Jump to content
muscarius

Προβλημα Με Την Μαγνητικη Του Κομπρεσορα

Recommended Posts

εχω αλλαξει ηδη δυο φορες αντλια νερου οχι λογω του ηχου αλλα γιατι δεν ανοιγε ο kompressor. η δευτερη ηταν τον ιουνιο υποτιθεται με το καινουριο ανταλακτικο για το οποιο με διαβεβαιωσαν. τωρα 5000κ μετα ακουσα για πρωτη φορα το ηχο της σκουριασμενης κουνιας (χωρις διαφορα στην αποδοση). ακουγεται και στη βελτιωμενη αντλια; παω παλι για αλλαγη;

Link to comment
Share on other sites

Γιαυτό εγώ συνεχίζω να επιμένω να αφήσουμε να διανύσουν οι και καλά "καινούριες"

αντλίες σεβαστά χιλιόμετρα γα να δούμε αν κάνουν ή δεν κάνουν θόρυβο...

Εγώ προσωπικά περιμένω το πρώτο σέρβις (σε κανά 6μηνο) να κάνω την

αλλαγή και μετά να δω βέβαια τι συμπεριφορά θα έχει το νέο ανταλλακτικό..

Link to comment
Share on other sites

ΔΥΣΤΗΧΩΣ εμφανιστηκε προβλημα στην μαγνητικη ...την οποια αλλαξα πριν 10.000 ... καποια στιγμη στο παρκαρισμα οταν κανει το τακ οταν εμπλεκεται εκανε εναν πολυ παραξενο θορυβο ... μανδυλα μου ειπαν κατα το τελος της εγγυησης των 2 να παω απο εκει να την αλλαξουν εκτος αν θελω και τωρα(!!!!) ελπιζω να μην με αφησει πουθενα.... Επισης εμαθα οτι 2 κουπρα παραγωγης καλοκαιριου μπηκαν μεσα για μαγνητικη !!! Και πανω που το αμαξακι ηταν μια χαρα με αλλαγμενα δισκοπλατο ρυθμισμενο σασμαν...αλλαγμενα topmounts κρεμαγιερα και μαγνητικη ολα εγγυηση....full updated ...παλι με στεναχωρει ... κοντευω τα 35χιλ πλεον ...θα περιμενω μεχρι μαιο μηπως βγει νεο ανταλλακτικο. Επισης εχω υποψια τι ανταλλακτικο μου εβαλαν ...θα το δω οταν βγει ...παντως σε ακομα ενα ατομο με J αντλια(τελευταια) με μολις 5.600 χιλ του βγηκε off εντελως..και παλι j του εβαλαν. Δεν μιλαω για τον ηχο σκουριασμενης κουνιας...μιλαω για αδυναμια εμπλοκης .

Link to comment
Share on other sites

την πρωτη αντλια νερου που αλλαξα πριν ενα χρονο και κατι την πληρωσα τη δευτερη την αλλαξα μεσα στην εγγυηση της πρωτης. ξερει κανεις αν θα μου την περασουν τωρα παλι εγγυηση; περιμενω απαντηση και απο την αντιπροσωπεια. ειχε κανενας προβληματα με την αποδοση και "κενα" στον κομπρεσορα μετα απο αλλαγη αντλιας;

Link to comment
Share on other sites

ΔΥΣΤΗΧΩΣ εμφανιστηκε προβλημα στην μαγνητικη ...την οποια αλλαξα πριν 10.000 ... καποια στιγμη στο παρκαρισμα οταν κανει το τακ οταν εμπλεκεται εκανε εναν πολυ παραξενο θορυβο ... μανδυλα μου ειπαν κατα το τελος της εγγυησης των 2 να παω απο εκει να την αλλαξουν εκτος αν θελω και τωρα(!!!!) ελπιζω να μην με αφησει πουθενα.... Επισης εμαθα οτι 2 κουπρα παραγωγης καλοκαιριου μπηκαν μεσα για μαγνητικη !!! Και πανω που το αμαξακι ηταν μια χαρα με αλλαγμενα δισκοπλατο ρυθμισμενο σασμαν...αλλαγμενα topmounts κρεμαγιερα και μαγνητικη ολα εγγυηση....full updated ...παλι με στεναχωρει ... κοντευω τα 35χιλ πλεον ...θα περιμενω μεχρι μαιο μηπως βγει νεο ανταλλακτικο. Επισης εχω υποψια τι ανταλλακτικο μου εβαλαν ...θα το δω οταν βγει ...παντως σε ακομα ενα ατομο με J αντλια(τελευταια) με μολις 5.600 χιλ του βγηκε off εντελως..και παλι j του εβαλαν. Δεν μιλαω για τον ηχο σκουριασμενης κουνιας...μιλαω για αδυναμια εμπλοκης .

α ρε φαπες που πανε χαμενες!!!.....εχουν αλλαξει 300 κωδικους και ενα ανταλακτικο της προκοπης δεν μπορουν να βγαλουν..φιλε απο μενα εχεις την συμπαρασταση μου..μιας και εκτος απο το μισο αυτοκινητο εχω αλλαξει αμετρητες φορες και τα τοπ μαουντ που δεν ειναι κατι σοβαρο αλλα μονο τις 4-5 ωρες που θελουν να αλαχθουν + την ευθηγραμηση εεεε ειναι ταλεπωρια ..και το καλυτερο??παλι χτυπανε!!

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου κανει αυτον τον θορυβο στην περιπτωση που ειμαι με νεκρα ή κ με ταχυτητα στο κιβωτιο ,την ωρα που παταω το γκαζι και γινεται η αποσυμπλεξη.ειμαι με 37000χλμ κ το εχω παρατηρησει τωρα τελευταια,ελεγα θα περασει αλλα μολις διαβασα το θεμα καταλαβα οτι κατι δεν παει καλα τελικα

Link to comment
Share on other sites

ΔΥΣΤΗΧΩΣ εμφανιστηκε προβλημα στην μαγνητικη ...την οποια αλλαξα πριν 10.000 ... καποια στιγμη στο παρκαρισμα οταν κανει το τακ οταν εμπλεκεται εκανε εναν πολυ παραξενο θορυβο ... μανδυλα μου ειπαν κατα το τελος της εγγυησης των 2 να παω απο εκει να την αλλαξουν εκτος αν θελω και τωρα(!!!!) ελπιζω να μην με αφησει πουθενα.... Επισης εμαθα οτι 2 κουπρα παραγωγης καλοκαιριου μπηκαν μεσα για μαγνητικη !!! Και πανω που το αμαξακι ηταν μια χαρα με αλλαγμενα δισκοπλατο ρυθμισμενο σασμαν...αλλαγμενα topmounts κρεμαγιερα και μαγνητικη ολα εγγυηση....full updated ...παλι με στεναχωρει ... κοντευω τα 35χιλ πλεον ...θα περιμενω μεχρι μαιο μηπως βγει νεο ανταλλακτικο. Επισης εχω υποψια τι ανταλλακτικο μου εβαλαν ...θα το δω οταν βγει ...παντως σε ακομα ενα ατομο με J αντλια(τελευταια) με μολις 5.600 χιλ του βγηκε off εντελως..και παλι j του εβαλαν. Δεν μιλαω για τον ηχο σκουριασμενης κουνιας...μιλαω για αδυναμια εμπλοκης .

Ωχχχχχ knife.gif

Πάνω που άλλαξα αντλία και νόμιζα ότι ησύχασα...

Δηλαδή λίγες μέρες πριν λήξει η εγγύηση αλλάζουμε πάλι αντλία και κάνουμε ευχέλαιο.

Πάντως η παλιά αντλία που είχα δεν είχε μόνο θέμα ήχου σκουριασμένης κούνιας αλλά και ένα εμφανέστατο σκαλοπατάκι στην απόδοση, μπορεί και να ήταν έτοιμη για :)

Link to comment
Share on other sites

ειμαι σε επικοινωνια με ανθρωπο απο γερμανια θα παει στα κεντικα να υποβαλει ερωτημα εκ μερους μου...δυστηχως ειμαι πολυ απογοητευμενος παρα πολυ ...

Edited by thanos katsas
Link to comment
Share on other sites

ΔΥΣΤΗΧΩΣ εμφανιστηκε προβλημα στην μαγνητικη ...την οποια αλλαξα πριν 10.000 ... καποια στιγμη στο παρκαρισμα οταν κανει το τακ οταν εμπλεκεται εκανε εναν πολυ παραξενο θορυβο ... μανδυλα μου ειπαν κατα το τελος της εγγυησης των 2 να παω απο εκει να την αλλαξουν εκτος αν θελω και τωρα(!!!!) ελπιζω να μην με αφησει πουθενα.... Επισης εμαθα οτι 2 κουπρα παραγωγης καλοκαιριου μπηκαν μεσα για μαγνητικη !!! Και πανω που το αμαξακι ηταν μια χαρα με αλλαγμενα δισκοπλατο ρυθμισμενο σασμαν...αλλαγμενα topmounts κρεμαγιερα και μαγνητικη ολα εγγυηση....full updated ...παλι με στεναχωρει ... κοντευω τα 35χιλ πλεον ...θα περιμενω μεχρι μαιο μηπως βγει νεο ανταλλακτικο. Επισης εχω υποψια τι ανταλλακτικο μου εβαλαν ...θα το δω οταν βγει ...παντως σε ακομα ενα ατομο με J αντλια(τελευταια) με μολις 5.600 χιλ του βγηκε off εντελως..και παλι j του εβαλαν. Δεν μιλαω για τον ηχο σκουριασμενης κουνιας...μιλαω για αδυναμια εμπλοκης .

Σου εχω την λυση.Αφαιρεσαι 200ml λαδιου απο τον κινητηρα,πηγαινε στην πλησιεστερη εκκλησια και συμπληρωσε αγιασμο.ουτε ειδικη παραγγελια να το ειχες κανει το αμαξι τοσα προβληματα protest.gif

Link to comment
Share on other sites

ειμαι σε επικοινωνια με ανθρωπο απο γερμανια θα παει στα κεντικα να υποβαλει ερωτημα εκ μερους μου...δυστηχως ειμαι πολυ απογοητευμενος παρα πολυ ...

Κανένα νέο από Γερμανία??

Link to comment
Share on other sites

Τα ανταλακτικα βελτιονωνται αναλογα με τα προβληματα που προκυπτουν ...οποτε ισως καποια στιγμησ το μελλον να δουμε κατι καλο...

Link to comment
Share on other sites

Τα ανταλακτικα βελτιονωνται αναλογα με τα προβληματα που προκυπτουν ...οποτε ισως καποια στιγμησ το μελλον να δουμε κατι καλο...

αν απομακρυνθουν οι ανθρωποι που σχεδιασαν τον συγκεκριμενο τροπο συμπλεξης του κομπρεσορα και των αναβαθμισεων του μπορουμε να ελπιζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Ακουσα και Polo gti κανει τον ηχο με 4.500 και το οδηγησα και ειδα οτι και εν σταση με πατημενο συμπλεκτη το κανει πολυ εντονα....σε μενα ετσι δεν το κανει... τι περιεργα ειναι αυτα ρε...οσο για το κοστος...υπηρχε στα σκαρια εντελως βελτιωμενο ανταλλακτικο με κοστος 90 /μοναδα σε επιπεδο μεγαλης παραγωγης ...και απο οτι μου ειπε ο ανθρωπος αυτος που μου το ειπε..2 λογοι υπαρχουν που ακυρωθηκε ...1(κοστος) και 2 (οτι το αν το νεο 1600 tsi ειναι twin charged και θα μπει εκει για πρωτη φορα και μαλιστα θα εχει δικη του μοναδα ελεγχου (κατι σαν mechatronics....) οποτε...δεν βιαζονται ...παντως τα γερμανικα περιοδικα εχουνα ρκετες φορες επικρινει τη vw στα θεματα αξιοπιστιας ...

Και για να μιλησουμε με νουμερα ...μια εταιρια σαν τη ar οπου τελευταια στιγμη για να ριξει το κοστος στο συστημα αναρτησεων επιλεγει σε ενα συγκεκριμενο ανταλλακτικο αντι για ...Sachs επιλεγει Magneti Marelli για διαφορα κοστους 3,78 ευρω ανα αυτοκινητο ...μας δειχνει την πολιτικη που ακολουθουν αρκετα χρονια τωρα μεγαλοι κατασκευαστες ...(στα δικα μας..δεν χρειαζονται και πολλες συστασεις...μηχανισμοι παραθυρων,κρεμαγιερα,μαγνητικος συμπλεκτης ακομα και ipod adapter ειναι πραγματα που εξαρτωνται απο το κοστος....ακομα και για 1 ευρω διαφορα...

Link to comment
Share on other sites

Ακουσα και Polo gti κανει τον ηχο με 4.500 και το οδηγησα και ειδα οτι και εν σταση με πατημενο συμπλεκτη το κανει πολυ εντονα....σε μενα ετσι δεν το κανει... τι περιεργα ειναι αυτα ρε...οσο για το κοστος...υπηρχε στα σκαρια εντελως βελτιωμενο ανταλλακτικο με κοστος 90 /μοναδα σε επιπεδο μεγαλης παραγωγης ...και απο οτι μου ειπε ο ανθρωπος αυτος που μου το ειπε..2 λογοι υπαρχουν που ακυρωθηκε ...1(κοστος) και 2 (οτι το αν το νεο 1600 tsi ειναι twin charged και θα μπει εκει για πρωτη φορα και μαλιστα θα εχει δικη του μοναδα ελεγχου (κατι σαν mechatronics....) οποτε...δεν βιαζονται ...παντως τα γερμανικα περιοδικα εχουνα ρκετες φορες επικρινει τη vw στα θεματα αξιοπιστιας ...

Και για να μιλησουμε με νουμερα ...μια εταιρια σαν τη ar οπου τελευταια στιγμη για να ριξει το κοστος στο συστημα αναρτησεων επιλεγει σε ενα συγκεκριμενο ανταλλακτικο αντι για ...Sachs επιλεγει Magneti Marelli για διαφορα κοστους 3,78 ευρω ανα αυτοκινητο ...μας δειχνει την πολιτικη που ακολουθουν αρκετα χρονια τωρα μεγαλοι κατασκευαστες ...(στα δικα μας..δεν χρειαζονται και πολλες συστασεις...μηχανισμοι παραθυρων,κρεμαγιερα,μαγνητικος συμπλεκτης ακομα και ipod adapter ειναι πραγματα που εξαρτωνται απο το κοστος....ακομα και για 1 ευρω διαφορα...

αν στοχευεις στην αξιοπιστια πρατεις αναλογα.αν στοχευεις στη μειωση κοστους πρατεις αναλογα.αν στοχευεις και στα δυο μπορει και να φας τα μουτρα σου.δεν μπορει μια εταιρεια που πραγματοποιει πραγματικα δοκιμες εξελιξεις για τοσο πολυπλοκους συνδυασμους,να μην εχει ακουσει τους θορυβους του dsg,την ανεπαρκεια σημαντικων βαλβιδων για τη λειτουργια του συνολου,την ανεπαρκεια του manual κιβωτιου,και το κυριοτερο την ανεπαρκεια της εταιρειας να διδαχθει απ'τα λαθη της.και αλλοι κατασκευαστες επεξαν με τη φωτια στο παρελθον και το πληρωσαν ακριβα.

Link to comment
Share on other sites

Εδω την πηραν χαμπαρι τα περιοδικα και στην αξιοπιστια παιρνει 7ρακια πλεον...Καλη συνεχεια λοιπον.... Ενα αυτοκινητο ηθελα και καταντησα να εχω γινει exper στον πολυπλοκο της κινητηρα και να εξηγω στο συνεργειο τι και πως ....δυστηχως πολλα πραγματα τα εντασουν στην φυσιολογικη λειτουργια....και ετσι το μεγαλυτερο μεριδιο των ιδιοκτητων νομιζουν οτι ολα ειναι καλα...και μολις φτανουν στα 60-80 βγαινουν ολα μαζι..ποσα και ποσα εχουμε δει...ιδια ιστορια διαφορετικα μοντελα(5-6)...

Link to comment
Share on other sites

Εδω την πηραν χαμπαρι τα περιοδικα και στην αξιοπιστια παιρνει 7ρακια πλεον...Καλη συνεχεια λοιπον.... Ενα αυτοκινητο ηθελα και καταντησα να εχω γινει exper στον πολυπλοκο της κινητηρα και να εξηγω στο συνεργειο τι και πως ....δυστηχως πολλα πραγματα τα εντασουν στην φυσιολογικη λειτουργια....και ετσι το μεγαλυτερο μεριδιο των ιδιοκτητων νομιζουν οτι ολα ειναι καλα...και μολις φτανουν στα 60-80 βγαινουν ολα μαζι..ποσα και ποσα εχουμε δει...ιδια ιστορια διαφορετικα μοντελα(5-6)...

το ανησυχητικο ειναι οτι απ'το06 που εμφανιστηκε το gt θα περιμενε κανεις οτι εχει περασει πολυς χρονος για να διορθωσει η εταιρεια τουλαχιστον 2-3 πραγματα .απο'τι βλεπω τοσο στο tiguan,golf6,scirocco αλλα και πολο δεν βλεπω να εχει καμια ορεξη.κριμα γιατι το project θα μπορουσε να μας εχει αποζημιωσει και με το παραπανω,εχω την αισθηση οτι ο μεγαλος ογκος πωλησεων στο μεγαλυτερο κομματι της ευρωπης πετρελαιοκινητων μοντελων,δεν αφηνει περιθωρια αισιοδοξιας.παρεπιμπτοντως με τα νεα jetta,passat,polo μηπως προκυπτει και θεματακι σχεδιασμου.

Link to comment
Share on other sites

Ακουσα και Polo gti κανει τον ηχο με 4.500 και το οδηγησα και ειδα οτι και εν σταση με πατημενο συμπλεκτη το κανει πολυ εντονα....

To Polo Gti δεν βγαίνει μόνο με DSG..?

Link to comment
Share on other sites

To Polo Gti δεν βγαίνει μόνο με DSG..?

. Σωστος στο δικο μου ενωουσα μονο μ πατημενο συμπλεκτη εν σταση κ το κανει
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση ρε παιδια...Εχω κι εγω το ιδιο προβλημα με την αντλια νερου και τη μαγνητικη σε Golf GT170 του '06. Το αμαξι βρισκεται φυσικα εκτος εγγυησης..Δικαιουμαι εκπτωση οταν θα παω για αλλαγη?

Link to comment
Share on other sites

Απιθανο το βλεπω, εκτος κα αν υπαρχει επισημη οδηγια/ανακληση (που δεν νομιζω οτι υπαρχει).

Εχουν περασει και 2 χρονια εκτος εγγυησης.

Υπαρχει επισημη οδηγια 50/50 παει σε εργασια κ ανταλακτικο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και χρονια πολλα

Παιδια να μαι κι εγω

Εμφανιστηκε σποραδικα το προβλημα της σκουριασμενης κουνιας.Golf gt 2006 28950km. Ρωτησα karenta αν υπαρχει οδηγια και λενε πως οχι.

Τους αρχιζεις στις κλωτσιες ή όχι με τα κωλοχανία τους που μας εχουν ξεσκισει στα προβληματα.

Τελος πάντων αν υπάρχει καποιος που μπορει να βοηθησει ή εχει καποιο εγγραφο περι οδηγίας για την αντλια ας στειλει κατι να τους το τριψω στη μουρη γιατί θα σπαω γραφεια σε κεφαλια σε λιγο.\

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.