Jump to content
muscarius

Προβλημα Με Την Μαγνητικη Του Κομπρεσορα

Recommended Posts

Golf 6 φίλου μου αγορασμένο 1 μήνα πριν..Μόλις πάτησε τα 1000 χλμ

άρχισε και αυτό τον ήχο της σκουριασμένης κούνιας...

θεωρώ πως έχει τν τελευταίο κωδικό αντλίας τόσο καινούριο που είναι...

Edited by stakyrTSI
Link to comment
Share on other sites

Golf 6 φίλου μου αγορασμένο 1 μήνα πριν..Μόλις πάτησε τα 1000 χλμ

άρχισε και αυτό τον ήχο της σκουριασμένης κούνιας...

θεωρώ πως έχει τν τελευταίο κωδικό αντλίας τόσο καινούριο που είναι...

Ανησυχείς και εσυ με τον ενα μηνα, τι να πουνε αλλοι που εχουν δυο χρονια και ενα μηνα :frantics:

Πας στην αλλάζουν και ολα οκ.

Link to comment
Share on other sites

Μπα Νίκο δεν ανησυχώ καθόλου..

Άλλωστε στο δικό μου έτσι σκούζει από πέρσυ μετά τα πρώτα 1000 χλμ

και τώρα έχω σχεδόν 9000 χλμ..

Ανέφερα την περίπτωση του φίλου μου επειδή είναι πολύ καινούριο

το αμάξι και βλέπω πως αν τυχόν φοράει την τελευταία αντλία και πάλι

σκούζει τόσο γρήγορα δεν ξέρω αν αξίζει ο κόπος να πάω για τόσο ξήλωμα

και να έχω μετά από λίγο τον ίδιο θόρυβο..

Link to comment
Share on other sites

Μπα Νίκο δεν ανησυχώ καθόλου..

Άλλωστε στο δικό μου έτσι σκούζει από πέρσυ μετά τα πρώτα 1000 χλμ

και τώρα έχω σχεδόν 9000 χλμ..

Ανέφερα την περίπτωση του φίλου μου επειδή είναι πολύ καινούριο

το αμάξι και βλέπω πως αν τυχόν φοράει την τελευταία αντλία και πάλι

σκούζει τόσο γρήγορα δεν ξέρω αν αξίζει ο κόπος να πάω για τόσο ξήλωμα

και να έχω μετά από λίγο τον ίδιο θόρυβο..

Σταθη αν ειναι οπως λες μονο ο θορυβος και δεν εχει καποια αλλη επίπτωση θα συμφωνησω μαζι σου, αστο να σφυριζει, μπορει καποια στιγμη και να βαρεθεί :frantics:

Link to comment
Share on other sites

Προχτές στο ετήσιο σέρβις είπαμε να την αλλάξουμε τελικά στο επόμενο που θα έχω μαζέψει

πιο πολλά χλμ και σαφώς θα έχει καταπονηθεί και περισσότερο η αντλία (ασχέτως θορύβου..)

Πάντως ήταν πολύ δεκτικοί στο να μου την αλλάζανε και τώρα αν με ενοχλούσε ο θόρυβος

και μόνο...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες για ακούστε μια εσείς που ξέρετε το φιανόμενο της "σκουριασμένης κούνιας"! Πάσχω και εγώ;; Στο τέλος του σκασήματος κάνει ένα σαν σφύριγμα....

14052011088.mp3

Edited by Argie58
Link to comment
Share on other sites

λόγο του ότι έχω μπερδευτεί αν δεν κάνω λάθος ο θόρυβος του προβληματικού μαγνητικού είναι αυτός που ακούγεται στο παρακάτω video σαν σκαστρα η κάπως ,τρίξιμο - σκούξιμο που το χαρακτηρίζουν μερικοί?

VIDEO

αν δεν κάνει αυτό τον θόρυβο τότε υπάρχει περίπτωση να υπάρχει κάποιο πρόβλημα? έχω παρατηρήσει ότι κάποιες φορες αργεί η δυσκολευτετε να δώσει ροπή ο κομπρεσορας η κομπιάζει κάπως

στο vagcom δείχνει κάποιο σφάλμα σε αυτή την περίπτωση?

πρόσφατα άλλαξα σκαστρα Ν249 αν θυμάμαι σωστά με την βελτιωμένη γιατί έβγαζε σφάλμα καμια εβδομάδα αργότερα άρχισε να μου κάνει κομπιάσματα ktlp και σκέφτηκα ότι παίζει να είναι η η75 που δεν έχει αλλαχτεί ποτε διαβάζοντας όμως αυτό το θέμα δεν ξέρω τι να υποθέσω

sorry αν οι ερωτήσεις μου είναι ανόητες, είμαι καινούριος ιδιοκτήτς golf v τσι 140 hp γνωρίζω 5 πράγματα από αυτοκίνητα με τα συγκεκριμένα όμως δεν έχω γνώσεις και τα συνεργεία δεν τα εμπιστεύομαι

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το τσίριγμα στα χαμηλά μου το κάνει και εμένα αλλά από πάντα... Είναι πρόβλημα;;;(!!!!!!!!)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το τσίριγμα στα χαμηλά μου το κάνει και εμένα αλλά από πάντα... Είναι πρόβλημα;;;(!!!!!!!!)

και τώρα που έχεις βγάλει και τα μονωτικά θα ακουγεται ακόμα περισσότερο :pardon:

φυσιολογικό είναι ,το αναφέρει και στο γνωστό self study

Magnetic clutch

When the magnetic clutch is switched off,

three leaf springs pull the friction plate back

to the starting position.

Due to the high forces, a normal “clicking”

of the magnetic clutch can occur. This can

occur up to an engine speed of 3,400 rpm.

επίσης

Supercharger

During fast acceleration, the supercharger

can “whine” at rev ranges between

2,000 – 3,000 rpm. This is the normal

turbine-like operating noise of a

supercharger.

Link to comment
Share on other sites

Διεγραψε κανα μυνημα να σου στειλω...

Παιδια σας παρακαλω δημοσιοποιηστε την οδηγια την πατησα και γω τωρα που ειχα μαζεψει τα φραγκα για το προγραμμααα.Δεν προκειται να τους δωσω 500 ευρω σας παρακαλω την οδηγια!!

Link to comment
Share on other sites

Argie58 αυτό μήπως είναι από προβληματική σκάστρα??? Σίγουρα δεν είναι ο ήχος αυτός όμως. Τον ήχο τον ξέρω καλά έχω αλλάξει αρκετές τρόμπες νέρού και επίσης εγώ είμαι αυτός που βρήκα την γνώστή πλέον παρομοίαση "σκουριασμένη κούνια"

Ο ήχος που δείχνει το πρόβλημα είναι αυτός που έδωσε στο βίντεο ο Deus164

Για να μην μπερδέυεστε να ξέρετε το εξής. Ο ήχος ο συγκεκριμένος ακούγεται ΜΟΝΟ όταν πατάμε απότομα το γκάζι στις 2,400 με 3.000 στροφές κάπου εκεί αν θυμάμαι καλά.!

Δείτε και εδώ έχει αναληθεί πολύ το θέμα http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=20810&st=0

Edited by mihalis19
Link to comment
Share on other sites

Argie58 αυτό μήπως είναι από προβληματική σκάστρα??? Σίγουρα δεν είναι ο ήχος αυτός όμως. Τον ήχο τον ξέρω καλά έχω αλλάξει αρκετές τρόμπες νέρού και επίσης εγώ είμαι αυτός που βρήκα την γνώστή πλέον παρομοίαση "σκουριασμένη κούνια"

Ο ήχος που δείχνει το πρόβλημα είναι αυτός που έδωσε στο βίντεο ο Deus164

Για να μην μπερδέυεστε να ξέρετε το εξής. Ο ήχος ο συγκεκριμένος ακούγεται ΜΟΝΟ όταν πατάμε απότομα το γκάζι στις 2,400 με 3.000 στροφές κάπου εκεί αν θυμάμαι καλά.!

Δείτε και εδώ έχει αναληθεί πολύ το θέμα http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=20810&st=0

Δέν ξέρω ρε φίλε τί να σου πώ;;;Η αλήθεια είναι ότι η σκάστρα μου έκανε τσουφ τσούφ!Αλλά από μία περίοδο και μετά κάνει τσουφ και ενα σαν σφύριγμα στο τέλος!!Μπορεί να έιναι που φοράω φιλτρο ελευθέρας;;;!!!Πάντως στο διαγνωστικό της αντιπροσωπίας δεν βγάζει σφάλμα!!(η σκάστρα βγάζει σφάλμα όμως;;ή μόνο η Ν75 βγάζει;;δεν θυμάμαι!)

Link to comment
Share on other sites

Δέν ξέρω ρε φίλε τί να σου πώ;;;Η αλήθεια είναι ότι η σκάστρα μου έκανε τσουφ τσούφ!Αλλά από μία περίοδο και μετά κάνει τσουφ και ενα σαν σφύριγμα στο τέλος!!Μπορεί να έιναι που φοράω φιλτρο ελευθέρας;;;!!!Πάντως στο διαγνωστικό της αντιπροσωπίας δεν βγάζει σφάλμα!!(η σκάστρα βγάζει σφάλμα όμως;;ή μόνο η Ν75 βγάζει;;δεν θυμάμαι!)

H σκαστρα βγαζει σφαλμα.Η Ν75 δε βγαζει.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς έτσι. Η σκάστρα βγάζει σφάλμα! Εγώ πάντος άλλαξα μια προληπτικα επειδή πρόσφατα είχα κάτι προβλήματα.Δεν νομίζω ότι προέρχεται ο ήχος από το φίλτρο.. Τι φίλτρο είναι? Εγώ πάντως με k&n δεν άκουγα ΄τιποτα! και πιστεύω σχεδόν όλοι όσοι είχαν το αμάξι με πάνελ! βασικά όπως το ξανα ακούω σαν να μην μοιάζει να έρχεται από την σκάστρα. κάτι άλλο είναι αλλά δνε μπορώ να φανταστώ τι.. στην αντιπροσωπεία πήγες?τι σου είπαν?

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς έτσι. Η σκάστρα βγάζει σφάλμα! Εγώ πάντος άλλαξα μια προληπτικα επειδή πρόσφατα είχα κάτι προβλήματα.Δεν νομίζω ότι προέρχεται ο ήχος από το φίλτρο.. Τι φίλτρο είναι? Εγώ πάντως με k&n δεν άκουγα ΄τιποτα! και πιστεύω σχεδόν όλοι όσοι είχαν το αμάξι με πάνελ! βασικά όπως το ξανα ακούω σαν να μην μοιάζει να έρχεται από την σκάστρα. κάτι άλλο είναι αλλά δνε μπορώ να φανταστώ τι.. στην αντιπροσωπεία πήγες?τι σου είπαν?

Ναι πάνελ τις k&n έχω!Ακούω ένα τσάφ από την σκάστρα και στο τέολος ένα σφύριγμα που και που....στην αντιπροσωπία δεν εχω πάει!!Τους έχω ικανούς να μου πούν αλλαγή κινητήρα...χαχχαχχαχαχαχα.......θα πάω όποτε βρω ευκαιρία...αυτα!!(βασικά είμαστε και οφ τόπικ..)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.