Jump to content
bmxas

Ποδήλατα

Recommended Posts

www.canyon.com/ κοιταγα απο εδω κ απο εκει για ποδηλατο κ βρηκα αυτην την εταιρεια κ σκεφτομαι να παρω η το yellowstone 4.0 η το grand canyon 5.0!το μονο κακο αυτης της εταιρειας ειναι οτι τα ποδηλατα τα αγοραζεις μεσω internet αφου δεν υπαρχει αντιπροσωπος στην ελλαδα....

Το μόνο κακό είναι οτι δεν μπορείς να το δείς απο κοντά,γιατί απο εξυπηρέτηση,και after sale support έχω ακούσει ότι είναι άριστο:thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εχθες παρειγγειλα 1 gt avalanche 2.0 2011 και 1gt agressor 3.0 2011 για την γυναικα μου.Tα ποδηλατα μου οταν ημουν μικρος ηταν ενα gt karakoram 1997 full xt και ενα gt avalance 2001 full xtr.Θα αναβαθμισω σε λιγο καιρο και το καινουριο μου αποκτημα με κεντρα και δισκοβραχιονα xtr για αρχη και βλεπουμε,οι εποχες ειναι δυσκολες!το μεγεθος των ποδηλατων ειναι large αν και φοβαμαι οτι ισος δυσκολευτη η γυναικα μου(1,74)..θα δειξει..αυριο τα περιμενω..θα ανεβασω και τις αναλογες φοτο!

Link to comment
Share on other sites

Guest Grouper_8L

:hyper::sword: !!! Απ'ότι κατάλαβα θες να έχεις καλη κύληση και λιγότερες τριβές στην μετάδοση....όμως είναι υπερβολή η σειρά xtr. Πάνω κάτω μόνο ο δισκοβραχίονας έχει κόστος όσο ολόκληρο το ποδήλατο της γυναίκας σου. Xtr crank. Δεν ξέρω για τι χρήση το θέλεις αλλά και αυτα τα περιφερειακά που έχει πάνω δεν είναι για πέταμα. Εκτός αν έχεις σκοπό σιγά σιγά να το κάνεις full xtr μόνο και μόνο από χόμπι. Εκεί πάω πάσο.

Είναι στα όρια το 1,74. Μάλλον δεν θα έχει θέμα. Και αν έχει αλλάζεις λαιμό βάζεις πιο μπρος πιο πισω λιγο τη σέλλα και το φέρνεις στα μέτρα της. Απο'κει και πέρα χτύπα ξύλο αν πέσει μόνο έχει περισσότερες πιθανότητες να χτυπήσει στον οριζόντιο(σωλήνα) .

Καλές βόλτες σας εύχομαι!!! Και περιμένουμε fotos :frantics:

Edited by Grouper
Link to comment
Share on other sites

απο χομπι και μονο θελω να ριξω την σειρα xtr.για αναρτηση θελω να μου πρωτηνετε κατι καλο μεχρι 500 ευρο.ολα τα περιφερειακα που βγαινουν θα μπουν στο αλλο ποδηλατο.

Link to comment
Share on other sites

Guest Grouper_8L

Δύσκολο. Κανένας δεν μπορεί να σου πει αντικειμενικά από θέμα αίσθησης. Θα κοίταζα 1.rock shox , 2.manitou και 3.fox .

Στα 500 ευρώ θα είναι έτσι κι αλλιώς όλες τους αρκετά καλές. Και επειδή εμείς οι αυτοκινητακιδες κοιτάμε και τον παράγοντα "όψη" .. :

Οι rock shox είναι πολύ καλές αλλά και full εμπορικές (συνηθισμένες)

Οι manitou είναι πραγματικά η κάθεμιά τους από ένα στολίδι

Οι fox είναι τέρμα μούρικες

Θά έτρωγα κράξιμο τρελό στο podilates.gr αν τα έγραφα αυτά. =@

Anyway κοίτα τι πιρούνι βάζουν κάποιες πολύ δυνατές εταιρείες στα "xtr ποδήλατα" τους

http://www.scott-sports.com/gb_en/product/10024/55416/217934

http://www.trekbikes.com/us/en/bikes/mountain/cross_country/top_fuel/top_fuel_9_9_ssl/#/us/en/model/details?url=us/en/bikes/mountain/cross_country/top_fuel/top_fuel_9_9_ssl

http://www.giant-bicycles.com/el-gr/bikes/model/anthem.x.advanced.sl.0/8225/46366/

...χωρίς αυτό να πρέπει αναγκαστικά να σε επηρεάσει όμως... =@

Edited by Grouper
Link to comment
Share on other sites

απο χομπι και μονο θελω να ριξω την σειρα xtr.για αναρτηση θελω να μου πρωτηνετε κατι καλο μεχρι 500 ευρο.ολα τα περιφερειακα που βγαινουν θα μπουν στο αλλο ποδηλατο.

Τώρα ίσως σας "ξενερώσω" (αφού βλέπω ότι συζητάτε για ποιοτικά εργαλεία) αλλά πήρα πριν 1 μήνα ένα "φτηνιάρικο" ψευτοmountain με 26άρα ζάντα και 21 ταχύτητες στα 160€! :bug: ίσα-ίσα για να κάνω τη πλάκα μου και να γυμναστώ στους ποδηλατόδρομους της Καλαμάτας-αφού είχα να κάνω ποδήλατο τουλάχιστον 10χρόνια! Ρε παιδιά πιο μ@λ. . .κία επιλογή ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ να κάνω!Είπα να μη ρίξω στην αρχή πολλά λεφτά αλλά παρόλο που δεν ήταν κινέζικο =@ σαν αυτά του Carefour (π.χ έχει καλούτσικα φρένα και σανζμάν/ δισκάκια Shimanno)δεν πάει "βήμα" (πολλές τριβές από τα ημιτρακτερωτά) "φτύνει" ταχύτητες λες κι είναι του "100€άρικου" και γενικά αφού το καβάλησα 1 βδομάδα μπας και το συνηθίσω το έχω εγκαταλείψει!

Φίλε Ανέστη τί με συμβουλεύεις; να βάλω κανα καλύτερο aftermarket εξάρτημα; (π.χ λάστιχα και ίσως καλύτερα ρουλμαν τροχών=@ ρυθμίζεται το Shimano, ή ΝΑ ΤΟ ΧΑΡΙΣΩ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΑΘΙΓΓΑΝΑΚΙ =@ της Μεσσήνης;;

Edited by G.PET.VF34
Link to comment
Share on other sites

Guest Grouper_8L

Μέχρι να σου πει ο Ανέστης να σου πω εγώ ότι κανένα bike δεν είναι για πέταμα =@ . Γύρνα το τούμπα ... και δες εκεί που καταλήγει το καλώδιο της ντίζας στο πίσω σασμάν έχει μία ροδέλα. Κάνε πετάλι με το χέρι και στρίβε την ροδέλα μέχρι να κάθεται τελείως καλά πάνω στα δόντια η αλυσίδα. Άλλαζε και ταχύτητες και βρες την χρυσή τομή. Πρόσεξε η ταχύτητα που θα έχει πίσω αφού το ρυθμίσεις να αντιστοιχεί με αυτό που σου δείχνει το χειριστήριο, αλλιώς θα πρέπει να ξαναπιάσεις απ'την αρχή . (θα δεις και 2 βιδάκια στο πισω σασμαν , να μπεις στον πειρασμό να τα πειράξεις μόνο αν σου δουλεύον καλά όλες οι ταχύτητες εκτός από την 1η και την 7η.

Κάνε καμιά βόλτα λέμεεεεεεεεε.... μην το αφήνεις και σκουριάζειιιιι =@

Edited by Grouper
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να σου πει ο Ανέστης να σου πω εγώ ότι κανένα bike δεν είναι για πέταμα =@ . Γύρνα το τούμπα ... και δες εκεί που καταλήγει το καλώδιο της ντίζας στο πίσω σασμάν έχει μία ροδέλα. Κάνε πετάλι με το χέρι και στρίβε την ροδέλα μέχρι να κάθεται τελείως καλά πάνω στα δόντια η αλυσίδα. Άλλαζε και ταχύτητες και βρες την χρυσή τομή. Πρόσεξε η ταχύτητα που θα έχει πίσω αφού το ρυθμίσεις να αντιστοιχεί με αυτό που σου δείχνει το χειριστήριο, αλλιώς θα πρέπει να ξαναπιάσεις απ'την αρχή . (θα δεις και 2 βιδάκια στο πισω σασμαν , να μπεις στον πειρασμό να τα πειράξεις μόνο αν σου δουλεύον καλά όλες οι ταχύτητες εκτός από την 1η και την 7η.

Κάνε καμιά βόλτα λέμεεεεεεεεε.... μην το αφήνεις και σκουριάζειιιιι =@

θα το κάνω! Ευχαριστώ πολύ! =@

Link to comment
Share on other sites

νομιζω ο grouper σου απαντησε σωστα!..εχθες εκανα μια μεγαλη βολτα και σε ενα κατεβασμα μεγαλο αφου χρησιμοποιησα αρκετα τα φρενα,βγαινω στην ευθεια και αρχιζω να ακουω θορυβο απο μπροστα...παει ο δισκος,στραβωσε.να υπενθυμησω οτι φοραει υδρ.δισκοφρενα tektro drago.γι αυτο επιμενω στις καλες σειρες shimano kai sram σε ολα τα μερει του ποδηλατου.λεβιεδομανετες alivio,σασμαν deore,θα μεινουν,τα φρενα σημερα θα φανε σουτ και τον αλλον μηνα ζαντες (δεν εχω αποφασισει ποιες θα βαλω ακομα)και κεντρα xtr,μετα δισκομανιβελα xtr,και αργοτερα αναρτηση.

Link to comment
Share on other sites

Guest Grouper_8L

ΧΑ! Και εγώ έτσι ήμουνα με το παραμικρό στην αρχή ήθελα οχι μόνο να αλλάξω σειρά , το έβαζα για πούλημα κιόλας.

edit: Θα σου έλεγα να του δώσεις λίγο χρόνο να στρώσουν τα τακάκια γιατί και εγώ τα άκουγα στην αρχή μετά από σκίσιμο σε κατηφόρα και ιδιαίτερα σε χωμάτινη, αλλά μάλλον δεν θα σε προλάβω :crazysmile:

Edited by Grouper
Link to comment
Share on other sites

Ανεστη τι βλεπω?το γυρισαμε στο ποδηλατο?:-P :-D καλες βολτες σου ευχομαι κ καλα χλμ!θα πας κανενα βουνο η μονο δρομο?αχ ποσο σας ζηλευω!3 μηνες ακομα κ μετα παλι ποδηλατο(Δν παλευεται τοσο καιρο χωρις.... Εχει κ τον γυρο τις αττικης...πιφ!) ΥΓ. ανεβαστε καμια φωτο!

Edited by trelaras582
Link to comment
Share on other sites

λοιπον προχθες αλλαξα το εμπρος δισκο που στραβωσε με εναν shimano slx αυτος φαινετε πιο γερος..ειδομεν..περιτο να πω οτι ο τεκτρο εγινε για σκουπιδια στραβωσε ακομα και στην βαση οχι μονο στην επιφανια τριβης,ευτυχος δεν εκανε ζημεια στο σπειρομα των βιδων.τωρα αν επαθε κατι η δαγκανα η τα τακακια θα το δω σημερα που θα παω βολτα το βραδυ..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.