Jump to content
page

Golf Tsi 122 Διακοπές (Τροφοδοσίας)

Recommended Posts

Καλησπέρα ,

εδώ και λίγους μήνες έχω ένα Golf 6 Tsi 122.Πηγαίνοντας "χαλαρά" με λιγότερο απο 3000 RPM έκανε διαδοχικά 2 φορές διακοπές (κοψίματα).Μετά απο μία εβδομάδα το πρόβλημα παρουσιάστηκε ξανά οπότε και το πήγα για έλεγχο. Το έλεγξαν όπου βρήκαν το σφάλμα καταγγεγραμένο (κάτι σχετικό με τροφοδοσία). Σβήστηκε η μνήμη και μου είπαν ότι εάν το παρουσιάσει ξανά τότε να το πάω για περαιτέρω έλεγχο (πιθανά να αφορούσε βενζίνη). Έχει μήπως κανείς εμπειρία απο παρόμοιο περιστατικό?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα προσωπικά, αλλά έχει τύχει σε γνωστό και πράγματι οφειλόταν σε κακή ποιότητα βενζίνης.

Πρόσεχε από που βάζεις βενζίνη, και κάνε ένα γέμισμα με 100άρα (που ακόμα και νοθευμένη να είναι θα εμπλουτίσει αυτή που εχεις τώρα).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.Τώρα για την βενζίνη είναι μάλλον Joker.Καμία πρόταση για βενζινάδικο για κάτω Χαλάνδρι ?

Link to comment
Share on other sites

εκει στην χαλανδριου,στον βεροπουλο,εχει μια shell που γινεται παντα χαμος :clapping: . εχω βαλει 3-4 φορες χωρις να χω καποιο προβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Οι διακοπές εμφανίστηκαν πάλι και επιπλέον εχθές μετά απο ταξίδι δεν "κρατούσε" ρελαντί στην εκίνηση με αποτέλεσμα να σβήνει.

Μετά απο 4 -5 προσπάθειες ξενίνησε αλλά με check engine αναμένο , το οποίο έσνησε τελικά μετά απο αρκετές επανεκινήσεις . Κλείστηκε νέο ραντεβου για έλεγχο και βλέπουμε .Προσωπικά δεν θα δεχθώ ξανά την εκδοχή κακής ποιότητας καυσίμου θεωρόντας ότι πρόκειται για φτηνή δικαιολογία. Το αυτοκίνητο έχει 3000 χλμ και βενζίνη έχω βάλει απο μεγάλα και απο αναφορές αξιόπιστα πρατήρια (και στην ΕΚΟ που αναφέρθηκε).

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το πιάσει το διαγνωστικό? Sorry αλλα τί είναι η ΜΑΦ ? Ανεξάρτητα απο αυτό ελπίζω να μάθω αύριο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το πιάσει το διαγνωστικό? Sorry αλλα τί είναι η ΜΑΦ ? Ανεξάρτητα απο αυτό ελπίζω να μάθω αύριο.

Λογικα ναι αλλα πολλες φορες κανει κολπα δουλευει και μετα οχι και δεν το πιανει το διαγνωστικο!Ειναι ο μετρητης αερα...

Link to comment
Share on other sites

δεν εχει μαφ το 122.

πες τους να δουν μπεκ γιατι εγω ειχα προβλημα στο 4o με missfires και τα σχετικα και πολλαπλασιαστες.

τελος κοιτα μπρος και πισω τρομπα.

Edited by poen
Link to comment
Share on other sites

Οι ενδείξεις που έχουν καταγραφεί δεν αρκούν για να διαγνωστεί το πρόβλημα.Θα κάνουν ελέγχους και επικοινωνία των αποτελεσμάτων με Kosmocar με email !! για να εντοπίσουν το πρόβλημα.Χρόνος διάγνωσης ΑΓΝΩΣΤΟΣ !!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το λές ? Έχεις κάποιον να προτείνεις γενικότερα (στείλε μου ΠΜ εάν μπορείς)

Link to comment
Share on other sites

Οι ενδείξεις που έχουν καταγραφεί δεν αρκούν για να διαγνωστεί το πρόβλημα.Θα κάνουν ελέγχους και επικοινωνία των αποτελεσμάτων με Kosmocar με email !! για να εντοπίσουν το πρόβλημα.Χρόνος διάγνωσης ΑΓΝΩΣΤΟΣ !!

Τωρα σωθηκες...Ρε γαμωτο ελεος πια με το ελεεινο after sales της kosmocar.Και εμενα με εμπαιζανε για καποιο θεμα που ειχα με τα ηλεκτρολογικα ωσπου με αναγκασαν να το πουλησω το ρημαδι και να ριξω αναθεμα για παντα στην VW.Μαλιστα με παρεπεμπαν στον παζαροπουλο ενω ειχαν προβληματα μαζι του.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε...μην τους εμπιστευεσε ψαξε να βρεις ενα συνεργειο που να ειναι ειδικο στα vag ... τοσα και τοσα εχουν δει...κατι παραπανω θα σου πουν ...μιας και εκει γινεται δουλεια πραγματικη και οχι ρουτινα

Link to comment
Share on other sites

Πάντω μέχρι στιγμής είναι πρόθυμοι να το ψάξουν. Εξάλου δεν μπορώ παρά να πάω σε επίσημο service λόγω εγγύησης. Σύμφωνα με το vote στο forum το αυτοκίνητο βρίσκεται σε αξιόλογο dealer.

Link to comment
Share on other sites

φίλε επειδή έτρεχα κι εγω με τα ίδια προβλήματα και με την cosmocar μόνο χρόνο έχανα σε συμβουλεύω να αλλάξεις τους 4 πολλαπλασιαστές και 4 μπουζί μαζι και θα ησυχάσεις

Link to comment
Share on other sites

Αύριο τρίτη ημέρα ελέγχων και τρίτη ημέρα χωρίς αυτοκίνητο. Τουλάχιστον φαίνεται ότι κάτι έχουν βρει αφού για καλή μου μάλλον τύχη το πρόβλημα παρουσιάστηκε στην διάρκεια των ελέγχων. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι γιατί έχει εμπλακεί η Kosmocar η οποια ζητάει τα αποτελέσματα και υποδεικνύει ελέγχους ? Δεν είναι ικανός ο αντιπρόσωπος , υπόκεινται σε τόσο μεγάλο καθεστώς ελέγχων , ειναι τόσο σοβαρή η βλάβη ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι καθόλου σπάνιο φαινόμενο. Ειδικά σε περίπτωση εγγύησης. Εκτός από την καθοδήγηση γίνεται και έλεγχος των ανταλλακτικών που καλύπτει η εγγύηση.

+1

Link to comment
Share on other sites

H ετυμηγορία: Κάποιος αισθητήρας πίεσης καυσίμου , αλλαγή καλωδίωσης και συνέχεια ελέγχων. Ο αισθητήρας θα έρθει από Γερμανία σε μία εβδομάδα !.

Link to comment
Share on other sites

Dis πες μας ποσα χιλ εχεις ..? Σορρυ ρε παιδια αλλα τετοια προβληματα ειναι απλα τραγικα ...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης τραγικό ότι δεν υπάρχει ένας αισθητήρας στην Ελλάδα , όπως και το after sales που ειναι ανύπαρκτο.

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο 8 ημέρες το αυτοκίνητο επισκευάστηκε ???.

Αλάχθηκε αισθητήρας πίεσης καυσίμου και "επισκευάστηκε" η καλωδίωση ενώ αρχικά μου είχαν πεί για αντικατάσταση .

O σύμβουλος μου είπε ότι η επισκευή αφορούσε τις φύσες, πρακτικά τις ενώσεις με τους αισθητήρες, ότι το συμβάν καταχωρήθηκε στο εργοστάσιο και οτιδήποτε σχετικό θα καλυφθεί ακόμα και εκτός εγγύησης.

Όμως γυρνώντας σπίτι και ανοίγοντας το καπώ αντίκρυσα πατέντες τύπου δεκαετίας 80 εποχής μετατροπών.. Υπάρχουν ΝΕΕΣ γραμμές τυλιγμένες με μονωτική ταινία στους αισθητήρες θερμοκρασίας και πίεσης που τίς έχουν πιάσει στην "μαμά" καλωδίωση με tire up. Αυτά είναι που βλέπω .Τρομάζω στην ιδέα του τί έχουν κάνει σε σημεία που δεν φαίνονται .Προχειροδουλία σε όλο της το μεγαλείο. Εχω ξενερώσει πολύ άσχημα

Η συνέχεια άυριο που θα καλέσω στην kosmocar και θα ζητήσω αλλαγή καλωδίωσης, σε άλλο βέβαια συνεργείο και εφόσον αρνηθούν σειρά έχει η Γερμανία.

Προς γνώση σας το service ήταν ο Gratsias.

Edited by page
Link to comment
Share on other sites

δεν μπορεις να λες ''αποφυγη''.αποτελει δυσφημηση.καταλαβαινω οτι εισαι νευριασμενος και προφανως δικαιολογημενα,αλλα καλυτερα να μην το γενικευεις κατ'αυτον τον τροπο για μια προσωπικη εκτιμηση.

ευχομαι να ικανοποιηθεις το συντομοτερο.

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.