Jump to content
bmxas

Ποδήλατα

Recommended Posts

λοιπόν με αφορμή την χθεσινή μου εξόρμηση με το ποδήλατο είπα να ανοίξω αυτό το το πικ!

χθες λοιπόν ήταν το freeday, όπως κάθε παρασκευή απο ότι έμαθα.

τι είναι το freeday?

ξεκίνησε στην αρχή απο 10 φίλους (εάν δν κάνω λάθος) που μαζευόντουσαν στο κέντρο στο θησείο και κάνανε βόλτες στην Αθήνα με τα ποδήλατά!

αυτή την στιγμή έχει πάνω από 500+ άτομα κάθε παρασκευή που κάνουν όλοι μαζί βόλτες στην αττική

είναι αρκετά οργανωμένα και έχει και συνοδεία αστυνομίας για να κλείνει τους δρόμους ώστε να κάνεις ποδήλατο με ασφάλειά!

την παρασκευή αυτή η συνάντησή ξεπέρασε κάθε προσδοκίες από άτομα(1000+ ήταν περίπου 1,5χλμ μονό ποδήλατά και άτομα κάθε ηλικίας) και ήταν η μεγαλύτερή διαδρομή που έγινε σε αυτήν την ποδηλατοβολτα!!!(115χλμ 12 ώρες ποδήλατο)

(εγώ έκανα 40 +χλμ μιας και την είχα ακούσει στερεοφωνικά απο την κούρασή) πραγματικά έβλεπα απο περαστικούς και απο αυτοκίνητά να μας υποστηρίζουν με χειροκροτήματα και κορναρίσματα

εδώ θα δείτε και λεπτομερείς http://podilates.gr/?q=node/10365

πάντως και πριν από αυτό έχω παρατηρήσει στους δρόμους οτι έχουν μειωθεί τα αυτοκίνητά και να έχουν αυξηθεί τα ποδήλατά!

αυτό είναι πολύ κάλο γιατί εκεί που έχει φτάσει η βενζίνη δν συμφέρει να κυκλοφορείς το αμάξι αλλά κάνει και κάλο για το περιβάλλον και για τον εαυτό μας(γυμναστική).

μήπως γίνεται το μεταφορικό του μέλλοντος??? sillyhorse1rb5.gifsillyhorse1rb5.gif

ασχολείται κανένας με τα ποδήλατά???

Link to comment
Share on other sites

Ασχολουμαι εγω με το ποδηλατο γενικα πιο ενεργα απο το 2005...Ειναι καλη φαση τα Freeday αλλα γενικα γουσταρω να βολταρω μονος μου η με λιγους φιλους...Επισης οσες φορες εχω παει σε freeday μας πανε ολο σε κατι περιοχες προς Λ. Καβαλας, περιστερι σε κατι σκοταδια...Μαλλον λογω του οτι ειναι σχετικα flat...

Οσο για την ποδηλασια, θεωρω πως ο Ελληνας που του αρεσει να δειχνεται ειναι δυσκολο να αφησει την αμαξαρα του και να ανεβει στο ποδηλατακι....

Link to comment
Share on other sites

Οσο για την ποδηλασια, θεωρω πως ο Ελληνας που του αρεσει να δειχνεται ειναι δυσκολο να αφησει την αμαξαρα του και να ανεβει στο ποδηλατακι....

αυτες οι 2 γραμμες τα λενε ολα....συμφωνω και επαυξανω!

Link to comment
Share on other sites

Ασχολουμαι εγω με το ποδηλατο γενικα πιο ενεργα απο το 2005...Ειναι καλη φαση τα Freeday αλλα γενικα γουσταρω να βολταρω μονος μου η με λιγους φιλους...Επισης οσες φορες εχω παει σε freeday μας πανε ολο σε κατι περιοχες προς Λ. Καβαλας, περιστερι σε κατι σκοταδια...Μαλλον λογω του οτι ειναι σχετικα flat...

Οσο για την ποδηλασια, θεωρω πως ο Ελληνας που του αρεσει να δειχνεται ειναι δυσκολο να αφησει την αμαξαρα του και να ανεβει στο ποδηλατακι....

στο τελευταιο freeday που ειχα παει ηταν αρκετα χλμ σε περιοχες ολης της αθηνας!εγω εκανα παλια πολλα χλμ την ημερα μετα σταματησα και τωρα το τελευταιο 6μηνο με 8μηνο ξαναξεκινησα! sillyhorse1rb5.gifsillyhorse1rb5.gif

αυτες οι 2 γραμμες τα λενε ολα....συμφωνω και επαυξανω!

δεν θα διαφωνισω και εγω!!!! new_killother.gif

Link to comment
Share on other sites

Ε αμα μαζευτουμε μπορει να κανονισουμε και καμια βολτουλα!!!Εγω παω πολυ συχνα απογευματακια - βραδακια νοτια και κεντρο!!

Link to comment
Share on other sites

Ε αμα μαζευτουμε μπορει να κανονισουμε και καμια βολτουλα!!!Εγω παω πολυ συχνα απογευματακια - βραδακια νοτια και κεντρο!!

εγω να σου πω την αληθεια παω προς τα βουνα μιας και τα εχω γυρω μου αλλα δν θα πω κ οχι για κεντρο η νοτια!ελπιζω να μαζευτουμε!!!! :-)

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανα βόλτα ένα GT 3.0 Disc και έπαθα την πλάκα μου. Το ποδήλατο ήταν απλώς ποίημα, εκτός των άλλων είχε :

- αλουμινένιο πανάλαφρο σκελετό.

- ταχύτητες shimano.

- λάστιχα kenda.

- ρυθμιζόμενη σε σκληρότητα ανάρτηση που κλειδώνει κιόλας.

- δισκόφρενα μπρος - πίσω.

Τα φρένα όχι απλά κοκαλώνουν, αλλά δαγκώνουν άγρια και αν δεν ξέρεις θέλει προσοχή.

Ψήνομαι εδώ και λίγο καιρό για να πάρω και χαζεύω στο νετ KTM, IDEAL, GT, SCOTT, KETTLER, KONA κλπ.

Ιδού το εργαλείο !!:

http://www.gatsoulis.gr/index.php?controller=product&path=192_194&product_id=512

g10avalnch30dslvblkgres.jpg

Edited by ACE2007
Link to comment
Share on other sites

Από βδομάδα θα πάρω και γω ποδηλατάκι!!!Είναι η τελευταία μου ελπίδα για γυμναστική :blush::blush::yahoo:

Τώρα είμαι σε φάση ψαξίματος, αλλά απ'οτι βλέπω το 200-250αρι δε το γλιτώνω........ hmmm.gif

Edited by Giorgos79
Link to comment
Share on other sites

Πες 250 για να πάρεις κάτι αξιόλογο.

- Απόφυγε να αγοράσεις από πολυκατάστημα, σούπερ μάρκετ ή κατάστημα με εργαλεία.

- Προτίμησε ένα κατάστημα ποδηλάτων όπως Τσιρίκος, Γατσούλης, Μαλατέστας, Κασσιμάτης.

- Στα εν λόγω καταστήματα πέφτει πολύ παζάρι, έτσι θα κινηθείς.

- Προσπάθησε να πάρεις ένα entry level mountain bike από τις οικονομικές εταιρείες. Τέτοιες είναι π.χ. οι Ideal, Cross, Torpado, Atala.

- Αν σε παίρνει οικονομικά καλό θα ήταν το ποδήλατο να έχει ορισμένα στοιχεία εξοπλισμού όπως v-brakes, 24 ταχύτητες (αντί 21), μπροστινή ανάρτηση (έστω 60-70mm) και αλουμινένιο σκελετό βάρους 13-15kg (είναι καλύτερο το κράμα αλουμινίου 7005 από το 6061).

- Απέφυγε τα full suspension καθώς είναι δυσκίνητα σε άσφαλτο + ανηφόρα (λόγω της βύθισης - αντίστασης του πίσω αμορτισέρ).

- Απέφυγε τα μηχανικά δισκόφρενα, αν θες δισκόφρενα μόνο υδραυλικά αλλά ανεβαίνει πολύ η τιμή. Αρκετοί φανατικοί ποδηλάτες προτιμούν τα πολύ καλά v brakes από οποιοδήποτε δισκόφρενο.

- Αν αλλάξεις γνώμη και κινηθείς στα 400-500 ευρώ παίρνεις ένα πολύ ποιοτικό Cube, Scott, GT ή και το entry level της ΚΤΜ μοντέλο Chicago.

- Με τα ίδια χρήματα (400-500) ευρώ αν θέλεις πάλι παίρνεις ένα πλήρως εξοπλισμένο Ideal με super περιφερειακά.

- Οι εταιρείες κάθε χρόνο αλλάζουν τα μοντέλα τους (κυρίως σε χρωματισμούς). Έτσι μπορείς να βρεις ένα μοντέλο του 2009 με τιμή π.χ. 330 ευρώ εκεί που το ίδιο μοντέλο του 2010 κοστίζει 400 ευρώ.

- Αρκετοί γνώστες προτιμούν π.χ. να πάρουν ένα (με απίστευτο value for money) Ideal Pro rider του 2008 ή του 2009 αντί να πάρουν ένα Freeder ή Strobe του 2010 που είναι υποδεέστερα μοντέλα. Ομοίως μπορείς να πάρεις ένα GT Avalanche ή Outpost του 2009 αντί να πάρεις Aggressor (το βασικό μοντέλο mountain της GT) του 2010.

Τα Ideal έρχονται οι σκελετοί από Ταιβάν νομίζω και συναρμολογούνται στην Πάτρα (Ελληνική εταιρεία). Τα Cross ομοίως είναι από Βουλγαρία και τα Torpado Ιταλικά όπως και τα Atala.

KTM είναι Αυστριακά, Cube Γερμανικά, Scott & GT Αμερικάνικα νομίζω. Οι 3 αυτές εταιρείες έχουν και εμπλοκή σε αγώνες και αρκετή τεχνογνωσία.

Μερικά links που μπορείς να δεις μοντέλα, τιμές, χαρακτηριστικά :

http://www.tsirikosbikes.gr/index.php/bikes/mountain-bike/hardtail.html

http://www.gatsoulis.gr/index.php?controller=category&path=192_194

http://www.deko.gr/portal/index.php?option=com_flippingbook&view=category&layout=thumbnails&id=18&Itemid=86

http://www.bike-center.gr/index.php?cPath=140&osCsid=970b72419a5eb1ea0968bfec458bc079

http://www.crosscycle.com/?lg=en

http://www.podilatorama.gr/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.browse&category_id=101&Itemid=2

Edited by ACE2007
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!Απ'οτι φαίνεται το έχεις ψαξει... :)

Το έχω ψάξει λίγο.

Ότι πληρώνεις παίρνεις, έχω διαβάσει για stand που σπάει την 1η εβδομάδα, ταχύτητες που κολλάνε κλπ.

Λοιπόν για να μην μπερδεύεσαι με πολλές μάρκες :

1. Αν θες κάτι οικονομικό και ποιοτικό χτυπάς το Ideal Freeder :

http://www.tsirikosbikes.gr/index.php/bikes/on-off-road-bikes/all-terrain-bikes/ideal-freeder-01.html

freeder01mwh.jpg

2. Αν αποφασίσεις για κάτι ακόμα πιο δυνατό παίρνεις το Ideal Pro rider :

http://www.tsirikosbikes.gr/index.php/bikes/mountain-bike/hardtail/ideal-prorider-1.html

prorider.jpg

Με σειρά κατάταξης και ανάλογα τα χρήματα θα έπαιρνα τα εξής (από πιο ακριβό σε πιο φθηνό) :

1. KTM

2. CUBE

3. SCOTT

4. GT

5. IDEAL

Είναι όλα πολύ ποιοτικά, δεν πειραματίζεσαι, δεν πετάς τα λεφτά σου στο άγνωστο. Ακόμα και τα Ideal είναι πολύ πιο ποιοτικά από πολλά άλλα ποδήλατα. Δεν είναι λίγοι που την πάτησαν στο 1ο ποδήλατο και μετά πήραν ένα Ideal pro rider και ήρθαν στα ίσα τους.

Εγώ ήμουν "καψούρης" με το Scott Aspect 55 (πάντα με 26άρι τροχό)...

scottaspect55.jpg

...μέχρι που οδήγησα το GT Avalanche 3.0 Disc...!!!

gtavalanche30disc.jpg

Edited by ACE2007
Link to comment
Share on other sites

Φιλε ACE2007, συμφωνω απολυτως με το "οτι πληρωνεις παιρνεις"..

Το Scott που σου αρεσει το πηρε προσφατα ο μικρος μου ξαδερφος και πραγματικα δεν παιζεται.... 26" ζαντες, ανετο, με μηχανικα δισκοφρενα Shimano μπρος-πισω.. Χαιρεσαι να το οδηγεις.. Το τιμημα ομως περι τα 450 ευρω :):p...

Επισης Scott πηρε κι ο αδερφος μου αλλα το Voltage YZ25 2010 στην ιδια τιμη.. Προσωπικα μου αρεσε πιο πολυ στο φρεναρισμα (φοραει Tektro "μαργαριτες") και λιγακι πιο στιβαρος ο σκελετος του..

Edited by Billgr4
Link to comment
Share on other sites

To Aspec είναι hardtail ενώ το Voltage είναι κατηγορίας dirt, το ευνοεί ο σκελετός του για καλύτερο χειρισμό στο χώμα, έχει καλύτερη κατευθυντικότητα και είναι πολύ πιο ανθεκτικό στην σκληρή χρήση.

Bill και τα 2 πάντως είναι super!!! :)

Μόνο από ανταλλακτικά, σέρβις και γενικά after sales δεν ξέρω τι παίζει με την Scott. Ξέρω ότι κορυφαία είναι η Ideal.

Edited by ACE2007
Link to comment
Share on other sites

Κατά την γνώμη μου τα κορυφαία ποδήλατα hardtail σε κατηγορία τιμής 500 - 800 ευρώ είναι τα εξής :

1. KTM ULTRA FIRE

ktmultrafire.jpg

2. CUBE ACID

898_1000.jpg

3. SCOTT SCALE 70

701b.jpg

4. SPECIALIZED ROCKHOPPER EXPERT

rock1s.jpg

5. IDEAL BOOMMAX

boomax.jpg

6. GT AVALANCHE 3.0 DISC

gtavalanche30disc.jpg

Edited by ACE2007
Link to comment
Share on other sites

Υπολογήστε και εμένα αμά κανονιστή καμία βολτούλα, καθώς εδώ και λίγο καιρό έχω γίνει κάτοχος ενός KTM ULTRA FLITE το οποίο και λατρέυω !!!

Link to comment
Share on other sites

Υπολογήστε και εμένα αμά κανονιστή καμία βολτούλα, καθώς εδώ και λίγο καιρό έχω γίνει κάτοχος ενός KTM ULTRA FLITE το οποίο και λατρέυω !!!

Για πες μας εντυπώσεις .... :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Κατά την γνώμη μου τα κορυφαία ποδήλατα hardtail σε κατηγορία τιμής 500 - 800 ευρώ είναι τα εξής :

1. KTM ULTRA FIRE

ktmultrafire.jpg

2. CUBE ACID

898_1000.jpg

3. SCOTT SCALE 70

701b.jpg

4. SPECIALIZED ROCKHOPPER EXPERT

rock1s.jpg

5. IDEAL BOOMMAX

boomax.jpg

6. GT AVALANCHE 3.0 DISC

gtavalanche30disc.jpg

ενταξει αυτα που εβαλες τα σπανε!!!!

εγω εχω το ideal hillmaster και μεχρι στιγμης δοξα το θεο σκυλι!!!

ουτε σαμπρελα δν εχω αλλαξει!

οσο για βολτουλα ας δουμε ποσοι ψηνονται να κανονισουμε!!!! sillyhorse1rb5.gifsillyhorse1rb5.gifsillyhorse1rb5.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως κατέληξα! μέχρι τέλος της εβδομάδας θα έχω ένα GT AGGRESSOR μαύρο ασημί-mat, για να πηγαίνει ασορτι με το GOLF GT μου! :lol::lol::lol:

Και μιας και είμαστε σε φορουμ αυτοκινήτου, από έξτρα έβαλα παγουρίνο και σύστημα φώτων! :lol:

Είχα καταλήξει σε 3:

1)Specialized Hardrock

2)Ideal Pro Rider

3)GT Aggressor

Ελπίζω να διάλεξα το καλύτερο για μένα...αν και με παραπλήσια τιμή, λίγες διαφορές θα έχουν.....

Link to comment
Share on other sites

Παντως, εγω εχω κολλημα με τα ΚΟΝΑ και ειδικα μ'αυτο: http://www.konaworld.com/bike.cfm?content=tanuki .

Μα η τιμη του ειναι απαγορευτικη, οποτε... :lol:

Link to comment
Share on other sites

ενταξει αυτα που εβαλες τα σπανε!!!!

εγω εχω το ideal hillmaster και μεχρι στιγμης δοξα το θεο σκυλι!!!

ουτε σαμπρελα δν εχω αλλαξει!

οσο για βολτουλα ας δουμε ποσοι ψηνονται να κανονισουμε!!!! sillyhorse1rb5.gifsillyhorse1rb5.gifsillyhorse1rb5.gif

Και το Hillmaster δεν είναι "λίγο"!! Super είσαι!

Που να έβαζα φωτό από ποδήλατα 2.000 ή 4.000 ευρώ!! BTW πουλάει φίλος 800 ευρώ ΚΤΜ Full suspension αξίας 1.300 για όποιον ενδιαφερόμενο.

Giorgos 79 και τα 3 ποδήλατα είναι εξαίρετα που αναφέρεις. Το pro rider με καλύτερα περιφερειακά και γενικά σαν πακέτο κοντράρει άνετα ποδήλατα αξίας 500-600 ευρώ. Στα GT θα σου πρότεινα να δεις και το outpost που έχει 24 ταχύτητες και πιο ποιοτικά περιφερειακά. Μπορείς βέβαια να πάρεις και το Aggressor και σιγά - σιγά να το φτιάξεις, σαν βάση (σκελετός) είναι πολύ ποιοτικό.

Bill τα ΚΟΝΑ είναι κορυφαία όπως και τα Cannondale, Giant κλπ. Γενικά για full suspension πρέπει να τα σκάσεις για να πάρεις σωστό ποδήλατο (με lock στις αναρτήσεις για να τσουλάει και άσφαλτο, υδραυλικά δισκόφρενα κλπ).

Edited by ACE2007
Link to comment
Share on other sites

Στα GT θα σου πρότεινα να δεις και το outpost που έχει 24 ταχύτητες και πιο ποιοτικά περιφερειακά. Μπορείς βέβαια να πάρεις και το Aggressor και σιγά - σιγά να το φτιάξεις, σαν βάση (σκελετός) είναι πολύ ποιοτικό.

Έχει τόση διαφορά να έχει 3 παραπάνω ταχύτητες ή γενικά οι ταχύτητες στο outpost είναι καλύτερες ποιοτικά? Επίσης στο outpost ρυθμιζεται και η ανάρτηση ε?

Link to comment
Share on other sites

Έχει τόση διαφορά να έχει 3 παραπάνω ταχύτητες ή γενικά οι ταχύτητες στο outpost είναι καλύτερες ποιοτικά? Επίσης στο outpost ρυθμιζεται και η ανάρτηση ε?

Έχω διαβάσει σε Aggressor να σκαλώνουν οι ταχύτητες σε Outpost ποτέ (σε καλύπτει πάντως η εγγύηση). Δεν είναι μόνο οι 3 ταχύτητες, είναι διαφορετική η κασέτα της Shimano (ο μηχανισμός στην πίσω ρόδα με τις ταχύτητες) και κάποια άλλα περιφερειακά. Γενικά τα περισσότερα ποδήλατα Shimano έχουν περιφερειακά, το θέμα είναι ποια σειρά της Shimano φοράνε!!

Υπάρχουν οι φθηνές, οι ενδιάμεσες και η κορυφαία που είναι η Deore. Όταν ακούσεις για ποδήλατο full Deore σημαίνει ότι φοράει τα πιο ποιοτικά περιφερειακά.

Σε κανένα από τα δύο δεν ρυθμίζεται ή κλειδώνει η ανάρτηση, πρέπει να πας στο Avalanche για βρεις καλή ανάρτηση. Anyway πάντως, ανάρτηση αλλάζεις εκ των υστέρων και με 120 ευρώ βάζεις μία super.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν φίλε ACE, έχω πλεον στη κατοχή μου ένα GT AVALANCE 3.0 με δισκόφρενα σε μαύρο-πορτοκαλί χρώμα!!!

Θες λίγο η παρακίνησή σου, θες οτι το βρήκα και λίγο σκοτωμένο, το πήρα τελικά!!

Το απόγευμα θα παω τη πρώτη μου βόλτα. Αν ζω μετά την επιστροφή και δε τα έχω φτύσει θα γράψω εντυπώσεις!!!

Πάντως με μια γρήγορη βόλτα που έκανα το μεσημέρι, το ποδήλατο είναι μακριά....από την εποχή μου!Χαχα!

¶ντε, καλές μου βόλτες!!!

Υγ: Αν κανονιστεί βόλτα με ποδήλατο σε περιοχή που θα έχει κοντά νοσοκομείο και ταβέρνα είμαι μέσα!!!

Link to comment
Share on other sites

Με γεια George!!! sillyhorse1rb5.gif

Στο είπα ότι παίζουν προσφορές ειδικά σε μοντέλα 2008,2009 που έχουν στοκ στις αποθήκες. Καλές τιμές από ότι ξέρω και στοκ έχει ο Σέρκος στο Μοναστηράκι.

Στείλε p.m. με μαγαζί και τιμή. Αν το πήρες με 4 μπροστά στην τιμή πάντως το πήρες τσάμπα!!

Εγώ το ψάχνω ακόμα, βρήκα ένα ΚΤΜ Chicago στα 370 (άσπρο αν και προτιμώ το μαύρο - πορτοκαλί). Δεν βιάζομαι όμως, παρότι το Ideal που είχαμε έχει χαιρετήσει εδώ και καιρό (εκλάπη) προτιμώ να κάνω υπομονή για να πάρω κάτι καλό, ειδικά όσο χειμωνιάζει και πριν αλλάξει η χρονιά βγαίνουν τρελλές προσφορές!!

Ήδη να ξέρεις έγινε η έκθεση του 2011 και τα ποδηλατάδικα θα δώσουν παραγγελίες για τα νέα μοντέλα (που στην ουσία τα χρώματα αλλάζουν).

Έκανες πολύ καλή επιλογή!! Το Avalanche 3.0 disc είναι πολύ δυνατό ποδήλατο για τα χρήματα του και πολύ ανώτερο από τα Aggressor & Outopst.

Αν κάναμε μία αντιστοίχιση τότε Aggressor = Golf fsi, Outpost = tsi & Avalanche = GTI!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.