Jump to content
GazofGT

Τι Σειρα Ησουν Στο Στρατο Και Που Υπηρετησες;

Recommended Posts

Ο παλιος ειναι αλλιως και ο νεος ειναι ωραιος.....

μονο με τον VW_GOLF2 ταιριαζουμε

Σειρα 218 (λογικη ταχυτητα βλεπετε δεν τρεχω) :laugh: 92 Γ' Ναυτικο Α/Τ Ιεραξ D-31 ενα απο τα τεσσερα θηρια (Λεων Ιεραξ Αετος Πανθηρ)

K.E Πορος Προπαιδευση 33 ημερες ορκομωσια.

Κ.Ε Κανελλπουλος 21 ημερες εκπεδευση ειδικοτητας Μηχανικος Γ΄ Νο2 ηλεκτρομαγνητικη γεννητρια :nuke:

Υπευθυνος αποφορτισης ηλεκτρομαγνιτκων πεδιων (βλεπε πειραμα φιλαδελφειας Α/Τ Λεων) 21 μηνες θητεια.

:nuke: :nuke: :nuke: ετσι εξηγουνται πολλα.λολχαχαχαχαχαχαχ :laugh: :laugh: :laugh:
Link to comment
Share on other sites

ΤΘ - Δ1 2011

Εκτός του κέντρου (Αυλώνα), το υπόλοιπο στην 12η ΕΜΑ - Δορίσκος.

Θα έλεγα "καλά ήταν, ξαναπάω" αλλά ...

Link to comment
Share on other sites

99 Γ' ΕΣΣΟ ΣΕΙΡΑ 260 (Κανονικά θα πήγαινα καπου προς την 230...)

ΜΑΙΟΣ 99: Κιλκίς Καμπάνη κέντρο εκπ/σης ΠΖ

ΙΟΥΛΙΟΣ - ΟΚΤΩΒΡΙΟΣ 99: Ηράκλειο ΣΕΑΠ Σχολή Εφέδρων Αξιωματικων ΠΖ (ΔΕΑ)

ΝΟΕΜΒΡΙΟΣ 99: Γιάννενα Πέραμα κέντρο εκπ/σης Μηχανοκινητου ΠΖ

ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΣ 99 - ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΣ 00: Ρόδος 542 Μ/Κ Π/Ζ (με αρκετές χαμένες νύχτες στα μπαράκια της παλίας πόλης....)

ΟΚΤΩΒΡΙΟΣ 00 - ΑΠΡΙΛΙΟΣ 01: Αμύνταιο 524 Μ/Κ Π/Ζ (με αρκετές χαμένες μέρες σε φυλάκια της Ελληνοαλβανικής μεθωρίου)

23 μήνες υπηρεσία στην πατρίδα.....

Link to comment
Share on other sites

Guest PanosVR6

94 Δ' ΕΣΣΟ ΣΕΙΡΑ 231

ΙΟΥΛΙΟΣ 94: ΛΑΜΙΑ (ΣΩΜΑ ΥΛΙΚΟΥ ΠΟΛΕΜΟΥ)μεχρι και τον δεκεμβριο καθως περασα απο σχολη Λ.Υ.Β(εφεδρος λοχιας)

23 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΣ-ΙΟΥΝΙΟΣ 95:στρατοπεδο δογανη κιλκις(με αρκετες βολτες σαλονικα και στις γυρω πολεις..)

ΙΟΥΝΙΟΣ 95 -ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΣ 96:651 ΑΒΥΠ αθηνα οπου και πηρα το χαρτι απολυσης...

19 μηνες θητεια περασα αρεκετα καλα μπορω να πω..

Edited by PanosVR6
Link to comment
Share on other sites

238     95Ε΄ΕΣΣΟ

Παρουσιάστηκα Μεσολόγγι 239 ΣΠ ειδικότητα τ.φ. ένδειξη Υ.Ε.Α

Μετάθεση 299 Τ.Ε. ΡΟΔΟΣ

Απόσπαση 548 Τ.Ε ΡΟΔΟΣ ( Λ.Υ.Β)

Διακοπή σχολείου Λ.Υ.Β , λογω ΙΜΙΩΝ και εμπλοκή 30 μέρες μέσα με μόνη υπηρεσία (Τ.Α.Ε)!

Φυλάκιο Κρεμαστής (ΡΟΔΟΣ)

Απόσπαση 548 Τ.Ε. ΡΟΔΟΣ ( εκπαιδευτής Λ.Υ.Β.)

Επιστροφή 299 Τ.Ε ΡΟΔΟΣ

Απόσπαση 294 Τ.Ε ΡΟΔΟΣ, & τοποθέτηση στην Δ.Α.Ν. ΜΕΓΙΣΤΗΣ Για 45 περίπου μέρες

Απολελέ από  ενέδρα σε κάποιο σημείο του Καστελόριζου!(ειλικρινά εμπειρία καταπληκτική το Καστελόριζο, όσο και αν ακουστεί μαζοχιστικό, πέρασα ζωή  άσχετο που σαν παλιουρας που ήμουν χτυπαγα ακόμα  ενέδρες)!!!!

Link to comment
Share on other sites

299 Σειρα Πυροβολικο... Παρουσιαστηκα Θηβα ειδηκοτητα Οδηγος εκατσα αλλο ενα μηνα εκει για εκπαιδευση.

Μετα σειρα ειχε η Σαμος.. Μιτιλινιους 176 ΤΕ αν θυμαμαι καλα, μαυρη μαυριλα παντου, ευτηχως που επερνα το οχημα το μερσεντε και εβγαινα και εβλεπα λιγο κοσμο εξω. 1 εξοδος τον μηνα, τερμα εμπλοκη και φουλ σκοπετο με 2 τριωρα παρακαλω την ημερα.

Λιγο στα τελιωματα ειχα ηρεμισει σαν παλιος ας πουμε.

Και τελευταιος μου σταθμος Μεγαλο πευκο στην ΜΥΠ λεω θα ηρεμησω δεν μπορει σχετικα κοντα στο σπιτι μου.. αμ δε. Ολο ασκησεις στα βουνα με νεους ειδηκοδυναμητες ημουνα, φουλ σταγιερ ετοιμοθανατα καθε μερα με κοσμο πισω κοτσαρισμα πυροβολα κτλπ. Εμπειρια ζωης θα ελεγα αλλα πολυ καμπανα και κακο μιας και δεν ημουνα απο τους πιο ηρεμους.20 μερες φυλακη. Αυτα απο εμενα. Αν ξαναπηγαινα στρατο? Ναι.. μονο στην Σαμο ομως (την ζουγκλα) με τα ιδια ατομα αλλα στο τελος σαν παλιος που ημουνα και δεν μου μιλουσε κανεις..!!

Edited by GIANNIS_KAN
Link to comment
Share on other sites

2000-267Δ ΕΣΣΟ  Παρουσιάστηκα κετθ.3 μηνες εκπαίδευση, μετά 9 μήνες 7εμα, και μετα οργανικός για 6 μήνες αυλώνα. (ειδικότητα οδηγός αυτοκινήτων)-στάυερ-ρέο-καναδέζες κτλ.

Link to comment
Share on other sites

ΣΤΡ (Π/Ν) 2010 Δ' ΕΣΣΟ 

σειρα 313

 

Κέντρο -> 585 Τ.Π. Άργος Ορεστικό-Καστοριά

Λοιπή θητεία -> 505 Τ.Π/Ν Βόλος 

....με κάποια μικροδιαλείματα στο Συκούριο (φυλάκιο έξω απο Λάρισα) περίπου 3 δεκαπενθήμερα....ή μήπως 4!

Πού να θυμάμαι τώρα...βρήκατε και εσείς να ρωτήσετε τον παππού!χαχαχαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

91'ΣΤ......215..........Οδηγός...ΣΕΜ.....Σπάρτη....Ορεστιάδα[772 ΛΕΜ]....Ν.Βύσσα...Γουδή....ΚΑΠΟΤΑ(Μενίδι)...και τέλος!!Με δύο μετακομίσεις στρατοπέδων!!!!!

υγ..με κράτησαν δύο μήνες παραπάνω......δε με άφηναν να φύγω.....τέτοια αγάπη!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

2001 Α' 270 σειρά παρουσιάστηκα 6ο σύνταγμα πεζικού κόρινθο μετά γιάννενα 2 μήνες εκπαίδευση οδηγός ερπυστριοφόρου λεωνίδας g127 και μετά 11 μήνες   ΕΛΔΥΚ 1ο μκτπ τρελές ασκήσεις πολύ σκοπιά αλλά περάσαμε και ωραία 2 πολύ δυνατές φιλίες τα είχα λιώσει τα ΛΕΩΝΙΔΑΣ κάθε μήνα ασκήσεις και σχολεία και τέλος 20 μέρες κόρινθο να απολυθώ και έφαγα και 30 μέρες φυλακή 

Link to comment
Share on other sites

247 27/03/1997 1-1 Κ.Ε.ΤΘ

06/1997 8η ΕΜΑ

01/1998 ΙΣ/ΧΧV ΤΘΤ

27/09/1998 ΑΠΟΛΕΛΕ

 

αν και με άγχος ένα μέρος της θητείας, με αναβολή λόγω σπουδών, πάλι θα ξαναπήγαινα

Link to comment
Share on other sites

281 Διαβιβασεις 2002 ΣΤ ΕΣΣΟ

25 Νοεμβ - 18 Μαρτιου Χαιδαρι

19 Μαρτιου- 22 Σεπτεμβρη 35ΛΔΒ Πλατη εβρου 27 Σεπτεμ - 24 Ιανουαριου Χαιδαρι

Εγω 02ΣΤ στο Χαιδαρι με 35 μεσα τι εφαγα? Πως λεγεται αυτο?

Σε ποιο λοχο σε βαλανε θυμασαι καθολου ρε παλιοβυσμα http://www.vwclub.gr/vwforum/public/style_emoticons//sillyhorse1rb5.gif

281 σειρα ησουν?

Link to comment
Share on other sites

281 Διαβιβασεις 2002 ΣΤ ΕΣΣΟ

25 Νοεμβ - 18 Μαρτιου Χαιδαρι

19 Μαρτιου- 22 Σεπτεμβρη 35ΛΔΒ Πλατη εβρου 27 Σεπτεμ - 24 Ιανουαριου Χαιδαρι

Όταν έφυγες απο το ΚΕΔΒ εγώ απολύθηκα απο τον 37ΛΔΒ

2001 ΣΤ ΕΣΣΟ (275)

Edited by Tsilis_Corfu
Link to comment
Share on other sites

Όταν έφυγες απο το ΚΕΔΒ εγώ απολύθηκα απο τον 37ΛΔΒ

2001 ΣΤ ΕΣΣΟ (275)

37 ΛΔΒ ηταν στην καβύλη?

Edited by Nikos_Athens
Link to comment
Share on other sites

Γεμισε ο κοσμος διαβιβαστες  :p

265 ΕΣΣΟ. Τα κλασικα....Χαιδαρι εκπαιδευση, 30 ΛΔΒ (Λαγος) και μετα στο Καρεα ΑΣΔΕΝ.

Τα μηχανηματα στην ειδικοτητα μου μακραααν καλυτερα στον Εβρο. Ολοκληρο στρατηγειο εδω

Αθηνα ολα τα ρημαδια ειχαν. Οταν απολυθηκα αξιωθηκαν να τα φτιαξουν 

Link to comment
Share on other sites

Γεμισε ο κοσμος διαβιβαστες  :p

265 ΕΣΣΟ. Τα κλασικα....Χαιδαρι εκπαιδευση, 30 ΛΔΒ (Λαγος) και μετα στο Καρεα ΑΣΔΕΝ.

Τα μηχανηματα στην ειδικοτητα μου μακραααν καλυτερα στον Εβρο. Ολοκληρο στρατηγειο εδω

Αθηνα ολα τα ρημαδια ειχαν. Οταν απολυθηκα αξιωθηκαν να τα φτιαξουν 

Μιλάμε για Δυνατά Βύσματα...χαχαχα :clapping:  :yahoo:  :good:

 

Τα μηχανήματα τα γνώρισα ελάχιστα έως καθόλου...5 μήνες στο Χαϊδάρι ήμουν στη μπάντα του κέντρου και μετά σαλπιγκτής στην Ακρόπολη (για την έπαρση και υποστολή σημαίας)....κάθε μέρα διανυκτέρευση

 

7 μήνες Ιωάνινα στο ΚΕΠΙΚ της Μεραρχίας (8:00-14:00 Δημόσιος Υπάλληλος) και τέλος 4 μήνες σε φυλάκιο στην ορεστιάδα υπαρχιφύλακας. Συνολικές ημέρες άδειας περίπου 270 ημέρες...χαχαχα :hyper:

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για Δυνατά Βύσματα...χαχαχα :clapping:  :yahoo:  :good:

 

Τα μηχανήματα τα γνώρισα ελάχιστα έως καθόλου...5 μήνες στο Χαϊδάρι ήμουν στη μπάντα του κέντρου και μετά σαλπιγκτής στην Ακρόπολη (για την έπαρση και υποστολή σημαίας)....κάθε μέρα διανυκτέρευση

 

7 μήνες Ιωάνινα στο ΚΕΠΙΚ της Μεραρχίας (8:00-14:00 Δημόσιος Υπάλληλος) και τέλος 4 μήνες σε φυλάκιο στην ορεστιάδα υπαρχιφύλακας. Συνολικές ημέρες άδειας περίπου 270 ημέρες...χαχαχα :hyper:

 

Στο κεντρο στο χαιδαρι σαν νεοσυλλεκτος ηταν το χειροτερο γιατι ειμασταν η τελευταια σειρα που εκανε 14μηνο και ειμασταν ταγμα νεοσυλλεκτων 210 ατομα μας πηγαινε εμπλοκη 25-30 μεσα 1 εξω μετα που πηρα ειδικοτητα τηλετυπα καβατζωθηκα στον λοχο διοικησεως σαν κηπουρος και ημουν καθε μερα σπιτι .Στην πλατη εβρου τον πρωτο μηνα επηξα στην σκοπια 3 και 4 νουμερο καθε μερα.Τους υπολοιπους πεντε ημουν ο μοναδικος κεπικαριος σε ολο τον συνταγμα και επειδη δεν εβγαινα εξωδουχος με την αδεια του διοικητη (χωσιμο 1 υπηρεσια 24ωρη απο 14:00 - 14:00 σε εποπ(ΔΒ) στο κεπικ)καθε μερα υπηρεσιακο σημειωμα απο τις 14:00 - 00:00.Την καλυτερη θητεια την εκανα στον εβρο μεχρι που ζητησα αμεταθετο να απολυθω απο εκει αλλα δεν γινοταν.

Edited by Nikos_Athens
Link to comment
Share on other sites

Στο κεντρο στο χαιδαρι σαν νεοσυλλεκτος ηταν το χειροτερο γιατι ειμασταν η τελευταια σειρα που εκανε 14μηνο και ειμασταν ταγμα νεοσυλλεκτων 210 ατομα μας πηγαινε εμπλοκη 25-30 μεσα 1 εξω μετα που πηρα ειδικοτητα τηλετυπα καβατζωθηκα στον λοχο διοικησεως σαν κηπουρος και ημουν καθε μερα σπιτι .Στην πλατη εβρου τον πρωτο μηνα επηξα στην σκοπια 3 και 4 νουμερο καθε μερα.Τους υπολοιπους πεντε ημουν ο μοναδικος κεπικαριος σε ολο τον συνταγμα και επειδη δεν εβγαινα εξωδουχος με την αδεια του διοικητη (χωσιμο 1 υπηρεσια 24ωρη απο 14:00 - 14:00 σε εποπ(ΔΒ) στο κεπικ)καθε μερα υπηρεσιακο σημειωμα απο τις 14:00 - 00:00.Την καλυτερη θητεια την εκανα στον εβρο μεχρι που ζητησα αμεταθετο να απολυθω απο εκει αλλα δεν γινοταν.

Εμείς τελευταία σειρά 16μηνο. Λόχος Διοικήσεως ήμουν κ εγώ κ όλη μέρα (μετά τις 11:00 που ξυπναγαμε για δεύτερη φορά) μπιλιάρδο κ MTV στη λέσχη. Πέτυχα στο Κέντρο την πρώτη σειρά ΕΠ.ΟΠ. Γούστα λέμε μαζί με τους ΥΕΑ απο δίπλα...!!! Edited by Tsilis_Corfu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο κεντρο στο χαιδαρι σαν νεοσυλλεκτος ηταν το χειροτερο γιατι ειμασταν η τελευταια σειρα που εκανε 14μηνο και ειμασταν ταγμα νεοσυλλεκτων 210 ατομα μας πηγαινε εμπλοκη 25-30 μεσα 1 εξω μετα που πηρα ειδικοτητα τηλετυπα καβατζωθηκα στον λοχο διοικησεως σαν κηπουρος και ημουν καθε μερα σπιτι .Στην πλατη εβρου τον πρωτο μηνα επηξα στην σκοπια 3 και 4 νουμερο καθε μερα.Τους υπολοιπους πεντε ημουν ο μοναδικος κεπικαριος σε ολο τον συνταγμα και επειδη δεν εβγαινα εξωδουχος με την αδεια του διοικητη (χωσιμο 1 υπηρεσια 24ωρη απο 14:00 - 14:00 σε εποπ(ΔΒ) στο κεπικ)καθε μερα υπηρεσιακο σημειωμα απο τις 14:00 - 00:00.Την καλυτερη θητεια την εκανα στον εβρο μεχρι που ζητησα αμεταθετο να απολυθω απο εκει αλλα δεν γινοταν.

Δικος μου εισαι εσυ. Τηλετυπα-κρυπτογραφος και εγω. Ενα λαθος που εκανα ηταν που ηρθα Αθηνα. Επειξα στην αρχη στην ΑΣΔΕΝ. Αν Εβρο τελειωνα την δουλεια μου μετα απο 3-4 ωρες, στην ΑΣΔΕΝ δεν ειχα ξεκινησει ακομα. Επρεπε να απολυθω δηλαδη για να εκσυγχρονισουν τα παλιομηχανηματα τους;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δικος μου εισαι εσυ. Τηλετυπα-κρυπτογραφος και εγω. Ενα λαθος που εκανα ηταν που ηρθα Αθηνα. Επειξα στην αρχη στην ΑΣΔΕΝ. Αν Εβρο τελειωνα την δουλεια μου μετα απο 3-4 ωρες, στην ΑΣΔΕΝ δεν ειχα ξεκινησει ακομα. Επρεπε να απολυθω δηλαδη για να εκσυγχρονισουν τα παλιομηχανηματα τους;

 

οταν γυρισα απο τον εβρο με στειλανε Χαιδαρι παλι ζωη και κοτα μεχρι το τελος της θητειας μου.Τα πρωινα για να βγαινω εξω απο το στρατοπεδο για να περασει η ωρα πηγαναμε μαζι με εναν οδηγο την ΥΕΣΑ στη ΣΔΑ στην ΑΣΔΕΝ και στο πενταγωνο. Μολις γυρναγαμε στο στρατοπεδο εβγαινα εξωδουχος.

Edited by Nikos_Athens
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.