Jump to content
SAVVASGT

Πρόβλημα Τουρμπίνας

Recommended Posts

Τεσπα το θέμα μας είναι ότι αυτό ίσως είναι τυχαίο γεγονός γιατί κι άλλοι έχουν βάλει προγράμματα και είναι πολύ μεγαλύτεροι κάφτες από τον Σάββα (βλέπε peolinio) και δεν έχουν πάθει τίποτα (φτού φτού μην του το ματιάσω :lol: ).

ου ρε σαλιαρη που θα με πεις και καφτη χαχαχα upyours.gif

Ας επανελθουμε στο θεμα μας και ας αφησουμε την αερολογια και καταστροφολογια :lol:

Link to comment
Share on other sites

καλα αυτοι με τα 140 ειναι αυθαδεις πανε να φτασουν τα GTI ενω τα 170 αντε ας παει στο καλο δε βαριεσαι...,μα καλα δεν εχετε καταλαβει οτι ειναι το ενα κ το αυτο?οκ τα μπροστα φρενα ειναι διαφορετικα κ το μεσσαιο της εξατμισης μαζι με τις 2 μπουκες οκ,α επισης ξεχασα κ τις "πανεμορφες" 17ρες

εγω εις γνωση μου πηρα το TSI αλλα μετα αφου ειδα οτι φτανει τα 200 αισθανομαι καλυτερα :thumbsup:

Καθένας γράφει ό,τι θέλει και καταλαβαίνει ό,τι θέλει!!!Γι'αυτό λέω οτι δεν έχει νόημα να γράφεις.....Εγώ λέω οτι ΌΛΟΙ πάνε να φτάσουν τα gti και βάζω και τα tsi 140 (γιατί πολύ απλά το θέμα που ποστάρω αφορά τα gt) και εσύ βρίσκεις ευκαιρία να πεις το πόνο σου για τις διαφορές gt με tsi. Αυτά είναι κομπλεξισμοί και δε κολλάω σ'αυτά. Αυτό που εννοώ είναι ότι όταν με 20.000 πας να φτάσεις επιδόσεις αυτοκινήτων 30.000-40.000 (μόνο στα άλογα) πρέπει να είσαι έτοιμος για όλα τα ενδεχόμενα και να μη κλαίγεσαι ΑΝ το πάρεις στο χέρι(όχι εσύ, ο καθένας). Και επειδή βλέπω οτι είσαι και Mod προτείνω να είσαι πιο σφαιρικός στις απόψεις σου. Θέλει διπλωματία η θέση.......

Link to comment
Share on other sites

οκ θα κανω τα χαρτια μου κ στο διπλωματικο σωμα κ οχι μονο στα τει για επιστημονικος συνεργατης!ποεν σε ποια σχολη εισαι στην λαρισα?

πονο πραγματικα δεν εχω καθως εχουν περασει 2.5 χρονια κ κοιταω το γκολφακι κ λεω τι ομορφο αυτοκινητο πηρα

κομπλεξικο δε θα με ελεγα αλλα βαρεθηκα καποιοι να λενε τα ιδια κ τα ιδια χωρις να εχουν ουσια

αν πραγματικα ηθελες να γραψεις αυτο που δηλωνεις παραπανω θα μπορουσες να το πεις GT-TSI και οχι

ακομα κ αυτοι με τα TSI γιατι μπερδευτηκα βρε αδερφε σορυ κιολας.οπως λες γραπτος ο λογος (κα τα γραπτα μενουν:thumbsup:)

εγω σαββα αν οντως αληθευει οτι μπαινει νεα τουρμπινα καλυτερη δε θα με χαλουσε η αλλαγη.αν σου βαλουν κ καμια πιο δυνατη εκει να δεις....

Link to comment
Share on other sites

παιδια γεια σας παρακολουθω παρα πολυ καιρο το φορουμ αλλα δεν ειχα κανει εγγραφη(μακαρι να μην χρειαζοταν)

ισως αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα με τον φιλο.Προχθες το μεσημερι στον κηφισο με aircondition πηγα να επιταχυνω κανονικα με 3η σχεση,το αμαξι εκανε ενα τσαφ απο την

σκαστρα και αρχισε να σερνεται(το ατος της κοπελας μου τωρα παει καλυτερα)Η ενδειξη που εχω στο μπαρομετρα με τερμα γκαζι ειναι ο,5! και ακουγεται ενα φςς συνεχομενο απο

την σκαστρα...Μακαρι να ειναι σκαστρα αλλα δεν το βλεπω γιατι μια φορα που μου ειχε χαλαρωσει ανεβαζε πιεση αλλα λιγο,οχι καθολου...

αν δεν συμβαινει αυτο το βαφω μπλε και το πεταω 2.500ε δεν εχω.....

το αμαξι μου ειναι tsi 140 με προγραμμα-εισαγωγη etuners.....ayta :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

οκ θα κανω τα χαρτια μου κ στο διπλωματικο σωμα κ οχι μονο στα τει για επιστημονικος συνεργατης!ποεν σε ποια σχολη εισαι στην λαρισα?

πονο πραγματικα δεν εχω καθως εχουν περασει 2.5 χρονια κ κοιταω το γκολφακι κ λεω τι ομορφο αυτοκινητο πηρα

κομπλεξικο δε θα με ελεγα αλλα βαρεθηκα καποιοι να λενε τα ιδια κ τα ιδια χωρις να εχουν ουσια

αν πραγματικα ηθελες να γραψεις αυτο που δηλωνεις παραπανω θα μπορουσες να το πεις GT-TSI και οχι

ακομα κ αυτοι με τα TSI γιατι μπερδευτηκα βρε αδερφε σορυ κιολας.οπως λες γραπτος ο λογος (κα τα γραπτα μενουν:thumbsup:)

εγω σαββα αν οντως αληθευει οτι μπαινει νεα τουρμπινα καλυτερη δε θα με χαλουσε η αλλαγη.αν σου βαλουν κ καμια πιο δυνατη εκει να δεις....

Ε τότε αφού έκανες ή θα κάνεις τα χαρτιά σου, να σου ευχηθώ καλά αποτελέσματα. Προσωπικά κάθε φορά που θα σκέφτομαι να ποστάρω κάτι σοβαρό (για τα δικά μου δεδομένα) θα θυμάμαι την απάντησή σου(εκτός θέματος και ειρωνική) και θα κάνω refresh!!!

Υγ: Όταν ήμουν στα ΤΕΙ επιστημονικούς συνεργάτες λέγαμε κάτι άσχετους γλύφτες-συγγενείς καθηγητών που έκαναν τα εργαστήρια και τις θεωρίες των εργαστηρίων όταν οι καθηγητές ήταν απασχολημένοι στη κύρια εργασία τους. Ελπίζω το καθεστώς να έχει αλλάξει και ο όρος επιστημονικός συνεργάτης να έχει αποκτήσει αξία.

Link to comment
Share on other sites

Οταν αγοραζεις αυτοκινητο με τουρμπινα....ξερεις τουλ 2-3 στανταρ πραγματακια....

Ελεος μερικοι μην κανετε σαν να βρικατε τωρα το φως σας.... η τουρμπινα ειναι εξαρτημα φθαρτο με διαρκεια ζωης....οποιος ξερει μηχανικα πως ειναι κατασκευασμενη μια τουρμπινα και γνωριζει τα βασικα απο μεταλλα γνωριζει τι να περιμενει.

Και μιλαμε παντα για μαμα αυτοκινητα...και s3 εχουν σπασει τουρμπινα...και st και gt και ακομα και tsi 160 και ακομα και volvo c30-t ...το θεμα ειναι να εισαι τυχερος να σε καλυπτει η εγγυηση ...αλλιως τη γ@#!$σες...ειναι τοσο απλο το θεμα...οπως και το να αλλαζεις ειδικα n75 καθε 30χιλ και σκαστρα αν μπορεις... καλως η κακως πεφτει η αποδοση τους...

Καθε τεχνολογια εχει τα καλα και τα κακα ....μην φοραμε παρωπιδες ...

Link to comment
Share on other sites

Ε τότε αφού έκανες ή θα κάνεις τα χαρτιά σου, να σου ευχηθώ καλά αποτελέσματα. Προσωπικά κάθε φορά που θα σκέφτομαι να ποστάρω κάτι σοβαρό (για τα δικά μου δεδομένα) θα θυμάμαι την απάντησή σου(εκτός θέματος και ειρωνική) και θα κάνω refresh!!!

Υγ: Όταν ήμουν στα ΤΕΙ επιστημονικούς συνεργάτες λέγαμε κάτι άσχετους γλύφτες-συγγενείς καθηγητών που έκαναν τα εργαστήρια και τις θεωρίες των εργαστηρίων όταν οι καθηγητές ήταν απασχολημένοι στη κύρια εργασία τους. Ελπίζω το καθεστώς να έχει αλλάξει και ο όρος επιστημονικός συνεργάτης να έχει αποκτήσει αξία.

μεσα εισαι φιλε με καταλαβες

@thanos katsas : οταν λες διαρκεια ζωης ποσα χλμ (κατα την γνωμη σου παντα) ενα μαμα αυτοκινητο (με καποια προσοχη απο τον ιδιοκτητη) μπορει να διανυσει με την εργοστασιακη του τουρμπινα?

Edited by mourh
Link to comment
Share on other sites

μεσα εισαι φιλε με καταλαβες

@thanos katsas : οταν λες διαρκεια ζωης ποσα χλμ (κατα την γνωμη σου παντα) ενα μαμα αυτοκινητο (με καποια προσοχη απο τον ιδιοκτητη) μπορει να διανυσει με την εργοστασιακη του τουρμπινα?

Αν βάλεις ένα τσουβάλι άμμο στο ώμο σου και αρχίσεις και τρέχεις το ίδιο θα είναι με χωρίς το τσουβάλι?

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις ένα τσουβάλι άμμο στο ώμο σου και αρχίσεις και τρέχεις το ίδιο θα είναι με χωρίς το τσουβάλι?

σαφως κ οχι οπως κ με τα παραπανω κιλα στο σωμα μας...αλλα δεν ειναι εκει το θεμα..το θεμα ειναι ποσο καιρο αντεχει η τουρμπινα χωρις να την πιεσουμε φιλε αυτο ρωτησα

χωρις να εχουμε κανει καποια "βελτιωση"

Link to comment
Share on other sites

σαφως κ οχι οπως κ με τα παραπανω κιλα στο σωμα μας...αλλα δεν ειναι εκει το θεμα..το θεμα ειναι ποσο καιρο αντεχει η τουρμπινα χωρις να την πιεσουμε φιλε αυτο ρωτησα

χωρις να εχουμε κανει καποια "βελτιωση"

Φιλε μου δε μπορει να σου δωσει κανεις καποια απαντηση σε αυτο καθοτι ο καθενας κανει διαφορετικη χρηση οπως επισης υπαρχουν και διαφορετικες τουρμπινες.Ξερω και Α3 1.8Τ με 160.000 χλμ με μαμα τουρμπινα χωρις προγραμμα αλλα δεν λεει κατι αυτο.

Link to comment
Share on other sites

γιαυτο ζητησα την προσωπικη αποψη του θανου καθως ολοι μας εχουμε την αποψη μας....

Link to comment
Share on other sites

o tsi ανετα μπορει να βγαλει 170.000 με μαμα πιεσεις κτλ...Μαυρο gt απο 7λοφο με 106.000 η τουρμπινα δουλευει μια χαρα και ο μαστορας του ειπε οτι πιστευει οτι εαν εξακολουθεινα το σεβεται θα βγαλει αλλα 70-80 και μετα εχει ο θεος καθως δεν υπαρχει εμπειρια ακομα σε τοσοα πολλα χιλιομετρα απο tsi..(οσο αφορα τα περιφερειακα...ειμαι εντελως καθετος...η μεταδοση και το δισκοπλατο ειναι μετρια για την τιμη του αυτοκινητου μην πω κατι χειροτερο...)

Η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι ενας νορμαλ οδηγος βγαζει ανετα 200.000 ... τωρα επειδη στην ελλαδα το αυτοκινητο ειναι και εργαλειο δουλειας.... και ολοι θα εχουμε εμπειριες απο 250-300.000 χιλιομετρα απο αυτοκινητα 15 ετιας που δεν ζητησαν και πολλα... ισως πουμε με αλλη φιλοσοφια οτι ειναι λιγα.... Θα δουμε ρε παιδια ζωη να εχουμε....

Απο την αλλη φθορα με 35.000 χιλ στην κινηση της αθηνας =100+ σε επαρχια και εθνικους δρομους......αυτο νομιζω το καταλαβαινει ο καθενας...Και απο την αλλη....δεν νομιζω η vw να εχει στοχο να ανεβει στην κορυφη της αξιοπιστιας...(μικρα κερδη)...λιγη σκεψη θελει ,,,

Edited by thanos katsas
Link to comment
Share on other sites

παιδιά σήμερα μίλησα με ένα παλικάρι που πουλάει ένα tsi στο οποία έχει αλλάξει τουρμπίνα και μου είπε οτι αυτό είναι ένα πρόβλημα που εμφανίζουν τα tsi.ισχύει?πρόκειται για σημαντικό πρόβλημα??

Link to comment
Share on other sites

Οι περιπτωσεις με τουρμπινες σπασμενες ειναι εξαιρετικα σπανιες...2 χρονια τωρα να εχω ακουσει για 4 περιπτωσεις απο τα Forums . Τωρα αν εβαλε προγραμμα και το εσκιζε...ΚΑΙ ΠΑΛΙ πολυ σπανιο ... Το μηχανικο συνολο του κινητηρα ειναι τρομερα αξιοπιστο ... να μου πεις για σκαστρα και βαλβιδες να σου πω ναι ... αλλα για σπασιμο τουρμπινας ειδικα σε μαμα καταστασεις οφειλεται μονο σε αστοχια υλικου και υπαρχει ισως σε ποσοστα κατω του 1 στα 1000 χωρις υπερβολες.

Link to comment
Share on other sites

Οι περιπτωσεις με τουρμπινες σπασμενες ειναι εξαιρετικα σπανιες...2 χρονια τωρα να εχω ακουσει για 4 περιπτωσεις απο τα Forums . Τωρα αν εβαλε προγραμμα και το εσκιζε...ΚΑΙ ΠΑΛΙ πολυ σπανιο ... Το μηχανικο συνολο του κινητηρα ειναι τρομερα αξιοπιστο ... να μου πεις για σκαστρα και βαλβιδες να σου πω ναι ... αλλα για σπασιμο τουρμπινας ειδικα σε μαμα καταστασεις οφειλεται μονο σε αστοχια υλικου και υπαρχει ισως σε ποσοστα κατω του 1 στα 1000 χωρις υπερβολες.

+1 με μια μικρουλα αλλαγη.. 1 στα 100000000 χωρις υπερβολες.

Off Topic

Τι καλος ακουγεσαι οταν δεν μιλας για κρεμαριερες...! :p
Link to comment
Share on other sites

Golf V Gt Dsg με πρόγραμμα, εισαγωγή-εξαγωγή και intercooler 55.000 χιλ. κανένα πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

τοση ωρα που διαβαζωσε ενα πραμα κατελιψα στο οτι αυριο το πρωι πρεπει να παω να κανω επεκταση εγγυησης.

Link to comment
Share on other sites

τοση ωρα που διαβαζωσε ενα πραμα κατελιψα στο οτι αυριο το πρωι πρεπει να παω να κανω επεκταση εγγυησης.

δεν πηγα τελικα γτ δεν μπωρω να την κανω. στο χαρτι που μου εστηλαν ελεγε μεχρι και τον 23μηνα μετα εγω ειμαι στων 25μηνα. κριμα. μονο μην μας τυχει τπτ τετιο και των ηπιαμαι.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά τα gt είναι 1400 που βγάζουν 174 (160) είναι αρκετά πιεσμένα για τα κυβικά τους είναι "φτιαγμενα" μέχρι εκεί....δεν μπορούν να αντέξουν πολλά ακόμα.....πχ. περνεις 2000cc (αν υπάρχουν λεφτά) και το κανεις τέρας με τον σωστό τρόπο πάντα .όπως και να το κανεις είναι 2L....γνώμη μου.....

<<Επιτρεπεται η χρηση ελληνικων κ μονο χαρακτηρων>>

Edited by mourh
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά τα gt είναι 1400 που βγάζουν 174 (160) είναι αρκετά πιεσμένα για τα κυβικά τους είναι "φτιαγμενα" μέχρι εκεί....δεν μπορούν να αντέξουν πολλά ακόμα.....πχ. περνεις 2000cc (αν υπάρχουν λεφτά) και το κανεις τέρας με τον σωστό τρόπο πάντα .όπως και να το κανεις είναι 2L....γνώμη μου.....

<<Επιτρεπεται η χρηση ελληνικων κ μονο χαρακτηρων>>

Αν ειχες προσεξει καλυτερα θα εβλεπες οτι δεν εχει παρουσιαστει ποτε προβλημα με τον 1400αρι κινητηρα σαν κορμος (μπλοκ) στα tsi. Οποτε ασκοπη η συγκριση με τον 2λιτρο. Το μονο ειναι οτι λογω περιεκτικοτητας (κυβισμου) δεν εχει την δυνατοτητα να φτασει σε βελτιωση οτι ενα μεγαλυτερου κυβισμου οπως το 2λιτρο (ουτε καν του καινουργιου 1.8 tsi)κλπ και αυτο ειναι απλα φυσιολογικο.

Δεν χρειαζεται να εισαι επιστημονας να το καταλαβεις αυτο.

Πληροφοριακα το 1400αρι tsi σαν μπλοκ (το μαντεμενιο στα 140/170) ειναι πιο ανθεκτικο απο της ιδιας γενιας 2λιτρο.

Αλλα κατα 99% οτι προβληματα πλεον απασχολουν αυτα τα αυτοκινητα 1400-2000 κλπ τουρμπο της VAG εχει να κανει με τα περιφερειακα (βαλβιδες/τουρμπο/αντλιες κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι όπως τα λέει ο KIRRA μην ανακυκλώνουμε αυτά που ακούγαμε το 2006

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.