Jump to content
kSiS

Παραξενη Συμπεριφορα Κιβωτιου

Recommended Posts

καλησπερα.ειμαι κατοχος του Golf 4 2000 1.4 16V 75hp με 170,000 χλμ επανω. εχω παρατηρησει οτι η 1η κ 2η σχεση ζοριζονται (μερικες φορες) για να μπουν.σπρωχνω τον μοχλο αλλα μπαινει η "μιση" ταχυτητα.Επιστρεφω στο κενο και με 2η ή και με 3η προσπάθεια κουμπώνει μέχρι τέρμα.φυσικα η χρηση συμπλεκτη γινεται σωστα! δεν εχω παρατηρησει καμια παραξενιά στις υπολοιπες ταχύτητες.

επισης να αναφερω κατι αλλο που με παραξενευσε οτι μετα απο λιγα χιλιομετρα οδηγησης ο μοχλος δεν εχει επιστροφη στο "κενο σημειο", δηλαδη την ώρα που δεν υπαρχει σχεση στο κιβώτιο και κινήσω τον μοχλό στα αριστερά (στα πλαίσια του κενού πάντα) δεν επιστρέφει στο κέντρο (δηλαδή ανάμεσα στην 3ή κ 4ή σχέση) αλλα μένει εκεί κάτω από την 1η σχέση. στο άναμα του αυτοκινήτου ο μοχλός επιστρέφει πάντα στο κέντρο.

Link to comment
Share on other sites

Δίσκο-πλατώ-ρουλεμάν έχεις αλλάξει μέχρι τώρα ή είσαι ακόμη με το εργοστασιακό???

Link to comment
Share on other sites

ειχα το ιδιο ακριβος προβλιμα με το παλιο μου ibiza 14 mpi και μετα απο λιγο κοπικε ντιζα σιμπλεκτη αλλα γενικα ειταν πολυ σκλιροσ εκεινι η περιοδο δε ξερω αν σου σιμβενει το ιδιο

παντος υγρα σαζμαν καλο ειναι να αλαξεις

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω πως εχεις προβλημα με τον συμπλεχτη δεν απομονονει πληρως κ γ αυτο δεν μπαινουν ευκολα οι ταχυτητες...μεχρι και υγρα φρενων πρεπει να κοιταξεις κ ισως να αλλαξεις εχουν σχεση και με τον συμπλεχτη...

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω πως εχεις προβλημα με τον συμπλεχτη δεν απομονονει πληρως κ γ αυτο δεν μπαινουν ευκολα οι ταχυτητες...μεχρι και υγρα φρενων πρεπει να κοιταξεις κ ισως να αλλαξεις εχουν σχεση και με τον συμπλεχτη...

και γω αυτο πιστευω φιλε

Link to comment
Share on other sites

Δίσκο-πλατώ-ρουλεμάν έχεις αλλάξει μέχρι τώρα ή είσαι ακόμη με το εργοστασιακό???

μαλλον οχι γιατι δν βλεπω κατι στο βιβλιο service κ ο προηγουμενος ιδιοκτητης δν μου ανεφερε κατι τετοιο (ειναι 2ο χερι το αυτοκινητο)

φιλε karaman εβαλα αντισκουριακο στις αρθρωσεις οπως μου ειπες και μαλακωσε με διαφορα ο μοχλος ταχυτήτων αλλα το ζορισμα στην 1η κ στην 2α υπηρχε ακομα.θα τις γρασαρω αυριο καθως επισης και την μπιλια να δω απο κει μηπως δν κανει την επιστροφη στο "κενο" σημειο.

επισης σημερα αλλαξα βαλβολινες και θα κοιταξω την συμπεριφορα του διοτι δν προλαβα να κανω χιλιομετρα σημερα.

cowboings κ muscaria, ο συμπλεκτης μου ειναι πολυ μαλακος κ λειτουργικος ακομα. πιστευεται οτι μπορει να εχει να κανει με αυτον το θεμα ?? να σου υπενθυμισω μονο η 1η και η 2η σχεση μου ζοριζονται μερικες φορες.

ευχαριστω για την πολυτιμη βοηθεια σας

Link to comment
Share on other sites

μαλλον οχι γιατι δν βλεπω κατι στο βιβλιο service κ ο προηγουμενος ιδιοκτητης δν μου ανεφερε κατι τετοιο (ειναι 2ο χερι το αυτοκινητο)

φιλε karaman εβαλα αντισκουριακο στις αρθρωσεις οπως μου ειπες και μαλακωσε με διαφορα ο μοχλος ταχυτήτων αλλα το ζορισμα στην 1η κ στην 2α υπηρχε ακομα.θα τις γρασαρω αυριο καθως επισης και την μπιλια να δω απο κει μηπως δν κανει την επιστροφη στο "κενο" σημειο.

επισης σημερα αλλαξα βαλβολινες και θα κοιταξω την συμπεριφορα του διοτι δν προλαβα να κανω χιλιομετρα σημερα.

cowboings κ muscaria, ο συμπλεκτης μου ειναι πολυ μαλακος κ λειτουργικος ακομα. πιστευεται οτι μπορει να εχει να κανει με αυτον το θεμα ?? να σου υπενθυμισω μονο η 1η και η 2η σχεση μου ζοριζονται μερικες φορες.

ευχαριστω για την πολυτιμη βοηθεια σας

Φιλε μου αν δεν κανω λαθος το σασμαν σου ειναι με ντιζες...Οποτε ισως θελουν ρυθμισμα την οποια μπορεις να την κανεις και εσυ αλλα δεν θα στο συστηνα αν δεν ξερεις ή να θελει ρυθμισμα ο συμπλεκτης(η ντιζα του συμπλεκτη δηλαδη)!Σου αποσυμπλεκει πολυ ψηλα ή πολυ χαμηλα(κοντα στο πατωμα δηλαδη?)?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.