Jump to content
apopit

Kotsadoros Se Passat 2005 M

Recommended Posts

Παρακαλώ το forum αν έχει να δώσει συμβουλές για κοτσαδόρο σε passat 2005 μον.το νέο.άλλοι λένε για ένα κιτ που μπαίνει για τα πίσω φώτα και άλλοι ότι ο καλός ηλεκτρολόγος το κάνει ανέξοδα. Πείτε μου αν ξέρετε?

ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου φίλε. Αν εννοείς για το Passat 3C ή B6 (αυτό που κυκλοφορεί τώρα δλδ), τότε το θέμα των ηλεκτρονικών περιπλέκεται. Επειδή είχα ρωτήσει κι εγώ πριν 1-2 χρόνια, θα πρέπει η μπρίζα που θα μπει να συνοδεύεται από ένα εγκεφαλάκι το οποίο θα είναι συμβατό με το can-bus του αυτοκινήτου, διαφορετικά ούτε θα λειτουργούν σωστά τα φώτα πίσω και θα γεμίσεις και λαμπάκια στο ταμπλώ από λάθη. Αυτό ισχύει είτε βάλεις τον κατσοδόρο της VW στην αντιπροσωπεία είτε βάλεις κάποιον aftermarket εκτός εντιπροσωπείας.

Τώρα αν κάποιος ηλεκτρολόγος σου έταξε ότι μπορεί να το κάνει μόνος του, ή δεν ξέρει τι θα βρει μπροστά του, ή δεν έχει άλλη δουλειά και σου λέει από το ολότελα καλή και η Παναγιώταινα... Πάντως πιστεύω ότι και να ασχοληθεί ηλεκτρολόγος και να καταφέρει μετά από πολύ κόπο να το φτιάξει σωστά, θα έχει κόψει-ράψει 100 καλώδια, θα έχει γεμίσει το κύκλωμά σου με αντιστάσεις και διακόπτες και νομίζω ότι δεν αξίζει για να γλυτώσεις έναν εγκέφαλο επιπλέον, ο οποίος αν θυμάμαι καλά κάνει κάπου στα 150€-200€.

Πρότασή μου, αν θέλεις κοτσαδόρο, όσον αφορά τα ηλεκτρικά, βάλε ένα κιτ έτοιμο και δοκιμασμένο και μην κάνεις πειράματα. Τα σύγχρονα αυτοκίνητα είναι ένα κάρο εγκέφαλοι μαζεμένοι και πολλά μπορούν να πάνε στραβά.

Link to comment
Share on other sites

κοτσαδορος για να το δενετε στους καβους φανταζομαι ....upyours.gif

Όχι ρε, για να τραβάμε κανένα κόκκινο κουβαδάκι και να το βγάζουμε από τους τοίχους που ανεβαίνει δεξιά και αριστερά από το δρόμο, γιατί στρίβουν και καλά αυτά... upyours.gifupyours.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest TASOS HN

Έχω τοποθετήσει κοτσαδόρο σε 3C στον Φιλιππαιο, πήγε 950 € συμπεριλαμβανομένου του προβλεπομένου φιλέτου και του καλύμματος όταν αφαιρείται ο κοτσαδορος.

Στην προβλεπόμενη τοποθέτηση δεν χρειάζεται εγκέφαλος κλπ , αλλά παροχή ρεύματος από τις αναμονές που υπάρχουν στον πίνακα του αυτοκίνητου.

Γίνεται και επανεπρογραμματισμός των ηλεκτρονικών ασφαλείας διότι τώρα υπάρχει και ρυμουλκούμενο .

Για ότι ρυμουλκούμενο χρησιμοποιήσεις , μην βάλεις φώτα LED, διότι δεν αναγνωρίζονται.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου φίλε. Αν εννοείς για το Passat 3C ή B6 (αυτό που κυκλοφορεί τώρα δλδ), τότε το θέμα των ηλεκτρονικών περιπλέκεται. Επειδή είχα ρωτήσει κι εγώ πριν 1-2 χρόνια, θα πρέπει η μπρίζα που θα μπει να συνοδεύεται από ένα εγκεφαλάκι το οποίο θα είναι συμβατό με το can-bus του αυτοκινήτου, διαφορετικά ούτε θα λειτουργούν σωστά τα φώτα πίσω και θα γεμίσεις και λαμπάκια στο ταμπλώ από λάθη. Αυτό ισχύει είτε βάλεις τον κατσοδόρο της VW στην αντιπροσωπεία είτε βάλεις κάποιον aftermarket εκτός εντιπροσωπείας.

Τώρα αν κάποιος ηλεκτρολόγος σου έταξε ότι μπορεί να το κάνει μόνος του, ή δεν ξέρει τι θα βρει μπροστά του, ή δεν έχει άλλη δουλειά και σου λέει από το ολότελα καλή και η Παναγιώταινα... Πάντως πιστεύω ότι και να ασχοληθεί ηλεκτρολόγος και να καταφέρει μετά από πολύ κόπο να το φτιάξει σωστά, θα έχει κόψει-ράψει 100 καλώδια, θα έχει γεμίσει το κύκλωμά σου με αντιστάσεις και διακόπτες και νομίζω ότι δεν αξίζει για να γλυτώσεις έναν εγκέφαλο επιπλέον, ο οποίος αν θυμάμαι καλά κάνει κάπου στα 150¤-200¤.

Πρότασή μου, αν θέλεις κοτσαδόρο, όσον αφορά τα ηλεκτρικά, βάλε ένα κιτ έτοιμο και δοκιμασμένο και μην κάνεις πειράματα. Τα σύγχρονα αυτοκίνητα είναι ένα κάρο εγκέφαλοι μαζεμένοι και πολλά μπορούν να πάνε στραβά

Ευχαριστώ μάλλον αυτό θα κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.