Jump to content
nick2009

Παει Καλά Και Καεί Λίγο ? Και Είναι Golf

Recommended Posts

καλησπερα σε ολους

απλα δυο σχολια για ολα τα παραπανω...

ειμαι κατοχος golf v tsi 140 41000km με προγραμμα skn (170+hp) εδω και 9000 km, θα ηθελα οσοι εχουν το αντιστοιχο μοτερ να γραψουν καταναλωσεις

εμενα μεσα στη πολη με ανοιγματα νορμαλ και που και που τερμα,δεν καιει πανω απο 8.4 μεσο ορο

σε ταξιδι τα νουμερα που βλεπω ειναι απο 5.5 - 7.0 αναλογα τη χρηση(παραπανω δεν παει)

δεν ξερω αν ειναι μικρη η μεγαλη η καταναλωση που εχω (για αυτο και λεω να γραψουν οσοι εχουν το ιδιο), αλλα απο πριν που ηταν μαμα το αυτοκινητο, σιγουρα ειναι μικροτερη με τα ιδια ανοιγματα...

Με τον Νικο δεν εχω καμια σχεση απλα εβαλα το προγραμμα εκει, χωρις καν να τον γνωριζω και

βασικα ουτε service δεν εχω κανει στον ιδιο (το επομενο θα το κανω εκει).

O λογος που τα αναφερω ολα αυτα ειναι οτι ο συγκεκριμενος βελτιωτικος οικος ( δεν ξερω για τους υπολοιπους)

οχι μονο ειναι αξιοπιστος αλλα οντως η καταναλωση καυσιμου εχει βελτιωθει( και δεν κανω οικονομικη οδηγηση).

το αυτοκινητο δεν βγαζει φωτιες, αλλα απο μαμα tsi 140 ειναι αρκετα καλυτερο. αυτα τα λιγα απο εμενα.

Εγω ενα ξερω (μπορει να κανω λαθος κιολας), ενα αυτοκινητο με 2.000 κεκ και 200 ιππους οταν κινείται με 120-130 στην εθνικη και ευθεια καιει πανω κατω το ιδιο -αν οχι το ιδιο- αν το τσιπαρουμε στους 300 ιππους...ολα αλλαζουν στο τσιτομα πιστευω

Link to comment
Share on other sites

οκ όταν πατήσεις το κουμπάκι να γυρίσει η κατανάλωση στο 2 , δηλαδή η μέση ωριαία ,,, εάν κάνω λάθος να μου το πείτε , έγραφε 13,9 μέσα σε 8 ημέρες που έφτιαξα αυτό το λογισμικό , γιατί η κατανάλωση έπεσαι στο 12,2 , με την ίδια οδήγηση , και ξαφνικά πως το αυτοκίνητο δεν την πάλευε με 70 εύρο την εβδομάδα , δηλαδή από την Δευτέρα που έβαζα 70 εύρο 95αρα , την Παρασκευή ρεζέρβα , και τώρα με την ίδια απόσταση που την κάνω χρόνια με την ίδια οδηγήσει , , έχω 1,5 ημέρα καύσιμο παρά πάνω .

δεν είναι δυνατόν ρε stef80 να παω από Αθηνά Θεσσαλονίκη με 1500 στροφές με 6 στο κιβώτιο για να πέσει στο 7,2 και να πατήσω μια ευθεία 3 χιλιόμετρα και να φανεί μια σταγόνα στον ωκεανό και μετά να έχω το θράσος να σηκώσω videaki , δεν με έχω για τόσο πίτουρα

εάν δεις golf 2tfsi με 7,2 να μου το πεις , δεν έχω καταφέρει να δω σε μαμά αυτοκίνητο κάτι τέτοιο , με skn και κ03 265 δυναμομετριμενο σε maha το παω χαλαρά και βλέπω 9.5 , στις 3500 rpm …

τέλος για σήμερα κλίνω το μαγαζί και παω για καμία βόλτα ... αύριο πάλι

Link to comment
Share on other sites

τέλος για σήμερα κλίνω το μαγαζί και παω για καμία βόλτα ... αύριο πάλι

χεχεχεχε επιτελους κατι λογικο χαχααχαα :good:

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι δυνατόν ρε stef80 να παω από Αθηνά Θεσσαλονίκη με 1500 στροφές με 6 στο κιβώτιο για να πέσει στο 7,2 και να πατήσω μια ευθεία 3 χιλιόμετρα και να φανεί μια σταγόνα στον ωκεανό και μετά να έχω το θράσος να σηκώσω videaki , δεν με έχω για τόσο πίτουρα

Δε σε χαρακτήρισα κάπως, απλά το συγκεκριμένο βίντεο είπα πως δεν είχε νόημα.

Όσο για το παράδειγμα Θεσσαλονίκη - Αθήνα, το έδωσα για να γίνει κατανοητό για ποιον λογο δε μεταβαλόταν η κατανάλωσή σου στο πάτημα που έκανες. Δεν είπα ότι αυτό έκανες ή θα έκανες. Εσύ απλά βγήκες μια βόλτα και έγραψες ένα βίντεο όπως θα μπορούσε να κάνει ο καθένας μας. Το θέμα όμως είναι να κατανοούμε τι βλέπουμε.

Δε νομίζω ότι έχει νόημα να το αναλύσουμε άλλο. Καλή καρδιά. :good:

Link to comment
Share on other sites

Εντελως τυχαιως επειδη ειχα παει στον Νικο το πρωι να αλλαξω τα ελατηρια στην αναρτηση πιασαμε τη συζητηση για το θεμα και μου εδωσε να οδηγησω το αυτοκινητο του. Αν και η διαδρομη ηταν λογω

κινησης αλλα και χρονου περιορισμενη αυτο που εχω να πω ειναι οτι με το λιγο που το οδηγησα, σε ηπιους ρυθμους φυσικα, αν και το πατησα και λιγο μονο ετσι για να δω πως δουλευει, η καταναλωση ηταν παραπλησια με το δικο μου tsi (revo 200αρι). Δηλαδη απο κρυο και μεσα σε κινηση για σχετικα μικρη αποσταση να γραφει 12-13 λιτρα. Πιστευω οτι σε ανοιχτο δρομο, παντα ομως με συνεση και τις στροφες μεχρι 2500 -max 3000, θα πρεπει να εχει αναλογη καταναλωση με το δικο μου δηλ γυρω στα 7.5-8.

Παντα υποθετικα μιλαω και με βαση αυτο που ειδα.

Edited by KIRRA
Link to comment
Share on other sites

Απ'οτι βλεπω στο βιντεο το οδηγας 1 ωρα και 5 λεπτα, μεσο ορο ταχυτητας εχεις 51 χαω και εχεις κανει 56 χιλιομετρα.

Αυτο που πρεπει να κανεις ειναι αυτο που ειπε και ποιο πανω ο geocha . Στιγμιαια καταναλωση

Αλλα ειναι 300 αλογα το θηριο σου οποτε δεν θα εχουμε σωστα αποτελεσματα !

@Μεχρι και το 122αρι οταν το πατας 40+ γραφει στιγμιαια καταναλωση αλλα ο μεσος ορος καταναλωσης

ανεβαινει 0.1 - 0.2

Edited by diMake
Link to comment
Share on other sites

όχι δεν οδηγώ 1 ώρα και 45 , .. όταν βάζεις μπροστά το αυτοκίνητο βλέπεις κατανάλωση 35 . εγώ με το καλημέρα βλέπω 15-20 ,

τέλος πάντων το οδήγησαν 5 άτομα το αυτοκίνητο που έχουν το ίδιο με διαφορετικό πρόγραμμα , και είδαν διάφορα , και στο πάτημα και στην κίνηση , μερικοί το οδήγησαν που έχουν gt , astra , mini και μου είπαν το ίδιο.... καεί λιγότερο ,λίγοι από το club το έχουν οδηγήσει και είπαν την γνώμη τους ,,

το πρόβλημα είναι ότι γουστάρω πολύ αυτό που κάνω , να ασχολούμαι με αναρτήσεις προγράμματα ελαστικά set up και φυσικά οδήγηση , είτε είναι για οικονομία είτε είναι μέσα σε πίστα ,

κοιτά να δεις που θα κάνω track day και θα καιω λιγότερο και από τα smart

ερώτηση ....σε πιστά θα έρθει κανείς ποτέ να τον κάνω βόλτα να δει τι καεί και τι σημαίνει στρίβω με ασφάλεια και σανιδά παντού

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν οδηγώ 1 ώρα και 45 , .. όταν βάζεις μπροστά το αυτοκίνητο βλέπεις κατανάλωση 35 . εγώ με το καλημέρα βλέπω 15-20 ,

τέλος πάντων το οδήγησαν 5 άτομα το αυτοκίνητο που έχουν το ίδιο με διαφορετικό πρόγραμμα , και είδαν διάφορα , και στο πάτημα και στην κίνηση , μερικοί το οδήγησαν που έχουν gt , astra , mini και μου είπαν το ίδιο.... καεί λιγότερο ,λίγοι από το club το έχουν οδηγήσει και είπαν την γνώμη τους ,,

Εσυ και ο Τεσλα!:) Ετσι που πας θα λυσεις το ενεργειακο προβλημα του πλανητη!χαχαχαααα ωραιος! Εγω νομιζα οτι για να βγαλει περισσοτερο δυναμη ενας κινητηρας εσωτερικης καυσης χρειαζεται περισσοτερο αερα , περισσοτερο καυσιμο και λιγότερες τριβες...Τωρα εσυ πως καταφερες να βγαλεις 150 αλογα χωρις να αυξησεις τα 2 πρωτα ή να μειωσεις το 3 ειναι αξιο θαυμασμου :blink: Μακαρι να ειναι ετσι! Παρακολουθα το φαινομενο παντως (γιατι περι τετοιου προκειται) και ενημερωνε μας ;)

το πρόβλημα είναι ότι γουστάρω πολύ αυτό που κάνω , να ασχολούμαι με αναρτήσεις προγράμματα ελαστικά set up και φυσικά οδήγηση , είτε είναι για οικονομία είτε είναι μέσα σε πίστα ,

κοιτά να δεις που θα κάνω track day και θα καιω λιγότερο και από τα smart

Αυτο τωρα το γραφεις για να πεισεις εμας ή εσενα? :D Οσο για το smartακι ελπιζω να εννοεις το cdi και οχι το βενζινατο ετσιιι?

ερώτηση ....σε πιστά θα έρθει κανείς ποτέ να τον κάνω βόλτα να δει τι καεί και τι σημαίνει στρίβω με ασφάλεια και σανιδά παντού

Μπαααα, προτιμώ καμμια αμμουδια με ενα μαυριδερο κουκλι και μια κρυα φραπεδια κατω απο την ομπρελα ;)

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα σχεδον ολο το topic, δεν ξερω αν ισχυει η οχι αυτο με την οικονομια καυσιμου, αλλα θελω απλα να πω οτι αντι να μας ενδιαφερει θα μαθουμε το πως και το γιατι προσπαθουμε να αποδειξουμε το αντιθετο. Μπορει οντως να μην γινεται, αλλα αν καποιος δεν ασχολυθει δε θα μαθουμε ποτε! προσωπικα δεν τον ξερω τον Νικο αλλα του ευχομαι καλο κουραγιο και καλη συνεχεια στην προσπαθεια του στο θεμα tuning!

ΦΙΛΙΚΑ!!!

Παρης

Link to comment
Share on other sites

Εσυ και ο Τεσλα!<_< Ετσι που πας θα λυσεις το ενεργειακο προβλημα του πλανητη!χαχαχαααα ωραιος! Εγω νομιζα οτι για να βγαλει περισσοτερο δυναμη ενας κινητηρας εσωτερικης καυσης χρειαζεται περισσοτερο αερα , περισσοτερο καυσιμο και λιγότερες τριβες...Τωρα εσυ πως καταφερες να βγαλεις 150 αλογα χωρις να αυξησεις τα 2 πρωτα ή να μειωσεις το 3 ειναι αξιο θαυμασμου :D Μακαρι να ειναι ετσι! Παρακολουθα το φαινομενο παντως (γιατι περι τετοιου προκειται) και ενημερωνε μας ;)

Αυτο τωρα το γραφεις για να πεισεις εμας ή εσενα? :D Οσο για το smartακι ελπιζω να εννοεις το cdi και οχι το βενζινατο ετσιιι?

Μπαααα, προτιμώ καμμια αμμουδια με ενα μαυριδερο κουκλι και μια κρυα φραπεδια κατω απο την ομπρελα ;)

κοιτά , έχω μια μελαχρινή με δυνατές αναλογίες και ασχολούμαι με το σώμα της αρκετά

όταν παω όμως στην παράλια γουστάρω να είμαι με τους φίλους και να κάνω jet ski –

δεν λεω ποτέ δεν θα είμαι με ευχαριστημένος με ότι και αν έχω και όσες και αν έχω δεν είμαι πλεονέκτης αλλά υπερ-κινητικός

όσο για το θέμα που μου λες ότι θέλω να σας πίσω , δεν έχω ανάγκη να πίσω κανέναν ούτε τον εαυτό μου ,

και on topic , αύριο μπορεί να βγει ο κάθε έλληνας βελτιωτής και να δήξει κάτι καλύτερο από το δικό μου αποτέλεσμα , θα τον πιστέψετε γιατί θα τον έχετε ξανά πληρώσει και θα είναι η δουλεία του να φτιάχνει η να αντιγράφει λογισμικά ,, γιατί μην κοροϊδευόμαστε οι περισσότεροι copy paste ,

σε 10 ώρες από τώρα θα παω σε παράλια με φίλους με μελαχρινές , βαλε το μαγιό σου και έλα άμα θες

καλό μήνα

Link to comment
Share on other sites

επειδη πηγε πολυ η ιστορια προτεινω νεο βιντεο , απο σταση με μεδενισμενα τα παντα στο trip και 1 αποσταση 20KM ωστε να βγουν συμπερασματα ολα τα αλλα δεν αποδεικνυουν κατι ...

Νικο φορτωσε rolleyes.gif

Link to comment
Share on other sites

επειδη πηγε πολυ η ιστορια προτεινω νεο βιντεο , απο σταση με μεδενισμενα τα παντα στο trip και 1 αποσταση 20KM ωστε να βγουν συμπερασματα ολα τα αλλα δεν αποδεικνυουν κατι ...

Νικο φορτωσε rolleyes.gif

μπα να αποδείξω κάτι που δεν μπορεί να το κάνει το εργοστάσιο , οποίος θέλει ας το δει από κοντά όσοι έχουν έρθει στο μαγαζί , για κάποια εργασία η για βόλτα τους το έδωσα .... εντάξει θα το βρουν το κόλπο οι προγραμματιστές ,. Δεν είναι και κάτι δύσκολο

όσο γι εαυτό που ρωτάτε όλοι ,, γιατί δεν το κάνει εργοστάσιο ,, το αυτοκίνητο μου δεν είναι εργοστασιακό , κανείς δεν ξέρει τι τρόμπα έχω πίσω τι έχω κάνει στην υψηλής , μπροστά , τι μπεκ φοράω κτλ ..

σιγά τώρα αυτός που φοράει rs4 ,μπεκ και έχει πρόγραμμα γι κόντρες μην ασχοληθεί να ρίξει την κατανάλωση , δεν παει να πάρει ένα scooter πιο φθηνά θα του έρθει

απλά εγώ έδειξα κάτι που έφτιαξα , και ξέρω ότι επιτάσεις δεν θα έχει γιατί ξέρω 1-2 πράγματα γύρω από τα μηχανικά μέρη ,,

Link to comment
Share on other sites

μπα να αποδείξω κάτι που δεν μπορεί να το κάνει το εργοστάσιο , οποίος θέλει ας το δει από κοντά όσοι έχουν έρθει στο μαγαζί , για κάποια εργασία η για βόλτα τους το έδωσα .... εντάξει θα το βρουν το κόλπο οι προγραμματιστές ,. Δεν είναι και κάτι δύσκολο

όσο γι εαυτό που ρωτάτε όλοι ,, γιατί δεν το κάνει εργοστάσιο ,, το αυτοκίνητο μου δεν είναι εργοστασιακό , κανείς δεν ξέρει τι τρόμπα έχω πίσω τι έχω κάνει στην υψηλής , μπροστά , τι μπεκ φοράω κτλ ..

σιγά τώρα αυτός που φοράει rs4 ,μπεκ και έχει πρόγραμμα γι κόντρες μην ασχοληθεί να ρίξει την κατανάλωση , δεν παει να πάρει ένα scooter πιο φθηνά θα του έρθει

απλά εγώ έδειξα κάτι που έφτιαξα , και ξέρω ότι επιτάσεις δεν θα έχει γιατί ξέρω 1-2 πράγματα γύρω από τα μηχανικά μέρη ,,

Αρχηγε περαν της πλακας η κατασταση βενζινης εχει ξεφυγει γενικα! Εμενα παντως με βλεπω με κανενα TDI να εχω και το κεφαλι μου υσηχο απο σκαστρες και κερατα.Αν εχεις βρει την χρυση τομη,μεγεια σου.Πες μας που ειναι το μαγαζι σου να περασουμε να ρηξουμε και ενα demo. sillyhorse1rb5.gif Ολα τα αλλα ειναι απλα..νουμερα γιατι απλα καποιος που κανει καθε μερα μια συγκεκριμενη διαδρομη με το ιδιο στυλ οδηγησης ξερει ακριβως ποσο του καιει το ρημαδι και ακομα και 1lt/100km το βλεπει...

Παντως εχεις παρει τον κακο το δρομο! Γυναικες και αυτοκινητα! sillyhorse1rb5.gif πλακα κανω εννοειται :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.