Jump to content
thanos13

Golf 5/6 - Τοποθετηση Πολυλειτουργικου Τιμονιου [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

τελικα η τοποθετηση επαιξε?

εχω ακριβως το ιδιο προβλημα τιμονι απο ebay scirroco πολθλειτουργικο το οποιο εχω βαλει σε GT golf 2008 και δεν παιζει τιποτα ουτε η κορνα.

αμα βαλω slip ring 1k0 959 653 C και εγκεφαλο can bus 1k0 953 549 CH θα στρωσουν τα πραγματα ???

αν καποιος γνωριζει ας απαντησει διοτι με επειγει...

Ακριβως φιλε μου!Το ιδιο προβλημα ειχα κι εγω.Δεν δουλευε τιποτα!

Οταν εβαλα αυτα ακριβως που εγραψες πιο πανω,δουλεψαν ολα ρολοι!!!

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως φιλε μου!Το ιδιο προβλημα ειχα κι εγω.Δεν δουλευε τιποτα!

Οταν εβαλα αυτα ακριβως που εγραψες πιο πανω,δουλεψαν ολα ρολοι!!!

επιπροσθετως δεν ξερω αν ειναι τυχαιο (δεν νομιζω που λεει και ο αλλος) απο την στιγμη που τοποθετησα το τιμονι Scirroco αντιμετωπιζω προβλημα με την πορτα το οδηγου (μονο του οδηγου) στο να ξεκλειδωσει.(κλειδωνει κανονικα)

Τι νομιζετε για αυτο?? εχει σχεση η αλλαγη του τιμονιου???

αλλοστε η MDF οθονη οσο δεν εχω χειρισμο δειχνει μονο την ενδειξη του ορισμου περιορισμου της ταχυτητας...και αν καποια πορτα ανοιξει...

οταν δεν ξεκλειδωνει και κρατησω παρατεταμενα το μπουτον το χειρηστηριου κατεβαινει το παραθυρο εν συνεχεια βαζω μπροστα το αυτοκινητο (ενω ειμαι εκτος αυτοκινητου εγω) και ξεκλειδωνω απο τον εσωτερικο διακοπτη (αυτον διπλα απο το πομολακι της πορτας)

πριν την τοποθετηση του νεου τιμονιου δεν το ειχε κανει ποτε... (ξαφνικα χαλασε???και μονο οταν εισαι εξω???)

λετε να εχει χαλασει η κλειδαρια ή το ηλεκτρονικο συστημα εχει παθει <<την πλακα του>> και μαλλον θα στρωσει με το νεο can bus...

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη για να ανοιξεις την πορτα πρεπει να κατεβασεις το παραθυρο πρωτα???αν καταλαβα καλα???

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη για να ανοιξεις την πορτα πρεπει να κατεβασεις το παραθυρο πρωτα???αν καταλαβα καλα???

ακριβως....για να καταφερω να ανοιξω την πορτα του οδηγου μονο,πρεπει να κατεβασω το παραθυρο να βαλω μπροστα και μετα ανοιγει απο το μεσα διακοπτη...

τι ειναι??? ωραια σπαζοκεφαλια ε???

Link to comment
Share on other sites

ακριβως....για να καταφερω να ανοιξω την πορτα του οδηγου μονο,πρεπει να κατεβασω το παραθυρο να βαλω μπροστα και μετα ανοιγει απο το μεσα διακοπτη...

τι ειναι??? ωραια σπαζοκεφαλια ε???

:thumbsu::wacko::goodjob::wacko::goodjob::wacko::wacko::wacko:

Εγώ που είμαι μέγα σκαλιστήρι και έχω πάθει αρκετές νίλες ομολογουμένως πρώτη φορά το ακούω αυτό....:lol:

Link to comment
Share on other sites

:thumbsu::wacko::goodjob::wacko::goodjob::wacko::wacko::wacko:

Εγώ που είμαι μέγα σκαλιστήρι και έχω πάθει αρκετές νίλες ομολογουμένως πρώτη φορά το ακούω αυτό....:lol:

πολυ νομιζω οτι ολο προβλημα το εχει προκαλεσει το τιμονι...

Link to comment
Share on other sites

πολυ νομιζω οτι ολο προβλημα το εχει προκαλεσει το τιμονι...

Οταν σκαναρεις το αυτοκίνητο σου βγάζει λάθη.

Αν σου βγάζει ανέβασε τα εδω να δουμε τι γίνετε.

Link to comment
Share on other sites

Οταν σκαναρεις το αυτοκίνητο σου βγάζει λάθη.

Αν σου βγάζει ανέβασε τα εδω να δουμε τι γίνετε.

αυριο που θα βαλω το slip ring 1k0 959 653 C και το can bus 1k0 953 549 CH θα σας πω...θα τους πω να κανουν και εναν ελεγχο για σφαλματα...και θα εχουμε νεα.

Link to comment
Share on other sites

αυριο που θα βαλω το slip ring 1k0 959 653 C και το can bus 1k0 953 549 CH θα σας πω...θα τους πω να κανουν και εναν ελεγχο για σφαλματα...και θα εχουμε νεα.

σημερα που το πηγα στο service το διαγνωστικο εβγαλε σφαλμα στην πορτα (κάθετη μου το ειπανε).

Σε απλα ελληνικα καποιο μικρο εγκεφαλακι υπαρχει στην πορτα για να μπορει να ανοιγει με το κοντρολ.

Εχθες ανακαλυψα οτι με το κλειδι ανοιγει κανονικα αλλα οχι με το χειριστηριο...

οσο για το τιμονι το εχω αφησει να βαλουν το slip ring και το can bus...και βλεπουμε...

η <<κάθετη>> εχει γινει αεροπορικη παραγγελια απο γερμανια και περιμενουμε...

:thumbsup:

Edited by Gazza
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως φιλε μου!Το ιδιο προβλημα ειχα κι εγω.Δεν δουλευε τιποτα!

Οταν εβαλα αυτα ακριβως που εγραψες πιο πανω,δουλεψαν ολα ρολοι!!!

το παρελαβα τελικα πριν απο λιγακι το αυτοκινητο με τα ανταλλακτικα που ειπαμε και παιζει κανονικα...

το μονο μελανο σημειο σε εμενα ειναι οτι δεν παιζει το mute..

κανει ολα τα αλλα,αλλα αυτο οχι.

post-16139-1291387190,89_thumb.jpg

post-16139-1291387486,11_thumb.jpg

post-16139-1291387690,73_thumb.jpg

post-16139-1291388387,6_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο μεγιές.:xmas:Πόσο πήγε το κουστουμάκι για ανταλλακτικά και εργασία συνολικά???B)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο μεγιές.:xmas:Πόσο πήγε το κουστουμάκι για ανταλλακτικά και εργασία συνολικά???B)

250 ευρω πηρα απο το ebay το τιμονι και 100 τα ανταλλακτικα <<φιλικη τιμη>>.

ευχαριστω πολυ...

Edited by Gazza
Link to comment
Share on other sites

250 ευρω πηρα απο το ebay το τιμονι και 100 τα ανταλλακτικα <<φιλικη τιμη>>.

Πολύ φιλική τιμή....

και η τοποθέτηση???Δωρεάν??

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια θελω και εγω να βαλω το τιμονι απο το mk6 εγω εχω το mk5 του 2007 χωρις χειριστηρια.αν το βαλω για να δουλευει η κορνα και ο αεροσακος πρεπει να βαλω το εγκεφαλακι δεν με ενδιαφεροθν και τοσο τα υπολοιπα απλα βρηκα το παρακατω τιμονι στο ebay και μου φενεται λιγο ακριβο σε σχεση με αυτα που λετε εσεις.μπορω να το βρω το ιδιο χωρις χειριστηρια και να ειναι το R?ασ στειλει καποιος το link αν μπορει.ευχαριστω

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/VW-Golf-5-6-V-VI-R32-MK6-MK5-GTI-Steering-Airbag-NEW-_W0QQcmdZViewItemQQhashZitem3cb18e912fQQitemZ260676948271QQptZMotorsQ5fCarQ5fTruckQ5fPartsQ5fAccessories

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια θελω και εγω να βαλω το τιμονι απο το mk6 εγω εχω το mk5 του 2007 χωρις χειριστηρια.αν το βαλω για να δουλευει η κορνα και ο αεροσακος πρεπει να βαλω το εγκεφαλακι δεν με ενδιαφεροθν και τοσο τα υπολοιπα απλα βρηκα το παρακατω τιμονι στο ebay και μου φενεται λιγο ακριβο σε σχεση με αυτα που λετε εσεις.μπορω να το βρω το ιδιο χωρις χειριστηρια και να ειναι το R?ασ στειλει καποιος το link αν μπορει.ευχαριστω

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/VW-Golf-5-6-V-VI-R32-MK6-MK5-GTI-Steering-Airbag-NEW-_W0QQcmdZViewItemQQhashZitem3cb18e912fQQitemZ260676948271QQptZMotorsQ5fCarQ5fTruckQ5fPartsQ5fAccessories

Εδώ χάρις την καλή διάθεση του ACE2007 μπορείς να βρεις πολλά από το Γερμανικό ebay ...

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια θελω και εγω να βαλω το τιμονι απο το mk6 εγω εχω το mk5 του 2007 χωρις χειριστηρια.αν το βαλω για να δουλευει η κορνα και ο αεροσακος πρεπει να βαλω το εγκεφαλακι δεν με ενδιαφεροθν και τοσο τα υπολοιπα απλα βρηκα το παρακατω τιμονι στο ebay και μου φενεται λιγο ακριβο σε σχεση με αυτα που λετε εσεις.μπορω να το βρω το ιδιο χωρις χειριστηρια και να ειναι το R?ασ στειλει καποιος το link αν μπορει.ευχαριστω

Αυτό εδώ είναι το τιμόνι που θέλεις http://viewitem.eim.ebay.gr/VW_Golf_6_VI_Scirocco_MK6_LENKRAD__AIRBAG_NEU/260703560148/item

αλλά για να δουλέψει η κόρνα θα πρέπει να αλλάξεις αναγκαστικά τον εγκέφαλο.

Καλύτερα να πάρεις πολυτειτουργικό που είναι και πιο ωραίο αλλά και επειδή δεν κερδίζεις σχεδόν τίποτα αν βάλεις το απλό.

Link to comment
Share on other sites

ωραια με επισες θα βαλω το πολυλειτουργικο αλλα θελω μια τεραστια χαρη επειδη δεν εχω παραγγιλει ποτε απο το ebay θελω να μου προτινεις πιο τιμονι να παρω και απο ποια σελιδα για να ειναι εμπιστο.και κατι αλλο τι να παω να παραγγειλω απο την αντιπροσωπεια ποιο εγγεφαλο και κατι αλλο που λεγατε γιατι ειναι παλιο μοντελο εμενα.αεροσακο θα εχει δικο του το τομινι η θα πρεπει να παραγγειλο και απο αυτο?

Βρηκα αυτο εδω http://viewitem.eim.ebay.gr/GTI__Sportlenkrad__MFL_Lenkrad_VW_Golf_VI_6_Eos_Touran/120657950285/item να το παραγγειλω κανε στο δικο μου θα μου ερθει γιατι λεει 2 διαθεσιμα

Edited by golf_mk5
Link to comment
Share on other sites

Χτυπάς το τιμόνι που βρήκες, τον εγκέφαλο αυτό http://viewitem.eim.ebay.gr/VW_OEM_GOLF_6_GTI_MF_steering_wheel_module_1K0953549CH_/300441400654/item

την καλωδίωση http://cgi.ebay.de/VW-GOLF-6-MFL-KABEL-LEITUNGSSATZ-AIRBAG-LENKRAD-GTI-GTD-/250731776188?pt=Autoteile_Zubeh%C3%B6r&hash=item3a60c748bc

και είσαι έτοιμος για αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είναι τζάμπα χτυπίστε τα !!! 2 κομμάτια είναι http://viewitem.eim.ebay.gr/GTI__Sportlenkrad__DSG_Lenkrad_VW_Golf_VI_6_Eos_Touran/120657951095/item

Link to comment
Share on other sites

για να μην ανοιγω αλλο θεμα..

για να μπει τιμονι απο R32 απλο ΟΧΙ με κουμπκια και για manual (δεν θελω απο GTI γιατι θα ειναι ακυρες οι κοκκινες ραφες) σε golf 5 tsi τι πρεπει να αλλαξω??

μονο το τιμονι?? αεροσακο τον ιδιο εγκεφαλο τον ιδιο???

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.