Jump to content
bmxas

Ποδήλατα

Recommended Posts

Μήπως όμως απλά θες ένα σετ καλύτερα λάστιχα??

Μάλλον...τα μαμα είναι πολύ μα πολύ μαλακά.....Φαντάσου οτι στο λύσιμο όταν είχα λάστιχο δε χρειάστηκα καν κουταλές για να βγάλω τη σαμπρέλα.....Χώρια που κάνοντας μια κλασική κολια έφυγε όλο το τακούνι που τρίφτηκε!!!!

πως το καλο τα καταφερες ρε με τα λαστιχα??? sillyhorse1rb5.gifsillyhorse1rb5.gifsillyhorse1rb5.gifsillyhorse1rb5.gif

εχεις τα μαμα λαστιχα πανω?

εγω οσες φορες εχω παει δν εχω σκασει ποτε λαστιχο και μιλαμε εχο λιωσει εκει μεσα!

βεβαια εγω εχο χρυσοπληρωσει τα λαστιχα και ειναι καθαρα για χωμα new_killother.gif

Ναι, κατι Kenda Nevegal....Πες καμιά καλή μαρκα

Link to comment
Share on other sites

Ναι, κατι Kenda Nevegal....Πες καμιά καλή μαρκα

Γιωργο για ριξε μια ματια που επεσα τυχαια πανω του http://www.tsirikosbikes.gr/index.php/bike-spare-parts/bike-wheels/tires.html?p=3 ( το θεμα ειναι οτι εγω θελω λαστιχα για το αμαξι new_lol.gif )

Edited by svouras
Link to comment
Share on other sites

Ναι, κατι Kenda Nevegal....Πες καμιά καλή μαρκα

http://www.tsirikosbikes.gr/index.php/bike-spare-parts/bike-wheels/tires/maxxis-minion-dh-26x2-70-tyre.html

εχω εαν οχι αυτο καποιο παρομοιο με αυτο της maxxis!

πολυ καλο λαστιχο αλλα στην ασφαλτο μου βγαζει την παναγια!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλύτερο από ότι το περίμενα !!!

Έχω μείνει πολύ ικανοποιημένος από το ποδήλατο ειδικά τώρα που η ΚΤΜ έχει ρήξει και άλλο τις τιμές της. Δεν νομίζω ότι θα αποχωριστώ ποτέ αν και είδη κάνω σκέψεις για το επόμενο (Dual suspension) αυτό θα έχει πάντατο χώρο του στην καθημερινότητα μου.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλύτερο από ότι το περίμενα !!!

Έχω μείνει πολύ ικανοποιημένος από το ποδήλατο ειδικά τώρα που η ΚΤΜ έχει ρήξει και άλλο τις τιμές της. Δεν νομίζω ότι θα αποχωριστώ ποτέ αν και είδη κάνω σκέψεις για το επόμενο (Dual suspension) αυτό θα έχει πάντατο χώρο του στην καθημερινότητα μου.

εγω ζαχαρωνω τωρα μια κουρσα που πουλιεται σε παρα πολυ χαμηλη τιμη.

ειχα fs αλλα δν με ικανοποιησε σε αυτα που ηθελα!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια απο ποδηλατα δεν ξερω και πολλα, αλλα επειδη θελω να αλλαξω λαστιχα σαμπρελες στο ποδηλατο της κορης μου, μηπως ξερει καποιος Αθηνα κανενα καλο μαγαζι που να μην εχει ολο κινεζικα?

24/1.95 ειναι. Η ας μου πει καποια μαρκα απο ελαστικά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια απο ποδηλατα δεν ξερω και πολλα, αλλα επειδη θελω να αλλαξω λαστιχα σαμπρελες στο ποδηλατο της κορης μου, μηπως ξερει καποιος Αθηνα κανενα καλο μαγαζι που να μην εχει ολο κινεζικα?

24/1.95 ειναι. Η ας μου πει καποια μαρκα απο ελαστικά.

λαστιχα δν νομιζω τωρα να θες τπτ επαγγελματικα λαστιχα.

οποτε και πολυ απλα να βαλεις δν υπαρχει προβλημα κοιτα για kenda λαστιχα παντως

επισης ξερω καποια μαγαζια αμα θες αλλα ειναι προς τα βορεια προαστια

Edited by trelaras582
Link to comment
Share on other sites

λαστιχα δν νομιζω τωρα να θες τπτ επαγγελματικα λαστιχα.

οποτε και πολυ απλα να βαλεις δν υπαρχει προβλημα κοιτα για kenda λαστιχα παντως

επισης ξερω καποια μαγαζια αμα θες αλλα ειναι προς τα βορεια προαστια

Που εισαι ρε τρελε???

Ετοιμασε το αργαλειο οταν κατεβω να μετρηθουμε sillyhorse1rb5.gif:p:lol::D

Link to comment
Share on other sites

εγω ζαχαρωνω τωρα μια κουρσα που πουλιεται σε παρα πολυ χαμηλη τιμη.

ειχα fs αλλα δν με ικανοποιησε σε αυτα που ηθελα!

Σχετικα με την κουρσα παιδια, αν κανετε μονο mountain στην πολη και δοκιμασετε μια φορα κουρσα η εστω λαστιχο δρομου στο mountain θα παθετε πλακα!!!Καμια σχεση σε στριψιμο, ταχυτητα, Νιωθεις πραγματικα πως ειναι το ποδηλατο...Καλα τα mountain γιατι ειναι για ολες τις χρησεις αλλα στην ασφαλτο τα λαστιχα τους τα χαντακωνουν!!!

Link to comment
Share on other sites

Αντι για 24χ1,95(50-507) που εχει τωρα, μπορω να βαλω 24χ1,75(47-507) στον ιδιο τροχο το παιρνει?

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

Αντι για 24χ1,95(50-507) που εχει τωρα, μπορω να βαλω 24χ1,75(47-507) στον ιδιο τροχο το παιρνει?

λογικα θα μπαινουν!

εγω στο δικο μ απο 26χ1,95 εβαλα 26χ2,25 εαν θυμαμαι καλα!ειναι οριακα στον σκελετο αλλα μπαινουν

τωρα σε εσενα που θες μικροτερο παχος τοτε λογικα θα ειναι καλα αλλα μπορει και να ειναι οριακα!

ρωτα για σιγουρια απο εκει που θα παρεις τα λαστιχα

την κυριακη πηγα μια ωραια βολτα στα βασιλικα και γενικα στην παρνηθα!

30χλμ ποδηλατο σε βουνο οπου τα 2/3 της διαδρομης ανηφορα απιστευτη!!!!

το ποδηλατακι μου ανταποκριθηκε τελεια και στην ανηφορα και στη κατηφορα!

τα λαστιχα και σε παχη χωμα και σε πετρες και σε οτι μπορει να εχει η παρνηθα αναποκριθηκε πληρως και χωρις να φοβαμαι μην χασω την γη κατω απο τα ποδια μ!

λεω να ξαναπαω!ψηνεται κανεις????

Link to comment
Share on other sites

λογικα θα μπαινουν!

εγω στο δικο μ απο 26χ1,95 εβαλα 26χ2,25 εαν θυμαμαι καλα!ειναι οριακα στον σκελετο αλλα μπαινουν

τωρα σε εσενα που θες μικροτερο παχος τοτε λογικα θα ειναι καλα αλλα μπορει και να ειναι οριακα!

ρωτα για σιγουρια απο εκει που θα παρεις τα λαστιχα

την κυριακη πηγα μια ωραια βολτα στα βασιλικα και γενικα στην παρνηθα!

30χλμ ποδηλατο σε βουνο οπου τα 2/3 της διαδρομης ανηφορα απιστευτη!!!!

το ποδηλατακι μου ανταποκριθηκε τελεια και στην ανηφορα και στη κατηφορα!

τα λαστιχα και σε παχη χωμα και σε πετρες και σε οτι μπορει να εχει η παρνηθα αναποκριθηκε πληρως και χωρις να φοβαμαι μην χασω την γη κατω απο τα ποδια μ!

λεω να ξαναπαω!ψηνεται κανεις????

Εγώ μέσα, τώρα που έβγαλα ολόκληρο Σ/κ χωρίς σκασμένο λάστιχο ποιος με πιάνει. :):thumbsup:

Μέσα στη βδομάδα θα του κάνω ένα κούρντισμα, το λέει και στο manual μετά τα πρώτα 30 χλμ θέλει σφύξιμο όλο το ποδήλατο. Στην αρχή ξερυθμίστηκε η αλλαγή,την ρύθμισε ένας φίλος, τώρα θέλει άμεσα σφύξιμο ο μπροστα δίσκος των ταχυτήτων και γρασάρισμα τα κέντρα.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με την κουρσα παιδια, αν κανετε μονο mountain στην πολη και δοκιμασετε μια φορα κουρσα η εστω λαστιχο δρομου στο mountain θα παθετε πλακα!!!Καμια σχεση σε στριψιμο, ταχυτητα, Νιωθεις πραγματικα πως ειναι το ποδηλατο...Καλα τα mountain γιατι ειναι για ολες τις χρησεις αλλα στην ασφαλτο τα λαστιχα τους τα χαντακωνουν!!!

Αυτό έχω σκοπό να κάνω μόλις καταφέρω να πάρω το επόμενο. Θα βάλω 2 λαστιχάκια ασφάλτινα και θα το έχω για τις καθημερινές μικρές βόλτες.

Link to comment
Share on other sites

by the way χτες στο συνταγμα ειχε critical mass ride!!!Καλα ηταν απλα ειχαμε καποια..οργανωτικα προβληματα!!Κατεβηκε κανενας αλλος???

Link to comment
Share on other sites

by the way χτες στο συνταγμα ειχε critical mass ride!!!Καλα ηταν απλα ειχαμε καποια..οργανωτικα προβληματα!!Κατεβηκε κανενας αλλος???

ηθελα να κατεβω εγω αλλα δυστυχως με εχει φαει η δουλεια new_killother.gif

Link to comment
Share on other sites

Το άλσος Συγγρού σήμερα ήταν όλα τα λεφτά!!!Έβαλε και το χεράκι της η χθεσινή βροχή και γύρισα μες στη λάσπη!!!Με χαρά είδα οτι μαζεύει αρκετους ποδηλάτες. Επίσης είδα και ένα MTB Stevens που το είχε ένα παληκάρι και μου τράβηξε τη προσοχή. Ψαχνοντας στο Web είδα οτι είναι γερμανικά, δεν ξέρω αν τα έχει κάποιος στην Ελλάδα, και οι τιμές τους είναι απαγορευτικές. Από εμφάνιση (και δυνατότητες) πάντως τα σπάνε!!!

@Ace2007 φαντάζομαι γι'αυτό δεν τα έβαλες στη λίστα, λόγω τιμής......

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι εκανα με ενα φιλαρακι μια καλη διαδρομη (κουρσαδικη φυσικα) Νεα σμυρνη - κεντρο - μαρουσι - Αγ παρασκευη - Νεα Σμυρνη...Κυριακη πρωι δεν ειχε και κινηση,και ειχε και καλο καιρο σχετικα δροσερο...Ειναι φοβερο παντως οτι το 80% των βενζιναδικων εχουν μηχανακια αερα τα οποια ειναι αχρηστα!!!Καναμε 4-5 προσπαθειες ωσπου να βρουμε βενζιναδικο που να φουσκωνει σωστα τα λαστιχα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Το άλσος Συγγρού σήμερα ήταν όλα τα λεφτά!!!Έβαλε και το χεράκι της η χθεσινή βροχή και γύρισα μες στη λάσπη!!!Με χαρά είδα οτι μαζεύει αρκετους ποδηλάτες. Επίσης είδα και ένα MTB Stevens που το είχε ένα παληκάρι και μου τράβηξε τη προσοχή. Ψαχνοντας στο Web είδα οτι είναι γερμανικά, δεν ξέρω αν τα έχει κάποιος στην Ελλάδα, και οι τιμές τους είναι απαγορευτικές. Από εμφάνιση (και δυνατότητες) πάντως τα σπάνε!!!

@Ace2007 φαντάζομαι γι'αυτό δεν τα έβαλες στη λίστα, λόγω τιμής......

Έψαξα για τα MTB Stevens σήμερα, επειδή αυτήν την εποχή σκέφτομαι να πάρω ένα ποδήλατο, και απ' ότι είδα έχουν πολύ καλά κομμάτια πάνω τους. Πιστεύω ότι οι τιμές για αυτά που προσφέρουν είναι πολύ καλές.

Link to comment
Share on other sites

Με τους (απίστευτους) ρυθμούς και ευκολία που κλέβονται τα ποδήλατα στην Ελλάδα δεν αξίζει να έχει κάποιος πολύ ακριβό ποδήλατο στον δρόμο και να προσεγγίζει τα racing μοντέλα γιατί περνάει σε άλλη κατηγορία.

Και εκτός τις κλοπές υπάρχει και το θέμα χρήσης. Αν είναι να βγαίνει 3 φορές τον χρόνο το ποδήλατο τότε πάλι ένα μεγάλο ποσό είναι λάθος. Πολλοί παρασύρονται και "χτυπάνε" δυνατά μοντέλα 900-1200 ευρώ και μετά τα σκοτώνουν στα 500-800 γιατί δεν τα χρησιμοποιούν και αραχνιάζουν στην αποθήκη.

Μέχρι 500 ευρώ θεωρώ ότι κάποιος παίρνει ένα αρκετά καλό εισαγωγικό mtb ποδήλατο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι εκανα με ενα φιλαρακι μια καλη διαδρομη (κουρσαδικη φυσικα) Νεα σμυρνη - κεντρο - μαρουσι - Αγ παρασκευη - Νεα Σμυρνη...Κυριακη πρωι δεν ειχε και κινηση,και ειχε και καλο καιρο σχετικα δροσερο...Ειναι φοβερο παντως οτι το 80% των βενζιναδικων εχουν μηχανακια αερα τα οποια ειναι αχρηστα!!!Καναμε 4-5 προσπαθειες ωσπου να βρουμε βενζιναδικο που να φουσκωνει σωστα τα λαστιχα μας!!!

Και από όσο ξέρω οι κούρσες θέλουν και πολύ αέρα....

Έψαξα για τα MTB Stevens σήμερα, επειδή αυτήν την εποχή σκέφτομαι να πάρω ένα ποδήλατο, και απ' ότι είδα έχουν πολύ καλά κομμάτια πάνω τους. Πιστεύω ότι οι τιμές για αυτά που προσφέρουν είναι πολύ καλές.

Εμένα πάντως και μόνο από το site με έχουν πείσει! Είναι και γερμανική εταιρία.....στην Ελλάδα από αντιπροσωπεία δε ξέρω τι παίζει.

Με τους (απίστευτους) ρυθμούς και ευκολία που κλέβονται τα ποδήλατα στην Ελλάδα δεν αξίζει να έχει κάποιος πολύ ακριβό ποδήλατο στον δρόμο και να προσεγγίζει τα racing μοντέλα γιατί περνάει σε άλλη κατηγορία.

Και εκτός τις κλοπές υπάρχει και το θέμα χρήσης. Αν είναι να βγαίνει 3 φορές τον χρόνο το ποδήλατο τότε πάλι ένα μεγάλο ποσό είναι λάθος. Πολλοί παρασύρονται και "χτυπάνε" δυνατά μοντέλα 900-1200 ευρώ και μετά τα σκοτώνουν στα 500-800 γιατί δεν τα χρησιμοποιούν και αραχνιάζουν στην αποθήκη.

Μέχρι 500 ευρώ θεωρώ ότι κάποιος παίρνει ένα αρκετά καλό εισαγωγικό mtb ποδήλατο.

Θάνο συμφωνώ απόλυτα. Πάντως υπάρχει και Stevens με 450 Ευρώ!!! Τη γνωρίζεις τη μάρκα? Έχουν αγωνιστική προσέγγιση ε?

Link to comment
Share on other sites

Και από όσο ξέρω οι κούρσες θέλουν και πολύ αέρα....

Εμένα πάντως και μόνο από το site με έχουν πείσει! Είναι και γερμανική εταιρία.....στην Ελλάδα από αντιπροσωπεία δε ξέρω τι παίζει.

Θάνο συμφωνώ απόλυτα. Πάντως υπάρχει και Stevens με 450 Ευρώ!!! Τη γνωρίζεις τη μάρκα? Έχουν αγωνιστική προσέγγιση ε?

Αρκετά καλά τα Stevens όπως και τα Focus. Τα Focus εμένα δεν μου αρέσουν πολύ σε σχεδίαση κλπ, γενικά θεωρώ ότι τα καλύτερα (τρελλό value for money) και πιο εμφανίσιμα Γερμανικά είναι τα Cube...

...αν τα έσκαγα χοντρά για εισαγωγής μόνο Cube θα έπαιρνα. Στον αντίποδα είμαστε Έλληνες και έχουμε 2 πολύ αξιόλογες εταιρείες. Από την μία η Ideal που δραστηριοποιείται και στο εξωτερικό και θα πρέπει να είμαστε περήφανοι για αυτήν (όπως π.χ. για τα Roister ηχεία που επίσης εξάγονται) και από την άλλη τα απίστευτα χειροποίητα Fidusa που κατασκεύαζονται κατόπιν παραγγελίας, ακριβώς στα μέτρα του αναβάτη και ο ιδιοκτήτης της εταιρείας στην Ρόδο είναι ένας παλιός μας πρωταθλητής με πολλές διακρίσεις.

Ενοχλούμαι γενικώς όταν διαπιστώνω μερικές φορές ότι δεν υπάρχει μία Ελληνική εταιρεία ή βιοτεχνία που να φτιάχνει παξιμάδια, βίδες ή μανταλάκια για άπλωμα, απλά πράγματα δηλαδή. Και προτιμώ όπου υπάρχει Ελληνική παρουσία, ειδικά όταν είναι αξιόλογη όπως η Roister στα ηχεία ή η Ideal στα ποδήλατα να προτιμήσω ένα Ελληνικό προιόν και να δώσω τα λεφτά μου σε ένα Ελληνικό "μαγαζί" που στο κάτω κάτω απασχολεί και 100 ή 200 οικογένειες.

Μία φωτό από Fidusa για να καταλάβετε τι επιπέδου ποδήλατα φτιάχνουμε, από το κορυφαίο μοντέλο με γεωμετρία cross country, ανθρακονήματα κλπ :

timthumbphpe.jpg

Link για Ideal & Fidusa :

http://www.idealbikes.net/?section=1746&language=el_GR

http://www.fidusa.gr/bikes/

Για όποιον πάντως θέλει Cube οι καλύτερες τιμές παίζουν στο chain (αν και καλύτερα πάλι να δίναμε τα χρήματα σε Ελληνικό μαγαζί η αλήθεια όμως είναι ότι οι τιμές του chain στα ακριβά μοντέλα είναι πολύ πιο συμφέρουσες και τα μεταφορικά σχετικά λογικά):

http://www.chainreactioncycles.com/Categories.aspx?CategoryID=1986&SortBy=Price

Δες Γιώργο για παράδειγμα, το GT AVALANCHE DISC που κοστίζει 540 νομίζω στην Ελλάδα στο chain έχει 390 ευρώ. Το Cube aim από την άλλη το έχει 410 + μεταφορικά που είναι μία η άλλη με τα 460 που κοστίζει το μοντέλο στην Ελλάδα. Με 750 ευρώ όμως παίρνεις το Cube ltd, που στην Ελλάδα δεν σε φτάνουν ούτε για το Acid.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως και μόνο από το site με έχουν πείσει! Είναι και γερμανική εταιρία.....στην Ελλάδα από αντιπροσωπεία δε ξέρω τι παίζει.

Αντιπρόσωπος της Stevens στην Ελλάδα : http://www.justride.gr/portal/

Μία φωτό από Fidusa για να καταλάβετε τι επιπέδου ποδήλατα φτιάχνουμε, από το κορυφαίο μοντέλο με γεωμετρία cross country, ανθρακονήματα κλπ :

Link για Ideal & Fidusa :

http://www.idealbikes.net/?section=1746&language=el_GR

http://www.fidusa.gr/bikes/

+1.000 για την Fidusa. Σκεφτόμουν να πάρω από αυτήν το καλοκαίρι ποδήλατο αλλά είναι σχετικά ακριβή για αυτά που προσφέρει.

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να βγαίνει 3 φορές τον χρόνο το ποδήλατο τότε πάλι ένα μεγάλο ποσό είναι λάθος. Πολλοί παρασύρονται και "χτυπάνε" δυνατά μοντέλα 900-1200 ευρώ και μετά τα σκοτώνουν στα 500-800 γιατί δεν τα χρησιμοποιούν και αραχνιάζουν στην αποθήκη.

Συμφωνω οτι ειναι κυριως θεμα χρησης.Εμεις που δεν ειμαστε επαγγελματιες και θα βγουμε βολτα μια-δυο φορες θεωρω πως με ενα μετριας τιμης ποδηλατο μια χαρα ειμαστε!Βεβαια εγω τωρα που ψαχνω για ενα αξιπρεπες dual suspension βλεπω πως πρεπει να δωσω τουλαχιστον ενα χιλιαρικο...

Και από όσο ξέρω οι κούρσες θέλουν και πολύ αέρα....

100 με 110 psi...

Οσο για τις ελληνικες εταιριες, εγω μονο ideal ειχα και εχω και ειμαι πολυ ευχαριστημενος ειδικα για χρηση χομπιστα!Ασε που νιωθεις πως εχεις καλυτερο after sales service αν κατι παει στραβα!Θα επαιρνα ποδηλατο εισαγωμενο μονο αν ηταν μια φανταστικη προσφορα σε τιμη για κατι πολυ καλου επιπεδου!!!Αν και νομιζω πως ειδικα στις κουρσες η fidusa εχει καλυτερο επιπεδο ακομα και απο πολλες ξενες εταιρειες!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.