Jump to content
thanos13

Golf 5/6 - Τοποθετηση Πολυλειτουργικου Τιμονιου [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Ωραία έβαλα και το cc και δουλευει μια χαρα με 1Κ0 953 549A ! Αγόρασα εγκέφαλο 1K0 953 549 B  που είναι HIGHLINE για τα κουμπια ! Τον έβαλα επάνω χωρι κουμπια και έξτρα καλώδιο και άρχισε να κορναρει μόνο του ! Θελει να μπούνε και τα άλλα να πράγματα για να είναι οκ ? Το διο θεμα είχε  και το μέλος FSI από θεσσαλονικη ! Κάποια βοήθεια??? Χρειάζεται κάτι άλλο η εάν ξερει κάποιος ένα τηλ του να με βοηθήσει ευχαριστω 1) τρίακτινο τιμονι με κουμπια (αγοραστικε) 2 καλώδιο air bag αγοραστικέ 3 εγκέφαλος highline ! Θα πρέπει να βάλω από 0000042 σε 0002042  στο j 527 coding και στο  engine j 623 το 11463 ? 

Edited by golf5fsi
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας γράφω για πρώτη φορά έχω ένα golf mk6 generetion και θέλω να αλλάξω το τιμόνι να βάλω πολύ λειτουργικό και την οθόνη από την rcd που φοράει σε κάποια άλλη αν μπορείτε να μου δώσετε κάποια στοιχεία που μπορώ να απευθυνθώ αν αξίζει όλη αυτή η αλλαγή και το οθόνη θα προτείνατε ώστε να έχω όλες τις ενδείξεις που αφορούν τον κλιματισμό τις καταναλώσεις κ γενικά αυτές τις λειτουργίες που θα έχει η μαμά οθόνη αν το επερνα έτσι από το εργοστάσιο επίσης το αυτοκίνητο έχει cruise control ευχαριστώ πολύ εκ τον προτέρων. 

 
  •  
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην ομαδα!! Ξέρεις κανείς μετά από αλλαγή απλού τιμονιού σε πολυλειτουργικου σε golf 5 γιατί δεν μπορώ να αλλάξω τους σταθμούς κ τα τραγούδια από το cd απο την δεξια μερια των κουμπιων? Το volume από τα αριστερά κουμπιά παίζει κανονικά κ έχω πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες της MFD οθόνης.. όταν μπαίνω στο audio menu βλέπω μόνο τον συγκεκριμένο σταθμό στην οθόνη αλλά δεν μπορώ να αλλάξω σταθμό με τα δεξιά κουμπιά του τιμονιού..το ραδιο cd είναι το RCD300 που παίζει κ mp3

Link to comment
Share on other sites

Θέλει αλλαγή και της μονάδας ccm, δες τα how to.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Θέλω να βάλω τα MF κουμπιά στο τιμόνι του GT (BLG).

Έχει τη μικρή οθόνη τώρα στα όργανα επομένως θέλω:

 

1. Εγκεφαλάκι

2. slip ring

3. Καλώδιο Airbag

4. Κουμπιά τιμονιού

 

Για να μη ψάχνω στο ebay, αν έχει κάποιος κάτι από αυτά να μου κάνει ας μου γράψει εδώ η pm.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους μετα απο καιρο που εχω να μπω εδω. Εχω ενα golf 5 και σημερα αλλαξα το τιμονι σε πολυλειτουργικο και τον εγκεφαλο τιμονιου σε highline. Ολα οκ λειτουργουν, η κωδικοποιηση εγινε αλλα το μονο προβλημα ειναι οτι δεν σβηνει το λαμπακι του τιμονιου με τιποτα και το τιμονι ειναι βαρυ λογω οτι δεν λειτουργει η ηλεκτρικη υποβοηθηση.

Εκανα βασικη ρυθμιση και παιρνει τιμες / μεταβαλλεται η ενδειξη στο αντιστοιχο πεδιο στο vcds αλλα με τιποτα δεν σβηνει και βγαζει το σφαλμα:

 

02546 - steering limit stop

005 - no or incorrect basic setting / adaptation

 

μπορει κανενας να μου πει καμια αποψη;

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως επάνερχεται η λειτουργία του η/υδ τιμονιού με τον εξής χειρισμό. Στο ρελαντί με νεκρά, μια τέρμα αριστερα το τιμόνι & κράτει 2 -3 δευτ, μετά μια τέρμα δεξια & κράτει 2-3 δευτ, μετά επαναφορά στο κέντρο, βάζεις πρώτη και σε 30-40 μέτρα σβήνει. Για δοκιμασέ το

Edited by COSTAS_
Link to comment
Share on other sites

On 31/3/2023 at 10:18 ΜΜ, COSTAS_ said:

Συνήθως επάνερχεται η λειτουργία του η/υδ τιμονιού με τον εξής χειρισμό. Στο ρελαντί με νεκρά, μια τέρμα αριστερα το τιμόνι & κράτει 2 -3 δευτ, μετά μια τέρμα δεξια & κράτει 2-3 δευτ, μετά επαναφορά στο κέντρο, βάζεις πρώτη και σε 30-40 μέτρα σβήνει. Για δοκιμασέ το

 

On 31/3/2023 at 10:18 ΜΜ, COSTAS_ said:

Συνήθως επάνερχεται η λειτουργία του η/υδ τιμονιού με τον εξής χειρισμό. Στο ρελαντί με νεκρά, μια τέρμα αριστερα το τιμόνι & κράτει 2 -3 δευτ, μετά μια τέρμα δεξια & κράτει 2-3 δευτ, μετά επαναφορά στο κέντρο, βάζεις πρώτη και σε 30-40 μέτρα σβήνει. Για δοκιμασέ το

 

IMG_20230330_213121.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα τη διαδικασία αρχικής ρύθμισης αλλά τώρα βγάζει το παραπάνω σφάλμα. Δοκίμασα και με άλλο slip ring ακόμα και με άλλο αισθητήριο κάτω από αυτό αλλά δεν. Βέβαια στο vcds ενώ παίρνει κανονικά τιμές όταν γυρίζω το τιμόνι, στη μία τέρμα κατεύθυνση βγάζει 480 κάτι μοίρες και στην αντίθετη κατεύθυνση του τιμονιού 600 κάτι μοίρες. Το πείραξα κατά λάθος κατά την τοποθέτηση και τώρα δεν μπορώ να το βρω. Υπάρχει λαμπάκι πορτοκαλί μόνιμα αναμμένο και το τιμόνι είναι λίγο βαρύ στο στρίψιμο. Παίζει να έχει θέμα η κραμαγιερα? 

Link to comment
Share on other sites

Το μήνυμα παραπέμπει στην διαδικασία adaptation 

http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/02546

 

Μήπως κάτι δεν έβαλες σωστά ? ή το ποιό πιθανό, μήπως δεν έκανες σωστά την διαδικασία Adaptation ?

Edited by COSTAS_
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σκέφτομαι είναι ότι δεν έχω βάλει σωστά το slip ring. Και λόγω ότι δεν τερματίζει και στις 2 πλευρές στις ίδιες μοίρες δεν ολοκληρώνει το calibραρισμα. Δοκίμασα και με άλλο slip ring αλλά και αυτό δεν ξέρω σε τι θέση βάλθηκε. 

Link to comment
Share on other sites

Από 3 διαφορετικούς μάστορες σε 3 διαφορετικά συνεργεια και 1 στην τοπική αντιπροσωπεία όλοι σηκωναν τα χέρια ψηλά και μου έλεγε ο καθένας και διαφορετικες βλάβες. Τελικά δεν είχα βάλει στη σωστή θέση τη σερμπαντινα του τιμονιού με αποτέλεσμα να μην μπορεί να ολοκληρώσει τη βασική ρύθμιση.

Η λύση... Μέτρησα τις μοίρες του τιμονιού τέρμα αριστερά, τέρμα δεξιά και η σερμπαντινα έπρεπε να έχει και στα 2 τέρματα τις ίδιες μοίρες. Στις 0 μοίρες έγινε η βασική ρύθμιση και έπαιξε. Έσβησε πλέον η βλάβη. Τώρα όλα οκ. Πολύ λειτουργικό τιμόνι οκ. 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για όλη τη βοήθεια. Το συμπέρασμα που έβγαλα εγώ είναι ότι αν κάποιος ασχοληθεί και μπορεί να κατανοήσει κάποια πράγματα μπορεί να κάνει πολλά περισσότερα πράγματα από κάποιους μάστορες έξω... 

Link to comment
Share on other sites

Η μόνη μου παρατήρηση είναι ότι το δικό μου αμάξι είχε εγκέφαλο midline 1K0 953 549 BN και είχα βάλει και το cruise control. Τώρα έβαλα highline 1k0 953 549 AJ. Δουλεύουν όλα οκ φλας υαλοκαθαριστηρες cruise control. Παίζει κανένα ρόλο η αλλαγή σε προηγούμενη version? 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.