Jump to content
konv

Golf 5 - Πισω Φωτα Μαυρα (Dimmed, Smoked)

Recommended Posts

Σήμερα σταματησα στον ΒΑΓΙΑΝΑΚΗ στην θηβών και μου είπε 30 ευρώ να μου βάψει τα πίσω φαναρια όπως ειναι του R ( βαφή & βερνίκι ) μαζί με βγάλσιμο και τοποθέτηση .Έχω βαλει τα led τα γνήσια του GTI .Σε τρισημιση ώρες θα ειναι έτοιμο μου είπε .

Edited by hatson
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,έβαψα σημερα τα φαναρια μου τα πίσω με σπρευ φιμέ μαύρο! Dupli color στη μάρκα!

Εχω μια απορία,τωρα εχει φύγει η γυαλάδα απο το φανάρι και εχει μια θαμπαδα γενικότερα!ετσι πρέπει να ειναι η πρέπει να ο περάσω με κάποιο σπρευ βερνίκι;

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες φτιαχτο' ;

Εννοεί χειροποίητο, κάποιος να το φτιαξε με τα χέρια του, οχι δλδ έτοιμο αγοραστό βερνίκι, όχι κονσέρβα, αλλά να στο ετοιμάσει επιτόπου ο βαφέας για την χρήση που το θες.

Link to comment
Share on other sites

Εννοεί χειροποίητο, κάποιος να το φτιαξε με τα χέρια του, οχι δλδ έτοιμο αγοραστό βερνίκι, όχι κονσέρβα, αλλά να στο ετοιμάσει επιτόπου ο βαφέας για την χρήση που το θες.

ακριβως

Link to comment
Share on other sites

Συγχώνευση Θεμάτων - Επεξεργασία Τίτλου.

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω κατι και εγω, θελω να τα κανω και εγω σαν ρ32 μερια σε μερικα diy ξενα σαιτ ειδα οτι πολοι το τριβουν με ντουκοχαρτο(γιαλλοχαρτο) και μετα αρχειζουν το βαψιμο και καλα για να καθησει καλα η μπογια και να μην ξεφιλισει και υστερα απο λιγο καιρο να τα ξανακανουμε...αν ειναι ευκολο καποιο παιδι να μας πει σε 2-3 γραμμες την σωστη διαδικασια για να γινουν τα φαναρια σαν ρ32 θα το εκτιμουσα.... επισεις στο ebay to βρηκα αυτο 

http://www.ebay.com/itm/AUG-Smoke-Lens-Painter-Spray-Tail-Bumper-Corner-Fog-Light-Brake-Tint-Black-Dark-/160684937832?pt=AU_Car_Parts_Accessories&hash=item2569919268&vxp=mtr... το χρησιμοποιησε καποιο απο εσας αυτο και μπορει να εκφερει γνωμ,η εαν ειναι καλο? γιατι εχει τοσες πολες μαρκες που δεν ξερω ποιο να διαλεξω

 

ευχαριστω :)

Edited by apoelara89
Link to comment
Share on other sites

Μην τα βαψεις, ουτε να τα τριψεις , βαλε μεμβρανες απο επανω.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το σπρέι που παραθέτεις το έχω αγοράσει κι εγώ πριν από πέντε χρόνια περίπου. Έκανα την διαδικασία όπως αναγραφόταν και βγήκαν πολύ ωραία. Το αρνητικό ήταν ότι με τον ήλιο και την υγρασία άρχισαν να ξεφλουδίζουν και να θολώνουν. Αποτέλεσμα να καταφύγω σε βαφέα και να τα ξανακάνει στυλ R32 με την χρήση μαύρου χρώματος και βερνίκι. Από τότε κι έπειτα δεν έχουν το παραμικρό σημάδι παρόλο το πέρασμα του χρόνου και των συνθηκών. Τα δικά μου με το μαύρο χρώμα βγήκαν λίγο πιο σκούρα από τα γνήσια και πιστεύω πως οφείλεται στη χρήση μαύρου χρώματος. Δένουν πολύ ωραία με το αυτοκίνητο παρόλο αυτό. Αν χρησιμοποιούσαμε γκρι αντί για μαύρο θα ήταν πιο κοντά στα γνήσια και θα είχαμε περισσότερο περιθώριο στον αριθμό επανάληψης της βαφής. Οπότε καλύτερα πήγαινε απευθείας σε βαφέα και δείξε του με φωτογραφίες τι ακριβώς θέλεις να κάνεις..

Link to comment
Share on other sites

Μην τα βαψεις, ουτε να τα τριψεις , βαλε μεμβρανες απο επανω.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

 

Καλημέρα..Με μεβρανες φιλε δεν μπορεις να τα κανεις σαν του ρ32 γιατι το μονο που πετυχενεις ειναι ολη η επιφανεια του φαναριου να ειναι μαυρο ...τα κυκλακια στην μεση δεν μπορεις να τα κανεις με μεβρανες θα φενεται ασχημο

 

 

Το σπρέι που παραθέτεις το έχω αγοράσει κι εγώ πριν από πέντε χρόνια περίπου. Έκανα την διαδικασία όπως αναγραφόταν και βγήκαν πολύ ωραία. Το αρνητικό ήταν ότι με τον ήλιο και την υγρασία άρχισαν να ξεφλουδίζουν και να θολώνουν. Αποτέλεσμα να καταφύγω σε βαφέα και να τα ξανακάνει στυλ R32 με την χρήση μαύρου χρώματος και βερνίκι. Από τότε κι έπειτα δεν έχουν το παραμικρό σημάδι παρόλο το πέρασμα του χρόνου και των συνθηκών. Τα δικά μου με το μαύρο χρώμα βγήκαν λίγο πιο σκούρα από τα γνήσια και πιστεύω πως οφείλεται στη χρήση μαύρου χρώματος. Δένουν πολύ ωραία με το αυτοκίνητο παρόλο αυτό. Αν χρησιμοποιούσαμε γκρι αντί για μαύρο θα ήταν πιο κοντά στα γνήσια και θα είχαμε περισσότερο περιθώριο στον αριθμό επανάληψης της βαφής. Οπότε καλύτερα πήγαινε απευθείας σε βαφέα και δείξε του με φωτογραφίες τι ακριβώς θέλεις να κάνεις..

 

φιλε μηπως θυμασαι εαν εσυ ειχες βαλει πανω απο την βαφη βερνικη(clear coat) για να αντέξει στο χρονο ή αν το αφησες μονο με την βαφη??? βασικα το μονο που σκευτομε να το παρω σε μαστορα ειναι οτι ο φανοποιος που βρηκα ειναι ενας μαστορας 50χρονων..αντε να του εξηγησω τωρα,και που να ξερει πως ειναι του ρ32 και ποσο σκουρα θελω να μου τα κανει και επισεις να φαινοντε τα κυκλακια στην μεση!!!! βασικα αυτο ειναι το μονο πλεονεκτημα πιστευω του να τα κανεις μονο σου, τα κανεις ακριβώς οσο εσυ θέλεις..

Link to comment
Share on other sites

Κανεις λαθος. Εννοω μεμβρανες με κυκλους στη μεση ακριβως σαν του r32.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε σ' ενα μαγαζι που κανει wraps σε αμαξια και περναει μεμβρανες.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

φιλε μηπως θυμασαι εαν εσυ ειχες βαλει πανω απο την βαφη βερνικη(clear coat) για να αντέξει στο χρονο ή αν το αφησες μονο με την βαφη??? βασικα το μονο που σκευτομε να το παρω σε μαστορα ειναι οτι ο φανοποιος που βρηκα ειναι ενας μαστορας 50χρονων..αντε να του εξηγησω τωρα,και που να ξερει πως ειναι του ρ32 και ποσο σκουρα θελω να μου τα κανει και επισεις να φαινοντε τα κυκλακια στην μεση!!!! βασικα αυτο ειναι το μονο πλεονεκτημα πιστευω του να τα κανεις μονο σου, τα κανεις ακριβώς οσο εσυ θέλεις..

Ναι έβαλε βερνίκι στο δοχείο με το χρώμα κι έπειτα άρχισε να βάφει.. Εάν δεν θέλεις να ξεφλουδίζουν πρέπει να βάψεις όλο το φανάρι μαζί και τα κυκλάκια..Πάρε δύο φωτογραφίες στο κινητό σου μια το απλό φανάρι και μια το r32 και θα καταλάβει τι θέλεις να κάνεις..Με το γκρίζο χρώμα θα έχεις την δυνατότητα της επιλογής που θέλεις να σταματήσει.. Εννοείται πως είσαι μπροστά την ώρα της βαφής και του λες πόσα χέρια παραπάνω θέλεις να τα κάνει.. Από αυτό που θα βλέπεις εκείνη τη στιγμή να υπολογίζεις ότι όταν στεγνώσει θα είναι πιο σκούρο..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.