Jump to content
GazofGT

Τι Σειρα Ησουν Στο Στρατο Και Που Υπηρετησες;

Recommended Posts

Λοιπόν εχουμε και λέμε.

Λοχίας(ΤΘ) 2004 Δ ΕΣΟ (Νομίζω η 289).

4 Μήνες Αυλώνα κεντρικό ΚΨΜ (Αφού ορκίστηκα)

2 Μηνες 21 ΕΜΑ Αλεξανδρούπολη Οδηγός του Ταξιάρχου.

2 Μηνες Σταυρούπολη Ξάνθης (Εκπαιδευτής ΕΠΟΠ). Ειμασταν μαζι με καποια αλλα καταπληκτικά παιδιά επι δυο μηνες Σταυρούπολη και καναμε τους εκπαιδευτές ΕΠΟΠ, που ειχαν ερθει στο κέντρο για να περάσουν ΛΥΒ και να πάρουν βαθμό. Ειμασταν στην μεση του πουθενά, πανω απο τον ποταμό Νέστο και περασαμε απίστευτα, αφου ειμασταν στελέχη με μόνη υπηρεσία την εφοδο (χεχε πολλά γέλια).

20 Μερες πίσω στην ΕΜΑ, οπου βαρέθηκα πηρα το βύσμα και βρεθηκα μεσα σε 2 μερουλες Αθήνα οδηγός επιφυκακής στον τότε αρχηγό του Στρατού Ντούβα Νικόλαο. Κάπου εκει τέλειωσε και ο στρατός αφου φορούσαμε πολιτικά και κυκλοφορούσαμε για διαφορες δουλειες του γραφείου με αυτοκίνητα που είχαν πολιτικες πινακίδες. Μεγάλες στιγμές και εκει :). Ωραία περίοδος ο στρατός με πολυ γελιο καθε φορά που τα θυμάμε :p.

Link to comment
Share on other sites

ΣΤΡ ΠΒ 2005 B (291)

ΕΙΜΟΥΝ ΣΤΗΝ ΚΑΒΥΛΗ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ ΓΙΑ 2 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ 1 ΜΗΝΑ ΣΤΑ ΡΙΖΙΑ

ΜΕΤΑ ΠΗΡΑ ΜΕΤΑΘΕΣΗ ΣΤΗΝ ΠΡΟΕΔΡΙΚΗ ΦΡΟΥΡΑ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟΛΥΘΗΚΑ.....

Link to comment
Share on other sites

Εγω μου φαινετε ειμαι η παλιοσειρα.Ορκιστικα στο κιλκις στο Καμπανη μετα μας πηγαν στα ρυζια εκατσα 2 εβδομαδες και μετα καστανιες στο φυλακιο στο τελωνειο οπου και πηρα απολυτηριο.Σειρα 187 τωρα για εσσο δεν θυμαμαι πανε και τοσα χρονια.τα νοσταλγω ομως τωρα .Ο απο πανω ο PitBull θα ξερει καλα μιας και ηταν παρα πολυ κοντα

Link to comment
Share on other sites

255 σειρα 98 Δ εσσο πεζικο κορινθος μετα ΚΕΣΝ παπαγου και 13 μηνες γιαννενα στο 959 ΛΣΝ ...

Link to comment
Share on other sites

ΣΤΡ(ΠΒ)99Α΄ΕΣΣΟ 258 σειρά

παρουσιάστηκα Θηβα (1μην)

Λυμνος 88ΜΕΑΠ (Αγγαριώνες Λήμνου 7μηνες)

Στεφανοβείκιο στα ΑΠΑΤΣΗ(4μηνες)

Edited by m@kro
Link to comment
Share on other sites

Οι μπάτσοι δεν πάνε στρατό! Κρίμα... thumbsdown.gif

Πάντως κάτι λιγότερο από ένα μήνα Ρεντίνα στο Κ.Ε.Α.Π. όπου περάσαμε μία μικρογραφία του σχολίου των λοκ. Μακάρι να ήταν το κανονικό και ας διαρκούσε και περισσότερο! :whistling:

ουτε εγω πηγα για τον ιδιο λογο!!!1 μηνα αυλωνα μονο :drool:

τι σειρα ησουν στη σχολη?

Link to comment
Share on other sites

ΣΤΡ (ΔΒ) 2009 Β'ΕΣΣΟ (307 Σειρά)

1) ΚΕΔΒ Καλαμάτας (Μαιος-Ιούνιος) όπου την ακούσαμε, φουλ τέντωμα και εμπλοκή.

2) ΣΕΤΤΗΛ Πύργος, για εκπαίδευση, εξαιρετικό στρατόπεδο, τέλειο φαγητό και σούπερ παραλίες.

3) 482 ΤΔΒ Καρέας, για 1 βδομάδα.

4) 482/2 ΤΔΒ Αστυπάλαια, για 4 μήνες περίπου, περάσαμε εξαιρετικά. Μακριά μεν αλλά ήσυχα.

5) 472 ΤΕΠΠ Χαιδάρι-Αθήνα, για 3μιση μήνες, εξαιρετικό στρατόπεδο, πολύ καλός Δκτης αν και είχε πολύυυ σκοπέτο.

Σειρουλα...

307 σειρα και εγω (2009Β)

15 μερες Ναυπλιο σαν Στρ (ΜΧ)

4 μηνες Λοχο ΥΕΑ, Λουτρακι. Τρελο τρεξιμο, καψωνια απο τους Β, φουλ υπηρεσιες και εκπαιδευση νταλα καλοκαιρι στους 35+ κελσιου ΑΛΛΑ εξοδους στο μαγευτικο Λουτρακι καλοκαιριατικα.Αξιζε πιστευω και 1000 φορες καλυτερα που ημουν εκει καλοκαιρι.

5 μηνες 724 ΤΜΧ-Ξανθη σαν ΔΕΑ (ΜΧ).Εξαιρετικη εμπειρια, η πολη υπεροχη αλλα πολλες ευθυνες και ανχος.

5 μηνες Λιτοχωρο σε Λοχο ΜΧ. Βαρεμαρα και ανια, 1000 φορες να εμενα ξανθη.

Απολυση σαν εφεδρος ανθυπολοχαγος(αντε και αμα γινει πολεμος χτυπα ξυλο) μπορει να γινω και στρατοπεδο :yahoo:

Link to comment
Share on other sites

Σειρουλα...

307 σειρα και εγω (2009Β)

15 μερες Ναυπλιο σαν Στρ (ΜΧ)

4 μηνες Λοχο ΥΕΑ, Λουτρακι. Τρελο τρεξιμο, καψωνια απο τους Β, φουλ υπηρεσιες και εκπαιδευση νταλα καλοκαιρι στους 35+ κελσιου ΑΛΛΑ εξοδους στο μαγευτικο Λουτρακι καλοκαιριατικα.Αξιζε πιστευω και 1000 φορες καλυτερα που ημουν εκει καλοκαιρι.

5 μηνες 724 ΤΜΧ-Ξανθη σαν ΔΕΑ (ΜΧ).Εξαιρετικη εμπειρια, η πολη υπεροχη αλλα πολλες ευθυνες και ανχος.

5 μηνες Λιτοχωρο σε Λοχο ΜΧ. Βαρεμαρα και ανια, 1000 φορες να εμενα ξανθη.

Απολυση σαν εφεδρος ανθυπολοχαγος(αντε και αμα γινει πολεμος χτυπα ξυλο) μπορει να γινω και στρατοπεδο :frantics:

Γεια σου ρε σειρούλα!!

Υπήρετησα 2 μήνες με ΣΤΡ(ΜΧ) όταν ήμουν Πύργο για ειδικότητα, πολύ καλά παιδιά. Την ίδια εποχή που ήσουν Λουτράκι, ήμουν Πύργο κι σε καταλαβαίνω. Κάθε δεύτερη μέρα μπανάκι στην Ζαχάρω, χαχα.

Link to comment
Share on other sites

233 (94στ) μεγάλο πεύκο, Γ' Μ.Α.Κ (3η μοίρα αμφίβιων καταδρομών) 3'ετεθ χιο, 4'ετεθ σαμος, 30'ΜΚ (30 μοίρα καταδρομών) στο τέλος πριν το χαρτί.

simaiaeteth.GIF

Edited by golfgti9a
Link to comment
Share on other sites

236 E! ΕΣΣΟ ορκιστηκα στο Κλκις στο Καμπανη και μετα απο δυο μηνες μετατεθηκα Κστορια και 576 ΜΤΠ Αργος Ορεστικο.Ωραια χρονια!!! ειδικοτις Τ(ου)Φ(α)

Edited by ane mkiv
Link to comment
Share on other sites

Aνθυπασπιστής ε.α....Τελείωσα την ΣΜΥ το 2001 και ονομάστηκα Μόνιμος Λοχίας Τεθωρακισμένων πήγα για 18 μήνες στην εξωτική Αυλώνα και αμέσως μετά για σχεδόν 2 χρόνια στο εξωτικό Πρωτοκλήσι κοντά στο Σουφλί.Αμέσως μετά μετατέθηκα στο Νατοικό Στρατηγείο που εδρεύει στην Θεσσαλονίκη και πρόλαβα να βιώσω και 2 εξάμηνες ειρηνευτικές αποστολές μία στο μαγευτικό Κόσοβο και μία στο ακόμα πιο μαγευτικό Αφγανιστάν τελευταία μετάθεση πριν την αποστρατεία μου ήταν στην Σάμο.Εκεί δεν πήγα καν μιας και υπέβαλλα την παραίτηση μου και πλέον διάγω πολιτικό βίο :D Γνώρισα τον Στρατό λοιπόν από την δύσκολη πλευρά και ίσως κατάλαβα καλά κάποια πράγματα όταν ήμουν οδηγός ενός συνταγματάρχη στο Αφγανιστάν και έβλεπα παιδάκια με κομένα μέλη να μας πλησιάζουν όπως μπορούν για να ζητήσουν μία σοκολάτα ή καποια γλυκά.Δεν μετανιώνω για αυτά τα 10 χρόνια και αν μου έλεγαν να επιλέξω ξανά πάλι στον Ε.Σ. θα υπηρετούσα

Link to comment
Share on other sites

305 δ εσσο 2008

Ναυπλιο

Ροδο 95τμχεθ

και λαρισσα γεφυροκατασκευων..

Ειδικοτητα (ταξιτζης)....γιατι ετσι ειχα καταντησει σαν οδηγος.

και επισης μαγειρας στην λαρισσα..

Link to comment
Share on other sites

‎2004 Α ΕΣΣΟ 284 σιερα Π.A.M.A. M60A3

Αυλώνα για 2.5 μήνες είχα ξεχάσει πως είχα μπει φανταρος που να μας μαζεψουν 3000 ατομα... 2 υπηρεσίες x2 ώρες θαλαμοφιλικι όλες τις άλλες εξοδούχος

12η ΕΜΑ Δορίσκος Έβρου 6 μήνες (Καλυτερα Βαγδάτη παρα στην 12η) επί 6 μήνες οι λέξεις αδειούχος και εξοδούχος ήταν άγνωστες σε όλους

8η ΕΜΑ Ιωάννινα εκεί έκανα ειδικότητα Ο.Δ.Μ.Α. στην παρέλαση λόγο έλλειψης οδηγών αρμάτων, το πρωί παρέλαση το μεσημέρι με άδεια απολύσεως και 15 μέρες φυλακή γιατί όταν πήγα να παρκάρω το άρμα έκανα κυκλάκια μέσα στον όρχο και έσκαψα μια τρυπα 20 πόντους βάθος:thumbsup:

Edited by Deus164
Link to comment
Share on other sites

ας γραψω και εγω και ας μην εχω απολυθει ακομα! :tongue:

314 Α Εσσο 2011

παρουσιαστηκα στον Αυλωνα οπου εκατσα για 3βδομαδες και τωρα βρισκομαι στην μαγευτικη ριτσωνα στους πυραυλους hawk και σε ενα μηνα παω βαρναβα

ειδικοτητα συττιστης

150 και σημερα!!! :whistling: λελε!!!! :angry2::whistling::thumbsu::hyper:

(λεμε και καμια βλακεια να περασει η ωρα)

Link to comment
Share on other sites

32 ΤΑΞΙΑΡΧΙΑ ΠΕΖΟΝΑΥΤΩΝ

δ/νεας Π/Ν σειρα 308 λελε 2009 γ εσσο.

οδηγος-διαβιβαστης

ΜΕΓΑΛΟ ΠΕΥΚΟ κεντρο εκπεδευσης ειδικων δυναμεων

505 τπ/ν Βολος

σπαρτη εκπαιδευτης οδηγος

32 τυπ/ν Βολος

505 τπν Βολος

+κατι σικουρια και αποσπασουλες

ΨΙΛΑ ΤΑ ΠΡΑΣΙΝΑ ΜΠΕΡΕ!!!!!!!!!ΘΑΡΣΕΙΝ ΧΡΗ.

υ.γ γνωρισα και καλα ατομα και υπηρχαν καλες στιγμες αλλα υπηρχαν και στιγμες που ΤΙΣ ΕΚΟΒΕΣ!!!οπως και να εχει περασε και πλεων μονο αναμνησεις..

Άψογος Πεζοναύτη! Λ/χιας 91 Α΄ (210 σειρά) 505 Τ/ΠΝ

εισαι παλιος..απο τα ιδια περασαμε παντος..+την ρεντινα.

Dragon Hammer - Italia 1992 με US Marines, Λεγεώνα και Ιταλικές ειδικές δυνάμεις. 12 μέρες Σαρδηνία (Σάσαρι) και ενδοχώρα δυτικά της Ρώμης (Τσιβιταβέκια) και 15 μέρες Αδριατική εν πλω (με σκ@τοκαιρο)

Edited by symearg caddy
Link to comment
Share on other sites

237 ,

5 μήνες αυλωνα (πολυ βήμα ρε παιδι μου 2 ζευγαρια αρβιλα χαλασαν)

7 μήνες κατερινη (Σβορώνος με εφαγε το "γερμανικό" αλλα περασα καλά)

2 μήνες γιαννιτσα (με απόσπαση οδηγός γεωγραφικής υπηρεσίας πολύ χιλιόμετρο αλλά χωρίς σκοπιες μια χαρά περασα)

4 μήνες μυτιλήνη (μεταστάθμευση από κατερίνη όλη τη μονάδα)(Πετσοφας πάνω από την Καλλονή εάν εξερεσω το τσογλάνι διοικητή που ειχα καλά ήταν, με πεθανε στην φυλακή)

αν και μαυροσκουφης με πολύ τρέξιμο ξαναπηγαινα ανετα πάντως πρέπει να ξεπέρασα σε 18 μηνες τα 150.000χιλ. με όλα τα οχηματα από willys μέχρι μπίγα(γερανοφόρο)

Edited by gtse
Link to comment
Share on other sites

Α ΕΣΣΟ 2004-2005

2 μηνες στο παλασκα για εξετασεις στην σχολη των σημαιοφορων

μετα ορκιστηκα και αποσπαστηκα στην υδρογραφικη υπηρεσια στο πενταγωνο (1 μερα) απο οπου μου λενε δεν σε χρειαζομαστε εδω και με στειλανε

12 μηνες στα καραβια της υδρογραφικης στραβων και ναυτιλος(ημουν και στο σκηνικο με τους παπαδες και το ελικοπτερο στην θεσσαλονικη που ειχε πεσει...μας ειχανε φωναξει να το σηκωσουμε)

αξιωματικος φυλακης στα καραβια και υπευθυνος για κουζινα/ναυσιπλοια/πυρομαχικα

υπευθυνος ακατου 15μετρου και καναμε υδρογραφησεις ενα μηνα καθε περιοχη...μεχρι 4 μποφορ δουλευαμε μετα πηγαιναμε για σφηνακια στα beachbar με το σκαφος!!! και αφου τα πιναμε καθε 1200-1500 μετα μπανιο και επιστροφη στο πλοιο που ηταν στο λιμανι στις 1700...ηταν ημερησιες εκδρομες!!!φοβερο ξαναπηγαινα ανετα....

Μετα 5 μηνες βοηθος αξιωματικου ηπηρεσιας στην NDA ΝΑΥΤΙΚΗ ΔΟΙΗΚΗΣΗ ΑΙΓΑΙΟΥ σαν βαφ στο θαλαμο επιχειρησεων και επερνα τον πληρη ελενχο μετα 12 το βραδυ μεχρι το πρωι στις 630 οπου ενημερωνα και παλι τον μονιμο για τι σκαφη ειχα βγαλει το βραδυ εξω και τι κινυγητα παιζαμε το βραδυ με τους τουρκους...το πρωι ενημερωναμε στο μεγαλο πινακα τον ναυαρχο....καλα ηταν....

μετα απολυθηκα συνολικα 17 μηνες

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

A ΕΣΣΟ 2005-2006

παρουσιάστηκα Τρίπολη βασική εκπαίδευση

μετα ορκιστηκα και αποσπαστηκα Τατοι στο Μουσειο ΠΑ

σηκωνα τηλεφωνα 8ωρο

καλα ηταν....

συνολικα 12 μηνες

Link to comment
Share on other sites

95Α 234 σειρα απο 2/1995 Ρεθυμνο 547 ΤΠ,5/1995 Λιμνος 286ΤΠ,12/1995 Κωσταραζι Καστωριας 53 ΣΠ, 7/1996 ΡΟΖΑΛΙΑ 18 μηνες ΧΑΜΕΝΟΣ ΧΡΟΝΟΣ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.