ρυθμιση απο την οθονη η απο vcds ωστε να εμφανιζει τις πληροφοριες;

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει αυτό που σου είπε. Και ισχύει αυτό που σου είπα για τα πλήκτρα.

Δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο, μόνο αν αλλάξεις πηγή με κάτι πιο σύγχρονο.

 

Στο δικό μου Alpine πχ. εμφανίζει κάποιες επιλογές στην mfd αλλά όχι πχ. το τρέχον κομμάτι που παίζει, οπότε

μην ανησυχείς.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει αυτό που σου είπε. Και ισχύει αυτό που σου είπα για τα πλήκτρα.
Δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο, μόνο αν αλλάξεις πηγή με κάτι πιο σύγχρονο.
 
Στο δικό μου Alpine πχ. εμφανίζει κάποιες επιλογές στην mfd αλλά όχι πχ. το τρέχον κομμάτι που παίζει, οπότε
μην ανησυχείς.
Απλα μου κανει εντυπωση γιατι το συγκεκριμενο μοντελο εινα μονο για vag. Εχω της Kenwood dnx520vbt

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το navi σου δίνει οδηγίες στην mfd+?

Link to comment
Share on other sites

Το navi σου δίνει οδηγίες στην mfd+?
Δεν το παρατηρησα. Καποιος μου ειπε να κανω ρεσετ στην μοναδα για να παρει τις ρυθμισεις. Το αμεσως επομενο μοντελο δειχνει κανονικα ολες τις ενδειξει

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα θα ηθελα βοηθεια γιατι εχω μπερδευτει πολυ! εχω ενα golf 5 2004 μοντελο με τριακτινο τιμονι και οθονη Midline   και θελω να βαλω cc + multifuction . εχω τον εγκεφαλο 1 κ0 953 549 Α ειδα στο ross tec οτι δεν κανει και οτι ειναι η κολωνα ειναι type 1 !αρα θελω  1) εγκεφαλο high line ? 2) slip ring  3) διακοπτη και κουμπια και αν ξερουμε κωδικους απο το καθενα  ευχαριστω προκαταβολικα 

Link to comment
Share on other sites

Φιλε επειδη εχεις μοντέλο πριν το 06, διαβασε ΕΔΩ στο blog του μέλους steliosh που εχει εξαιρετικα καλους οδηγούς.

Link to comment
Share on other sites

ευχαρτιστω πολυ ! απλα δεν εχω βγαλει ακρη αν πρεπει να αλλαξω το slip ring μου γιατι εχω 1κ0 959 653 πρεπει να βαλω  σε c στο τελος αλλα ειναι type 2 ! αρα και εγκεφολο να υποστηριζει type 2 ?

 

Edited by golf5fsi
Link to comment
Share on other sites

Διαβασε αυτό το νημα απο την αρχη.
Το swcm που εχεις ειναι midline και υποστηρίζει cruise control και trip computer. Το etka δίνει highline το 1K0 953 549 ΑM. Ετσι δεν χρειάζεσαι αλλο slip ring. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.