Jump to content
ant1981

Δυνατος Ηχος Στο Ρελαντι

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια!

Λοιπον, το γκολφακι μου (τσι140, 2007, 87000χλμ) εχει το εξης:

Στο ρελαντι, οταν ειναι ζεστο το αμαξι, ακουγεται ενας ελαφρυς ηχος μπροστα, λες και ακουμπαει καπου η προπελα. Οταν παταω συμπλεκτη σταματαει εντελως.

Τωρα, οταν βαζω aircondition και εχω την ενταση στο 1,2,3,4 αντιστοιχα , εκει ο ηχος ακουγεται του κερατα. Παλι οταν παταω συμπλεκτη σταματαει.

Πηγα σε συνεργειο να ρωτησω, βαλανε το μηχανημα στον εγκεφαλο ολα οκ.

Μου ειπαν ισως να θελει αλλαγη δισκο-πλατο ή βολαν. Δεν το διευκρινησαν ακομα, θα το ξαναπαω.

Τι πιστευετε; εχει τυχει σε καποιον παρομοιο;

Link to comment
Share on other sites

¶κουγα ένα θόρυβο σαν ήχο προπέλας (περίπου σαν ήχο σκαραβαίου). Δεν μπορώ να θυμηθώ αν με τον συμπλέκτη έφευγε. Εντέλει ήταν αντλία νερού στα 30000 km σε tsi 140 του 07. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να πας σε ένα καλό συνεργείο. Κανένας ήχος δεν είναι τυχαίος.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε κοιτα για ρολεμαν συμπλεκτη ....κατα κυριο λογο...Μετα για αντλια νερου ....που οντως αν χαλασει κανει εναν ηχο προπελας.. αλλαξε συνεργειο...πηγαν να σου φανε μια 800αρα στο νερο εκει περα...

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα κοίτα για τα ρουλμαν του συμπλεκτη και μετά για αντλία ..... Όπως σου είπε το παιδί από πάνω.

ΥΓ. άσχετο, Λιανική πόσο πάει τώρα η αντλία νερού? new_lol.gif

Link to comment
Share on other sites

Οντως παιδια κι εγω εχω κατασταλαξει οτι κατι τρεχει με συμπλεκτη ή δισκο πλατο.Για αντλια νερου δεν το σκεφτηκα καν.. Αλλα για βολαν που μου ειπαν..σε καμια περιπτωση. Γιατι οπως ειπε και ο θανος θα με ξυριζανε κανονικα....

Ιδωμεν....

Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια!

Link to comment
Share on other sites

Ρε φίλε,αφού λες ότι όταν ενεργοποιείς το air condition δυναμώνει ο ήχος,τι σου λένε ότι μπορεί να έχει σχέση το δισκοπλατω; Μου ακούγεται σαν να σου λένε ότι επειδή δεν παει καλά το αμάξι φταίει η ταπετσαρια της πόρτας.ρωτα και αλλού,απατεωνας μου κάνει αυτός που στο είπε.

Link to comment
Share on other sites

Ρε φίλε,αφού λες ότι όταν ενεργοποιείς το air condition δυναμώνει ο ήχος,τι σου λένε ότι μπορεί να έχει σχέση το δισκοπλατω; Μου ακούγεται σαν να σου λένε ότι επειδή δεν παει καλά το αμάξι φταίει η ταπετσαρια της πόρτας.ρωτα και αλλού,απατεωνας μου κάνει αυτός που στο είπε.

Επισης ειπε οτι μολις παταει συμπλεκτη ο ηχος εξαφανιζεται... closedeyes.gif

Link to comment
Share on other sites

Ρε φίλε,αφού λες ότι όταν ενεργοποιείς το air condition δυναμώνει ο ήχος,τι σου λένε ότι μπορεί να έχει σχέση το δισκοπλατω;

Με την ενεργοποιηση του AC αυτοματα ανεβαινουν μεσω εγκεφαλου οι στροφες του κινητηρα οποτε σαν φυσιολογικο φαινεται να αυξανεται ο θορυβος και να εχει σχεση με την λειτουργια του δισκου/πλατω.

Link to comment
Share on other sites

Με την ενεργοποιηση του AC αυτοματα ανεβαινουν μεσω εγκεφαλου οι στροφες του κινητηρα οποτε σαν φυσιολογικο φαινεται να αυξανεται ο θορυβος και να εχει σχεση με την λειτουργια του δισκου/πλατω.

χμμμμ...και όσο ανεβαίνουν οι σκάλες του a/c?τες πα, σίγουρα θα είναι κάτι που δεν ξέρω,αλλά πραγματικά μου κίνησε την περιέργεια!!!αν ο φίλος βγάλει άκρη ας πει και σε μας τους υπόλοιπους τι γίνεται! Θυμάμαι και εγώ στο Δικο μου άκουγα συντονισμό κοντά στη πόρτα του συνοδηγου και τελικά ήταν η ανεπιστροφη του Σέρβο των φρενων που ακουμπαγε σε ένα μέταλλο κάπου στη μηχανή.... Και όταν μου είπαν ότι αυτό φταίει γελαγα...έμεινα *μη επιτρεπόμενη λέξη* μολις είδα ότι αυτό ήταν που έφταιγε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.