Jump to content
GC9N

Ερώτηση για τοποθέτηση ηχείων...

Recommended Posts

to δικο μου λεει οτι εχει "Ηχητική προεγκατάσταση 4 ηχείων". οποτε μαλλον πισω δεν εχει καλωδια,ε?

λογικα αφου λεει 4 τα εχει και τα 4 μπροστα..

και γω που εχω golf εχει 6 μπροστα και πισω τα δυο ειναι διακοσμητικα και μενα..δεν υπαρχει προεγκατασταση..

μπελας να βαλεις την εταζερα δε θα ειναι αλλα πιο πολυ το βαλε βγαλε τα καλωδια των ηχειων εκει θα ειναι λογικα το ζορι.

Link to comment
Share on other sites

μια αλλη ερωτηση ρε παιδια. μηπως ξερετε ΠΕΡΙΠΟΥ ποσο εχει μια εταζερα; μπας καια γορασα μια αλλη για να τρυπισω και να τις βαλω ηχεια και οταν πρεπει να το παω για σερβις να αλαξω να βαλω την εργοστασιακη και να μη καταλαβουν τιποτα.

ή θαναι μπελας λετε;

Αυτό θα σου πρότεινα , είναι ότι καλύτερο .

Ψάχνεις για μεταχειρισμένη ή φτιάχνεις με MDF ( ξύλο ) βάζεις τα ηχεία σου και είσαι έτυμος .

Το μόνο που πρέπει να τραβήξεις γραμμές γιατί δεν έχει .

MANOS

Link to comment
Share on other sites

Kαταρχην το μοντελο ειναι το 9Ν3.

Με το θεμα των ''ηχειων'' υπαρχει μια συγχυση καθως οι αντιπροσωπειες χρησιμοποιουν μια λαθος εκφραση ως τρικ για να πουλανε. Οταν λενε για προεκατασταση 4 ηχειων εννοουν 4 μεγαφωνα. Στην δικη μας περιπτωση αναφερονται στα μπροστινα μεγαφωνα που υπαρχουν 2 στις πορτες (χαμηλομεσσαιες συχνοτητες) και 2 στις κολωνες (υψηλες συχνοτητες). Ο συνδυασμος 2 μεγαφωνων κανει 1 ηχειο. Συνεπως το αυτοκινητο εχει 2 ηχεια και οχι 4. Αρα πισω δεν εχει μεγαφωνα και φυσικα ουτε καλωδια περασμενα.

Οι λυσεις που εχεις ειναι δυο. Βαζεις μεγαφωνα πισω και οταν πας για service τα απομονωνεις απο το fader της πηγης σου και ετσι δεν ακουγονται, αλλιως κανεις αυτο που λες με την εταζερα αρκει να κρυβεις τα καλωδια μετα. Και στις 2 περιπτωσεις θες ενα καλο μαστορα για να σου τα κανει αορατα :angry:

Αληθεια πες μου κατι αν θες. Σε ποια εταιρια εχεις κανει την μισθωση? Επειδη ασχολουμαι μαζι τους αν μου πεις θα καταλαβω αν ειναι ψειρες ή οχι.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται τι ηχεια μπορουν να μπουν εκει. Λογικα ενα ζευγαρι καλο για να σου μεινει κιολας υπολογιζε απο ¤60-90, αναλογα την μαρκα+την τοποθετηση.

Master Lease ε? Εχω και καλυτερους συνεργατες αλλα τελος παντων. Προχθες για να πληρωσουν ενα τζαμακι απο εναν σπασμενο καθρεφτη, ηθελαν να τραβηξω φωτογραφιες τη\ον σπασμενο καθρεφτη και την πινακιδα του αυτοκινητου και να τους τα στειλω.... Τελος παντων δεν ειναι αυτο το θεμα μας.

Link to comment
Share on other sites

ξερεις εσυ αν τα κοιτανε αυτα απτη master lease? δηλαδη οταν το παω για σεβρις τι κοιτανε (για να δουν αν εχω αλλαξει κατι);

Δεν γνωριζω να σου πω ακριβως. Λογικα το αμαξι θα το πας σε καποιο εξουσιοδοτημενο να του κανεις το service. Στα Renault που στελνουν σε εμας δεν κοιταμε τιποτα. Μονο να του κανουμε αυτο που θελει και να το παρει ο κατοχος του και να φυγει. Απλα πριν το αγγιξουμε ζηταμε εγκριση για οποιαδηπωτε εργασια.

Link to comment
Share on other sites

Ακουστε τι μου συνεβη.

Εχω στην κατοχη μου κατι ηχεια Hertz 6.5 inches νομιζω,παντως η διασταση ειναι ιδια με τα μαμισια ηχεια.

Εκατσα που λετε με ενα φιλαρακι να αλλαξουμε τα μπροστινα ηχεια και να βαλουμε τα hertz.

Αφου ξεκιναμε το λυσιμο ταπετσαριας,βγαζουμε και το μαμα ηχειο(ΕΛΕΟΣ ΡΕ VW!!! ΠΡΙΤΣΙΝΙΑ ΣΤΟ ΗΧΕΙΟ???) και βαζουμε το hertz.

αφου μπηκε το ηχειο και καναμε και το απαραιτητο sound check,σκεφτομαι να κατεβασω το παραθυρο....κατεβαινοντας το τζαμι κολλησε στα μισα,και οπως διαπηστωθηκε πρεπει να βρισκει ο γρυλος του παραθυρου πανω στο ηχειο.

Εχω ξενερωσει τρελα γιατι το αμαξι τωρα παιζει με ενα ηχειο καθως το 1 μαμα καταστραφηκε,και δεν ξερω αν μπορω να βαλω τα αλλα ηχεια...

Τι εχετε να πειτε?Παιζει αν το αναθεσω σε ενα μαγαζι να μου τα βαλουν?

Link to comment
Share on other sites

Τα νέα μεγάφωνα τα τοποθετήσατε στις βάσεις-δαχτυλίδια που προυπήρχαν ή αγόρασες άλλες καινούργιες?

Δες εδώ: http://www.myphone.gr/gallery/showphoto.ph.../18801/cat/3258

Πάντως τα Pioneer που τοποθέτησα στο δικό μου-σε Golf όμως-έχουν αρκετό βάθος-66mm-και χώρεσαν μια χαρά.

Αν το βάθος των Hertz δε ξεπερνά αυτό των Pioneer,τότε λογικά μπαίνουν,αφού και το Polo ίδια διάσταση φορά μπροστά.

Edited by eagle1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.