Jump to content
konv

Golf 5 - Πισω Φωτα Μαυρα (Dimmed, Smoked)

Recommended Posts

Έχει κανείς να προτείνει κάποιον καλό στη δουλειά του γιατί "ψήνομαι" να βάψω τα πίσω φανάρια από Golf στη θεσσαλονίκη; Απλά θα ήθελα να του τα πάω και να τα πάρω σχετικά σύντομα αν γίνεται αυθημερών.

Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas

α) Μη το κάνεις, είναι καγκουριά, βάλε του R32 αν είναι

β) Καλή δουλειά και γρήγορα δεν πάνε μαζί

γ) Μη το κάνεις, είναι καγκουριά, βάλε του R32 αν είναι

Link to comment
Share on other sites

εγώ τα δικά μου τα φιμάρισα σπίτι με έναν φίλο και βγήκαν σούπερ.

do it your self οδηγιες:

καθαρίζεις πολύ καλά την επιφάνεια που θα βάψεις

το ειδικό spay φούμο το ζητάς έξω ,κόστος γύρω στα 15-20 ευρώ ,ξεκινάς το βάψιμο απο αρκετή απόσταση, ΠΡΟΣΟΧΗ μην βάψεις και τα 2 φανάρια μαζί δίπλα δίπλα γιατι ρίχνει άχνες και θα τα κάνετε χάλια

συνεχίζεις να βάφεις αφήνοντας κάθε φορά να στεγνώνει καλά το κάθε χέρι χρώματος που περνάς και σταματάς στο επιθυμητό αποτέλεσμα, δηλαδή όσο σκούρα ή όσο ανοιχτά θέλεις να είναι φιμαρισμένα τα φανάρια σου

αφού στεγνώσει καλά το χρώμα ξεκινάς την διαδικασία του βερνικώματος, μεπάρα πολύ υπομονή για να στεγνώνει το κάθε χέρι βερνικιού πριν ρίξειςτο επόμενο , 3-4 ή ακόμη και 5 χέρια βερνίκι χρειάζονται για να πιτύχεις άψογη γυαλάδα

και προαιρετικό αφού στεγνώσουν τα φανάρια ή έστω και την επόμενη μέρα μπορείς να τα περάσεις με μιά ψιλή αλοιφή για γυάλισμα και έπειτα κι ένα χέρι κερί για περισσότερη γυαλάδα.

και φωτος της διαδικασιας μου

(τα φανάρια ειναι απο fiesta)

23177984vd0.jpg

68523408sy5.jpg

78053849nb1.jpg

27369841ge9.jpg

Edited by Natalia_F
Link to comment
Share on other sites

εγώ τα δικά μου τα φιμάρισα σπίτι με έναν φίλο και βγήκαν σούπερ.

do it your self οδηγιες:

καθαρίζεις πολύ καλά την επιφάνεια που θα βάψεις

το ειδικό spay φούμο το ζητάς έξω ,κόστος γύρω στα 15-20 ευρώ ,ξεκινάς το βάψιμο απο αρκετή απόσταση, ΠΡΟΣΟΧΗ μην βάψεις και τα 2 φανάρια μαζί δίπλα δίπλα γιατι ρίχνει άχνες και θα τα κάνετε χάλια

συνεχίζεις να βάφεις αφήνοντας κάθε φορά να στεγνώνει καλά το κάθε χέρι χρώματος που περνάς και σταματάς στο επιθυμητό αποτέλεσμα, δηλαδή όσο σκούρα ή όσο ανοιχτά θέλεις να είναι φιμαρισμένα τα φανάρια σου

αφού στεγνώσει καλά το χρώμα ξεκινάς την διαδικασία του βερνικώματος, μεπάρα πολύ υπομονή για να στεγνώνει το κάθε χέρι βερνικιού πριν ρίξειςτο επόμενο , 3-4 ή ακόμη και 5 χέρια βερνίκι χρειάζονται για να πιτύχεις άψογη γυαλάδα

και προαιρετικό αφού στεγνώσουν τα φανάρια ή έστω και την επόμενη μέρα μπορείς να τα περάσεις με μιά ψιλή αλοιφή για γυάλισμα και έπειτα κι ένα χέρι κερί για περισσότερη γυαλάδα.

και φωτος της διαδικασιας μου

(τα φανάρια ειναι απο fiesta)

23177984vd0.jpg

68523408sy5.jpg

78053849nb1.jpg

27369841ge9.jpg

Μπορουμε να τα δουμε πανω στο αμαξι αν γινεται?

Link to comment
Share on other sites

Μπορουμε να τα δουμε πανω στο αμαξι αν γινεται?

φορεμένα στο fiestaκι και υπό το φως του ηλίου, δεν είναι τόσο έντονα όσο δείχνει λυμένο το φανάρι.

1fokoxm5.th.jpg

το καημένο το ζώο πιο πάνω ;)

Edited by Natalia_F
Link to comment
Share on other sites

κλεφτηηηηηηηηηηηηηςςς :D

φιλος επαρχια ειμαστε,τα εχουμε συνιθησει αυτα....εδώ ο αλλος μου ζητησε 435 ευρω για angel eyes και οταν αρχισα να γελαω με κοιτουσε και με απορια κιολασ....

Link to comment
Share on other sites

με λίγο υπομονή και μεράκι θα τα καταφέρεις και μόνος σου.

Αν θέλεις σου στέλνω με το ΚΤΕΛ τα υλικά.

Και εγώ κατά την διάρκεια του βαψίματος το ξέβαψα και μια φορά που είχε μπιμπικιάσει το χρώμα και ξεκίνησα από την αρχή την διαδικασία. :D

Link to comment
Share on other sites

εχει κανει κανεις τα πισω φαναρια του "smoked" δηλαδη πιο σκουρα απο τα κοκκινα "μαμα"?πηγα ρωτησα κ βγαζει η foliatec μεμβρανη αλλα το θεμα ειναι οτι εγω σκεφτομαι να τα κανω στυλ R32 και οχι να κανω ολο το φαναρι πιο σκουρο αλλα απλα να γινει darker red (crimson colour) οπως στην φωτο που επισυναπτω

post-7381-1234256458_thumb.jpg

Edited by mourh
Link to comment
Share on other sites

την ανεβασα ρε ιασων απλα δεν την πηρε με την 1 tongue.gif

μιλαμε για second εισαι πολυ fast

ναι αλλα ειναι κ η πιο ακριβη λυση κ τα φαναρια μου ειναι καινουρια...ασε πηρα μπροστινα φαναρια 700 ευρω κ μου εμειναν τα "μαμα" σαν αυτα του gti. Συλλογη θα κανω....

Edited by mourh
Link to comment
Share on other sites

την ανεβασα ρε ιασων απλα δεν την πηρε με την 1 tongue.gif

μιλαμε για second εισαι πολυ fast

ναι αλλα ειναι κ η πιο ακριβη λυση κ τα φαναρια μου ειναι καινουρια...ασε πηρα μπροστινα φαναρια 700 ευρω κ μου εμειναν τα "μαμα" σαν αυτα του gti. Συλλογη θα κανω....

Τυχαία θα ήταν η ταχύτητα tongue.gif

Είναι πιο ακριβή ναι, αλλά και πιο όμορφη και πιο σωστή σαν αλλαγή..

Μπροστινά τι πήρες με 700 ευρώ??

Link to comment
Share on other sites

εχει κανει κανεις τα πισω φαναρια του "smoked" δηλαδη πιο σκουρα απο τα κοκκινα "μαμα"?πηγα ρωτησα κ βγαζει η foliatec μεμβρανη αλλα το θεμα ειναι οτι εγω σκεφτομαι να τα κανω στυλ R32 και οχι να κανω ολο το φαναρι πιο σκουρο αλλα απλα να γινει darker red (crimson colour) οπως στην φωτο που επισυναπτω

Καλή ιδέα ακούγεται η μεμβράνη. Αν του βάλεις αυτή τη μεμβράνη όμως στα πίσω φανάρια, θα φαίνεται το ίδιο καλά το αυτοκίνητό σου τη νύχτα? Μήπως μειωθεί επικίνδυνα η φωτεινότητα απο πίσω?

Link to comment
Share on other sites

γιαυτο λεω να μπει η μεμβρανη περιμετρικα οπως στο R32 (περιμετρικα απο το φωτα κ οχι σε ΟλΟ το φαναρι κ γιαυτο εβαλα κ την φωτο του R32)

απλα δεν ξερω αν γινεται κατι τετοιο κ ποσο κοστιζει κ περιμενω γνωμες κ προτασεις

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια.εβαψα τα πισω φαναρια look r-32.ειναι γιαλιστερα.οχι οπως τα βαφεις και μενει "σαγρε".πολυ καλη δουλεια.τα ειδα διπλα σε r-32 και δεν καταλαβαινα διαφορα.ολα αυτα με 30 ευρω.να ανεβασω καμια φωτο οταν μπορεσω???

Link to comment
Share on other sites

εννοειται πανο εννοειται (ειναι γυαλιστερα δλδ κ οχι σαγρε?)που το εκανες να παω κ εγω.

περιμενω ανυπομονα τις φωτο....

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια.εβαψα τα πισω φαναρια look r-32.ειναι γιαλιστερα.οχι οπως τα βαφεις και μενει "σαγρε".πολυ καλη δουλεια.τα ειδα διπλα σε r-32 και δεν καταλαβαινα διαφορα.ολα αυτα με 30 ευρω.να ανεβασω καμια φωτο οταν μπορεσω???

Εννοείται θελουμε φωτο...

Εγώ αύριο πάω φανοποιείο και μάλλον θα δώσω τα φανάρια να βαφτούν έναν τόνο πιο σκούρα.

Αλλά φοβάμαι μη βγει καμία καγκουριά..

Link to comment
Share on other sites

Για δωσε φωτο ακτιβιους γιατι αν το αισθητικο αποτελεσμα ειναι ιδιο με τα φαναρια του r32 , ψηνομαι ασχημα ^^

ta fanaria toy Πανου δεν καταλαβαινεις οτι ειναι βαμμενα..απλα νομιζεις οτι ειναι του r32...τελεια δουλεια.....τα εχω δει απο κοντα και δεν πιστευα οτι τα εχει βαψει!!

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι που τα εβαψε tongue.gif (αν κ κατι μου λεει οτι πεφτει καμια 200χλμ μακρυα)

παντος αν ειναι οντως τοσο καλη δουλεια...το σκεφτομαι σοβαρα να τραβηχτω μια βολτα..

acti ποση ωρα σου πηρε?φυσικα μια φωτο θα μας πεισει για το αποτελεσμα αν κ εσυ κ ο ανεστης επιβεβαιωνεται το ωραιο αποτελεσμα τοτε ετσι θα ειναι (απλα ειμαι πολυ περιεργος να το δω)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.