Jump to content
Guest maria_Vor

Κερωμα... Αξιζει?

Recommended Posts

Guest maryv7

Το κερωμα αφορα την συντηρηση του χρωματος και χρειαζεται δυο φορες τον χρονο...Ενα τεστ για να καταλαβεις αν χρειαζεται κερωμα το αυτοκινητο ειναι να ριξεις νερο και αν δεν γλυστραει και αφηνει κηλιδες....τοτε θες κερωμα!

γυαλισμα χρειαζεται οταν το χρωμα εχει χασει την γυαλαδα του και ειναι θαμπο....

πληροφοριες θα βρειτε εδω....εγω αυριο το παω για κερωμα!!!

http://www.swell.gr/car/index.php?option=com_content&view=article&id=46:car-clinic1&catid=45:faqs&Itemid=29

κατι αλλο ειδα σε περιοδικα πως το κανονικο κερι κανει γυρω στα 100 ευρω... ειδα και κατι αλλα σπρευ που εκαναν γυρω στα 20 ευρω...

η πρωτη ερωτηση ειναι... αν παρω το κερι το κανονικο το βαζο αυτο ειναι μονο για μια χρηση? θα μου φτασει για μια φορα?

και δευτερων... λενε τιποτα τα σρευ αυτα που λεω ή να μην κανω κινηση να τα αγορασω?

Link to comment
Share on other sites

το κερι σε μορφη σπρευ υστερει σε διαρκεια και αποτελεσμα σε σχεση με ενα κανονικο σε μορφη παστας ή υγρο.εχει περισσοτερο τον ρολο σφραγισματος και ενδυναμωσης του κεριου που ηδη εχει εφαρμοστει.ετσι πχ,οταν εχεις κερωσει με κανονικο κερι πριν 2 εβδομαδες και πλυνεις το αμαξι σου,περνας το κερι σε σπρευ για να κρατησεις και να τονωσεις το υπαρχον κερι δινοντας παραλληλα μια φρεσκαδα στην οψη.δεν κανει κακο ουτε μπορω να πω οτι ειναι και απαραιτητο .δεν μπορει ομως να αντικαταστησει ενα κανονικο κερωμα και να προστατεψει οπως ενα κανονικο κερι.

τα 100 ευρω που αναφερεις αφορουν τιμη για ενα κερι με υψηλα ποσοστα περιεκτικοτητας σε γνησιο carnauba(carnauba volume).το ακροβοτερο δεν ειναι παντα και το καλυτερο καθως μεσα στην τιμη εκτος απο την περιεκτικοτητα του γνησιου carnauba πληρωνεις το ονομα,το marketing,την διαφημηση κλπ

με 20-30 ευρω περνεις κερι ή sealant που ειναι εξαιρετικο σε αποδοση.

Link to comment
Share on other sites

κατι αλλο ειδα σε περιοδικα πως το κανονικο κερι κανει γυρω στα 100 ευρω... ειδα και κατι αλλα σπρευ που εκαναν γυρω στα 20 ευρω...

η πρωτη ερωτηση ειναι... αν παρω το κερι το κανονικο το βαζο αυτο ειναι μονο για μια χρηση? θα μου φτασει για μια φορα?

και δευτερων... λενε τιποτα τα σρευ αυτα που λεω ή να μην κανω κινηση να τα αγορασω?

Δεν ειναι μονο για μια χρηση.Θα σου φτασει και για αλλες.Απ'οσο ξερω τα κερια σε σπρει δεν εχουν την προστασια των κεριων σε αλοιφη ή παστα.Δε χρειαζεται να δωσεις το υπερβολικο ποσο των 100 ευρω για κερι.Υπαρχουν πολυ φθηνοτερες λυσεις με πολυ καλα αποτελεσματα.

Edited by NASOS_ea
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρει κανείς που μπορώ να βρω προιόντα Autoglym προς τα βόρρεια της Αθήνας??

louis. Ειναι οπως πας για Πεντελη μεσω Μελισσιων!
Link to comment
Share on other sites

Ενα τεστ για να καταλαβεις αν χρειαζεται κερωμα το αυτοκινητο ειναι να ριξεις νερο και αν δεν γλυστραει και αφηνει κηλιδες....τοτε θες κερωμα!

http://www.swell.gr/car/index.php?option=com_content&view=article&id=46:car-clinic1&catid=45:faqs&Itemid=29

Το αντιθετο συμβαινει με το καρι το νερο σχηματιζει μεγαλες κυλιδες σε αντιθεση με οταν δεν ειναι κερομενο που το νερο γλυστραει εμφανος ευκολοτερα...

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το κερωσα χθες στον Μιχαλη (swell.gr) πιστευω οτι αξιζει...και η δουλεια του Μιχαλη αλλα και ο Μιχαλης. Καποιος που δεν εχει ασχοληθει με το detailing θα μαθει πολλα μεσα σε 3 ωριτσες μεχρι να τελειωσει το κερωμα. Ειναι πολυ λιγοι αυτοι που ασχολουνται ΜΟΝΟ με το detailing. Πλυντηρια-φανοποιεια που κανουν κερωματα-γυαλισματα...μακρυα!!!

Πρωτη φορα το πηγα εκει...και ειναι σιγουρο οτι θα το ξαναπαω!

Υ.Γ. Δεν ειναι διαφημιση,απλα προσωπικη εκτιμηση απο αυτα που ειδα

Link to comment
Share on other sites

στο σιτε της sweel εχει μια προσφορα αυγουστου για κοιταχτε την αξιζει τι λετε???

το εχουμε δει και εχει μπει και σε αλλο tread...

φυσικα αξιζει!που θα βρεις ολα αυτα με 50 ευρω;ειναι δουλεια ωρων οχι περαστε-κερωστε-φυγατε.

Link to comment
Share on other sites

την άλλη βδομάδα γυρίζω μετά από ένα μήνα σε νησί, οπότε η προσφορά μου έσκασε απίστευτη!!!! Όσοι πήγατε μπορείτε να μου πείτε τι εργασίες κάνουν τα παιδιά, γιατί με τις αγγλικές ορολογίες δεν τα πάω καλά σε αυτόν τον τομέα

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα "καθαριζει" το αμαξι με πηλο και ενα ειδικο υγρο το οποιο αφαιρει πισσες,εντομα και οτι αλλο εχει κολλησει πανω στο χρωμα και δεν βγαινει με το απλο πλυσιμο...ετοιμαζοντας την επιφανεια γιοα το κερι.

Πρωτα περναει ενα λεπτο στρωμα κεριου και μετα το χοντρο κερι...αφου μαζεψει τα υπολλειματα του χοντρου κεριου περναει και ενα γρηγορο τριτο χερι κεριου σε μορφη σπρευ σαν προστασια του χοντρου κεριου.

Επισης περναει και τα πλαστικα μερη του αυτοκινητου με ειδικο σπρευ...και αν εχετε μπουκες πειτε του να τις γυαλισει...στις δικες μου επεσε πολυ τροψιμο παντως!!!

Link to comment
Share on other sites

Να το περνάς κερί 2 φορές το μήνα!! είναι καλή γυμναστική!

το karate kid το είδες? τους έχει σπάσει στο ξύλο όλους! 8)

Off Topic

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Να το περνάς κερί 2 φορές το μήνα!! είναι καλή γυμναστική!

το karate kid το είδες? τους έχει σπάσει στο ξύλο όλους! ;)

Το χρονικο διαστημα αναμεσα στο κερωμα ειναι αναλογα στο τι κερι χρησιμοποιεις και τις καιρικες συνθηκες. Υπαρχουν κερια που αντεχουν μεχρι και 6 μηνες και αλλα που αντεχουν 2-3 μηνες. Μια καλη προταση ειναι το collnite 915 (σε τεστ στο detailingworld.co.uk αντεξε 6μιση μηνες) και το Finish Kare 1000P

Edited by Lowbaper
Link to comment
Share on other sites

50 παντως για ολο το αμαξι ειναι μια πολυ καλη περιπτωση...

50 euro ειναι τελεια.Εγω πληρωνω 100+ αλλα κερωμα +αλοιφη γυαλαδας +ενα σωρο αλλα+ πανω απο ολλα τελεια δουλεια σε σωστο ατομο...

Link to comment
Share on other sites

50 euro ειναι τελεια.Εγω πληρωνω 100+ αλλα κερωμα +αλοιφη γυαλαδας +ενα σωρο αλλα+ πανω απο ολλα τελεια δουλεια σε σωστο ατομο...

Περίπου πόση ώρα κάνει για όλες τις δουλειές που αναφέρεις ?

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντος το κανω μονος μου. Μολης εχτες πηγα και αγωρασα το κερι της meguir's και το κεροσα. Δεν ειναι δυσκολο και το αποτελεσμα τελειο. Το συστηνω ανεπηφηλακτα το συγκεκριμενο κερακι. Εχω δωκιμασει και αλλα κερια αλλα σε αυτο ειδα μια μεγαλητερι διαφορα. Το κερι αυτο ειναι σε στηλ κρεμας. Το πηρα 28 ευρο και το απλονεις σε ολλο το αυτοκινητο(εγω το εβαλα μονο σε λαμαρινες οχι στα πλαστικα) το αφηνεις να στεγνωσει και στο σκουπηζεις με πανακι μικροινας. Σκουπισεται σχετικα πολυ ευκολα σε σχεσει με μια αληφη. Με πειρε 1 ωρα να το κανω γιατι το αμαξι ηταν καθαρο και το εριξα απλα ενα νερακι

Link to comment
Share on other sites

Το οικονομικοτερο αλλα και καλο ειναι να γινει οπως λεει ο pants.

Μονο που θα πρεπει να εχει πρωτα πλυθει/καθαριστει/στεγνωσει καλα το αυτοκινητο απ'εξω.

Το κερωμα ειναι απαραιτητο για απλα χρωματα.

Στα μεταλλικα χρωματα και αυτο που γινεται στα αυτοματα καλα πλυντηρια (αυτα με τα πανια) ειναι επαρκες, αρκει να γινεται οποτε πλενεται το αυτοκινητο και σχεδον δεν κοστιζει τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Το οικονομικοτερο αλλα και καλο ειναι να γινει οπως λεει ο pants.

Μονο που θα πρεπει να εχει πρωτα πλυθει/καθαριστει/στεγνωσει καλα το αυτοκινητο απ'εξω.

Το κερωμα ειναι απαραιτητο για απλα χρωματα.

Στα μεταλλικα χρωματα και αυτο που γινεται στα αυτοματα καλα πλυντηρια (αυτα με τα πανια) ειναι επαρκες, αρκει να γινεται οποτε πλενεται το αυτοκινητο και σχεδον δεν κοστιζει τιποτα.

Μπα εγω τα πλυντιρια αυτα δεν με ενθουσιαζουν διοτι δεν το πλενει καλα το αμαξι. Το παω για πλησημο στο χερι εξω και με βαζει και υγρο κερι οπως στα αυτοματα. Δεν εχω βρει να παρω υγρο κερι που βαζεις μετα το πλησημο για να το πλενω μονος μου. Αυτο ειναι ενας λογος που το παω σε πλυντηριο.

Link to comment
Share on other sites

Μπα εγω τα πλυντιρια αυτα δεν με ενθουσιαζουν διοτι δεν το πλενει καλα το αμαξι. Το παω για πλησημο στο χερι εξω και με βαζει και υγρο κερι οπως στα αυτοματα. Δεν εχω βρει να παρω υγρο κερι που βαζεις μετα το πλησημο για να το πλενω μονος μου. Αυτο ειναι ενας λογος που το παω σε πλυντηριο.

Να ρωτησω κατι φιλε επι της ευκαιριας γιατι και εγω το πηγαινω σε πλυντηρια αυτοκινητων self service και το πλενω.Το υγρο κερι που εχει εκει το ριχνουμε στο τελος και δεν το ξεπλενουμε?Το σκουπιζουμε μετα με πανι?Η το αφηνουμε και φευγουμε?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι φιλε επι της ευκαιριας γιατι και εγω το πηγαινω σε πλυντηρια αυτοκινητων self service και το πλενω.Το υγρο κερι που εχει εκει το ριχνουμε στο τελος και δεν το ξεπλενουμε?Το σκουπιζουμε μετα με πανι?Η το αφηνουμε και φευγουμε?

Αυτο που το παω εγω αφου ξεπληνει το αμαξι απο την σαπουναδα ριχνει το κερι και τραβαει τα νερα με το ειδικο λαστιχο που εχουν και μετα το σκουπιζει. Ετσι γινετε κανωνικα το υγρο κερι. Ενω το κερομα ειναι ι διαδικασια που γραφω πιο πανω

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που το παω εγω αφου ξεπληνει το αμαξι απο την σαπουναδα ριχνει το κερι και τραβαει τα νερα με το ειδικο λαστιχο που εχουν και μετα το σκουπιζει. Ετσι γινετε κανωνικα το υγρο κερι. Ενω το κερομα ειναι ι διαδικασια που γραφω πιο πανω

οκ φιλε καταλαβα!Αρα πλενω καλα το αυτοκινητο ριχνω το υγρο κερι και μετα το σκουπιζω.

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

οκ φιλε καταλαβα!Αρα πλενω καλα το αυτοκινητο ριχνω το υγρο κερι και μετα το σκουπιζω.

Ευχαριστω!

Πρόσεχε μην πέσει κερί σε πλαστικές επιφάνειες.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.