Jump to content
bmxas

Ποδήλατα

Recommended Posts

Παίδες τα Cross είναι οικονομικά ποδήλατα από την Βουλγαρία. Οι σκελετοί βγαίνουν στην Taiwan (όπως για πάρα πολλές μάρκες) τα περιφερειακά τα παίρνει η Cross από 2,3 άλλους προμηθευτές και η συναρμολόγηση γίνεται στην Βουλγαρία που είναι η έδρα της εταιρείας.

Θεωρώ τα Ideal καλύτερα από τα Cross. Για τα dual suspension αν δεν ξεπεράσει κάποιος τα 1.000 ευρώ δεν παίρνει αξιόλογο ποδήλατο της συγκεκριμένης κατηγορίας. Το σημαντικό είναι στην ποιότητα της ανάρτησης καθώς επίσης αν έχει lock ώστε να μπορεί να οδηγιέται και στην άσφαλτο (όταν δεν κλειδώνει η πίσω ανάρτηση υπάρχει απώλεια ενέργειας από το βύθισμα που κάνει το αμορτισέρ και ταυτόχρονα είναι πιο κουραστικό το ποδήλατο).

Link to comment
Share on other sites

Παίδες τα Cross είναι οικονομικά ποδήλατα από την Βουλγαρία. Οι σκελετοί βγαίνουν στην Taiwan (όπως για πάρα πολλές μάρκες) τα περιφερειακά τα παίρνει η Cross από 2,3 άλλους προμηθευτές και η συναρμολόγηση γίνεται στην Βουλγαρία που είναι η έδρα της εταιρείας.

Θεωρώ τα Ideal καλύτερα από τα Cross. Για τα dual suspension αν δεν ξεπεράσει κάποιος τα 1.000 ευρώ δεν παίρνει αξιόλογο ποδήλατο της συγκεκριμένης κατηγορίας. Το σημαντικό είναι στην ποιότητα της ανάρτησης καθώς επίσης αν έχει lock ώστε να μπορεί να οδηγιέται και στην άσφαλτο (όταν δεν κλειδώνει η πίσω ανάρτηση υπάρχει απώλεια ενέργειας από το βύθισμα που κάνει το αμορτισέρ και ταυτόχρονα είναι πιο κουραστικό το ποδήλατο).

+1

Link to comment
Share on other sites

Καλα σιγουρα οταν δινεις 4 και 5 κατοσταρικα δεν περιμενεις να παρεις ds της προκοπης.Ομως εγω εχω βρει ktm με διπλη αναρτηση περσινο μοντελο με 850!!!και γενικα θεωρω πως με λιγο ψαξιμο και με ενα ταβανι των 1200 euro βρισκεις αξιοπρεπεστατο dual suspension !!!!

http://www.ktmbikeshop.gr/index.php?target=products&product_id=29933

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 2 εβδομάδες αποχής λόγω δουλειάς και υποχρεώσεων, αύριο και μεθαύριο θα βρίσκομαι στο ¶λσος Συγγρού λίγο μετά τις 10:00 το πρωί.΄Όποιος θέλει έρχεται, είναι εύκολο να με καταλάβετε, θα φοράω μπλούζα του club !!! :thumbsup::thumbsup:

Όλο αυτό το διάτημα όμως δεν έμεινα άπραγος!!! Εξοπλίστηκα με γαντάκια και κρανάκι και το ποδήλατο με θήκη σέλας και ασύρματο κοντερ!!! Επόμενη αγορά: ρουχισμός και συγκεκριμένα βερμούδα(ειδική για mountain, όχι κολάν κούρσας)!Καμιά ιδέα?

Επειδή θα αυτή τη φορά θα δοκιμάσω τις δυνάμεις μου και θα ξεκινήσω από Γαλάτσι με το ποδήλατο,χωρίς αμάξι, παρακαλείται ο svouras να είναι stand by να έρθει να με μαζέψει!!! :):):lol:

Link to comment
Share on other sites

1,5 μήνα μετά την αγορά του GT AVALANCE 3 βγήκε το νέο μοντέλο..... :nea::):good:

http://www.gatsoulis.gr/index.php?controller=product&path=192_194&product_id=513

Οι βασικές αλλαγές σε σχέση με το δικό μου εκτός από το άπαιχτο χρώμα, είναι υδραυλικά δισκόφρενα,ελαστικά Maxxis και καλύτερα πετάλια...και 100€ πιο ακριβό......

Link to comment
Share on other sites

1,5 μήνα μετά την αγορά του GT AVALANCE 3 βγήκε το νέο μοντέλο..... :nea::p:)

http://www.gatsoulis.gr/index.php?controller=product&path=192_194&product_id=513

Οι βασικές αλλαγές σε σχέση με το δικό μου εκτός από το άπαιχτο χρώμα, είναι υδραυλικά δισκόφρενα,ελαστικά Maxxis και καλύτερα πετάλια...και 100¤ πιο ακριβό......

μην σκας!

αυτα τα βαζεις και μονος σου

εξαλλου τα υδραυλικα δισκοφρενα ειναι πιο πολυ για βουνο αμα κανεις καταβαση

τωρα με στην πολη δν νομιζω να σε βοηθησουν καπου!

λαστικα maxxis με 60ε σου φερνω εγω κορυφαια!

σιγα sillyhorse1rb5.gif

αντε να βρω κανενα ρεπο να παμε μαζι βολτα!!!

Link to comment
Share on other sites

μην σκας!

αυτα τα βαζεις και μονος σου

εξαλλου τα υδραυλικα δισκοφρενα ειναι πιο πολυ για βουνο αμα κανεις καταβαση

τωρα με στην πολη δν νομιζω να σε βοηθησουν καπου!

λαστικα maxxis με 60ε σου φερνω εγω κορυφαια!

σιγα sillyhorse1rb5.gif

αντε να βρω κανενα ρεπο να παμε μαζι βολτα!!!

Ναι μωρέ, δεν με πειράζει. Έτσι κι αλλιώς έχω ήδη αποφασίσει τα εξής: Να αρχίσω σιγά σιγά, να βελτιώνω το GT(full deore) ή να το δώσω στην Ελένη και να πάρω το Cube LTD race :):whistling::yahoo:

Όσο για τη βόλτα,όποτε θες. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι μωρέ, δεν με πειράζει. Έτσι κι αλλιώς έχω ήδη αποφασίσει τα εξής: Να αρχίσω σιγά σιγά, να βελτιώνω το GT(full deore) ή να το δώσω στην Ελένη και να πάρω το Cube LTD race :thumbsup::thumbsup::thumbsup:

Όσο για τη βόλτα,όποτε θες. ;)

παρε cube!!!!χαχαχαχαχ

εγω τωρα ισως αλλαξω σκελετω σε corratec η σε Specialized sillyhorse1rb5.gifsillyhorse1rb5.gif

Link to comment
Share on other sites

μην σκας!

αυτα τα βαζεις και μονος σου

εξαλλου τα υδραυλικα δισκοφρενα ειναι πιο πολυ για βουνο αμα κανεις καταβαση

τωρα με στην πολη δν νομιζω να σε βοηθησουν καπου!

λαστικα maxxis με 60ε σου φερνω εγω κορυφαια!

σιγα sillyhorse1rb5.gif

αντε να βρω κανενα ρεπο να παμε μαζι βολτα!!!

+1000 τα υδραυλικά θα χρειαστούν στις λάσπες εκεί που τα απλά φρένα "μπουκώνουν" από την λάσπη!

Γιώργο μια χαρά είναι το GT σου, αν θες να ρίξεις λεφτά βάλε καμία ανοδιωμένη super ανάρτηση! sillyhorse1rb5.gif

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο μια χαρά είναι το GT σου, αν θες να ρίξεις λεφτά βάλε καμία ανοδιωμένη super ανάρτηση! sillyhorse1rb5.gif

Ναι μωρέ, δεν έχω παράπονο(εκτός από το μπροστινό εκτροχιαστή)! Τώρα όμως που σιγά σιγά έρχονται τα κρύα, θέλω ρουχισμό και εκεί είναι που θέλει λεφτά.....γιατί βόλτα το χειμώνα χωρίς σωστό ρουχισμό=πνευμονία!!!Από ανάρτηση μου είπανε μια με περίεργο όνομα (σαν ρώσικο μου φάνηκε) με 250 ευρώ τη φθηνότερη!!!

Edited by Giorgos79
Link to comment
Share on other sites

Ναι μωρέ, δεν έχω παράπονο(εκτός από το μπροστινό εκτροχιαστή)! Τώρα όμως που σιγά σιγά έρχονται τα κρύα, θέλω ρουχισμό και εκεί είναι που θέλει λεφτά.....γιατί βόλτα το χειμώνα χωρίς σωστό ρουχισμό=πνευμονία!!!Από ανάρτηση μου είπανε μια με περίεργο όνομα (σαν ρώσικο μου φάνηκε) με 250 ευρώ τη φθηνότερη!!!

http://www.foxracingshox.com/bike/forks

http://www.sram.com/rockshox/category/7

Link to comment
Share on other sites

θελω και εγω τετοια αναρτηση!!!

πουλαει ενας με 100mm διαδρομη!!!

Link to comment
Share on other sites

θελω και εγω τετοια αναρτηση!!!

πουλαει ενας με 100mm διαδρομη!!!

Από όσο μου έχουν πει ακτός από κορυφαίες είναι και πανάκριβες....!

Kαλά ρε αθεόφοβε, πήγες και την είπες στο παληκάρι που τη πουλάει στο cyclist.gr? new_lol.gifnew_lol.gifnew_lol.gif

Edited by Giorgos79
Link to comment
Share on other sites

Από όσο μου έχουν πει ακτός από κορυφαίες είναι και πανάκριβες....!

Kαλά ρε αθεόφοβε, πήγες και την είπες στο παληκάρι που τη πουλάει στο cyclist.gr? new_lol.gifnew_lol.gifnew_lol.gif

δεν του την ειπα ρε! :-p απλα οταν ειχα λεφτα δν πουλαγε κανεις τπτ κ τωρα που δεν εχω πουλανε ολοι αυτα που θελω!

Αγανακτησα!χαχαχα! :):whistling:

Link to comment
Share on other sites

δεν του την ειπα ρε! :-p απλα οταν ειχα λεφτα δν πουλαγε κανεις τπτ κ τωρα που δεν εχω πουλανε ολοι αυτα που θελω!

Αγανακτησα!χαχαχα! :clapping::drinks:

Κλασσικό φαινόμενο με τις αγγελίες, χαχα!! new_lol.gifnew_lol.gif

Link to comment
Share on other sites

παιδιά τα specialized τι λένε σαν ποδήλατα?

Από τα καλύτερα ποδήλατα, με συμμετοχή σε αγώνες και πρωταθλήματα. Η Specialized είναι από τις πιο μεγάλες εταιρείες στην Αμερική.

Αν φτάσεις όμως πολύ ψηλά δες και τα Cannondale.

Link to comment
Share on other sites

Θάνο, τα TREK τι λένε??

Αν βάλεις το STAR μπροστά καταλαβαίνεις ότι λένε πολλά στο κινηματογραφικό στερέωμα!! :lol:

Πέρα από την πλάκα είναι αρκετά καλά και τίμια ποδήλατα με καλούς σκελετούς, απλά οι πρώτες εκδόσεις τους είναι "γυμνές", έχουν δηλαδή 21 ταχύτητες αν θυμάμαι καλά αντί 24 και γενικώς έχουν λίγο φτωχά περιφερειακά Γιώργο. Για να πάρεις δηλ. ένα καλό Trek πρέπει να κινηθείς ψηλά.

Από το ίδιο κατάστημα πάντως που τα εισάγει είναι νομίζω ακόμα καλύτερα ποδήλατα τα ORBEA και κυρίως τα GARRY FISHER.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά τα specialized τι λένε σαν ποδήλατα?

πες μου οτι θα παρεις ποδηλατο????

μετρανε τα specialized!!!

ειναι πολυ καλα ποδηλατα αλλα ακριβουλια λιγο!

επισης δες και τα corratec και τα mongoose που ειναι χειροποιητα και συμμετεχουν και σε αγωνες και ειναι γερμανικα! sillyhorse1rb5.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest Κωστας VR6

πες μου οτι θα παρεις ποδηλατο????

μετρανε τα specialized!!!

ειναι πολυ καλα ποδηλατα αλλα ακριβουλια λιγο!

επισης δες και τα corratec και τα mongoose που ειναι χειροποιητα και συμμετεχουν και σε αγωνες και ειναι γερμανικα! sillyhorse1rb5.gif

έχω πάρει ένα specialized σε πολύ καλή τιμή εδώ και αρκετούς μήνες....αλλά δεν το έχω "τρέξει" σχεδόν καθόλου (καμιά 10ρια φορές max)

γενικά δεν εχω γνώσεις γύρο απο το θέμα σε "μαρκες" κτλ κτλ απλά πήγα στον Κασιμάτη στον Πειραιά που γνωριζόμαστε από το σχολείο

και τσίμπησα ένα.....

Link to comment
Share on other sites

Εγω περασα απο Κασιματη σημερα στον Πειραια και μου προτεινε αυτο... http://www.specialized.gr/index.php?page=shop.product_details&category_id=35&flypage=flypage_bikes2010.tpl&product_id=113&option=com_virtuemart&Itemid=81〈=el&vmcchk=1&Itemid=81Για πειτε καμια γνωμη. Βεβαια ψαχνομαι και για Ideal και GT.

Edited by simon-tsi
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.