Jump to content
bmxas

Ποδήλατα

Recommended Posts

Σήμερα είχα πάει Στενή Ευβοίας για μάσα. Εκεί λοπόν που έκανα τη βόλτα μου στο χωριό σκάει ένα αγροτικό με 2 downhill Scott φορτωμένα!!! Κάπου πρέπει να έχει μονοπάτια εκεί κοντα.... Τούμπανο τα ποδηλατάκια.....

Link to comment
Share on other sites

Guest Grouper_8L

καβάλα εσυ το ποδηλατακι σου και το ποιος είναι στην πραγματικότητα μάλλον αναρρωτήσου εσύ-

Αυτό το τόσο μικρό με έθιξε προσωπικά και κάνω quote από το εν λόγω topic (http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=40729&view=findpost&p=423937) για να μην είμαι off.

Δεν έχω να σου πω και πολλά πράγματα η αλήθεια είναι γιατί ότι και να σου πω το πιθανότερο είναι να μην καταλάβεις.

Με την ευκαιρία όμως σου δείχνω ένα "φαινόμενο" στην Αθήνα που ίσως λόγω της άγνοιας σου να μην τύχαινε να δεις ποτέ:

Βλέπεις όλοι αυτοί είναι γραφικοί και παιδάκια με τα ποδηλατάκια τους γι'αυτό κιόλας σαν ώριμος και μεγάλος άντρας πλέον με Golf μπορείς να πατήσεις το γκάζι και να τους πατήσεις και από πάνω. Έτσι κι αλλιώς δεν ζούν στην πραγματικότητα είναι όλοι τους τρελοί και κλείνουν τον δρόμο. Αν ποτέ το ξανασκεφτείς όμως, άσε κάπου δεξιά το TSI σου και μπες ανάμεσα τους. Έχουν πολλά να σου πουν και να καταλάβεις, κάτι που δεν θα καταφέρω εγώ από 'δω.

Βασικά έχεις δίκιο. Δεν ζω στην πραγματικότητα που ζεις εσύ γιατί πολύ απλά η δική μου πραγματικότητα είναι κάτι πολύ περισσότερο από ένα Tsi Revo vs Opc και ένα GTI vs Type-R.

Ξέρεις τι; Με ένα καλό κατάφερε και με μεγάλωσε η μάνα μου, να μην είμαι κομπλεξικός.

Χαίρετε..

Link to comment
Share on other sites

ενώ εμένα η μανα μου με μεγάλωσε κομπλεξικό...;)

τα έχεις μπερδέψει λίγο ..εάν θυμάσαι εσύ ξεκινησες με χαρακτηρισμους του τύπου γρήγορος και φραγκατος...

δεν πειράζει καλή καρδιά ,απλά επείδή ποτέ δεν ξέρεις με ποιον μιλάς εδω΄μέσα και το τί ακριβώς κάνει

να σου πω ότι που ξέρεις.. μπορεί εκεί μέσα στους ποδηλάτες να είμαι και εγώ με κάποιο παιδάκι ή με αλλη

παρέα ,,,

Edited by DIMIV
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το τόσο μικρό με έθιξε προσωπικά και κάνω quote από το εν λόγω topic (http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=40729&view=findpost&p=423937) για να μην είμαι off.

Δεν έχω να σου πω και πολλά πράγματα η αλήθεια είναι γιατί ότι και να σου πω το πιθανότερο είναι να μην καταλάβεις.

Με την ευκαιρία όμως σου δείχνω ένα "φαινόμενο" στην Αθήνα που ίσως λόγω της άγνοιας σου να μην τύχαινε να δεις ποτέ:

Βλέπεις όλοι αυτοί είναι γραφικοί και παιδάκια με τα ποδηλατάκια τους γι'αυτό κιόλας σαν ώριμος και μεγάλος άντρας πλέον με Golf μπορείς να πατήσεις το γκάζι και να τους πατήσεις και από πάνω. Έτσι κι αλλιώς δεν ζούν στην πραγματικότητα είναι όλοι τους τρελοί και κλείνουν τον δρόμο. Αν ποτέ το ξανασκεφτείς όμως, άσε κάπου δεξιά το TSI σου και μπες ανάμεσα τους. Έχουν πολλά να σου πουν και να καταλάβεις, κάτι που δεν θα καταφέρω εγώ από 'δω.

Βασικά έχεις δίκιο. Δεν ζω στην πραγματικότητα που ζεις εσύ γιατί πολύ απλά η δική μου πραγματικότητα είναι κάτι πολύ περισσότερο από ένα Tsi Revo vs Opc και ένα GTI vs Type-R.

Ξέρεις τι; Με ένα καλό κατάφερε και με μεγάλωσε η μάνα μου, να μην είμαι κομπλεξικός.

Χαίρετε..

ενώ εμένα η μανα μου με μεγάλωσε κομπλεξικό...;)

τα έχεις μπερδέψει λίγο ..εάν θυμάσαι εσύ ξεκινησες με χαρακτηρισμους του τύπου γρήγορος και φραγκατος...

δεν πειράζει καλή καρδιά ,απλά επείδή ποτέ δεν ξέρεις με ποιον μιλάς εδω΄μέσα και το τί ακριβώς κάνει

να σου πω ότι που ξέρεις.. μπορεί εκεί μέσα στους ποδηλάτες να είμαι και εγώ με κάποιο παιδάκι ή με αλλη

παρέα ,,,

λοιπον οι προσωπικες διαφορες δν νομιζω να αφορουν ουτε το θεμα ουτε το forum...

θα σας παρακαλουσα να χαλαρωσετε λιγο και να μεινετε ON TOPIC γιατι αυτη την στιγμη εχετε βγει off topic!σας ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ λάσπη σήμερα Παναγιώτη! Δε σε πήρα γιατί πήγαμε πρωί!!! -_-:sleep:-_-

παρε ενα τηλ μωρεεεεεεεεεεεε!!!!!! :notfair: :notfair: :turned:

ξυπνιος ημουν απο το πρωι!!! :-(

Φωτογραφιες βγαλατε;;;

Link to comment
Share on other sites

παρε ενα τηλ μωρεεεεεεεεεεεε!!!!!! -_- -_- :turned:

ξυπνιος ημουν απο το πρωι!!! :-(

Φωτογραφιες βγαλατε;;;

Ρε φίλε, σορυ αλλά δε σε είχα για πρωινό τύπο :sleep:

Ετοιμάσου γιατί η παρέα μεγάλωσε κι άλλο και κανονίζουμε για Βασιλικά!!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest Grouper_8L

τα έχεις μπερδέψει λίγο ..εάν θυμάσαι εσύ ξεκινησες με χαρακτηρισμους του τύπου γρήγορος και φραγκατος...

να σου πω ότι που ξέρεις.. μπορεί εκεί μέσα στους ποδηλάτες να είμαι και εγώ

Εγώ είχα αναφερθεί γενικά χωρίς να βγάζω τον εαυτό μου απ'έξω. Εσύ είχες την μύγα. Ναι δεν μπορώ να ξέρω αλλά αν όντως είσαι, σου αξίζουν ακόμα περισσότερα συγχαρητήρια για την προσβολή περί εμού και του ποδηλάτου μου.

Τρελάρα sorry ρε συ , αλλά δεν θεωρώ ότι είμαστε off topic. Το θέμα αυτό αφορά ακριβώς το ποδήλατο και την ποδηλασία μέσα σε ένα κόσμο αυτοκινήτων στον οποίο έχουμε συμμετοχή όλοι. Είμαι εγώ με το Golf 5 1.6FSi, o DIMIV με το GOLF 6 TSI, εσύ με το Golf 1 cabrio και πρέπει να στριμωχτούμε να πάμε και οι τρεις "λίγο πιο αριστερά" να δώσουμε χώρο στον ποδηλάτη και στην κυριολεξία αλλά και ιδεολογικά πλέον. Αυτό που θέλω να πω ότι δεν μπορεί κάποιος να αισθάνεται μειονεκτικά επειδή γουστάρει και την ποδηλασία και δεν έχει και κανένας το δικαίωμα να τον μειώνει. Δεν παύει να είναι μεταφορικό μέσο που θέλει @@ μαζί με τις αντοχές τους κινδύνους τα ρίσκα και ότι αυτά περιλαμβάνουν αν το κάνεις καθημερινότητα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα αναφερθεί γενικά χωρίς να βγάζω τον εαυτό μου απ'έξω. Εσύ είχες την μύγα. Ναι δεν μπορώ να ξέρω αλλά αν όντως είσαι, σου αξίζουν ακόμα περισσότερα συγχαρητήρια για την προσβολή περί εμού και του ποδηλάτου μου.

Τρελάρα sorry ρε συ , αλλά δεν θεωρώ ότι είμαστε off topic. Το θέμα αυτό αφορά ακριβώς το ποδήλατο και την ποδηλασία μέσα σε ένα κόσμο αυτοκινήτων στον οποίο έχουμε συμμετοχή όλοι. Είμαι εγώ με το Golf 5 1.6FSi, o DIMIV με το GOLF 6 TSI, εσύ με το Golf 1 cabrio και πρέπει να στριμωχτούμε να πάμε και οι τρεις "λίγο πιο αριστερά" να δώσουμε χώρο στον ποδηλάτη και στην κυριολεξία αλλά και ιδεολογικά πλέον. Αυτό που θέλω να πω ότι δεν μπορεί κάποιος να αισθάνεται μειονεκτικά επειδή γουστάρει και την ποδηλασία και δεν έχει και κανένας το δικαίωμα να τον μειώνει. Δεν παύει να είναι μεταφορικό μέσο που θέλει @@ μαζί με τις αντοχές τους κινδύνους τα ρίσκα και ότι αυτά περιλαμβάνουν αν το κάνεις καθημερινότητα.

κοιτα να δεις grouper σε αυτο που λες δν εχεις αδικο ΑΛΛΑ ολο αυτο που μου γραφεις πιο πανω ξεκινησε απο "προσωπικη κοντρα,παρεξηγηση(?)" σας,δεν ξερω τι μονο οι 2 σας ξερετε,και δν ειναι εδω ουτε ο χωρος ουτε κ το μερος να τις λυσετε!δεν διαφωνω οτι δν υπαρχει σεβασμος προς του ποδηλατες(κ οχι μονο) αλλα υπαρχουν σιγουρα πιο ωραιοι τροποι να συζητηθει αυτο το θεμα!σας παρακαλω οτι διαφορες εχετε μπορειτε να τις λυσετε μεσω πμ!

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Και εγω αυριο παω για αγορα ποδηλατου και μαλλον κατεληξα σε specialized.

Απ οτι ειπατε και πιο πανω ειναι καλα ποδηλατα.

Να ρωτησω κατι? Οι δισκοι χρησιμευουν εαν πας μονο δρομο και οχι βουνο?

Θα σας ενημερωσω αυριο για το πιο ειναι ακριβως ωστε να μου πειτε την γνωμη σας.

Link to comment
Share on other sites

Παγουρι να σε δω πανω στο ποδηλατο κ θα τα εχω δει ολα!!!!σιγουρα στο παγουρι του ποδηλατου θα εχεις υποβριχια μεσα!!!χαχαχα!

Περα απο την πλακα καλα θα κανεις κ δεν θα το μετανιωσεις που θα παρεις ποδηλατο!οταν λες δισκους τι εννοεις;τα διακοφρενα η τις ταχυτητες;επισης ποιο μοντελο της specialized σκεφτεσαι;;;

Link to comment
Share on other sites

Και εγω αυριο παω για αγορα ποδηλατου και μαλλον κατεληξα σε specialized.

Απ οτι ειπατε και πιο πανω ειναι καλα ποδηλατα.

Να ρωτησω κατι? Οι δισκοι χρησιμευουν εαν πας μονο δρομο και οχι βουνο?

Θα σας ενημερωσω αυριο για το πιο ειναι ακριβως ωστε να μου πειτε την γνωμη σας.

καλησπέρα,

αν εννοεις τα δισκόφρενα ναι χρησιμεύουν παντού. απλα θέλουν συντήρηση και δεν τους κάνει καλο η ακινησία.. οπότε πρεπει αν παρεις κατι πρωτα

να σκευτεις τι χρήση και τι συντήρηση που είσαι διατεθημένος να κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Παγουρι να σε δω πανω στο ποδηλατο κ θα τα εχω δει ολα!!!!σιγουρα στο παγουρι του ποδηλατου θα εχεις υποβριχια μεσα!!!χαχαχα!

Περα απο την πλακα καλα θα κανεις κ δεν θα το μετανιωσεις που θα παρεις ποδηλατο!οταν λες δισκους τι εννοεις;τα διακοφρενα η τις ταχυτητες;επισης ποιο μοντελο της specialized σκεφτεσαι;;;

Θα σε ενημερωσω αυριο για το μοντελο.

Link to comment
Share on other sites

Θα σε ενημερωσω αυριο για το μοντελο.

γνωμη μου παντως παρε με υδραυλικα δισκοφρενα!μπορει να δωσει κατι παραπανω αλλα αξιζουν τα λεφτα τους!τωρα εαν εννοεις για τους δισκους στις ταχυτητες παρε με τηλ να σου πω τι θα κανεις!περιμενω να μας πεις κ το μοντελο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest Κωστας

Και εγω αυριο παω για αγορα ποδηλατου και μαλλον κατεληξα σε specialized.

Απ οτι ειπατε και πιο πανω ειναι καλα ποδηλατα.

Να ρωτησω κατι? Οι δισκοι χρησιμευουν εαν πας μονο δρομο και οχι βουνο?

Θα σας ενημερωσω αυριο για το πιο ειναι ακριβως ωστε να μου πειτε την γνωμη σας.

μιας και εγω κατοχος specialized εχω να πω οτι ειναι φοβερα ποδηλατα!

στο θεμα δισκοφρενο.........αν δεν παιρνεις τα βουνα και δεν βαζεις το ποδιλατο μεσα

στις λασπες....και εισαι περισσοτερο δρομο ΔΕΝ χριαζεσε δισκοφρενα....εχουν συντηρηση

και "ακριβα" ανταλακτικα σε σχεση με τα V brakes...οποτε δεν υπαρχει λογος να παρεις καποιο με δισκοφρενα

οταν ειχα παρει το δικο μου απο τον Κασιματη στον Πειραια...μετα απο κουβεντα

που ειχαμε με τον ιδιο με οδηγησε σε μοντελο χωρις δισκοφρενα ακριβως για αυτο τον λογο!

και γλυτωνεις και το extra βαρος (οσο και αν ειναι ) των δισκοφρενων

απο την αλλη αμα θελεις να το παιξεις μουρη! η εχεις σκοπο να κατεβαινεις κατηφορες με 60km οκ......παρε με δισκοφρενα

δεν μου λες? απο που θα το παρεις? ? ? ?

αν ειναι να το παρεις απο αθηνα στειλε μου ενα ΠΜ :frantics:

Edited by Κωστας
Link to comment
Share on other sites

μιας και εγω κατοχος specialized εχω να πω οτι ειναι φοβερα ποδηλατα!

στο θεμα δισκοφρενο.........αν δεν παιρνεις τα βουνα και δεν βαζεις το ποδιλατο μεσα

στις λασπες....και εισαι περισσοτερο δρομο ΔΕΝ χριαζεσε δισκοφρενα....εχουν συντηρηση

και "ακριβα" ανταλακτικα σε σχεση με τα V brakes...οποτε δεν υπαρχει λογος να παρεις καποιο με δισκοφρενα

οταν ειχα παρει το δικο μου απο τον Κασιματη στον Πειραια...μετα απο κουβεντα

που ειχαμε με τον ιδιο με οδηγησε σε μοντελο χωρις δισκοφρενα ακριβως για αυτο τον λογο!

και γλυτωνεις και το extra βαρος (οσο και αν ειναι ) των δισκοφρενων

απο την αλλη αμα θελεις να το παιξεις μουρη! η εχεις σκοπο να κατεβαινεις κατηφορες με 60km οκ......παρε με δισκοφρενα

δεν μου λες? απο που θα το παρεις? ? ? ?

αν ειναι να το παρεις απο αθηνα στειλε μου ενα ΠΜ :frantics:

Ακριβώς έτσι είναι. Σε φυσιολογική χρήση και κυρίως ασφάλτινη δεν έχουν κανένα συγκριτικό πλεονέκτημα.

Αν όμως η χρήση επιβάλλει δισκόφρενα, όπως ειπώθηκε, καλό θα ήταν να είναι υδραυλικά.

Link to comment
Share on other sites

Οχι ρε παιδια... Τι βουνα και κατηφορες.

Τον γυρο της Λιμνης κανω και ειναι σχεδον ολο ευθεια 33 χιλιομετρα.

Μαλλον δεν θα μου χρειαστουν τα δισκοφρενα.

Θα σας ενημερωσω ομως για το μοντελο ωστε να συγκρινουμε λιγο τις τιμες.

Μην χρειαστει να το παρω απο Αθηνα και οχι απο Γιαννενα.

Link to comment
Share on other sites

Οχι ρε παιδια... Τι βουνα και κατηφορες.

Τον γυρο της Λιμνης κανω και ειναι σχεδον ολο ευθεια 33 χιλιομετρα.

Μαλλον δεν θα μου χρειαστουν τα δισκοφρενα.

Θα σας ενημερωσω ομως για το μοντελο ωστε να συγκρινουμε λιγο τις τιμες.

Μην χρειαστει να το παρω απο Αθηνα και οχι απο Γιαννενα.

Αν οι μετακινήσεις σου έχουν τέτοιο χαρακτήρα μην πάρεις καν MTB, αν αυτό σκέφτεσαι.

Νομίζω ένα trekking ή on-off ή άσκησης ή πόλης ή όπως αλλιώς τα ονομάζει η κάθε εταιρία με 28' ή 29' τροχούς και όχι 26' και κατάλληλα για τις διαδρομές που κάνεις λάστιχα είναι ότι πρέπει.

Ενδεχομένως σου φανούν άσχημα τα λεπτά λάστιχα και οι μεγάλοι τροχοί σε σχέση με αυτό που έχεις συνηθίσει να βλέπεις, η ποιότητα και η ευκολία κύλισης όμως θα σε βολέψουν και θα σε διευκολύνουν αφάνταστα.

Ένα παράδειγμα

http://www.cyclist.gr/product.php?codenum=ORB11Y45117J2

Link to comment
Share on other sites

Λοιπο το ποδηλατο ειναι το crosstrail 2011.

To link ειναι αυτο http://www.specialized.gr/index.php?page=shop.product_details&category_id=75&flypage=flypage_bikes2011.tpl&product_id=224&option=com_virtuemart&Itemid=1〈=el

Θα μου προτεινατε καποιο αλλο που ειναι καλυτερο στα ιδια λεφτα?

Εχει καλα περιφεριακα το ποδηλατο που αναφερω παραπανω γιατι στον πινακα που βγαζει δεν καταλαβαινω τιποτα.

Υπ οψιν οτι ψαχνομαι για 80-20 ασφαλτο και οχι mountain.

Υπαρχει περιπτωση στην Αθηνα να εχει φθηνοτερο?

Εδω στα Γιαννενα μου το αφηνει 440.

Δωστε λιγο τα φωτα σας ρε παιδια.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπο το ποδηλατο ειναι το crosstrail 2011.

To link ειναι αυτο http://www.specialized.gr/index.php?page=shop.product_details&category_id=75&flypage=flypage_bikes2011.tpl&product_id=224&option=com_virtuemart&Itemid=1〈=el

Θα μου προτεινατε καποιο αλλο που ειναι καλυτερο στα ιδια λεφτα?

Εχει καλα περιφεριακα το ποδηλατο που αναφερω παραπανω γιατι στον πινακα που βγαζει δεν καταλαβαινω τιποτα.

Υπ οψιν οτι ψαχνομαι για 80-20 ασφαλτο και οχι mountain.

Υπαρχει περιπτωση στην Αθηνα να εχει φθηνοτερο?

Εδω στα Γιαννενα μου το αφηνει 440.

Δωστε λιγο τα φωτα σας ρε παιδια.

Δημήτρη τα περιφερειακά του είναι GTP. Αν δε βιάζεσαι, περίμενε να τα πούμε στο Βόλο. Είμαι σίγουρος οτι μέχρι το βράδυ θα σου έχουν προτείνει ένα σωρό εναλλακτικές σε αυτά τα λεφτα. H Specialized είναι πολύ καλή αλλά θες πιο πολλά λεφτά για κάτι αξιόλογο. Στο συγκεκριμένο που αναφέρεις αξίζει μόνο ο σκελετός.

Link to comment
Share on other sites

Θα βαλω poll γιατι μαλλον κατεληξα σε 6 ποδηλατα.

1 http://www.specialized.gr/index.php?page=shop.product_details&category_id=75&flypage=flypage_bikes2011.tpl&product_id=224&option=com_virtuemart&Itemid=1〈=el Ετος 2011

2 http://www.idealbikes.net/?section=2150&language=el_GR&itemid1494=2191 Ετος 2011

3 http://de.idealbikes.net/?section=1738&language=de_DE&itemid1494=1868 Ετος 2010 με γερμανικες προδιαγραφες. Το λεω αυτο γιατι το αντιστιχο ελληνικο εχει διαφορες Το Γερμανικο λεγεταο Megisto 02 και το Ελληνικο Megisto 01

4 http://www.ktm-bikes.at/en/trekking/offroad/hardtail-alu/Lifeone_copy.php Ετος 2010

5 http://www.focus-bikes.com/int/en/bikes/bikes-2010/category/cross/model/marakas.html Ετος 2010

6 http://www.focus-bikes.com/int/en/bikes/bikes-2010/category/cross/model/blue-ridge.html Ετος 2010

Ενα απο αυτα θα παρω σιγουρα.

Ακουω γνωμες.

Edited by PAGOURISTAS
Link to comment
Share on other sites

Λοιπο το ποδηλατο ειναι το crosstrail 2011.

To link ειναι αυτο http://www.specialized.gr/index.php?page=shop.product_details&category_id=75&flypage=flypage_bikes2011.tpl&product_id=224&option=com_virtuemart&Itemid=1〈=el

Θα μου προτεινατε καποιο αλλο που ειναι καλυτερο στα ιδια λεφτα?

Εχει καλα περιφεριακα το ποδηλατο που αναφερω παραπανω γιατι στον πινακα που βγαζει δεν καταλαβαινω τιποτα.

Υπ οψιν οτι ψαχνομαι για 80-20 ασφαλτο και οχι mountain.

Υπαρχει περιπτωση στην Αθηνα να εχει φθηνοτερο?

Εδω στα Γιαννενα μου το αφηνει 440.

Δωστε λιγο τα φωτα σας ρε παιδια.

ριξε και εδώ μια ματια.. εγω απο εδώ παραγγέλνω.

www.chainreactioncycles.com

Edited by Yiannis_hwc
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.