Jump to content
dreampath

Εσωτερικός Και Εξωτερικός Καθαρισμός Αυτοκινήτου

Recommended Posts

καλησπέρα...αρκετό καιρό πλέον, ψάχνω για ένα "standard" σετ καθαρισμού του αυτοκινήτου, που θα με διευκολύνει. Δυστυχώς, δεν έχω βρει κάτι "πλήρες", με αποτέλεσμα το πλύσιμο του αυτοκινήτου να διαρκεί από 5-7 ώρες. Να ενημερώσω ότι αναφέρομαι σε σχολαστικό πλύσιμο.

Για παράδειγμα

Πρώτον: όσοι έχουν δερμάτινα καθίσματα στο EOS (μπεζ χρώμα κυρίως), γνωρίζουν ότι τα σκούρα jins "βγάζουν χρώμα", και ύστερα από καιρό το κάθισμα έχει άλλο χρώμα. Μου είπαν ότι θέλει μόνο νερό για να καθαριστεί, αλλά δεν είχε αποτέλεσμα. Υπόψιν ότι, έχω αγοράσει από την αντιπροσωπεία το σετ καθαρισμού που έχει (μία

κρέμα για τα καθίσματα, όσον αφορά αυτά), αλλά ούτε αυτό ήταν αρκετό. Περισσότερο για την περιποίηση του δέρματος κάνει, παρά για τέτοιου είδους καθαρισμό. Τέλος πάντων, ρωτώντας τις "ειδικές δυνάμεις" καθαρισμού :lol:, χρησιμοποίησα την κρέμα CIF. Ήταν άκρως αποτελεσματική, αλλά η χρήση της πρέπει να είναι πολύ προσεκτική, και επιπλέον, δεν μπορεί να χρησιμοποιείται συχνά, γιατί υπάρχει ο κίνδυνος να κάνει ζημιά στο δέρμα.

Ερώτηση: ξέρει κανείς κάποιο προϊόν που να καθαρίζει, να λευκαίνει και να μην καταστρέφει το δέρμα?

Δεύτερον: τα άλατα από το χρώμα του αυτοκινήτου δεν βγαίνουν εύκολα, ακόμα και με τη χρήση πιεστικού (κρύου νερού) σε συνδυασμό με αλκαλικό σαπούνι και τριψίματος με μαλακό σφουγγάρι, με αποτέλεσμα το εξωτερικό πλύσιμο να είναι χρονοβόρο. Έχω σκεφτεί να αγοράσω πιεστικό ζεστού νερού, αλλά δεν γνωρίζω κατά πόσο θα έχει ικανοποιητικά αποτελέσματα. Αφήστε που στοιχίζουν και αρκετά (1400 € - 3800 €_ακραίο)

Ερώτηση: ξέρει κανείς κάποιο συγκεκριμένο σαπούνι ή αλοιφή ή οτίδηποτε που να διευκολύνει την αφαίρεση αλάτων από το χρώμα, χωρίς να υπάρχει ο κίνδυνος να το καταστρέψει?

Τρίτον (και τελευταίο): δεν μπορώ να "βγάλω" κάτι γραμμές που έχουν αφήσει τα παπούτσια στα πλαϊνα του καθίσματος (στο πλαστικό μέρος). Έχει κανείς καμιά ιδέα?

Edited by dreampath
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα...αρκετό καιρό πλέον, ψάχνω για ένα "standard" σετ καθαρισμού του αυτοκινήτου, που θα με διευκολύνει. Δυστυχώς, δεν έχω βρει κάτι "πλήρες", με αποτέλεσμα το πλύσιμο του αυτοκινήτου να διαρκεί από 5-7 ώρες. Να ενημερώσω ότι αναφέρομαι σε σχολαστικό πλύσιμο.

Για παράδειγμα

Πρώτον: όσοι έχουν δερμάτινα καθίσματα στο EOS (μπεζ χρώμα κυρίως), γνωρίζουν ότι τα σκούρα jins "βγάζουν χρώμα", και ύστερα από καιρό το κάθισμα έχει άλλο χρώμα. Μου είπαν ότι θέλει μόνο νερό για να καθαριστεί, αλλά δεν είχε αποτέλεσμα. Υπόψιν ότι, έχω αγοράσει από την αντιπροσωπεία το σετ καθαρισμού που έχει (μία

κρέμα για τα καθίσματα, όσον αφορά αυτά), αλλά ούτε αυτό ήταν αρκετό. Περισσότερο για την περιποίηση του δέρματος κάνει, παρά για τέτοιου είδους καθαρισμό. Τέλος πάντων, ρωτώντας τις "ειδικές δυνάμεις" καθαρισμού :rolleyes:, χρησιμοποίησα την κρέμα CIF. Ήταν άκρως αποτελεσματική, αλλά η χρήση της πρέπει να είναι πολύ προσεκτική, και επιπλέον, δεν μπορεί να χρησιμοποιείται συχνά, γιατί υπάρχει ο κίνδυνος να κάνει ζημιά στο δέρμα.

Ερώτηση: ξέρει κανείς κάποιο προϊόν που να καθαρίζει, να λευκαίνει και να μην καταστρέφει το δέρμα?

Δεύτερον: τα άλατα από το χρώμα του αυτοκινήτου δεν βγαίνουν εύκολα, ακόμα και με τη χρήση πιεστικού (κρύου νερού) σε συνδυασμό με αλκαλικό σαπούνι και τριψίματος με μαλακό σφουγγάρι, με αποτέλεσμα το εξωτερικό πλύσιμο να είναι χρονοβόρο. Έχω σκεφτεί να αγοράσω πιεστικό ζεστού νερού, αλλά δεν γνωρίζω κατά πόσο θα έχει ικανοποιητικά αποτελέσματα. Αφήστε που στοιχίζουν και αρκετά (1400 ¤ - 3800 ¤_ακραίο)

Ερώτηση: ξέρει κανείς κάποιο συγκεκριμένο σαπούνι ή αλοιφή ή οτίδηποτε που να διευκολύνει την αφαίρεση αλάτων από το χρώμα, χωρίς να υπάρχει ο κίνδυνος να το καταστρέψει?

Τρίτον (και τελευταίο): δεν μπορώ να "βγάλω" κάτι γραμμές που έχουν αφήσει τα παπούτσια στα πλαϊνα του καθίσματος (στο πλαστικό μέρος). Έχει κανείς καμιά ιδέα?

για τον καθαρισμο του δερματος μπορεις να χρησιμοποιησεις διαλυμα σαπουνιου με ουδετερο ph σε χλιαρο νερο και τριψιμο με πανακι mf ή mf pad.επισης υπαρχουν αρκετα προιοντα ειδικα για τα δερματα οπως το σετ που εχεις(να υποθεσω της conolly;) αλλα και επωνημων εταιριων οπως meguiars και gliptone.εχω χρησιμοποιησει και τα 2 και προσωπικα βρηκα καλυτερο το σετ της gliptone με ελαφρα καλυτερες καθαριστικες ιδιοτητες και με conditioner που μυριζει ομορφα,δεν λιπαινει και δεν αφηνει γυαλαδα(προσωπικο γουστο).φυσικα υπαρχουν και αλλα ακριβοτερα σετ καθαρισμου οπως το zymol...

ολα εχουν οδηγιες εφαρμογης οποτε δεν θα δυσκολευτεις καθολου στην χρηση τους.

το θεμα με τα αλατα ειναι πονεμενη ιστορια.χρειαζεται γρηγορο στεγνωμα το αυτοκινητο ωστε να μην στεγνωσουν τα νερα πανω στο αμαξι και αφησουν τις κηλιδες αυτες.αν μενεις σε περιοχη με εντονο προβλημα αλατων π.χ Θεσσαλια,το προβλημα ειναι ακομα μεγαλυτερο...

προσωπικα κανω συχνα claying και γυαλισμα και αφαιρουνται τυχον αλατα.επισης βαζω στον κουβα με το νερο ONR και το νερο μαλακωνει και δεν εχει αλατα.μια καλη λυση ειναι να περνας οσο ειναι βρεγμενο το αμαξι σου και πριν το σκουπισεις,ενα καλο QD και να σκουπιζεις πανω απο αυτο.το συχνο κερωμα φυσικα βοηθαει παρα πολυ στην αντιμετωπιση τους.επισης υπαρχουν ειδικα προιοντα για την αφαιρεση των αλατων απο γνωστες μαρκες.αν ενδιαφερεσαι γνωριζω μερικες που θα βρεις ευκολα σε detailing stores στο νετ.πες μου να σε ενημερωσω για να μην τα γραφω ασκοπα αν και μπορεις να χρησιμοποιησεις ενα ΑΙΟ product με ηπια γυαλιστικη δραση και πολυ καλα αποτελεσματα,την SRP της Autoglym ή την 1Ζ την πρασινη.

γενικοτερα ομως θα πρεπει να αναθεωρησεις τον τροπο που πλενεις το αμαξι σου καθως σφουγγαρια και σαπουνια ειναι ακαταλληλα για καθε χρωμα αυτοκινητου.υπαρχουν τα σαμπουαν αυτοκινητου με ουδετερο ph,τα sheepskin mitts,τα mf πανια στεγνωματος και καθαρισμου.το πιεστικο που αναφερεις ειναι υπερβολη και δεν θα σου προσφερει τιποτα παραπανω απο ενα των 100 ευρω...

για τις γρατζουνιες στα πλαστικα,ισως το poorboys natural look dressing να βελτιωσει καπως την κατασταση αν και ειναι περισσοτερο για την συντηρηση των trims.

@για τα αλατα δες και εδω http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=30361&st=20

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες σου...θα τα έχω όλα υπόψιν στο επόμενο πλύσιμο...όσον αφορά αυτές τις μάρκες που αναφέρεις για την αφαίρεση αλάτων...θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα αν τα αναφέρες απλά ονομαστικά...και τα υπόλοιπα θα τα βρω εγώ...πάντως και για τα άλλα που αναφέρεις δεν γνωρίζω πολλά, αλλά ποτέ δεν είναι αργά...έτσι?...να σαι καλά και πάλι ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

μερικα water spots removers....

Chemical Guys Water Spot Remover

Duragloss #505 Water Spot Remover

προσπαθησε να αφαιρεσεις το συντομοτερο τους λεκεδες ωστε να μην κανουν etching στο χρωμα του αυτοκινητου ή στο γυαλι(αν εχεις και εκει).τα παραπανω ειναι ηπια καθαριστικα και δεν θα κανουν(το πιθανοτερο)streeping το κερι που τυχον εχει το αμαξι.παραυτα,προσωπικα θα το κερωνα για να το σφραγισω καλυτερα.αν οι λεκεδες εχουν κανει etching τα παραπανω καθαριστικα μαλλον δεν θα κανουν δουλεια.αν δεν εχεις χρονο να τα βρεις,να τα παραγγειλεις και να εφαρμοσεις καποιο απο αυτα και εισαι σε πραγματικα δυσκολη θεση,δοκιμασε διαλυμα ''μεγειρικου'' οξεως με νερο σε αναλογια 3 μερη νερο και 1 οξυ.τετοια ειναι το λευκο ξυδι και το λεμονι.μπορεις ακομα να δοκιμασεις και ενα δυνατο καθαριστικο γενικης χρησης(OPC)αλλα σε πολυ μεγαλυτερη αναλογια πχ 10:1 ή ακομα και καθαριστικο...ζαντων.ολα αυτα σαν εσχατη λυση και προκειμενω να αποφυγεις etching to the paint.μετα απο την εφαρμογη οποιουδηποτε σκληρου καθαριστικου διαλυματος,σφραγισε την επιφανεια με ενα καλο κερι γιατι θα εχει φυγει απο τα δυνατα καθαριστικα.

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.