Jump to content
bmxas

Ποδήλατα

Recommended Posts

Αντιπρόσωπος της Stevens στην Ελλάδα : http://www.justride.gr/portal/

Με μια περιήγηση στο site θα καταλάβεις για λέω οτι δεν ξέρω τι παίζει!!!Ούτε ένα μοντέλο δεν έχει!!!

Edited by Giorgos79
Link to comment
Share on other sites

Αρκετά καλά τα Stevens όπως και τα Focus. Τα Focus εμένα δεν μου αρέσουν πολύ σε σχεδίαση κλπ, γενικά θεωρώ ότι τα καλύτερα (τρελλό value for money) και πιο εμφανίσιμα Γερμανικά είναι τα Cube...

...αν τα έσκαγα χοντρά για εισαγωγής μόνο Cube θα έπαιρνα. Στον αντίποδα είμαστε Έλληνες και έχουμε 2 πολύ αξιόλογες εταιρείες. Από την μία η Ideal που δραστηριοποιείται και στο εξωτερικό και θα πρέπει να είμαστε περήφανοι για αυτήν (όπως π.χ. για τα Roister ηχεία που επίσης εξάγονται) και από την άλλη τα απίστευτα χειροποίητα Fidusa που κατασκεύαζονται κατόπιν παραγγελίας, ακριβώς στα μέτρα του αναβάτη και ο ιδιοκτήτης της εταιρείας στην Ρόδο είναι ένας παλιός μας πρωταθλητής με πολλές διακρίσεις.

Ενοχλούμαι γενικώς όταν διαπιστώνω μερικές φορές ότι δεν υπάρχει μία Ελληνική εταιρεία ή βιοτεχνία που να φτιάχνει παξιμάδια, βίδες ή μανταλάκια για άπλωμα, απλά πράγματα δηλαδή. Και προτιμώ όπου υπάρχει Ελληνική παρουσία, ειδικά όταν είναι αξιόλογη όπως η Roister στα ηχεία ή η Ideal στα ποδήλατα να προτιμήσω ένα Ελληνικό προιόν και να δώσω τα λεφτά μου σε ένα Ελληνικό "μαγαζί" που στο κάτω κάτω απασχολεί και 100 ή 200 οικογένειες.

Μία φωτό από Fidusa για να καταλάβετε τι επιπέδου ποδήλατα φτιάχνουμε, από το κορυφαίο μοντέλο με γεωμετρία cross country, ανθρακονήματα κλπ :

timthumbphpe.jpg

Link για Ideal & Fidusa :

http://www.idealbikes.net/?section=1746&language=el_GR

http://www.fidusa.gr/bikes/

Για όποιον πάντως θέλει Cube οι καλύτερες τιμές παίζουν στο chain (αν και καλύτερα πάλι να δίναμε τα χρήματα σε Ελληνικό μαγαζί η αλήθεια όμως είναι ότι οι τιμές του chain στα ακριβά μοντέλα είναι πολύ πιο συμφέρουσες και τα μεταφορικά σχετικά λογικά):

http://www.chainreactioncycles.com/Categories.aspx?CategoryID=1986&SortBy=Price

Δες Γιώργο για παράδειγμα, το GT AVALANCHE DISC που κοστίζει 540 νομίζω στην Ελλάδα στο chain έχει 390 ευρώ. Το Cube aim από την άλλη το έχει 410 + μεταφορικά που είναι μία η άλλη με τα 460 που κοστίζει το μοντέλο στην Ελλάδα. Με 750 ευρώ όμως παίρνεις το Cube ltd, που στην Ελλάδα δεν σε φτάνουν ούτε για το Acid.

Στο μεταξύ τα Cube μόνο στο Βόλο τα έχει να τα δεις με τιμές!!!

Edited by Giorgos79
Link to comment
Share on other sites

Με μια περιήγηση στο site θα καταλάβεις για λέω οτι δεν ξέρω τι παίζει!!!Ούτε ένα μοντέλο δεν έχει!!!

Εδώ έχει τα ποδήλατα και τις τιμές http://www.stevensbikes.de/2011/index.php?lang=en_US .

Link to comment
Share on other sites

Εδώ έχει τα ποδήλατα και τις τιμές http://www.stevensbikes.de/2011/index.php?lang=en_US .

Φίλε Στέλιο το έχω ψάξει. Στο link που δίνεις(το επίσημο site της Stevens για το οποίο είπα πιο πάνω οτι είναι εξαιρετικό) οι τιμές είναι για Γερμανία. Μόλις πάνω δεξιά γυρίσεις σε Ελλάδα οι τιμές φεύγουν και πρέπει να ρωτήσεις με mail!!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Στέλιο το έχω ψάξει. Στο link που δίνεις(το επίσημο site της Stevens για το οποίο είπα πιο πάνω οτι είναι εξαιρετικό) οι τιμές είναι για Γερμανία. Μόλις πάνω δεξιά γυρίσεις σε Ελλάδα οι τιμές φεύγουν και πρέπει να ρωτήσεις με mail!!!

Ίδιες είναι οι τιμές. Απλά είναι με 18% ΦΠΑ, υπολόγισε 23% και ξέρεις τις τιμές.

Link to comment
Share on other sites

Είναι αύριο κανείς για ¶λσος Συγγρού? Εγω πάντως θα είμαι εκεί γύρω στις 10!!! Όσο μαθαίνω το ποδήλατο τόσο πορώνομαι!!!

Link to comment
Share on other sites

Είναι αύριο κανείς για ¶λσος Συγγρού? Εγω πάντως θα είμαι εκεί γύρω στις 10!!! Όσο μαθαίνω το ποδήλατο τόσο πορώνομαι!!!

πως ηταν οι βολτα?

εγω δουλευα και ηταν πολυ δυσκολο να ερθω .... closedeyes.gif

Link to comment
Share on other sites

πως ηταν οι βολτα?

εγω δουλευα και ηταν πολυ δυσκολο να ερθω .... closedeyes.gif

Κάθε μέρα και μια νέα εμπειρία. Η αλήθεια είναι οτι και μόνος να πας, πάντα κάποιον πετυχαίνεις! Σήμερα μου έδειξαν ένα μονοπάτι που ξεκινάει από το πάνω μέρος του άλσους και (αν θυμάσαι τις διασταυρώσεις) καταλήγει στο κάτω μέρος!!

Link to comment
Share on other sites

Είναι αύριο κανείς για ¶λσος Συγγρού? Εγω πάντως θα είμαι εκεί γύρω στις 10!!! Όσο μαθαίνω το ποδήλατο τόσο πορώνομαι!!!

δοκιμασε και μια μερα να πας παρκο Τριτση στο Ιλιον.Δεν ειναι τοσο λουνα παρκ οσο το κτημα Συγγρου αλλα εχει αρκετη ποικιλια και ειναι και τεραστιο!!

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε και μια μερα να πας παρκο Τριτση στο Ιλιον.Δεν ειναι τοσο λουνα παρκ οσο το κτημα Συγγρου αλλα εχει αρκετη ποικιλια και ειναι και τεραστιο!!

Θα το έχω στα υπόψιν, αν και άμα είναι να το βάλω στ'αμάξι θα πάω στα Βασιλικά ή Υμμητό!

Link to comment
Share on other sites

Ναι καλα ειναι και εκει αν και προσωπικη μου αποψη:

Υμηττος: Πολυ βραχος και μεγαλες κλισεις

Βασιλικα: Πρεπει να ξερεις που θα πας και θεωρω πως τα περισσοτερα μονοπατια ειναι για μηχανες και οχι για ποδηλατα!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι καλα ειναι και εκει αν και προσωπικη μου αποψη:

Υμηττος: Πολυ βραχος και μεγαλες κλισεις

Βασιλικα: Πρεπει να ξερεις που θα πας και θεωρω πως τα περισσοτερα μονοπατια ειναι για μηχανες και οχι για ποδηλατα!!

για τον υμηττο δν ξερω ακομα!!!θα παω καποια στιγμη!

για βασιλικα δν εχεις αδικο απλα μερικες φορες μπορεισ να κανεις τα μονοπατια της μηχανης αμα ειναι κατηφορικα γιατι για να τα ανεβεις δυσκολο γτ θα εχουν "σκαφτει" απο τα λαστιχα!

Link to comment
Share on other sites

Είμαι πλέον κάτοχος ενός Scott Scale 70. Οι πρώτες εντυπώσεις είναι πολύ καλές, τα φρένα είναι φοβερά και το κιβώτιο ταχυτήτων κάνει αλλαγές που θυμίζουν DSG. ;)

70_1.jpg

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

καλοταξιδοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο sillyhorse1rb5.gifsillyhorse1rb5.gifsillyhorse1rb5.gifsillyhorse1rb5.gif

τωρα βαλτο και σε χωμα να δεις τι παπαδες κανει!!!!

Ευχαριστώ πολύ. Κάποια στιγμή θα το πάω στο φυσικό του μέρος, στο βουνό ! ;)

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Στέλιο με γεια, καλορίζικο και πάντα όρθιος!!

Πόσο σου κόστισε?? Πρέπει να τα έσκασες χοντρά, πήρες όμως κορυφαίο μοντέλο!!

Είναι 2009 ή 2010?

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Στέλιο με γεια, καλορίζικο και πάντα όρθιος!!

Πόσο σου κόστισε?? Πρέπει να τα έσκασες χοντρά, πήρες όμως κορυφαίο μοντέλο!!

Είναι 2009 ή 2010?

Ευχαριστώ πολύ. Είναι το μοντέλο του 2010, αρχική τιμή 895 Ευρώ και το πήρα 780 Ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παίδες έριξα ένα τρελλό ψάξιμο και στο τέλος δεν πήρα τίποτα!! χαχα λίγο ο καιρός που κρύωσε, λίγο που πήρα και ένα Punto και έχω κάτι new για να ασχολούμαι το έχω παγώσει το θέμα.

Έχω βέβαια σταμπάρει σε μαγαζί Ideal pro-rider μαύρο του 2009 που κατά πάσα πιθανότητα λέω να χτυπήσω αν δεν το τσιμπήσει άλλος πελάτης. Με την κρίση που έχουμε προβλέπω μέχρι του χρόνου το Πάσχα να είναι ακόμα εκεί και να με περιμένει. Και να το δώσουν εναλλακτικές υπάρχουν από το ίδιο μαγαζί.

Edited by ACE2007
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

εδώ είμαι κι εγώ,

το τελευταίο διάστημα βολτάρω στα περίχωρα της Καλαμάτας...

gtavalanche1disc07.jpg

brn6814.jpg

GT Avalanche 1.0 Disc

* Weight: 13.7kg (30.1lbs)

Specification information

GT Avalanche 1.0 Disc

Specifications

Frame GT triple triangle design 6061 butted aluminium with new hydroformed downtube, zero stack head tube. Disc compatible with removable derailleur hanger

Fork SR X-100, 100mm of travel w/. 32mm alum stanchions, magnesium lowers, with lock, preload and hydraulic damping

Crankset truvativ 5-D with Powerspline 44,32,22

Bottom Bracket Power Spline Cartridge Sealed

Pedals Sealed bearing alloy MTB with Clip and strap

Front Derailleur Shimano Deore

Rear Derailleur Shimano Deore LX Rapid Rise

Shifters Shimano Deore 9 speed integrated

Rear Cogs SRAM Nine speed index cassette 12-32

Chain Shimano Nine Speed

Rims WTB SX-24 double wall disc specific

Tyres Kenda Nevegal, 26 x 2.1

Front Hub Alloy QR for Disc

Rear Hub Shimano Disc 9 speed

Spokes Stainless steel 14 gauge

Nipples Brass CP

Front Brake Tektro Auriga comp, dual piston cold forged

Rear Brake Tektro Auriga comp, dual piston cold forged

Brake Levers Tektro

Handlebar GT Mtn Riser, 6061 heat treated, 31.8 mm clamp

Stem GT ATB, threadless 25 degree rise with four bolt aluminium CNC face plate for 31.8mm

Grips GT Dual Density ATB

Headset Tange system for 1 1/8"

Saddle WTB Speed V

Seat Post Alloy Micro adjust

Seat Clamp GT Forged Alum QR

Edited by georgatc
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

εδώ είμαι κι εγώ,

το τελευταίο διάστημα βολτάρω στα περίχωρα της Καλαμάτας...

Με γεια σου.

Μεγιες μεγιες!!! Καλά και πολλά χωμάτινα χιλιόμετρα!!!

Thanks.

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Ετσι να ανεβαινει το ποδηλατικο κινημα του vw club!!!Παντως μπραβο που δινετε 700 και 800 euro για hardtail.Με ενα χιλιαρικακι βρισκεις ωραιοτατα dual suspension τα οποια κλειδωνουν κιολας και εχεις 2 σε ενα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Φιλος μου πηρε πριν 1 χρονο και κατι νομιζω, dual suspension της Cross, με ρυθμιζομενες αναρτησεις μπρος-πισω και δισκοφρενα. Του κοστισε 450 αν θυμαμαι καλα και ειναι πολυ ευχαριστημενος. Εψαξα και εγω για κατι παρομοιο αλλα χρειαζομαι XL ρε γαμωτο λογω υψους και κιλων (1,93 -100 κιλα) και λιγο χλωμο να βρω στην Cross. Το θεμα ειναι οτι δεν θελω να ξεφυγω πανω απο τα 500.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δε θυμάσαι καλά!!!! new_lol.gifnew_lol.gifnew_lol.gif

Ναι Γιωργο. Καπου εκει. Σιγουρα οχι πανω απο 500. Κατι ιδιο πηρε και η αδερφη μου. Τα αγορασανε μαζι και τους εκανε καλυτερη τιμη.

Το θεμα ειναι οτι πηρανε L και S. Εμενα μοθυ ειπε οτι θελω σιγουρα XL και για να παρω κατι καλο θελω σιγουρα 400 και πανω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.