Jump to content
ACE2007

Όροι αναζήτησης για Γερμανικό + Αγγλικό Ebay

Recommended Posts

Για να βοηθήσω για την αναζήτηση αξεσουάρ ή ανταλλακτικών από το ebay έχω συγκεντρώσει τους παρακάτω όρους αναζήτησης :

Όροι αναζήτησης για ebay

1. Προφυλακτήρας = bumper = Stoßfänger.

2. Μάσκα μετώπης = grill = Kühlergrill.

3. Κάλυμμα καθρέπτη = mirror cover = Spiegelkappen.

4. Ζάντες = rims / wheels = Felgen.

5. Αεροτομή = roof spoiler = Dachspoiler.

6. Μπροστινό σπόιλερ προφυλακτήρα = lip spoiler = Spoilerlippe.

7. Πλαϊνά σπόιλερ = side skirts = Seitenschweller.

8. Πίσω σπόιλερ = rear spoiler / diffuser = Heckdiffusor.

9. Φανάρια μπροστινά = headlights = Scheinwerfer.

10. Προβολείς ομίχλης = fog headlights = Nebelscheinwerfer.

11. Πίσω φανάρια = rear lights = Heckleuchten, Rückleuchten.

12. Τιμόνι = steering = Lenkrand.

13. Καντράν = tachometer = tacho.

14. Λεβιέ ταχυτήτων = shift knob = Schaltknauf.

15. Πετάλια = pedals = pedale.

16. Καθίσματα = seats = sitze.

17. Πατάκια = foot mats = Fußmatten.

18. Αυτοκόλλητα = sticker = Aufkleber.

19. Εξάτμιση = exhaust = Auspuff.

20. Σπορ φίλτρο = sport filter = luftfilter.

21. Ανάρτηση = suspension = Gewindefahrwerk.

22. Ελατήρια ανάρτησης = springs = Federn.

23. Φρένα = brakes = Bremsen.

24. Σήμα = emblem = Zeichen.

25. Κινητήρας = engine = Motor.

26. Κιβώτιο ταχυτήτων = gear box = Getriebe.

27. Νίκελ για μασπιέ πόρτας = einstiegsleisten set golf 6.

28. Κάλυμμα χώρου αποσκευών = Kofferraumschale golf 6.

29. Τάσια τροχών = Radkappen.

30. Βάση για μπαρόμετρο στον αεραγωγό = gauge vent pod.

31. Βελόνες κοντέρ = needles = TachoNadeln.

32. Κάλυμμα μηχανής = engine cover = Motorabdeckung.

33. Χειρόφρενο = handbrake = Handbremse, Handbremshebel.

34. Φιλέτα για ταμπλό = décor dashboard =

Επιλέγοντας έναν από τους παραπάνω όρους αναζήτησης + το μοντέλο του αυτοκινήτου εμφανίζονται τα αποτελέσματα από τα πωληθέντα αντικείμενα που ψάχνουμε.

Παράδειγμα : Επιλέγοντας "GOLF 6 PEDALE" θα μας φέρει τα αποτελέσματα με τις πεταλιέρες που πωλούνται για Golf 6. Όσο πιο συγκεκριμένη κάνουμε την αναζήτηση, τόσο λιγότερα και πιο συγκεκριμένα θα είναι τα αποτελέσματα.

http://www.ebay.gr/

Edited by ACE2007
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Speedy το έκανα γιατί τα πράγματα που υπάρχουν στο Γερμανικό ebay για τα VW είναι πολλά περισσότερα από Αγγλικό, Διεθνές ή Ελληνικό. Για παράδειγμα με μία γενική αναζήτηση "GOLF 6 GTI" στο Ελληνικό ebay τα αποτελέσματα είναι 14 σελίδες ενώ στο Γερμανικό 53 νομίζω!

Επομένως και μεγαλύτερη ποικιλία σε αξεσουάρ και καλύτερες τιμές!

Link to comment
Share on other sites

Speedy το έκανα γιατί τα πράγματα που υπάρχουν στο Γερμανικό ebay για τα VW είναι πολλά περισσότερα από Αγγλικό, Διεθνές ή Ελληνικό. Για παράδειγμα με μία γενική αναζήτηση "GOLF 6 GTI" στο Ελληνικό ebay τα αποτελέσματα είναι 14 σελίδες ενώ στο Γερμανικό 53 νομίζω!

Επομένως και μεγαλύτερη ποικιλία σε αξεσουάρ και καλύτερες τιμές!

Είμαι γνώστης του θέματος :yahoo: Πολύ καλό για κάποιους που δεν γνωρίζουν Γερμανικά και θέλουν να σώσουν λίγο τη τσέπη τους , χωρίς να μειώσουν την ποιότητα :yahoo: Οσα περισσότερα τοσο το καλύτερο ;)

Link to comment
Share on other sites

http://www.google.com/language_tools

επισης ενα πολυ χρησιμο εργαλειο για αγορες απο ebay, μιας και οι ευρωπαιοι ειναι κ λιγο σοβινιστες... μου χει τυχει πολλες φορες να στελνω μυνημα στα αγγλικα κ να απαντανε σωστοτατα αλλα ..στα γερμανικα!!!

Link to comment
Share on other sites

Σωστός!!

Πάντως από την εμπειρία μου τον τελευταίο χρόνο, με Kerscher & RDX που τους έχω στείλει mail απαντάνε στα αγγλικά καθώς έχουν άνθρωπο στις πωλήσεις για direct sales (ευγενέστατα, απαντώντας σε απορίες, με ηλεκτρονικές υπογραφές και με μία επίσημη direct προσφορά από την kerscher για το body kit). Ακόμα πιο προχωρημένες μερικές εταιρείες που έχουν υπεύθυνους internet sales και μπαίνουν και κάνουν παρουσίαση των προιόντων τους όμορφα και ωραία.

Για παράδειγμα η παρουσίαση της AWE στο GOLFMK6 forum για τις πεταλιέρες της.

http://www.golfmk6.com/forums/showthread.php?t=4813

Τώρα αν μπλέξεις με Γερμανό μαντρά ανταλλακτικών στο ebay άντε βγάλε άκρη όπως λες. Προχθές που ρώτησα έναν Γερμανό πωλητή στο ebay αν ταιριάζει ο προφυλακτήρας GTI που πούλαγε στο δικό μου tsi, απάντησε μετά από 2 ημέρες με ένα λακωνικό "i think so", χωρίς ονοματεπώνυμο ή αρχικά έστω ή ηλεκτρονική υπογραφή κλπ κλπ. ;)

Link to comment
Share on other sites

Σωστός!!

Πάντως από την εμπειρία μου τον τελευταίο χρόνο, με Kerscher & RDX που τους έχω στείλει mail απαντάνε στα αγγλικά καθώς έχουν άνθρωπο στις πωλήσεις για direct sales (ευγενέστατα, απαντώντας σε απορίες, με ηλεκτρονικές υπογραφές και με μία επίσημη direct προσφορά από την kerscher για το body kit). Ακόμα πιο προχωρημένες μερικές εταιρείες που έχουν υπεύθυνους internet sales και μπαίνουν και κάνουν παρουσίαση των προιόντων τους όμορφα και ωραία.

Για παράδειγμα η παρουσίαση της AWE στο GOLFMK6 forum για τις πεταλιέρες της.

http://www.golfmk6.com/forums/showthread.php?t=4813

Τώρα αν μπλέξεις με Γερμανό μαντρά ανταλλακτικών στο ebay άντε βγάλε άκρη όπως λες. Προχθές που ρώτησα έναν Γερμανό πωλητή στο ebay αν ταιριάζει ο προφυλακτήρας GTI που πούλαγε στο δικό μου tsi, απάντησε μετά από 2 ημέρες με ένα λακωνικό "i think so", χωρίς ονοματεπώνυμο ή αρχικά έστω ή ηλεκτρονική υπογραφή κλπ κλπ. ;)

σιγουρα οι μεγαλες εταιρειες που κανουνε παγκοσμιες πωλησεις ειναι κ πολυ ευγενικοι και γρηγοροι και μιλανε κ αγγλικα, αλλα οπως ειπες αν μπλεξεις με κανεναν ιδιωτη η κανεναν περιεργο... χρειαζεσαι πολυ υπομονη! σωστα? ...i think so! new_lol.gif

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα οι μεγαλες εταιρειες που κανουνε παγκοσμιες πωλησεις ειναι κ πολυ ευγενικοι και γρηγοροι και μιλανε κ αγγλικα, αλλα οπως ειπες αν μπλεξεις με κανεναν ιδιωτη η κανεναν περιεργο... χρειαζεσαι πολυ υπομονη! σωστα? ...i think so! new_lol.gif

Καλοοοοοοοοοοοοοοοοοοό!! new_lol.gifnew_lol.gif

Επιβεβαιώθηκες πάντως George, το 2ο mail που μου έστειλε (απαντώντας για τα μεταφορικά που τον είχα ρωτήσει) ήταν στα Γερμανικά!! Ας είναι καλά το Babel Fish! :):thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Καλοοοοοοοοοοοοοοοοοοό!! new_lol.gifnew_lol.gif

Επιβεβαιώθηκες πάντως George, το 2ο mail που μου έστειλε (απαντώντας για τα μεταφορικά που τον είχα ρωτήσει) ήταν στα Γερμανικά!! Ας είναι καλά το Babel Fish! :):thumbsup:

ε ναι, κλασικη περιπτωση! χαχα

k λιγο off-topic...

ιστορια: πριν κατι χρονια ειχα βαλει στο ματι κατι aftermarket πραγματα για την μηχανη απο ιαπωνια αλλα δεν τα ειχα βρει πουθενα ολα απο ενα site και για να μην πληρωνω πολλαπλα μεταφορικα και εμβασματα σκεφτηκα να ψαξω να βρω απο γιαπωνεζικα φορουμ αυτης της μηχανης ε-μαιλ απο ιαπωνες που εχουν την ιδια μηπως και κανενας ηταν προθυμος να μου τα αγορασει και να μου τα στειλει ολα μαζι, αφου του τα πληρωσω, μιας και ανταλλακτικα που δεν βρισκουμε εδω πουθενα εκει τα πουλανε ακομα κ στα περιπτερα...

Τεσπα απο καμια 10αρια ε-μαιλ που εστειλα μου απαντησανε περιπου οι μισοι εκ των οποιων ο ενας ενθουσιαστηκε τοσο πολυ που καποιος στην "αγαπητη" και μακρινη γι αυτους Ελλαδα εχει την ιδια μηχανη (δεν ηταν μοντελο εξαγωγης) κ την ιδια πορωση με κεινον που προθυμοποιηθηκε να βοηθησει και με το αζημιωτο παρολο που επεμενα να του δοσω ενα ποσο για τον κοπο που θα κανε. Οπως και εγινε... μετα απο καμποσα ε-μαιλ για να συνενοηθουμε και μερικες μερες για να φτασουν τα γιεν που του εστειλα σε φακελο με απλο ταχυδρομειο (!) αγορασε ολα τα πραγματα τα πακεταρησε ΑΨΟΓΑ και μετα απο καμια βδομαδα ελαβα το δεμα μεσα στο οποιο ειχε βαλει και 2 σπανιοτατα -για Ελλαδα- προσπεκτους της μοτοσυκλετας μας σαν δωρο!!!! Ο τυπος με ειχε αφησει αναυδο με την υποδειγματικη tifosi-κη συμπεριφορα του και για να τον ευχαριστησω του εστειλα κατι δωρακια απο Ελλαδα μιας κ απο οτι ειπε ηταν fun της χωρας μας ;) Και για να καταληξω, ο τυπος το ολο αλισβερισι με τα ε-μαιλ το εκανε με interneto-μεταφραστιρια μιας και δεν ηξερε γρι αγγλικα!!!!!

Να προσθεσω οτι τα πραγματα που μου εστειλε ηταν αξιας κοντα 700 ευρο τα οποια καλιστα θα μπορουσε να τσεπωσει και να μην μου στειλει τπτ κατι που φυσικα δεν εκανε! Εν ολιγοις με τις ιντερνετικες 'αγορες' ποτε δεν ξερεις σε τι ατομο θα πεσεις αλλα σιγουρα παιζουν κ ευχαριστες εκπληξεις!!

η φοτο της μηχανης μου που μου ζητησε και του εστειλα υπαρχει ακομα στο site τους (η 6η απο πανω) και με μεταφραση για να μπορω να διαβασω τι εγραψαν!! :lol:

http://www.geocities.jp/innocent_co_ltd/everyonebike.html

Link to comment
Share on other sites

Αυτα ειναι... αυτο σημαίνει 'τιμή' κατι που σπανίζει στην εποχη μας που προσπαθουν να σε κοροιδέψουν κατω απο την μύτη σου κ οχι απο την αλλη ακρη του κοσμου. Ευγε....

Link to comment
Share on other sites

Στο αρχικό ποστ έχουν προστεθεί και οι παρακάτω όροι αναζήτησης :

27. Νίκελ για μασπιέ πόρτας = einstiegsleisten set golf 6.

28. Κάλυμμα χώρου αποσκευών = Kofferraumschale golf 6.

29. Τάσια τροχών = Radkappen.

Link to comment
Share on other sites

Στο αρχικό ποστ έχουν προστεθεί νέοι όροι. Με αναζήτηση στο Ελληνικό ebay (ebay.gr) και επιλογή χώρας την Γερμανία, μας φέρνει τα αποτελέσματα για το αξεσουάρ / ανταλλακτικό που ψάχνουμε, συνήθως μαζί με το κόστος αποστολής στην Ελλάδα.

Π.χ. στο παρακάτω link μία αναζήτηση για τα νίκελ διακοσμητικά στα μασπιέ :

http://search.eim.ebay.gr/?kw=golf+vi+Einstiegsleisten&el=77&ect=&eb=%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7

Φυσικά αλλάζοντας το μοντέλο φέρνει τα αποτελέσματατα του συγκεκριμένου μοντέλου που ψάχνουμε (Passat, Tiguan, Polo κλπ).

Ανοίγοντας μία αγγελία πώλησης από Γερμανία η περιγραφή του αντικειμένου είναι συνήθως στα Γερμανικά. Η λύση είναι το παρακάτω link :

http://translate.google.com/?hl=el#de|el|

Προσοχή πάντα για το αντικείμενο που μας ενδιαφέρει αν είναι "neu = καινούριο" ή "Gebraucht = μεταχειρισμένο", καθώς οτιδήποτε μεταχειρισμένο θέλει προσοχή από σημάδια κλπ και φυσικά θα πρέπει να έχει αρκετά χαμηλότερη τιμή από ένα καινούριο.

Edited by ACE2007
Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω τις χειρολαβές εσωτερικά και εξωτερικά στις πόρτες στις πόρτες που είναι türgriff στο γερμανικό

π.χ. http://www.ebay.de/itm/Original-VW-Turgriff-Set-Golf-5-Variant-Jetta-VW0061-/230399345235?pt=DE_Autoteile&hash=item35a4df0253

Επίσης για τα φιλετάκια αλουμινιου και γενικά διάφορα μικροδιακοσμητικά όπως νικελ στις λαβες των καθισμάτων, τα κομματάκια στο τιμόνι κλπ εγω χρησιμοποιώ τον όρο blenden που βγάζει αρκετά πράγματα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.