Jump to content
GazofGT

Τι Σειρα Ησουν Στο Στρατο Και Που Υπηρετησες;

Recommended Posts

31 λεπτά πριν , dragonfighter said:

Ominus ήμασταν μαζί θητεία, 298 και γω, Κόρινθος μετά Λαγός Έβρου και τέλος στο ΓΕΣ.

Αμάν αμάν στην Τρίπολη ποιόν είχες λοχαγό???? 

Εγώ είχα τον Πετρακο..

 

Στο ΓΕΣ ήμουν στην ΟΑΣ με διοικητή τον Ξυφαρα

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είμαι ο αρχαιότερος εδώ μέσα; Χαχαχαχα

Λοιπόν, 217 (δεν είναι ορθογραφικό λάθος, διακόσια δεκαεπτά) σειρά, ένδοξη 1992 Β' ΕΣΣΟ.

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 241HP DSG7 R-Line 7seater

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

348 α εσσο 2017. ξεκίνησα με αυλώνα, μετά ΑΣΔΕΝ και επειδη ήταν χάλια στην ΑΣΔΕΝ έφυγα με απόσπαση και πήγα στο χοτ σποτ Μαλακάσας και βρήκα την υγειά μου

Link to comment
Share on other sites

ΣΤ'92 Πολεμικη Αεροπορια

223 σειρα

21 μηνες θητεια

124 ΠΒΕ

251 ΓΝΑ

ΚΕΔΑ ΣΚΟΤΙΝΑΣ

110 Π.Μ Λαρισα

251 ΓΝΑ

Ειδικοτητα Νοσοκομος

Edited by NIKITAS TSI
Link to comment
Share on other sites

πλακα πλακα και τι δεν θα δινα να ξαναπαω φανταρακι....εχουμε και λεμε....σειρα δεν θυμαμαι..πρεπει να ψαξω την

ροζα....παρουσιαστηκα: κεντρο μηχανικου στο Ναυπλιο ( πετρινος λοχος- παναγια βοηθα η φαση, για οποιον εχει περασει απο Ναυπλιο)

ειδικοτητα οδηγου στο κεντρο εφοδιασμου μεταφορων στην Σπαρτη οπου περασα και σχολειο εφεδρων υπαξιωματικων

μοναδα : στρατοπεδο κανδηλαπτης στην αλε/πολη

λελε:απο σχολη πολεμου στη θες/νικη περιοχη φοινηκα

χρονικα μπηκα καποτε το 2002 αν θυμαμαι καλα και ημουν πρωταγωνιστης στο θεατρο παραλογου που αλλιως λεγεται στρατος 14 μηνακια

 

και επειδη προκειται για κλαμπ αυτοκινητου εδω οδηγησα τα εξης «εργαλεια»: σταγιερ, ρεο ( κατι χρεπια τελευταια πριν αποσυρθουν) τατρα ( χωματουργικα οχηματα στρατου- λιγο πιο αγρια απο το αμαροκ :lol:)καναδεζα, και μερσεντοκαναδεζα( αγαπημενο οχημα το σκ που ελειπε το μονιμο προσωπικο απο το στρατοπεδο για ευνοητους λογους..

Edited by TMESSOLO
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά πρόσφατα το 2017 348 Αεροπορία Τρίπολη. Θυμάμαι χαρακτηριστικά την ασταμάτητη βροχή για μια εβδομάδα και καπάκι χιόνι. Είχαμε αρρωστήσει όλοι.

Θρυλικές στιγμές άλλα και στάξιμο.

 

Μετά υπηρέτησα μέχρι τέλους Υπουργείο Αθήνα :spiteful:8) καθε μέρα εξωδούχος κλπ... ναι ήμουν κ@λ@βισμα άλλα σημασία είχε ότι περνάγαμε καλά και είμασταν ωραίο παρεάκι.

Edited by vwdeo9
Link to comment
Share on other sites

Σειρά 332 Γ' ΕΣΣΟ, Καλοκαίρι του 2013 (Δεν θυμάμαι ημερομηνίες)

 

- 11ο Σύνταγμα Πεζικού Τρίπολη - 14 Μέρες έκατσα εκεί. (καλοκαιριάτικα έκανε τσουχτερό κρύο!)

 

- 294 Τάγμα Πεζικού Ρόδος - Αφάντου. Όμορφο μέρος, ησυχία, απρόβλεπτος στο ΚΨΜ με το φανελάκι του στρατού και την παντόφλα την στρατιωτική. Είχε ένα τραπεζάκι κάτω από ένα δέντρο που έκανε σκιά, με θέα την θάλασσα και παρέα τον τζίτζικα, εκεί καθόμουν συνέχεια με το κινητό και την πορτοκαλάδα ΒΑΠ. Έκατσα 2 μήνες εκεί

 

- Λέσχη Αξιωματικών Ρόδου, βύσμα με λέγανε όλοι, με είδε ένας "παπάρας" ανθυπολοχαγός στο στρατιωτικό νοσοκομείο στα Κοσκινού και με ακολούθησε στην μονάδα του 294 Τάγμα Πεζικού. Είμαι ψηλός, 1.96, και με πήρανε για Α.Μ. Εκεί ήμουν καμαριέρα και Ρεσεψιόν. Είχα και τον Στρατηγό πάνω από την κεφάλι μου κάθε μέρα και να με ελέγχει αν είμαι ξυρισμένος ή κουρεμένος, μέχρι που με συνήθισε και μετά δεν μου έλεγε τίποτα και είχα μαλλί μακρύ κριμένο κάτω από τον μπερέ. Έκανα 6-7 μήνες εκεί.

 

Και τέλος αφού πήρα όλοι μου την άδεια στο τέλος, πήγα για 1 μέρα στο 294 Τάγμα Πεζικού οπού με κάνανε να κάτσω άλλη μια μέρα γιατί δεν είχαν τα χαρτιά μου έτοιμα... μετά από αυτό απολύθηκα.

 

Λίγα κάλα παιδεία με αξία, τα υπόλοιπα πουλούσανε μούρη και το παίζανε "Άντρες".

 

Όσους Κρητικούς γνώρισα ήταν για σφαλιάρες όλοι τους "Εϊ κοπέλι, ξέρεις μουρε ποιος ειμ'εγω? Θα σε δείξω την μαχαίρα μου και θα σι κάνω να χέστης απάνω σου, γι'αυτό βλέπε καλά μην σι κόψω τους όρχεις καμιά βραδιά και ξυπνήσεις και τα ψάχνεις". Έφαγε ένα ξύλο ο τύπος, τον έστειλα πίσω στην Κρήτη μελανιασμένο.

 

Κάντε όμορφα στον Στράτο, όλοι εκεί καταλήγουμε και είναι χάσιμο χρόνου, όλοι πιστεύω θέλουμε να περάσουμε τον στρατό όσο πιο όμορφα μπορούμε, μην ενοχλείτε τους άλλους αδίκως. Εγώ προσωπικά ήθελα να περάσουν οι μέρες χωρίς να με ενοχλεί κανείς, έτσι έμαθα ότι ο στρατός και ο ύπνος πάνε πλάι πλάι, δεν έχω ρίξει τόσο ύπνο ποτέ σε όλοι μου την ζωή. Έκανα τις υπηρεσίες μου, έτρωγα και κοιμόμουν.

Edited by Γιώργος.Μ.Σ
edit
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Πάλι καλά να λες που παρουσιάστηκες καλοκαίρι στην Τρίπολη.

 

Έπρεπε να ήσουν Φεβρουάριο μήνα, εκεί να δεις γλέντι...

Link to comment
Share on other sites

ΠΕΖΙΚΟ 303

Τρίπολη

ΕΛΔΥΚ

Τρίπολη

Υπαξιωματικός κίνησης - οδηγός (ΥΚΟΑ)

Edited by Gianni$
Link to comment
Share on other sites

92 Ε ΕΣΣΟ Σειρά 220 με αναβολή.
Κανονική σειρά 213

Υπαξιωματικός κίνησης - οδηγός (ΥΚΟΑ)
Χαϊδάρι Διαβιβάσεις - Κέντρο εκπαίδευσης
Σπάρτη - Κέντρο εκπαίδευσης
Χαϊδάρι - Εκπαίδευση Υπαξιωματικών (Λοχίας)
Πολύκαστρο Κιλκίς - 33 ΛΔΒ
Λάρισα 1η Στρατιά - 485 ΛΔΒ
Θητεία 19 μήνες


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

263 99 Στ ΕΣΣΟ

Υπ/ός κίνησης και εγώ.

Παρουσιάστηκα Λαμία, πήγα Σπάρτη για εκπαίδευση και επέστρεψα Λαμία για τα Λυβ.
Μετάθεση στην Ρόδο από όπου και απολύθηκα


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2010 Νοεμβριος 313 Δ ' ΕΣΣΟ Τριπολη κεντρο και μετα Ασσηρο οδηγος διαβιβαστης

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.