Jump to content
SAVVASGT

Πρόβλημα Τουρμπίνας

Recommended Posts

Δεν ξερω θα ελεγες τα ιδια? αν εδεινες 2500 απο τι τζεπη σου!!!

Μπα με τίποτα, θα το παρατούσε εκεί σε καμιά μάντρα και θα κυκλοφορούσε με το παπάκι που έχει.

Η πλάκα είναι ότι πριν 1-2 μήνες πέρασε το πρόγραμμα... 3 χρόνια μαμά ήταν!

Link to comment
Share on other sites

GT κραουυυ..wacko.gif

Εμ REVO μου ηθελες τυχαιο ? Χωρις πλακα μου κανει εντυπωση που θα σου την αλλαξουν ολοκληρη γιατι συνηθως κανουν επισκευη της ηδη υπαρχουσας , μονος φιλος μου καταφερε με το ιδιο προβλημα να του την αλλαξουν και η νεα ηταν οντως δυνατοτερη , οποτε καλα ξεμπερδεματα ...

Πω πω θελω να σε δω αν θα αντεξεις να την στρωσεις για κανα 3χιλιαρο χλμ ...max 160 τελικες χαχα

Link to comment
Share on other sites

Καποια/καποιες εταιριες (νομιζω MTM) δεν βαζει προγραμμα σε αυτοκινητα που ειναι πανω απο 2 χρονων (εννοω μαμα) η κατι αλλο εχω καταλαβει?

Link to comment
Share on other sites

Καποια/καποιες εταιριες (νομιζω MTM) δεν βαζει προγραμμα σε αυτοκινητα που ειναι πανω απο 2 χρονων (εννοω μαμα) η κατι αλλο εχω καταλαβει?

Η MTM βάζει προγράμμα τα σε όλα τα αυτοκίνητα απλά αν έχεις αμάξι που είναι μαγαλύτερο από δύο χρόνια τότε πληρώνεις ασφάλεια στην ΜΤΜ για να στο καλύπτει η εγγύηση.

http://www.mtm-online.de/en/service/guarantee

Link to comment
Share on other sites

σαββα η νεα τουρμπινα ειναι παλι ΚΚΚ?τι κωδικο εχει μπορεις να μας πεις κ επισης απο ποτε εγινε η αντικατασταση της με την παλια?

δλδ απο ποια χρονολογια κ μετα εμπαινε η νεα τουρμπινα στα TSI?

θα ηταν πολυ χρησιμες οι πληροφοριες σου

χαιρομαι παντως οτι στην αλλαζει ολοκληρη κ μαλιστα ΤΣΑΜΠΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Η MTM βάζει προγράμμα τα σε όλα τα αυτοκίνητα απλά αν έχεις αμάξι που είναι μαγαλύτερο από δύο χρόνια τότε πληρώνεις ασφάλεια στην ΜΤΜ για να στο καλύπτει η εγγύηση.

http://www.mtm-online.de/en/service/guarantee

αρα η mtm σου προσφερει μια σιγουρια με την εγγυηση..αρα αν παθεις ζημια οπως στη περιπτωση μας με τουρμπινα ακομα και αν δεν εχεις εργοστασιακη εγγυηση σε καλυπτει νομιζω με την προυποθεση οτι φταιει το προγραμμα?

Link to comment
Share on other sites

ωωω ρε Σαββα ,περαστικα σου ρε φιλε ,αλλα αφου σε καλυπτει η εγγυηση εισαι αρχοντας.πανω που ετοιμαζομαι να βαλω κ γω το προγραμματακι διαβαζω αυτα κ αρχιζω να ανυσηχω λιγακι.παντως μαθε αν μπορεις για την ''νεα τουρμπινα'' κ πες μας απο ποτε μπηκε(να μεινουμε κ μεις ησυχοι ,ε Τασο?).

Link to comment
Share on other sites

αρα η mtm σου προσφερει μια σιγουρια με την εγγυηση..αρα αν παθεις ζημια οπως στη περιπτωση μας με τουρμπινα ακομα και αν δεν εχεις εργοστασιακη εγγυηση σε καλυπτει νομιζω με την προυποθεση οτι φταιει το προγραμμα?

Δεν ξέρω λεπτομέρειες αλλά θα έχει "ψιλά γράμματα" όπως όλες οι ασφάλειες άλλωστε..

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Απλα τα TSi ειναι για 4 χρονια μετα γμτ.

ΣΟΒΑΡΑ ΜΙΛΑΣ????

Μόλις έκλεισε το gt μου 4 χρόνια.....

Μα... να μην γράφουν πουθενά την ημερομηνία λήξης???

Τι πράματα είναι αυτά????

Link to comment
Share on other sites

να συμπλήρωσω οτι το αμαξι του Σαββα αν και 3+ ετων δεν εχει χιλιομετρα.Περιπου 30.000+ εαν θυμαμαι καλα.Νομιζω κατα την γνωμη μου οτι δεν παιζε σημασια τι ηλικιας ειναι το αμαξι αλλα ποσο δουλεμενο ειναι.Δλδ εαν παω εγω που σε ενα μηνα κλεινω τα 2 χρονια και εχω 55.000 η ΜΤΜ θα βαλειτο προγραμμα ετσι απλα??

Σαββα εισαι μεγαλος αχρηστος!!!!Μολις τελειωσεις ελα και απο εδω γιατι σου χρωσταω μια μετατροπουλα στα "πανακριβα" οργανακια σου :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

ΣΟΒΑΡΑ ΜΙΛΑΣ????

Μόλις έκλεισε το gt μου 4 χρόνια.....

Μα... να μην γράφουν πουθενά την ημερομηνία λήξης???

Τι πράματα είναι αυτά????

:lol::lol::lol:

Να τα πετάξουμε όσο είναι καιρός!!!!

new_lol.gifnew_lol.gif

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol:

Να τα πετάξουμε όσο είναι καιρός!!!!

new_lol.gifnew_lol.gif

...και εγω μαζι σου αλλα μετα τιθεται το ερωτημα.

ΤΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ hmmm.gifhmmm.gifhmmm.gif

Link to comment
Share on other sites

...και εγω μαζι σου αλλα μετα τιθεται το ερωτημα.

ΤΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ hmmm.gifhmmm.gifhmmm.gif

Μα είναι απλό!!!1.2 tsi με σύστημα start & stop στη βασική έκδοση!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν Παλικάρια Προσέχετε Πολύ Γιατί Πίσω Έχει Η Αχλάδα Την Ουρά,Σας Προβλημάτισα Με Την Τουρμπίνα Αλλά Σας Είπα Ότι Θα Αλλάξουνε Και Το Σωληνάκι Απο Το Λάδι Της Τουρμπίνας Αν Θυμάμαι Καλά Οπότε Πέζει Να Υπήρχε Και Να Υπάρχει Πρόβλημα Με Το Σωνηκάκι Της Τουρμπίνας (Παίζει Πάντα Με Τα Δικά Μου Λεγόμενα Να Έστειλε Μόνον Αέρα Και Όχι Λάδι Με Αποτέλεσμα Την Καταστροφή Της Φτερωτής).Τάσο Όχι Δεν Ξέρω Κωδικό Και Δεν Νομίζω Να Έχει Κάποια Σχέσει Το Πρόγραμμα Γιατί Έτσι Απλά Πιστεύω Πως Με Το Πρόγραμμα Κάποιες Βλάβες Που Είναι Να Γίνουν Θα Έρθουν Νωρίτερα Σε Σχέση Με Αυτούς Που Δεν Φοράνε Πρόγραμμα,Οπότε Ο Καθένας Διαλέγει Τώρα Το Τι Θέλει.

Απο Εκεί Και Πέρα Το Τι Θα Έλεγα Αν Θα Τα Πλήρωνα Εγώ Απο Την Τσέπη Μου Δεν Νομίζω Να Έχει Τόση Σιμασία! (Ή Εκτός Αν Κάποιοι Τους Ενδιαφέροι Τόσο Πολύ)Εγώ Απλά Το Ανέφερα Και Πιστέψτε Με Παίζει Να Είμαι Απο Τους Ελάχιστους Που Δεν Σκίζουν Το Αμάξι Τους.Αυτά Τα Λίγα Εύχομαι Να Μην Σας Κάτσει Ποτέ Τέτοια Περίπτωση Σαν Την Δικιά Μου Είτε Πληρώσετε Είτε Όχι.

Link to comment
Share on other sites

σημερα διαβασα το ποστ και πιστεψε καλυτερα να μν το ειχα κανει... ειμαι μαμα και το αμα3ι ειναι 8ος του 07' χ8ες γυριζα απο χαλκιδα ταπα.δν εχω επεκταση γτ ειμαι χαζος και αν μου τυχαινε παιζει να του εβαζα φωτια! πολλα τα λ7 παιδια μν κρυβομαστε.και ποσο μαλλον αυτη την εποχη. αλλα σε καποιον που ισως τυχει γτ να βαλει την ιδια? θελει πολλα παραπανω μια μεγαλυτερη? χωρις να βγαλεις πολλα αλογα να δουλευει νορμαλ 200 αλογα πχ αντε και κατι παραπανω ισως!

Link to comment
Share on other sites

σημερα διαβασα το ποστ και πιστεψε καλυτερα να μν το ειχα κανει... ειμαι μαμα και το αμα3ι ειναι 8ος του 07' χ8ες γυριζα απο χαλκιδα ταπα.δν εχω επεκταση γτ ειμαι χαζος και αν μου τυχαινε παιζει να του εβαζα φωτια! πολλα τα λ7 παιδια μν κρυβομαστε.και ποσο μαλλον αυτη την εποχη. αλλα σε καποιον που ισως τυχει γτ να βαλει την ιδια? θελει πολλα παραπανω μια μεγαλυτερη? χωρις να βγαλεις πολλα αλογα να δουλευει νορμαλ 200 αλογα πχ αντε και κατι παραπανω ισως!

...μετα θα παρεις τον κινητηρα στα χερια αλλα η τουρμπινα θα ειναι μια χαρα!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

...μετα θα παρεις τον κινητηρα στα χερια αλλα η τουρμπινα θα ειναι μια χαρα!! :lol:

παντως αν δν κανω λαθος υπαρχει παιδι πυ σε τσι εχει βγαλει μια 300Hp με κλειστο μοτερ! και τωρα ετοιμαζεται ενα 320hp με κλειστο μοτερ! τα συμπερασματα δικα σας. μαλιστα ο πρωτος λεει οτι πατησε με μ3 400αρι και ηταν μπροστα!

Link to comment
Share on other sites

παντως αν δν κανω λαθος υπαρχει παιδι πυ σε τσι εχει βγαλει μια 300Hp με κλειστο μοτερ! και τωρα ετοιμαζεται ενα 320hp με κλειστο μοτερ! τα συμπερασματα δικα σας. μαλιστα ο πρωτος λεει οτι πατησε με μ3 400αρι και ηταν μπροστα!

και μετα ξυπνησε ...το παιδι sillyhorse1rb5.gif

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν Παλικάρια Προσέχετε Πολύ Γιατί Πίσω Έχει Η Αχλάδα Την Ουρά,Σας Προβλημάτισα Με Την Τουρμπίνα Αλλά Σας Είπα Ότι Θα Αλλάξουνε Και Το Σωληνάκι Απο Το Λάδι Της Τουρμπίνας Αν Θυμάμαι Καλά Οπότε Πέζει Να Υπήρχε Και Να Υπάρχει Πρόβλημα Με Το Σωνηκάκι Της Τουρμπίνας (Παίζει Πάντα Με Τα Δικά Μου Λεγόμενα Να Έστειλε Μόνον Αέρα Και Όχι Λάδι Με Αποτέλεσμα Την Καταστροφή Της Φτερωτής).Τάσο Όχι Δεν Ξέρω Κωδικό Και Δεν Νομίζω Να Έχει Κάποια Σχέσει Το Πρόγραμμα Γιατί Έτσι Απλά Πιστεύω Πως Με Το Πρόγραμμα Κάποιες Βλάβες Που Είναι Να Γίνουν Θα Έρθουν Νωρίτερα Σε Σχέση Με Αυτούς Που Δεν Φοράνε Πρόγραμμα,Οπότε Ο Καθένας Διαλέγει Τώρα Το Τι Θέλει.

Απο Εκεί Και Πέρα Το Τι Θα Έλεγα Αν Θα Τα Πλήρωνα Εγώ Απο Την Τσέπη Μου Δεν Νομίζω Να Έχει Τόση Σιμασία! (Ή Εκτός Αν Κάποιοι Τους Ενδιαφέροι Τόσο Πολύ)Εγώ Απλά Το Ανέφερα Και Πιστέψτε Με Παίζει Να Είμαι Απο Τους Ελάχιστους Που Δεν Σκίζουν Το Αμάξι Τους.Αυτά Τα Λίγα Εύχομαι Να Μην Σας Κάτσει Ποτέ Τέτοια Περίπτωση Σαν Την Δικιά Μου Είτε Πληρώσετε Είτε Όχι.

Φίλε Σάββα αυτά που θα πω τα λέω τελείως φιλικά και υπο άλλες συνθήκες δε θα απαντούσα γιατί δεν έχει και νόημα, αλλά επειδή έφαγα σχετικά αργά και δεν με πιάνει ύπνος θα πω τα εξής:

Καταρχήν είναι δικαίωμα αυτού που σκάει τα φράγκα να κάνει ότι θέλει στο αμάξι του. Καλά έκανες και εσύ που μας ενημέρωσες οτι αν βάλεις πρόγραμμα σε gt υπάρχει πιθανότητα να πάρεις τη τουρμπίνα στο χέρι. Ακόμα καλύτερα που πέρασες το πρόγραμμα σε αντ/πεια για να μη μπορούν να σου πουν τίποτα και κάνεις χρήση της επέκτασης που επίσης ορθώς αγόρασες. Μάγκας, ωραίος. Από εκεί και πέρα όμως το να λες(αν κατάλαβα καλά) βάλ'τε πρόγραμμα για να σας βγάλει μια ώρα αρχύτερα ότι είναι να βγάλει ή οτι δεν σκίζεις το αμάξι, αλλά έβαλες πρόγραμμα, μιλτεκ κλπ χάνεις το παιχίδι των εντυπώσεων.

Γενικότερα τώρα, το gt είναι ένα αυτοκίνητο επιδόσεων πολύ πάνω του μετρίου με σεβαστή τιμή αλλά πολύ φθηνότερο από άλλα πιο ικανά αυτοκίνητα. Δεν είναι φθηνό όμως και δε βγάζει φθηνές βλάβες. Ούτε έχει φθηνή συντήρηση, απλά πιο φτηνή από του gti πχ. Εκεί είναι και η μεγάλη παρεξήγηση κατά τη γνώμη μου.

Όλοι πάνε να φτάσουν τις επιδόσεις του gti (ακόμα και αυτοί με τα tsi 140) πληρώνοντας λιγότερα και συνειδητά πιστεύοντας οτι έκαναν κίνηση ματ. Προσωπικά αγόρασα gt γιατί δε μπορούσα να αγοράσω-συντηρήσω gti. Τρία χρόνια στη κατοχή μου, με σκίσιμο όποτε γουστάρω, αλλά με σεβασμό στην εκκίνηση και στο σβήσιμο(έβαλα και turbo timer για να μη περιμένω να κρυώσει) βλάβη έβγαλε στο 3ο χρόνο στη Ν249(είχα και εγώ επέκταση και άλλαξα και τη Ν75 προληπτικά).Πέρα από αυτό τπτ,βέβαια δεν έχω βάλει πρόγραμμα και ούτε πρόκειται! Ό,τι βλάβη και να βγάλει όμως θα θυμάμαι οτι είναι ένα αμάξι με 170 άλογα αξίας 26.000(τόσο μου πήγε) και δε γίνεται να έχει το κόστος συντήρησης ενός παπιού.

Αν δεν μου φτάνουν τα χρήματα να το συντηρήσω τότε πολύ απλά έκανα λάθος επιλογή και πετούσα στα σύννεφα όταν πίστευα ότι αγόρασα τη κότα με τα χρυσά αυγά και οτι είμαι πιο μάγκας από αυτούς που αγοράζουν αυτοκίνητο με 30-40 χιλιάρικα. Επίσης επειδή το αγόρασα και δεν μου το αγόρασαν, λυπάμαι τα 26.000 έναντι των 1000€ ενός προγράμματος. Αυτά από μένα, χαιρετώ γιατί χώνεψα!!!!

Edited by Giorgos79
Link to comment
Share on other sites

και μετα ξυπνησε ...το παιδι sillyhorse1rb5.gif

μαλλον δν τα 3ερεις καλα τα πραγματα. σε καταλαβαινω ομως γτ κ εγω δν το πιστευα μεχρι να το δω! δν λεω αν αξιζει η οχι! (που για εμενα δν αξιζει) δν λεω οτι ειναι καλυτερο απο μ3! απλα λεω οτι υπαρχει... μν 3εχνα πως κατι sunny κανουν χαβαλε σε porsche 1000+hp!

Link to comment
Share on other sites

πιο μάγκας από αυτούς που αγοράζουν αυτοκίνητο με 30-40 χιλιάρικα.

Ωραία τα είπες αλλά το λάθος που κάνουμε όλοι είναι ότι συγκρίνουμε τα αυτοκίνητα με κύρια βάση τους ίππους. Ωραία έβαλε κάποιος πρόγραμμα σε ένα 140άρι γίνεται λίγο πιο γρήγορος από ένα gti αλλά έδωσε 7000 ευρώ λιγότερα για την αγορά, αυτό σημαίνει ότι είναι πιο έξυπνος? δηλαδή ένα gti το μόνο που κάνει παραπάνω από ένα normal tsi είναι ότι τρέχει πιο πολύ?

Τεσπα το θέμα μας είναι ότι αυτό ίσως είναι τυχαίο γεγονός γιατί κι άλλοι έχουν βάλει προγράμματα και είναι πολύ μεγαλύτεροι κάφτες από τον Σάββα (βλέπε peolinio) και δεν έχουν πάθει τίποτα (φτού φτού μην του το ματιάσω :lol: ).

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Σάββα αυτά που θα πω τα λέω τελείως φιλικά και υπο άλλες συνθήκες δε θα απαντούσα γιατί δεν έχει και νόημα, αλλά επειδή έφαγα σχετικά αργά και δεν με πιάνει ύπνος θα πω τα εξής:

Καταρχήν είναι δικαίωμα αυτού που σκάει τα φράγκα να κάνει ότι θέλει στο αμάξι του. Καλά έκανες και εσύ που μας ενημέρωσες οτι αν βάλεις πρόγραμμα σε gt υπάρχει πιθανότητα να πάρεις τη τουρμπίνα στο χέρι. Ακόμα καλύτερα που πέρασες το πρόγραμμα σε αντ/πεια για να μη μπορούν να σου πουν τίποτα και κάνεις χρήση της επέκτασης που επίσης ορθώς αγόρασες. Μάγκας, ωραίος. Από εκεί και πέρα όμως το να λες(αν κατάλαβα καλά) βάλ'τε πρόγραμμα για να σας βγάλει μια ώρα αρχύτερα ότι είναι να βγάλει ή οτι δεν σκίζεις το αμάξι, αλλά έβαλες πρόγραμμα, μιλτεκ κλπ χάνεις το παιχίδι των εντυπώσεων.

Γενικότερα τώρα, το gt είναι ένα αυτοκίνητο επιδόσεων πολύ πάνω του μετρίου με σεβαστή τιμή αλλά πολύ φθηνότερο από άλλα πιο ικανά αυτοκίνητα. Δεν είναι φθηνό όμως και δε βγάζει φθηνές βλάβες. Ούτε έχει φθηνή συντήρηση, απλά πιο φτηνή από του gti πχ. Εκεί είναι και η μεγάλη παρεξήγηση κατά τη γνώμη μου.

Όλοι πάνε να φτάσουν τις επιδόσεις του gti (ακόμα και αυτοί με τα tsi 140) πληρώνοντας λιγότερα και συνειδητά πιστεύοντας οτι έκαναν κίνηση ματ. Προσωπικά αγόρασα gt γιατί δε μπορούσα να αγοράσω-συντηρήσω gti. Τρία χρόνια στη κατοχή μου, με σκίσιμο όποτε γουστάρω, αλλά με σεβασμό στην εκκίνηση και στο σβήσιμο(έβαλα και turbo timer για να μη περιμένω να κρυώσει) βλάβη έβγαλε στο 3ο χρόνο στη Ν249(είχα και εγώ επέκταση και άλλαξα και τη Ν75 προληπτικά).Πέρα από αυτό τπτ,βέβαια δεν έχω βάλει πρόγραμμα και ούτε πρόκειται! Ό,τι βλάβη και να βγάλει όμως θα θυμάμαι οτι είναι ένα αμάξι με 170 άλογα αξίας 26.000(τόσο μου πήγε) και δε γίνεται να έχει το κόστος συντήρησης ενός παπιού.

Αν δεν μου φτάνουν τα χρήματα να το συντηρήσω τότε πολύ απλά έκανα λάθος επιλογή και πετούσα στα σύννεφα όταν πίστευα ότι αγόρασα τη κότα με τα χρυσά αυγά και οτι είμαι πιο μάγκας από αυτούς που αγοράζουν αυτοκίνητο με 30-40 χιλιάρικα. Επίσης επειδή το αγόρασα και δεν μου το αγόρασαν, λυπάμαι τα 26.000 έναντι των 1000¤ ενός προγράμματος. Αυτά από μένα, χαιρετώ γιατί χώνεψα!!!!

καλα αυτοι με τα 140 ειναι αυθαδεις πανε να φτασουν τα GTI ενω τα 170 αντε ας παει στο καλο δε βαριεσαι...,μα καλα δεν εχετε καταλαβει οτι ειναι το ενα κ το αυτο?οκ τα μπροστα φρενα ειναι διαφορετικα κ το μεσσαιο της εξατμισης μαζι με τις 2 μπουκες οκ,α επισης ξεχασα κ τις "πανεμορφες" 17ρες

εγω εις γνωση μου πηρα το TSI αλλα μετα αφου ειδα οτι φτανει τα 200 αισθανομαι καλυτερα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχάς Σάββα ευτυχώς είχες μια χαρά ξεμπερδέματα, δόξα τον θεό. Επειδή έχω μερικές απορίες όμως θα ήθελα να ρωτήσω, εγώ έχω 80.000 χιλιόμετρα με το golf μου όλα μαμά μηχανικά προς το παρών και επέκταση εγγύησης έχω κάνει, αν αύριο μου σπάσει η τουρμπίνα για φ,χ,ψ λόγους η αντιπροσωπία θα με καλύψει η θα πρέπει να τα βάλω από την τσέπη μου τα χρήματα ; Την επισκευή τουρμπίνας ή την αλλαγή στα πόσα χιλιόμετρα την κάνουμε ; μας καλύπτει η εγγύηση σε αυτά αν είμαστε ακόμη στο χρονικό περιθόριο ; συγνώμη που βγαίνω εκτός θέματος αλλά αν γνωρίζει κάποιος θα ήθελα να μου απαντήσει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.