Jump to content
GazofGT

Τι Σειρα Ησουν Στο Στρατο Και Που Υπηρετησες;

Recommended Posts

Πωπω και ΕΛΔΥΚ και εμπλοκή...

Δηλαδη εγω που ειμουν 2-3 εξω 1 μεσα ειμουν καλα!!!!

Link to comment
Share on other sites

ελα ρε κοντοσειρι

εγω 244, 96Ε 2α ΜΑΛ

και εσυ λογικα με παπαχρηστου διοικητη πρεπει να εισουν η ειχε ερθει αλλος?

ποσα αλματα?

να σου πω την αληθεια δεν θυμαμαι το ονομα του,εχουν περασει κ τοσα χρονια.δυστυχος εφυγα μονο με 8 αλματα γιατι οπως εγραψα τους τελευταιους 7 μηνες μου τους εκανα στο κοσοβο

Edited by M.G.
Link to comment
Share on other sites

Εκανα 6 μηνες να παρω αδεια (εκτος απο τα φωτα που δεν μετραει) και στην τελικη πηρα 4 απο τα 6 εισιτηρια.

Τα αλλα 2 ειναι περιπου 600ευρω... και αυτο γινοταν 90% των φανταρων... Ο νοων νοητο.

Link to comment
Share on other sites

3. 1,5 μηνα σε Ταγμα ΣΝ στο Δ σωμα στρατου ΞΑΝΘΗΣ ( τεντωμα, εγινα και ΛΟΧΙΑΣ τρομαρα μου )

Μαζί με τον Ευρυππίδη από το Βόλο; χαχα καλό φιλαράκι μου 1+ μήνα κυνηγούσαμε να έρθει εκπαιδευτής μου στην Καρδίτσα (302 εγώ) αλλά ο δίκας έφερε ένα δικό του...

Πυροβολικό Θήβα

ΚΕΣΝ Καρδίτσα 2 μήνες

Λήμνος 3,5 μήνες μαύρο νησί με παλιούς για μάπες......

ΚΑΥΥ Αγ. Ανδρέα 1+ μήνα(ο καλύτερος μήνας!!!!)

Μεικτός λόχος στρατονομίας ΓΕΣ 3,5 μήνες συνέχεια προσοχές

Edited by Gmis
Link to comment
Share on other sites

Μαζί με τον Ευρυππίδη από το Βόλο; χαχα καλό φιλαράκι μου 1+ μήνα κυνηγούσαμε να έρθει εκπαιδευτής στην Καρδίτσα (302 εγώ) αλλά ο δίκας έφερε ένα δικό του...

Πυροβολικό Θήβα

ΚΕΣΝ

Λήμνος 3,5 μήνες......

ΚΑΥΥ Αγ. Ανδρέα 1+ μήνα(ο καλύτερος μήνας!!!!)

Μεικτός λόχος ΓΕΣ 3,5μήνες

ελα ρε ψυχη με τον Ευριπιδη μιλαω ακομα εχει ερθει αν με δει και 2-3 φορες κραταμε επικονωνια ακομα!!!

Link to comment
Share on other sites

ΣΤΡ (ΔΒ) 2001 ΣΤ' ΕΣΣΟ (275)

5 ΜΗΝΕΣ ΚΕΔΒ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ: Μέλος της μπάντας του Στρατοπέδου για τις εορτές των Χριστουγένων (κάθε μέρα μια ωρίτσα πρόβα και μετά έξω) και μετά ειδικότητα Σαλπιγκτή για την Ακρόπολη, (Ανεβοκατέβασμα Σημαίας μια πρωϊ μια απόγευμα) κάθε μέρα έξω με διανυκτέρευση στην θεία μου και κάθε δεύτερο ΠΣΚΔ σπίτι μου.

1 ΜΗΝΑ 492ΤΔΒ ΙΩΑΝΝΙΝΑ: Ψιλοτρέξιμο και καμιά σκοπιά και 2 μέρες σκηνάκια...(χαλαρα) 2-3 έξω 1 μέσα.

5 ΜΗΝΕΣ ΚΕΠΙΚ 8ης ΜΕΡΑΡΧΙΑΣ ΣΤΑ ΙΩΑΝΝΙΝΑ: ΥΕΣΑ... 4 ΕΞΩ 1 ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΣΚ σπίτι μου...

1 ΜΗΝΑ 34 ΛΔΒ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ : τουριστας μιας και ήταν δημοτικές εκλογές μαζί με εορτές Χριστουγέννων και ξαναπήγα στην μπάντα της ταξιαρχίας... σχεδόν όλες έξω

4 ΜΗΝΕΣ Ε.Φ. 10 ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ: 3-4 μέσα 1 έξω, ψιλο πίκρα στην αρχή αλλά μετά γούσταρα τρελά.

Θητεία περίπου 480 ημέρες > Συνολικές άδειες περίπου 200+ ημέρες.

Πήγα και μετεκπαίδευση (μια εβδομάδα) μετά απο 3 χρόνια στα γιάννενα και έπεσε πολύ γέλιο

Γενικά πέρασα πολύ κρέμα!!!

Edited by Tsilis_Corfu
Link to comment
Share on other sites

Σειρα 286

ΚΕΤΘ ΑΥΛΩΝΑ Βαρια ενα μηνα ειδικοτητα ΤΦ/ΠΦ

Γ ΕΑΝ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ Βαρια 3 μηνες (4 εξω 1 μεσα περιπολο-διακοπουλες κανονικα)

Τα υπολοιπα ΠΡΟΕΔΡΙΚΗ ΦΡΟΥΡΑ εκτη διμοιρια

ΠΡΟΕΔΡΟΣ 300 ΩΡΕΣ + ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ + EURO 2004 + ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΣ ΤΗΣ 287

Ειναι Βαρια η π**** του τσολια κλπ κλπ

ΦΕΡΤΕ ΜΟΥ ΤΟ ΧΑΡΤΙ ΝΑ ΞΑΝΑΜΠΩ ΑΥΡΙΟ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Kαμια σειρα εδω τιποτα....?97Δ εσσο 249 Μεγαλο Πευκο Χαλκιδα και μετα 505 ταγμα Πεζοναυτων με πολλες Νατοικες ασκησεις ανταρτοπολεμους πορειες κυνηγι λαθρομεταναστων στα συνορα και διασωση Γιακοβλεφ,α και να προσθεσω οτι το 2004 πηγα και επιστρατος οπου μας πηγανε στην Ι Μακ στην Κω για καταληψη βραχονησιδας και αναγνωριση νησου!Οπως βλεπετε ο παππουλης ηταν μαχιμος και σουπερ στρατοκ@υλος χαχαχαχαχα!!! machinegun.gifsillyhorse1rb5.gif

Link to comment
Share on other sites

Οι μπάτσοι δεν πάνε στρατό! Κρίμα... thumbsdown.gif

Πάντως κάτι λιγότερο από ένα μήνα Ρεντίνα στο Κ.Ε.Α.Π. όπου περάσαμε μία μικρογραφία του σχολίου των λοκ. Μακάρι να ήταν το κανονικό και ας διαρκούσε και περισσότερο! :p

Link to comment
Share on other sites

Kαμια σειρα εδω τιποτα....?97Δ εσσο 249 Μεγαλο Πευκο Χαλκιδα και μετα 505 ταγμα Πεζοναυτων με πολλες Νατοικες ασκησεις ανταρτοπολεμους πορειες κυνηγι λαθρομεταναστων στα συνορα και διασωση Γιακοβλεφ,α και να προσθεσω οτι το 2004 πηγα και επιστρατος οπου μας πηγανε στην Ι Μακ στην Κω για καταληψη βραχονησιδας και αναγνωριση νησου!Οπως βλεπετε ο παππουλης ηταν μαχιμος και σουπερ στρατοκ@υλος χαχαχαχαχα!!! machinegun.gifsillyhorse1rb5.gif

εισαι παλιος..απο τα ιδια περασαμε παντος..+την ρεντινα.

Link to comment
Share on other sites

280 ΣΕΙΡΑ 2002 Γ ΕΣΣΟ

παρουσιαστηκα στο ΚΕΕΔ(μεγαλο πευκο)εμεινα 20 μερες

Τριπολη στρατοπεδο «Στρατηγού Θεόδωρου Κολοκοτρώνη» περιπου 2 μηνες

Ιωαννινα 625Μ/Κ ΤΠ 2 μηνες(εστιατορας!πολυ φαγητο!!!!)

Λημνος 290 Μ/Κ ΤΠ 5.5 μηνες εκει μου ηπιαν το αιμα,εχω βαρεσει 12ωρα σκοπια.....μεσα σε 40 ποντους χιονι!στο νησι!ειχαμε αποκλειστει,ρυζι και σταφιδες τρωγαμε 6 μερες!!!!

τελος Φιλιατες 628ΤΠ 4 μηνες διπλα στο σπιτι μου!

γενικα η σειρα ηταν μαυρη,πολυ εμπλοκη....

Link to comment
Share on other sites

ωπ κατι θα ξερεις εσυ , δικος μας εισαι , ο σενιορ Μπελουα μας τεντωνε το κορμι 24ωρες το 24ωρο και ο καραβανας ειχε 1 αστερι και απαιτουσε να τον φωναζουμε λοχαγο ( ακομα βγαζω αφρους )

Ναι κλασσικά..

302 σειρά εγώ.. Μια από τα ίδια και εμείς. Δουλειές να έχουμε να κάνουμε μόνιμα.. Είχαμε και εκείνο το Δοίκα από το πυροβολικό (όνομα δεν θυμάμαι..) ¶λλος καραγκιόζης..

Το τελευταίο μήνα που έκανα εκεί άλλαξε ο Δοίκας και κάπως διορθώθηκε η κατάσταση αλλά ο Μπελούα τα κλασσικά του. :drinks:

(Μπαίνω πρώτη μέρα..

-Bla Bla...

-Μάλιστα κ. Ανθυπολοχαγέ!

-Λοχαγος Παρακαλώ

-Μα...

-Λοχαγός γιατί εκτελώ χρέη Λοχαγού..

-Μάλιστα κ. Λοχαγέ!..) :good:

Link to comment
Share on other sites

χαχα τι μου θυμισες οντως ο δοικας καριεριστας τον φωναζαμε pepe το κουναβι με εκεινο το μουστακι που ειχε ...

¶να γειά σου! Ο πεπε το κουνάβι! :yahoo:

Εσύ τουλάχιστον πήγες 1.5 μήνα.. Τι να πω και εγώ που έκατσα 5 μήνες!!!

Για την ιστορία:

11/2/2008 - 11ο Σύνταγμα Πεζικού, Τρίπολη (Πρήξιμο)

22/3/2008 - ΚΕΣΝ, Καρδίτσα (Τέντωμα, Πρήξιμο, Σκοπέτο, υπηρεσίες)

23/5/2008 - 971 ΤΣΝ, Ξάνθη Δ' Σώμα Στρατού (Υπηρεσίες φουλ! Στεφάνια, Πόρτες, Πύλες, Στρατοδικεία, Λέσχες, ΣΤΕΚ, Μεταγωγές, Σημαίες πόλης-στρατοπέδου Φάλαγγες, Εκπαιδεύσεις(!!!) και τα λοιπά αλλά γενικά στη χειρότερη μας πήγε 2 μέσα)

27/10/2008 - IV Μεραρχία Πεζικού, Τρίπολη (Ζωάρα!)

11/2/2009 - 302 ΛΕΛΕ

Γενικά δεν είχα πρόβλημα και ξαναπήγαινα. Απλά θα είχα διαλέξει Ειδικές Δυνάμεις και μετάνοιωσα που δεν το έκανα. (ήθελα αλεξιπτωτιστής και μου λέγανε ότι θέλει βίσμα για να σε πάρουν)

Link to comment
Share on other sites

299 Σειρα 07Β ΕΣΣΟ Π.Ν.

Προπαιδευση στο Κ.Ε.Πορος (16 μερες)

Ειδικοτητα Ρ/Ε (Ραδιοεντοπιστης) στο Κ.Ε.ΠΑΛ. (ΠΑΛΑΣΚΑ) 1 εβδομαδα

και μετα 11 μηνες ΚΘ51Ν (Ναυτικο Παρατηριτηριο Καρπαθου) χειριστης ρανταρ επιφανειας ΑΜΕΤΑΘΕΤΟ!!!!!!

Τα λογια ειναι περιττα........

Link to comment
Share on other sites

Σεπ 1997 Θηβα ΚΕΠΒ (ΣΤΡ ΠΒ)

Νοε 1997-Φεβ 1998 Λαμια ΚΕΥΠ (ΥΕΑ ΦΤΘ)

Φεβ 1998 Αυγ 1999 Αλεξανδρουπολη 24 ΕΜΑ (ΔΕΑ ΦΤΘ διαχειρηση)

Να και μια σειρούλα! :thumbsup: Στο ΚΕΥΠ στη Λαμία κάναμε μαζί (εγώ ήμουν ΥΕΑ ΦΤΕ ΠΖ) Νοε 97 με Φεβ 98 και κατόπιν μετάθεση Ορεστιάδα, διαχείριση.

Ωραία χρόνια!...

Link to comment
Share on other sites

Μιλαμε για τρελη εμπλοκη 4-5 μεσα

Εγω 02ΣΤ στο Χαιδαρι με 35 μεσα τι εφαγα? Πως λεγεται αυτο?

ΣΤΡ (ΔΒ) 2002 ΣΤ' ΕΣΣΟ (275)

Σε ποιο λοχο σε βαλανε θυμασαι καθολου ρε παλιοβυσμα sillyhorse1rb5.gif

Link to comment
Share on other sites

97' ΣΤ' ΕΣΣΟ (251 ΣΕΙΡΑ)

ΣΤΡ ΠΒ (Σκοπευτης σε ΠΕΠ)

2 Μηνες Θηβα Κεντρο

12 Μηνες Λημνο 101 ΑΚ/ΜΠΠ-ΠΕΠ

4 Μηνες Κιλκις 198 ΑΚ/ΜΠΠ-ΠΕΠ οπου απολυθηκα

Δυνατη θητεια,ελαχιστες αδειες,πολλες σκοπιες κ με καμια σαρανταρια μερες σκηνακια συνολο (Πλωτα-Καταπελτες-Παρμενιων-Χειμερινη Διαβιωση κτλ)

Link to comment
Share on other sites

ΣΤΡ. ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ 2009 Α΄ ΕΣΣΟ(306) ειδικοτητα ΟΔΗΓΟΣ :Dmachinegun.gif

2 μηνες Ναυπλιο ΚΕΜΧ :good:

5 μηνες Μυτιληνη Καλλονη 98ΤΜΧΕΘ γυρισα με την καναδεζα ολο το νησι :D και καμμια 400 ωρες σκοπια thumbsdown.gif και 15 μερες σχοινακια ευτυχως ειχαμε καλο ουζο 8)

4 μηνες 76 ΜΕ Πατρα :good::rolleyes: οπου εγινα οδηγος του διοικητη :p και καθε μερα εκοβα βολτες εξω :thumbsup:

συμπερασμα=περασα καλα δεν εχω παραπονο και δεν ημουν και βυσμα :p

98Δ ΕΣΣΟ(256 σειρα)

ΣΤΡ.ΠΒ Ειδικοτητα:Χειριστης STINGER,οδηγος

4 μηνες στην Θηβα

14 μηνες στο Κιλκις 71 ΠΕΑ/ΑΠ(κολλεγιο)

καλα περασα κ ξαναπαω με 1000 αρκει να ειναι ετσι οπως τα αφησα

Link to comment
Share on other sites

Εγω 02ΣΤ στο Χαιδαρι με 35 μεσα τι εφαγα? Πως λεγεται αυτο?

Σε ποιο λοχο σε βαλανε θυμασαι καθολου ρε παλιοβυσμα sillyhorse1rb5.gif

Γράψε λάθος, 2001 ΣΤ ήμουν και έγραψα κατα λάθος 2002.

Anyway, 1ο Λόχο ήμουν.

Link to comment
Share on other sites

ΣΤΡ ΠΖ 94Δ ΕΣΣΟ 231 σειρα (219 κανονικη σειρα)

απο 25/07/1994-14/09/1994 6o ΣΠ Κορινθος (κεντρο νεοσυλλεκτων) 4oς λοχος Β' διμοιρια

απο 16-09/1994-15/04/1995 298 ΤΕ Χωρα Σαμου Ταγμα Εκστρατιας χειριστης ΑΤ Π.Α.Ο. λοχος ΛΥΤ (πολυ τρεξιμο, πολλες βολες & σχοινακια τακτικοτατα!)

απο 16/04/1995-25/10/1995 574 ΤΠ Καστορια Ταγμα Προκαλυψεως (16/04-10/05 στο στρατοπεδο, πολυ σκοπια... Απο 10/05-25/10/1995 φυλακιο Διποταμιας. Περιπολα και ενεδρες στα συνορα κατα των λαθρομεταναστων Αλβανων τοτε.

25/10/1995 απολελε!! υσχυε το 3ζωνικο συστημα τοτε αναλογως που ηπηρετεις δηλ.: 15,17,19 μηνες.

Παραμεθορια υσχυε 15 μηνες.

Link to comment
Share on other sites

στρατιώτης πεζικού / βαρέων όπλων 2005 β εσσο 291 σειρά

Καστοριά 585 ( παρατσούκλι - χέλι ) 2ος λόχος

Σαμοθράκη 285 ( παρατσούκλι - ναι ναι ) λυτ λόχος

Κοζάνη 10με (παρατσούκλι – 2 ωρος ) 0 λόχος δεν υπήρχε

Σε όλη μου τη θητεία έκανα περίπου 30 σκοπιές και 3-4 φορές θαλαμοφύλακας , έφαγα περίπου 100 μέρες φυλακή από ένα @@ από το Αγρίνιο ( ήταν λοχαγός μου που τον είχα γραμμένο στα @@ και εκεί παράμενει ακόμα και σήμερα . να είναι καλά ο κύριος Σκυβαλακης (Αντισυνταγματάρχης

) που μου έσβηνε της φυλακές και με συμπαθούσε τόσο πολύ όσο και εγώ < σαν πατέρα μου τον είχα για 6 μήνες που δεν με έδιναν άδεια > Σαμοθράκη αυτά ) .

Καστοριά πέρασα πολύ καλά με τον φύλο Ηλία ( παρατσούκλι – ζάχαρη ) οπού είχαμε να βγούμε περίπου 1 μηνα από στερήσεις εξόδου αλλά όλα ήταν καλά .

Κοζάνη ήμουν απλά ένας τουρίστας έφαγα μόνο 5 μέρες φυλακή και έχω πελάτες στο μαγαζί μου όλα τα στελέχη του στρατοπέδου οπού με φερθήκαν πολύ σταράτα …

πήγαινα ξανά φαντάρος γιατί τέτοιες διακοπές δεν έχω ξανακάνει …..

Edited by sta8or
Link to comment
Share on other sites

Παρουσιάστηκα στην Θήβα 11 Φεβρουαρίου 2009 , 306 Α ΕΣΣΟ

1 μήνα εκπαίδευση + 1 μήνα παρέμεινα για εκπαίδευση οδηγός. - 10 κιλά 2 μήνες

Μετάθεση Αεροπορία Στρατού στα Μέγαρα τάγμα ΤΥΑΔ για 9 μήνες.

Edited by TwoFaCe
Link to comment
Share on other sites

Παρουσιάστηκα στην Θήβα 11 Φεβρουαρίου 2009 , 306 Α ΕΣΣΟ

1 μήνα εκπαίδευση + 1 μήνα παρέμεινα για εκπαίδευση οδηγός. - 10 κιλά 2 μήνες

Μετάθεση Αεροπορία Στρατού στα Μέγαρα τάγμα ΤΥΑΔ για 9 μήνες.

σειρουλα βλεπω και εγω οδηγος στο μηχανικο 306....

μεταθεση στη αεροπορια στρατου :) τυχερος μαλλον ειχες καλο βυσματακι new_iloveyou.gif

Edited by GazofGT
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.