Jump to content
bmxas

Ποδήλατα

Recommended Posts

Θα βαλω poll γιατι μαλλον κατεληξα σε 6 ποδηλατα.

1 http://www.specialized.gr/index.php?page=shop.product_details&category_id=75&flypage=flypage_bikes2011.tpl&product_id=224&option=com_virtuemart&Itemid=1〈=el Ετος 2011

2 http://www.idealbikes.net/?section=2150&language=el_GR&itemid1494=2191 Ετος 2011

3 http://de.idealbikes.net/?section=1738&language=de_DE&itemid1494=1868 Ετος 2010 με γερμανικες προδιαγραφες. Το λεω αυτο γιατι το αντιστιχο ελληνικο εχει διαφορες Το Γερμανικο λεγεταο Megisto 02 και το Ελληνικο Megisto 01

4 http://www.ktm-bikes.at/en/trekking/offroad/hardtail-alu/Lifeone_copy.php Ετος 2010

5 http://www.focus-bikes.com/int/en/bikes/bikes-2010/category/cross/model/marakas.html Ετος 2010

6 http://www.focus-bikes.com/int/en/bikes/bikes-2010/category/cross/model/blue-ridge.html Ετος 2010

Ενα απο αυτα θα παρω σιγουρα.

Ακουω γνωμες.

προτεινω το 3..το εχουν φιλοι μου και ειναι πολυ καλο κανουν και πολυ μεγαλες αποστασεις για ασκηση με ανεση(γυρω στα 40 χλμ)

Link to comment
Share on other sites

Σπυρο μαλλον με βλεπω για το 3. Ευχαριστω για την απαντηση

Ένας αρχάριος σε τέτοια επίπεδα εξοπλισμού (περιφερειακά) δύσκολα θα καταλάβει διαφορά.

Ούτως ή αλλιώς είναι κάτι που στη συνέχεια εύκολα αναβαθμίζεται κατά τις ανάγκες καθενός.

Πάνω από όλα δες να σε καλύπτει αισθητικά και να αισθάνεσαι άνετα όταν το καβαλάς. Μετρήσου και δοκίμασέ το πριν το πάρεις. Και το καλύτερα εξοπλισμένο ποδήλατο να έχεις αν δεν είναι στα μέτρα σου θα το φάνε οι αράχνες.

Με το 3 στηρίζεις και ελληνική επιχείρηση.

Link to comment
Share on other sites

Guest Κωστας

Κωστα τα scott βγαινουν πολυ ακριβα.

νομιζω εχει και μοντελα στα λεφτα που θελεις να δωσεις....

Ένας αρχάριος σε τέτοια επίπεδα εξοπλισμού (περιφερειακά) δύσκολα θα καταλάβει διαφορά.

Ούτως ή αλλιώς είναι κάτι που στη συνέχεια εύκολα αναβαθμίζεται κατά τις ανάγκες καθενός.

Πάνω από όλα δες να σε καλύπτει αισθητικά και να αισθάνεσαι άνετα όταν το καβαλάς. Μετρήσου και δοκίμασέ το πριν το πάρεις. Και το καλύτερα εξοπλισμένο ποδήλατο να έχεις αν δεν είναι στα μέτρα σου θα το φάνε οι αράχνες.

Με το 3 στηρίζεις και ελληνική επιχείρηση.

+ 1 για ολο το ποστ και για το θεμα της Ελληνικης επιχειρησης :clapping:

Edited by Κωστας
Link to comment
Share on other sites

Θα βαλω poll γιατι μαλλον κατεληξα σε 6 ποδηλατα.

1 http://www.specialized.gr/index.php?page=shop.product_details&category_id=75&flypage=flypage_bikes2011.tpl&product_id=224&option=com_virtuemart&Itemid=1〈=el Ετος 2011

2 http://www.idealbikes.net/?section=2150&language=el_GR&itemid1494=2191 Ετος 2011

3 http://de.idealbikes.net/?section=1738&language=de_DE&itemid1494=1868 Ετος 2010 με γερμανικες προδιαγραφες. Το λεω αυτο γιατι το αντιστιχο ελληνικο εχει διαφορες Το Γερμανικο λεγεταο Megisto 02 και το Ελληνικο Megisto 01

4 http://www.ktm-bikes.at/en/trekking/offroad/hardtail-alu/Lifeone_copy.php Ετος 2010

5 http://www.focus-bikes.com/int/en/bikes/bikes-2010/category/cross/model/marakas.html Ετος 2010

6 http://www.focus-bikes.com/int/en/bikes/bikes-2010/category/cross/model/blue-ridge.html Ετος 2010

Ενα απο αυτα θα παρω σιγουρα.

Ακουω γνωμες.

Λοιπον!εγω ψηφιζω ενα απο τα 2 megisto!αυτο που προσεξα στο γερμανικο megisro ειναι οτι δινει λιγο καλυτερο σασμαν αλλα δν θα καταλαβεις διαφορες μεγαλες!εγω λεω τραβα δες τα ideal κατσε δοκιμασε τα να δεις αμα σε βολευουν κ αμα σου κανουν διαλεξε πιο σου αρεσει περισσοτερο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παίδες θα μπορούσατε να με βοηθήσετε και εμένα??

Έχω δει τα παρακάτω..

1. Τρεκ 1

2. Οrbea

3. Τρεκ 2

Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Link to comment
Share on other sites

Παίδες θα μπορούσατε να με βοηθήσετε και εμένα??

Έχω δει τα παρακάτω..

1. Τρεκ 1

2. Οrbea

3. Τρεκ 2

Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Λοιπον εγω ψηφιζω (θα σου γραψω τα νουμερα)

3

2

1

το 3 ειναι πολυ καλο και ωραιο για εμενα!!!

Link to comment
Share on other sites

Παίδες θα μπορούσατε να με βοηθήσετε και εμένα??

Έχω δει τα παρακάτω..

1. Τρεκ 1

2. Οrbea

3. Τρεκ 2

Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Είχα το Orbea,για 1 μήνα περίπου.Την προηγούμενη εβδομάδα μου το κλέψαν:D

Κατ'εμε ανώτερο απο κάτι ideal zig zag που έχω καβαλήσει αντίστοιχα στην τιμή του.

Ο σκελετός του μου έκανε ποιο πολύ εντύπωση,που την κάθε ανωμαλία του δρόμου "προσπαθει" να την αποροφήσσει και να μην την μεταφέρει στον αναβάτη.

Απο άποψη μετάδοσης για τα χρήματα του είναι μια χαρά,εγώ το ξέσκιζα κάθε μέρα και δεν ένιωσε ντιπ.

Απο φρένα είναι ΠΑΡΑ πολυ καλύτερα απο ότι περίμενα,μπορεί να είναι τα απλά της shimano αλλά έχουν πολύ καλο φρενάρισμα,σε τέτοιο βαθμό που άνετα θα μπορούσα να τα συγρκίνω με τα SLX τα διπίστονα που είχα στο προηγούμενο μου scott.

Το trek το 4300 δεν μπορώ να σου πω,γιατί θα το πάρω εντός του μήνος περιμένωντας την νεα παραλαβή γιατί τώρα δεν είναι διασέσιμο:D

Το άλλο που έμεινε το πορτοκαλί δεν θα το επέλεγα γιατί έχει μηχανικά δισκόφρενα:D

Edited by Passatoukos
Link to comment
Share on other sites

Πήγε κανείς στους αγώνες MTB Που έγιναν στον Χολαργο-Παπάγου αυτό το Σ/Κ? Ωραία εμπειρία......

πηγες εσυ ρε;;;;εαν ναι για πες για πες!!!!

Link to comment
Share on other sites

πηγες εσυ ρε;;;;εαν ναι για πες για πες!!!!

Όχι μόνο πήγα Παναγιώτη, αλλά έτρεξα κιόλας!!!! Δεν είχα ελπίδες αλλά ήταν μια καλή αφορμή να πορωθώ περισσότερο!!! Ήταν ένα σιρκουι 3,5 χλμ που το έτρεχες 8 φορές. Εγώ εγκατέλειψα βέβαια γιατί με πίτσες και σουβλάκια δε βγάζεις αγώνα!!! Όλα τα λεφτά ήταν όταν κατέβαινες το βουνό κομμάτια και αριστερά γκρεμός....Θα κανονίσουμε να πάμε βόλτα εκεί! Αξίζει, έχει ωραίες διαδρομές! Πως πάει ο στρατός? Όλο On line σε βλέπω....

Link to comment
Share on other sites

Όχι μόνο πήγα Παναγιώτη, αλλά έτρεξα κιόλας!!!! Δεν είχα ελπίδες αλλά ήταν μια καλή αφορμή να πορωθώ περισσότερο!!! Ήταν ένα σιρκουι 3,5 χλμ που το έτρεχες 8 φορές. Εγώ εγκατέλειψα βέβαια γιατί με πίτσες και σουβλάκια δε βγάζεις αγώνα!!! Όλα τα λεφτά ήταν όταν κατέβαινες το βουνό κομμάτια και αριστερά γκρεμός....Θα κανονίσουμε να πάμε βόλτα εκεί! Αξίζει, έχει ωραίες διαδρομές! Πως πάει ο στρατός? Όλο On line σε βλέπω....

Ελα ρε γ@@@το κολοστρατο!!!ολο τα καλυτερα χανω!!!!πιφφφφ!!!εννοειται πως θα ΠΑΜΕ!!σε γενικες γραμμες εβγαινε η διαδρομη;ηταν χωμα η ασφαλτος;;;ο στρατος πως να πηγαινει....σκατουλες....με βλεπεις online γτ μπαινω μεσω του iphone....

Link to comment
Share on other sites

Ελα ρε γ@@@το κολοστρατο!!!ολο τα καλυτερα χανω!!!!πιφφφφ!!!εννοειται πως θα ΠΑΜΕ!!σε γενικες γραμμες εβγαινε η διαδρομη;ηταν χωμα η ασφαλτος;;;ο στρατος πως να πηγαινει....σκατουλες....με βλεπεις online γτ μπαινω μεσω του iphone....

Η διαδρομή είναι όλο χώμα, ανεβαίνεις ομαλά ένα βουνό από στενό μονοπάι και μετα το κατεβαίνεις καθετα με 3 ζιγκ ζαγκ!!! Άμα πέσεις σε μαζεύουνε!!! Όσο για το στρατό(λέμε τώρα) με το Internet περνάει πιο γρήγορα!!!

Link to comment
Share on other sites

Η διαδρομή είναι όλο χώμα, ανεβαίνεις ομαλά ένα βουνό από στενό μονοπάι και μετα το κατεβαίνεις καθετα με 3 ζιγκ ζαγκ!!! Άμα πέσεις σε μαζεύουνε!!! Όσο για το στρατό(λέμε τώρα) με το Internet περνάει πιο γρήγορα!!!

στην πρωτη αδεια εχουμε φυγει αμεσως!!!!τωρα για το στρατο εχεις δεν εχεις internet ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙ με τπτ..... :-/ πολυ τρεξιμο.... :-/

Link to comment
Share on other sites

Αυριο η μεθάυριο θα μπώ στο δίλλημα orbea sate η trek 4300:D

Καλύτερα Πέμπτη να πάρεις και την έκπτωση.. :getlost:

sales

Εκτός αν θα το πάρεις από κάποιο άλλο μαγαζί πιο φτηνά..

Link to comment
Share on other sites

Παιδες μετα απο 5 χρονια ακινησιας αποφασισα να βγαλω το ποδηλατο μου.

Δεν θυμαμαι τι μοντελο ειναι μαλλον IDEAL γιατι ειχα βγαλει τα αυτοκολλητα..

Θελω να αλλαξω λαιμο + τιμονι γιατι τριζει πολυ μην μ ερθει στα ματια σε καμια λακουβα.

Τα αμορτισερ ειναι υπερκολλημενα οχι σκασμενα και τα "διακοπτακια" που ρυθμιζεις σκληροτητα χαλασαν απο την δυναμη που εβαλα να τα γυρισω και τωρα "πατιναρουν"

Τιμονι + λαιμος = ....$?? Να ειναι γερα ομως γιατι βουνα + καταβαση ειναι(ηταν) το φορτε μου

Τα αμορτισερ μπορουν να φτιαχτουν ή παμε για αλλαγη? Αν παω για αλλαγη τι να κοιταξω? υπαρχει περιπτωση να ειναι πιο χοντρο το πιρουνι και να μην χωραει στο σκελετο?

Link to comment
Share on other sites

Παιδες μετα απο 5 χρονια ακινησιας αποφασισα να βγαλω το ποδηλατο μου.

Δεν θυμαμαι τι μοντελο ειναι μαλλον IDEAL γιατι ειχα βγαλει τα αυτοκολλητα..

Θελω να αλλαξω λαιμο + τιμονι γιατι τριζει πολυ μην μ ερθει στα ματια σε καμια λακουβα.

Τα αμορτισερ ειναι υπερκολλημενα οχι σκασμενα και τα "διακοπτακια" που ρυθμιζεις σκληροτητα χαλασαν απο την δυναμη που εβαλα να τα γυρισω και τωρα "πατιναρουν"

Τιμονι + λαιμος = ....$?? Να ειναι γερα ομως γιατι βουνα + καταβαση ειναι(ηταν) το φορτε μου

Τα αμορτισερ μπορουν να φτιαχτουν ή παμε για αλλαγη? Αν παω για αλλαγη τι να κοιταξω? υπαρχει περιπτωση να ειναι πιο χοντρο το πιρουνι και να μην χωραει στο σκελετο?

Αμα δεν σου ειναι κοπος ανεβασε καμια φωτο τωρα πως ειναι το ποδηλατο σου!!

Τωρα για τον λαιμο δεν ξερω τιμη αλλα για ενα τιμονακι που εβαλα εγω για καταβασεις που κοστισε αμα δεν κανω λαθος κανενα 20€ η 25€ και ειναι αρκετα καλο!τωρα για την αναρτηση επειδη κακα τα ψεμματα δεν ειναι και καμια κορυφαια αναρτηση αλλαξε την γτ το κοστος επισκευης θα φτασει οσο να αλλαζες αναρτηση!εγω ειχα βρει με 120€ εαν δεν κανω λαθος και ηταν 120mm διαδρομη με λαδιου ελατηριου πολυ καλη αναρτηση!!

Επισης μιας και εχεις 5 χρονια να μετακινησεις το ποδηλατο καντου ενα σερβις!δλδ τσεκαρε ντιζες,τακακια,λαστιχα(αμα εχουν ανοιξει αλλαξε τα) και θες τις ταχυτητες μηπως θελουν ρυθμισμα κ λαδωσε το καλα!!!

Που πας για ποδηλατο;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Σερβις ταχυτητες το εκανα μονος μου. Αλλαξα ντιζες ρυθμισα τις ταχυτητες και εβαλα καινουρια αλυσιδα.(ολοκληρη εργαλειοθηκη μην καθεται)

Ειδα ενα τιμονακι με ενα σηματακι ρινοκερου πανω(απο το παλιο το ΒOOΜΑΧ) και το πηρα.Επεισης 2 ακτινες εφυγαν γτ ειχαν μαλακωσει και μ τρυπουσαν την σαμπρελα.Στο αμορτισερ εβαλα λαδι πηγα μια βολτα..το τι πεζοδρομια κατεβηκα τι να χοροπηδαω πανω δεν κουνιουντε οποτε παω για καινουρια.

Τα λαστιχα μπορω να πω οτι εχουν ψωμι ακομα για χωμα.. Στην ασφαλτο δεν τα δοκιμαζω γτ δν ειμαι πλεον 15 να πεφτω και να σηκωνομαι :thumbsup:

Υ.γ Αλυσιδα σαζμαν οταν τα εφτιαχνα δεν εβαλα λαδι αλλα πετρελαιο.. εκανε πολυ καλη δουλεια.

Υ.γ Για φωτο θα αργησω καμια βδομαδουλα γτ θελω να ειναι ετοιμο :flowers:

Δηλαδη τερμα οικονομικα θα μ βγει μια 100αρα ευρω χωρις εργατικα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Σερβις ταχυτητες το εκανα μονος μου. Αλλαξα ντιζες ρυθμισα τις ταχυτητες και εβαλα καινουρια αλυσιδα.(ολοκληρη εργαλειοθηκη μην καθεται)

Ειδα ενα τιμονακι με ενα σηματακι ρινοκερου πανω(απο το παλιο το ΒOOΜΑΧ) και το πηρα.Επεισης 2 ακτινες εφυγαν γτ ειχαν μαλακωσει και μ τρυπουσαν την σαμπρελα.Στο αμορτισερ εβαλα λαδι πηγα μια βολτα..το τι πεζοδρομια κατεβηκα τι να χοροπηδαω πανω δεν κουνιουντε οποτε παω για καινουρια.

Τα λαστιχα μπορω να πω οτι εχουν ψωμι ακομα για χωμα.. Στην ασφαλτο δεν τα δοκιμαζω γτ δν ειμαι πλεον 15 να πεφτω και να σηκωνομαι :thumbsup:

Υ.γ Αλυσιδα σαζμαν οταν τα εφτιαχνα δεν εβαλα λαδι αλλα πετρελαιο.. εκανε πολυ καλη δουλεια.

Υ.γ Για φωτο θα αργησω καμια βδομαδουλα γτ θελω να ειναι ετοιμο :flowers:

Δηλαδη τερμα οικονομικα θα μ βγει μια 100αρα ευρω χωρις εργατικα.

Καλο το πετρελαιο στην αλυσιδα αλλα μαζευει πολυ βρωμα μετα ειδικα στο χωμα!εγω βαζω λιπαντικο αλυσιδας για ποδηλατα που ειχε 8€.αναρτηση σουταρε την!αμα ψαξεις σε αλλα forum με ποδηλατα θα βρεις και μεταχειρισμενη με 50-100€ αλλα πρεπει να κοιταξεις να ταιριαζουν τα ποτηρια του λαιμου κ ο λαιμος!Οταν λες οτι εβγαλες 2 ακτινες εννοεις οτι εχεις 2 ακτινες λιγοτερες;;;

Edited by trelaras582
Link to comment
Share on other sites

Καλο το πετρελαιο στην αλυσιδα αλλα μαζευει πολυ βρωμα μετα ειδικα στο χωμα!εγω βαζω λιπαντικο αλυσιδας για ποδηλατα που ειχε 8€.αναρτηση σουταρε την!αμα ψαξεις σε αλλα forum με ποδηλατα θα βρεις και μεταχειρισμενη με 50-100€ αλλα πρεπει να κοιταξεις να ταιριαζουν τα ποτηρια του λαιμου κ ο λαιμος!Οταν λες οτι εβγαλες 2 ακτινες εννοεις οτι εχεις 2 ακτινες λιγοτερες;;;

Οου Γιες!

Τελικα ORIENT ειναι.. Ετσι παει.. ρωτας τον ανθρωπο που το πληρωσε και το θυμαται αναλυτικοτατα :thumbsd:Αμορτισερ βρηκα με 45-55

Και φτιαχνω και ενα παλιο μηχανακι τωρα.. Ειναι να μην ανοιγεις την αποθηκη!!!

Link to comment
Share on other sites

Παίδες θα μπορούσατε να με βοηθήσετε και εμένα??

Έχω δει τα παρακάτω..

1. Τρεκ 1

2. Οrbea

3. Τρεκ 2

Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Tώρα που αγόρασα και το trek το 4300 disc μπορώ να σου πω οτι με την σέιρα πάνε

3

2

1

Το τρεκ 4300 είναι ανώτερο απο το sate,και πολύ περισσότερο απο το άλλο trek:)

Edited by Passatoukos
Link to comment
Share on other sites

Tώρα που αγόρασα και το trek το 4300 disc μπορώ να σου πω οτι με την σέιρα πάνε

3

2

1

Το τρεκ 4300 είναι ανώτερο απο το sate,και πολύ περισσότερο απο το άλλο trek:)

Και εγώ προς τα εκεί έχω καταλήξει αν και με χαλάει μόνο το χρώμα (δευτερεύον θέμα

βέβαια). Μόλις μαζέψω τα χρήματα βουρ για αγορά..

Καλές βόλτες.. :clapping:

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ προς τα εκεί έχω καταλήξει αν και με χαλάει μόνο το χρώμα (δευτερεύον θέμα

βέβαια). Μόλις μαζέψω τα χρήματα βουρ για αγορά..

Καλές βόλτες.. :thumbsup:

Το χρώμα που έχει στην φώτο νομίζω δεν υπάρχει.

Τουλάχιστον εγώ το πήρα σε άλλο χρώμα,πάνε απο το μαγαζί να το δείς,είναι πανέμορφο:clapping:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.