Jump to content
bmxas

Ποδήλατα

Recommended Posts

Λοιπόν φίλε ACE, έχω πλεον στη κατοχή μου ένα GT AVALANCE 3.0 με δισκόφρενα σε μαύρο-πορτοκαλί χρώμα!!!

Θες λίγο η παρακίνησή σου, θες οτι το βρήκα και λίγο σκοτωμένο, το πήρα τελικά!!

Το απόγευμα θα παω τη πρώτη μου βόλτα. Αν ζω μετά την επιστροφή και δε τα έχω φτύσει θα γράψω εντυπώσεις!!!

Πάντως με μια γρήγορη βόλτα που έκανα το μεσημέρι, το ποδήλατο είναι μακριά....από την εποχή μου!Χαχα!

¶ντε, καλές μου βόλτες!!!

Υγ: Αν κανονιστεί βόλτα με ποδήλατο σε περιοχή που θα έχει κοντά νοσοκομείο και ταβέρνα είμαι μέσα!!!

Καλοριζικοοοοοοοοο και καλες βολτες!!!!

To πρόβλημα είναι οι ατελείωτες ανηφόρες της Αθήνας...

καλη θεληση να υπαρχει και τις ανεβενεις!!! sillyhorse1rb5.gifsillyhorse1rb5.gifsillyhorse1rb5.gif

Link to comment
Share on other sites

Αν πάρεις trekking ή fitness ποδήλατο (ασφάλτινα) όλα γίνονται, ή βάλεις ένα σετ ασφάλτινα λάστιχα σε ένα mountain.

Βέβαια οι καθημερινές μετακινήσεις από και προς δουλειά είναι λίγο κουραστικές. Κατά βάση το ποδήλατο βολεύει για κοντινές δουλειές τα απογεύματα και καμιά βολτούλα το ΣΚ σε καμία ωραία χωμάτινη διαδρομή.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι ότι εγώ εκ φύσεως ιδρώνω τρομακτικά πολύ. Οπότε, καταλαβαίνεις ότι η εικόνα ενός καταιδρωμένου δικηγόρου, με τσαλακωμένο πουκάμισο, δεν με κολακεύει, χαχα.

Ευχαριστώ πάντως για τις συμβουλές.

Link to comment
Share on other sites

Mε κοστούμι και γραβάτα, δύσκολο. :(

Μπορεις να παρεις ενα σπαστο για να μετακινησε και με το μετρο και να εισαι και ατσαλακοτος!

η μπορεις να εχεις μια τσαντα με τα ρουχα και να αλλαζεις στην δουλεια

Link to comment
Share on other sites

Με γεια George!!! sillyhorse1rb5.gif

Στο είπα ότι παίζουν προσφορές ειδικά σε μοντέλα 2008,2009 που έχουν στοκ στις αποθήκες. Καλές τιμές από ότι ξέρω και στοκ έχει ο Σέρκος στο Μοναστηράκι.

Στείλε p.m. με μαγαζί και τιμή. Αν το πήρες με 4 μπροστά στην τιμή πάντως το πήρες τσάμπα!!

Εγώ το ψάχνω ακόμα, βρήκα ένα ΚΤΜ Chicago στα 370 (άσπρο αν και προτιμώ το μαύρο - πορτοκαλί). Δεν βιάζομαι όμως, παρότι το Ideal που είχαμε έχει χαιρετήσει εδώ και καιρό (εκλάπη) προτιμώ να κάνω υπομονή για να πάρω κάτι καλό, ειδικά όσο χειμωνιάζει και πριν αλλάξει η χρονιά βγαίνουν τρελλές προσφορές!!

Ήδη να ξέρεις έγινε η έκθεση του 2011 και τα ποδηλατάδικα θα δώσουν παραγγελίες για τα νέα μοντέλα (που στην ουσία τα χρώματα αλλάζουν).

Έκανες πολύ καλή επιλογή!! Το Avalanche 3.0 disc είναι πολύ δυνατό ποδήλατο για τα χρήματα του και πολύ ανώτερο από τα Aggressor & Outopst.

Αν κάναμε μία αντιστοίχιση τότε Aggressor = Golf fsi, Outpost = tsi & Avalanche = GTI!!

Καλοριζικοοοοοοοοο και καλες βολτες!!!!

Ευχαριστώ πολύ παιδιά! Η πρώτη βόλτα σήμερα το απόγευμα μου απέδειξε περίτρανα πόσο αγύμναστος ειμαι!!!Ευτυχώς ο γυρισμός είχε κατηφόρα :):rolleyes::rolleyes::lol:

Από εντυπώσεις μπορώ να πω (χωρίς να έχω εμπειρία για να το συγκρίνω με κάποιο άλλο) ότι κάνει οτι θες και μπαίνει όπου και όπως θες. Εκεί βέβαια που του βγάζω το καπέλο είναι τα φρένα! Πρωτόγνωρη εμπειρία!

Υγ: Ace θα έχεις πμ σε λίγο...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά! Η πρώτη βόλτα σήμερα το απόγευμα μου απέδειξε περίτρανα πόσο αγύμναστος ειμαι!!!Ευτυχώς ο γυρισμός είχε κατηφόρα :lol::lol::p:lol:

Από εντυπώσεις μπορώ να πω (χωρίς να έχω εμπειρία για να το συγκρίνω με κάποιο άλλο) ότι κάνει οτι θες και μπαίνει όπου και όπως θες. Εκεί βέβαια που του βγάζω το καπέλο είναι τα φρένα! Πρωτόγνωρη εμπειρία!

Υγ: Ace θα έχεις πμ σε λίγο...

ανεβασε και καμια φωτο ρε αγορινα να καμαρωσουμε το ποδηλατο σου!!

θα ανεβασω και εγω συντομα :p

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ο G(T)iorgos!!!

Δυνατό το Avalanche!! Πάρε και ένα τσαντάκι σέλας, από φώτα είσαι οk. Κλειδαριά πιστεύω να έχεις πάρει ήδη.

Με τις ταχύτητες και την ανάρτηση υπομονή να στρώσουν λίγο.

Με γειαααα! :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Αφού θέτε και φώτο ορίστε...είναι από τη χθεσινή μου βόλτα στο Αλσος Βεικου....

παρε ενα τηλ ρε οτι πας αλσος βεικου να ερθω!!!

καλοταξιδο το εργαλειο!!!! sillyhorse1rb5.gifsillyhorse1rb5.gifsillyhorse1rb5.gifsillyhorse1rb5.gif

Link to comment
Share on other sites

ακομα θυμαμαι το ποδηλατακι που ειχα στησει πριν καμια 10αρα χρονια..gt avalance με φουλ shimano xtx rock shock anarthsh..κοστος μεγαλο αλλα το χαιροτανε και ο αδερφος μου μεχρι περσι οπου και το πουλησε για 250 ψοροευρο..αν ηξερα τις τιμες της βενζινης θα το κρατουσα μιας και βλεπω οτι η τεχνολογια των ποδηλατων ειναι η ιδια με τοτε..ακομα θα ηταν ενα εξαιρετο ποδηλατο.γνωμη μου να αγοραζετε καλο σκελετο και να επιλεγετε σειρες απο deore lx και πανω για να υπαρχει ποιοτητα στο συνολο..(καποτε ηξερα πολλα πραγματα για ποδηλατα γιατι τωρα δεν θυμαμαι τιποτα??αχχ πως περνανε τα χρονια!!!)

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ο G(T)iorgos!!!

Δυνατό το Avalanche!! Πάρε και ένα τσαντάκι σέλας, από φώτα είσαι οk. Κλειδαριά πιστεύω να έχεις πάρει ήδη.

Με τις ταχύτητες και την ανάρτηση υπομονή να στρώσουν λίγο.

Με γειαααα! :p

Ευχαριστώ και πάλι! Σιγά σιγά θα βάλω και άλλα ξεσουάρ! Τη κλειδαριά μου την έκανε δώρο το κατ/μα. Πάντως ψιλοξενέρωσα όταν διαπίστωσα οτι και κλειδωμένο να το έχεις ρόδες και σέλα βγαίνουν για πλάκα...... :D

παρε ενα τηλ ρε οτι πας αλσος βεικου να ερθω!!!

καλοταξιδο το εργαλειο!!!! sillyhorse1rb5.gifsillyhorse1rb5.gifsillyhorse1rb5.gifsillyhorse1rb5.gif

Και σήμερα μετά τις 7 θα είμαι άλσος Βεικου. Αν θες στείλε το κινητό σου με pm.

ακομα θυμαμαι το ποδηλατακι που ειχα στησει πριν καμια 10αρα χρονια..gt avalance με φουλ shimano xtx rock shock anarthsh..κοστος μεγαλο αλλα το χαιροτανε και ο αδερφος μου μεχρι περσι οπου και το πουλησε για 250 ψοροευρο..αν ηξερα τις τιμες της βενζινης θα το κρατουσα μιας και βλεπω οτι η τεχνολογια των ποδηλατων ειναι η ιδια με τοτε..ακομα θα ηταν ενα εξαιρετο ποδηλατο.γνωμη μου να αγοραζετε καλο σκελετο και να επιλεγετε σειρες απο deore lx και πανω για να υπαρχει ποιοτητα στο συνολο..(καποτε ηξερα πολλα πραγματα για ποδηλατα γιατι τωρα δεν θυμαμαι τιποτα??αχχ πως περνανε τα χρονια!!!)

Δεν είναι μόνο τα χρόνια που περνάνε...είναι οτι βρήκες και άλλα ενδιαφέροντα!!! Έτσι εκεί που ήξερες λεπτομέρεις για περιφεριακά ποδηλάτων τώρα ξέρεις για περιφερειακά GTi.... :p:lol:

Link to comment
Share on other sites

hillmaster2.jpg

Uploaded with ImageShack.us

οριστε και το δικο μ!

εδω ειμαι στο αλσος συγγρου

Ώραίο και το Hillmaster!! Στο άλσος Συγγρού θα είμαι Σάββατο και Κυριακή Πρωί!!!Ναι ναι, το έχω πάρει ζεστά!!!

Link to comment
Share on other sites

ακομα θυμαμαι το ποδηλατακι που ειχα στησει πριν καμια 10αρα χρονια..gt avalance με φουλ shimano xtx rock shock anarthsh..κοστος μεγαλο αλλα το χαιροτανε και ο αδερφος μου μεχρι περσι οπου και το πουλησε για 250 ψοροευρο..αν ηξερα τις τιμες της βενζινης θα το κρατουσα μιας και βλεπω οτι η τεχνολογια των ποδηλατων ειναι η ιδια με τοτε..ακομα θα ηταν ενα εξαιρετο ποδηλατο.γνωμη μου να αγοραζετε καλο σκελετο και να επιλεγετε σειρες απο deore lx και πανω για να υπαρχει ποιοτητα στο συνολο..(καποτε ηξερα πολλα πραγματα για ποδηλατα γιατι τωρα δεν θυμαμαι τιποτα??αχχ πως περνανε τα χρονια!!!)

εμενα εχει deore xt επανω εαν δν κανω λαθος!

θελω να βαλω υδραυλικα δισκοφρενα και μια καλυτερη μπουκαλα μπορστα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι! Σιγά σιγά θα βάλω και άλλα ξεσουάρ! Τη κλειδαριά μου την έκανε δώρο το κατ/μα. Πάντως ψιλοξενέρωσα όταν διαπίστωσα οτι και κλειδωμένο να το έχεις ρόδες και σέλα βγαίνουν για πλάκα...... :nea:

Και σήμερα μετά τις 7 θα είμαι άλσος Βεικου. Αν θες στείλε το κινητό σου με pm.

Δεν είναι μόνο τα χρόνια που περνάνε...είναι οτι βρήκες και άλλα ενδιαφέροντα!!! Έτσι εκεί που ήξερες λεπτομέρεις για περιφεριακά ποδηλάτων τώρα ξέρεις για περιφερειακά GTi.... :lol::lol:

φιλαρακο μου αν σου πω οτι και απο το gti εχω ξεχασει περιφεριακα-βελτιωσεις??φευγουν τα χρονια αδερφε....

Link to comment
Share on other sites

Μετά από χρόνια απουσίας από τη χρήση του συγκεκριμένου μέσου, επανέρχομαι σιγά σιγά στη σκληρή πραγματικότητα!!Ποια είναι αυτή;Μα το να παθαίνεις λάστιχο!!! Από τη Τετάρτη που πήρα το νέο μου ποδήλατο μέχρι τη Παρασκευή πήγαινα κοντά στο σπίτι μου στο άλσος Βεικου. Μικρή διαδρομή καθώς κομματάκι αγύμναστος και όλα καλά. Σάββατο πρωί τα φορτώνω στο αμάξι μαζί με ένα φίλο και πάμε άλσος Συγγρού. Καταπληκτικές διαδρομές μέσα στο δάσος όπου και ανακάλυψα σιγά σιγά μερικές από τις δυνατότητες του ποδηλάτου μου!Γυρνώντας στο αυτοκίνητο είχαμε πάθει λάστιχο μπρος πίσω και στα 2 ποδήλατα!!!Η νεκροψία μόλις τα λύσαμε έδειξε ότι οι σαμπρέλες είχαν γίνει σώβρακο απο αγκάθια!Αλλάζουμε 4 σαμπρέλες και σήμερα ξαναπάμε στο άλσος μαζί με ακόμα ένα φιλο με ένα IDEAL MEGUSTA. Καναμε τις βόλτες μας και τα κολπακια μας και γυρνώντας στο αμάξι είχαμε πάθει λάστιχο και οι 3(από ένα αυτή τη φορά)!!! Καλό το ποδήλατο αλλά μέσα στο Σ/Κ έχω μάθει να το λύνω με κλειστά μάτια!!!

Link to comment
Share on other sites

βαλτε λαστιχα tubeless :good:

Το σκέφτομαι πολύ σοβαρά. Μου είπαν όμως οτι βγαινουν μόνο για city bikes και γενικότερα δεν είναι και τόσο ελαστικό το ποδήλατο στα εμπόδια καθότι μασιφ! Ξέρεις που μπορώ να βρώ? Να δω και πόσο κάνουν......

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο σου μεταφέρω post - απάντηση από θέμα για τα λάστιχα στο podilates.gr :

"H μια είναι η ακριβή λύση όπου αγοράζεις τροχούς με tubeless ζάντες και tubeless ελαστικα.

Η άλλη είναι η φθηνή όπου απλά βάζεις στον υπάρχοντα τροχό ταινία για να καλύψεις τις τρύπες των ακτίνων και να στεγανοποιήσεις τη ζάντα, μετά φοράς το λάστιχο που θες και φουσκώνεις μέχρι να κλειδώσει στα τοιχώματα της ζάντας. Παρατηρείς πόσο αέρα χάνει, αν είναι λίγος τότε βάζεις υγρό λάτεξ από τη βαλβίδα (θέλει άλλη βαλβίδα το tubeless), κάνεις μερικές περιστροφές και κουνήματα στον τροχό για να πάει παντού και το ρολάρεις.

Η μισή λύση είναι περίπου σαν την από πάνω με τη διαφορά ότι αντί για ταινία χρησιμοποιείς σαμπρέλα μικρότερης διαμέτρου όπου την κόβεις στη μέση και προσθέτεις μέσα στο λάστιχο το υγρό και κόβεις ότι περισεύει από τη σαμπρελα."

http://www.podilates.gr/?q=node/8350

Δες και εδώ :

http://www.cyclist-friends.gr/showthread.php?p=351606

http://www.cyclist.gr/article.php?id=1339

http://www.cyclist-friends.gr/showthread.php?t=11537&highlight=tubeless

Μήπως όμως απλά θες ένα σετ καλύτερα λάστιχα??

Edited by ACE2007
Link to comment
Share on other sites

Μετά από χρόνια απουσίας από τη χρήση του συγκεκριμένου μέσου, επανέρχομαι σιγά σιγά στη σκληρή πραγματικότητα!!Ποια είναι αυτή;Μα το να παθαίνεις λάστιχο!!! Από τη Τετάρτη που πήρα το νέο μου ποδήλατο μέχρι τη Παρασκευή πήγαινα κοντά στο σπίτι μου στο άλσος Βεικου. Μικρή διαδρομή καθώς κομματάκι αγύμναστος και όλα καλά. Σάββατο πρωί τα φορτώνω στο αμάξι μαζί με ένα φίλο και πάμε άλσος Συγγρού. Καταπληκτικές διαδρομές μέσα στο δάσος όπου και ανακάλυψα σιγά σιγά μερικές από τις δυνατότητες του ποδηλάτου μου!Γυρνώντας στο αυτοκίνητο είχαμε πάθει λάστιχο μπρος πίσω και στα 2 ποδήλατα!!!Η νεκροψία μόλις τα λύσαμε έδειξε ότι οι σαμπρέλες είχαν γίνει σώβρακο απο αγκάθια!Αλλάζουμε 4 σαμπρέλες και σήμερα ξαναπάμε στο άλσος μαζί με ακόμα ένα φιλο με ένα IDEAL MEGUSTA. Καναμε τις βόλτες μας και τα κολπακια μας και γυρνώντας στο αμάξι είχαμε πάθει λάστιχο και οι 3(από ένα αυτή τη φορά)!!! Καλό το ποδήλατο αλλά μέσα στο Σ/Κ έχω μάθει να το λύνω με κλειστά μάτια!!!

πως το καλο τα καταφερες ρε με τα λαστιχα??? sillyhorse1rb5.gifsillyhorse1rb5.gifsillyhorse1rb5.gifsillyhorse1rb5.gif

εχεις τα μαμα λαστιχα πανω?

εγω οσες φορες εχω παει δν εχω σκασει ποτε λαστιχο και μιλαμε εχο λιωσει εκει μεσα!

βεβαια εγω εχο χρυσοπληρωσει τα λαστιχα και ειναι καθαρα για χωμα new_killother.gif

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια και εγω εδω και 5 χρονια που ξαναεπιασα το θεμα ποδηλασια εχω μονο 3 φορες λαστιχο και μαλιστα οι 2 ηταν με κουρσακι!!!Και δεν ειναι οτι το λυπαμαι το mountain...Ξερω παντως πως εχει το cyclist μια σαμπρελα η οποια μολις τρυπησει βγαζει αφρο ο οποιος κλεινει την τρυπα.Ακριβουτσικη αλλα αξιζει τον κοπο αν συνηθιζετε να κυνηγατε τα αγκαθια!!!Το κτημα Συγγρου εχει φανταστικες διαδρομες!!!Ειναι σαν Λουνα παρκ!!! Εχω ανεβασει και βιντεακια εδω:

http://www.facebook.com/home.php?#!/group.php?gid=29571564568&ref=ts

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.