Jump to content
panagiotis16v

Μηδενισμός Ένδειξης Service

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Έκανα στο 6η το μεγάλο service σε συνεργείο εκτος vw και μετά από περίπου ένα μήνα στο καντραν κατα το check του κινητήρα, όταν ανοίγω τη μίζα, βγάζει in02 (μεγαλο service). Μου είπαν ότι μηδενίζει με ένα συνδιασμό των κουμπιών trip και time. Μπορει κανείς βοηθήσει ?

Link to comment
Share on other sites

Αντιγράφω από το βιβλίο οδηγιών (το οποίο πρέπει να το έχεις κι εσύ):

Με σβηστή την ανάφλεξη πιέστε το κουμπί μηδενισμού του ημερήσιου χιλιομετρητή κάτω από το ταχύμετρο και κρατήστε το πατημένο.

Ανοίξτε την ανάφλεξη και αφήστε το κουμπί μηδενισμού το νωρίτερο μετά από 10 δευτερόλεπτα.

Στην οθόνη εμφανίζονται παύλες. Το σέρβις έχει μηδενιστή.

ΕΔΙΤ

Με πρόλαβες DiS, αλλά εμένα είναι οι γνήσιες οδηγίες tongue.gif

Edited by Vrachos
Link to comment
Share on other sites

thanks

πάντως αν και οι οδηγειες σου έχουν ISO tongue.gif δεν δούλεψαν(ίσως επιδή είναι μοντέλο 1997). Με έκανες πάντως να κοιτάξω το manual (δε φανταζόμουνα ότι θα έβρισκα εκεί απάντηση :whistling: , για αυτό ποσταρα εδώ) και βρήκα λύση. thanks και πάλι πάντως

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

με ανοιχτή την ανάφλεξη πατάς και κρατάς πατημενο το trip και κλείνεις τον διακόπτη. στη συνέχεια πατώντας το trip εναλλάσεται στις επιλογές OEL - Ιη01 - Ιη02. πατώντας το κουμπί για τη ρύθμιση τών λεπτών της ώρας (το κάτω από τα δύο που έχει) μηδενίζεται η αντίστοιχη ένδειξη εμφανίζοντας -----

Link to comment
Share on other sites

με ανοιχτή την ανάφλεξη πατάς και κρατάς πατημενο το trip και κλείνεις τον διακόπτη. στη συνέχεια πατώντας το trip εναλλάσεται στις επιλογές OEL - Ιη01 - Ιη02. πατώντας το κουμπί για τη ρύθμιση τών λεπτών της ώρας (το κάτω από τα δύο που έχει) μηδενίζεται η αντίστοιχη ένδειξη εμφανίζοντας -----

Μπορεί κάποιος να εξηγήσει τι σημαίνουν οι 3 αυτές ενδείξεις καθώς εμείς δενέχουμε τηνχαρά να έχουμε το βιβλιαράκι???? :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το golf iv κ σε μένα ανάβει η ένδειξη service αλλά δεν έχω trip κ θέλω να την σβήσω.Θα ισχύει ο τρόπος π είπε ο Vrachos (Με σβηστή την ανάφλεξη πιέστε το κουμπί μηδενισμού του ημερήσιου χιλιομετρητή κάτω από το ταχύμετρο και κρατήστε το πατημένο.

Ανοίξτε την ανάφλεξη και αφήστε το κουμπί μηδενισμού το νωρίτερο μετά από 10 δευτερόλεπτα.

Στην οθόνη εμφανίζονται παύλες. Το σέρβις έχει μηδενιστή.)Ξέρει κάποιος?

Link to comment
Share on other sites

και γιατί δε ρίχνεις μια ματιά στο εγχειρίδιο του αυτοκινήτου;

Θα το αναφέρει στην "Αυτοεξυπηρέτηση" λογικά :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να εξηγήσει τι σημαίνουν οι 3 αυτές ενδείξεις καθώς εμείς δενέχουμε τηνχαρά να έχουμε το βιβλιαράκι???? :D

Σίγουρα το OEL είναι αλλαγή λαδιού, και το Ιη02 το μεγάλο service. Λογικά υποθέτω ότι το Ιη01 είναι το μικρό.

Εγώ έχω το golf iv κ σε μένα ανάβει η ένδειξη service αλλά δεν έχω trip κ θέλω να την σβήσω.Θα ισχύει ο τρόπος π είπε ο Vrachos (Με σβηστή την ανάφλεξη πιέστε το κουμπί μηδενισμού του ημερήσιου χιλιομετρητή κάτω από το ταχύμετρο και κρατήστε το πατημένο.

Ανοίξτε την ανάφλεξη και αφήστε το κουμπί μηδενισμού το νωρίτερο μετά από 10 δευτερόλεπτα.

Στην οθόνη εμφανίζονται παύλες. Το σέρβις έχει μηδενιστή.)Ξέρει κάποιος?

οταν λέω trip εννοώ το κουμπί του μερικού χλμ. που τον μηδενίζει κιολας αν τον κρατήσεις παρατεταμένα (δε λεγεται έτσι ? :D )

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι και σίγουρος,απλά νομίζω πως λε΄γεται ο υπολ ταξιδιού.Τεσπα.Θα το δοκιμάσω αύριο κιόλας.

Όσο για το εγχειρίδιο το έψαξα αλλά είναι στα Γερμανικά γραμμένα και δεν έβγαλα νόημα. ty!!!

Link to comment
Share on other sites

σωστός ο panos16v για τις εξηγήσεις προς τον Itseto.

Τώρα όσο για το trip, σωστός και εδώ (trip computer = υπολογιστής ταξιδίου).

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή ουσιαστικά σε κάθε σέρβις το μηδενήζουμε και αυτό μετράει ανάποδα χιλιόμετρα για να μην ξεχάσουμε πότε είναι το κάθε σέρβις? Σόρρυ αν η ερώτηση είναι χαζή...και άντε καλά το μεγάλο και το μικρό σέρβις τα υπολογίζει τα χιλιόμετρα..το OEL όμως πώς?Καταλαβαίνει δηλαδή ο εγκέφαλος ότι χρειάζεται λάδια η μηχανή και μας ενημερώνει?

Υ.Γ.Ελπίζω να μην σας κούφανα... :D

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή ουσιαστικά σε κάθε σέρβις το μηδενήζουμε και αυτό μετράει ανάποδα χιλιόμετρα για να μην ξεχάσουμε πότε είναι το κάθε σέρβις? Σόρρυ αν η ερώτηση είναι χαζή...και άντε καλά το μεγάλο και το μικρό σέρβις τα υπολογίζει τα χιλιόμετρα..το OEL όμως πώς?Καταλαβαίνει δηλαδή ο εγκέφαλος ότι χρειάζεται λάδια η μηχανή και μας ενημερώνει?

Υ.Γ.Ελπίζω να μην σας κούφανα... :D

Έτσι κάνει. Με σβηστή την ανάφλεξη τις επιλογές αυτές (OEL - Ιη01 - Ιη02) στην οθόνη και παρατεταμένο πάτημα σου δείχνει και τα χλμ που απομένουν για το επόμενο. Και για τα λάδια χλμ μετράει. Είναι ένδειξη για αλλαγή και όχι για συμπλήρωμα (μας κουφανες λίγο ειναι η αλήθεια tongue.gif . σιγα μη μετράει και πόσα χλμ έχουν ακόμα τα λάστιχα tongue.giftongue.gif )

Link to comment
Share on other sites

Έτσι κάνει. Με σβηστή την ανάφλεξη τις επιλογές αυτές (OEL - Ιη01 - Ιη02) στην οθόνη και παρατεταμένο πάτημα σου δείχνει και τα χλμ που απομένουν για το επόμενο. Και για τα λάδια χλμ μετράει. Είναι ένδειξη για αλλαγή και όχι για συμπλήρωμα (μας κουφανες λίγο ειναι η αλήθεια tongue.gif . σιγα μη μετράει και πόσα χλμ έχουν ακόμα τα λάστιχα tongue.giftongue.gif )

withstupid.gif:D:D

everything is clear now!ευχαριστω πολυ!!!!

Link to comment
Share on other sites

για να μην ανοιγω καινουριο θεμα,μπορη καπειος να μου πει στο golf 5 gt πως σβηνουν την ενδηξη του σερβις οταν φθασουν τα χειλιομετρα για σερβις?

Link to comment
Share on other sites

εχει απαντηθει ηδη σε καποια αλλα thread.κανε ενα search να μην εχεις κανενα ''αναγκη''.

Link to comment
Share on other sites

Το βρήκα και σας το παραθέτω :

http://www.golfmkv.net/blog/archives/27#

+

Αντιγράφω από το βιβλίο οδηγιών (το οποίο πρέπει να το έχεις κι εσύ):

Με σβηστή την ανάφλεξη πιέστε το κουμπί μηδενισμού του ημερήσιου χιλιομετρητή κάτω από το ταχύμετρο και κρατήστε το πατημένο.

Ανοίξτε την ανάφλεξη και αφήστε το κουμπί μηδενισμού το νωρίτερο μετά από 10 δευτερόλεπτα.

Στην οθόνη εμφανίζονται παύλες. Το σέρβις έχει μηδενιστή.

Για όλες τις παραπάνω εργασίες δεν φέρω καμία ευθύνη σε περίπτωση που προκληθούν τυχόν προβλήματα-δυσλειτουργιες-καταστροφες-τραυματισμοί-θάνατος. Όλες οι εργασίες γίνονται με δική σας ευθύνη και μόνο ! Πριν ακολουθήσετε οποιαδήποτε οδηγία-εργασία θα πρέπει να ελέγξετε με ποιον κωδικό ανταλλακτικού-εξαρτηματος είναι εξοπλισμένο το δικό αυτοκίνητο σας και να προμηθευτείτε τους κωδικούς και τα εργαλεία που αρμόζουν για το δικό σας αυτοκίνητο και μόνο !

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

μηπως γνωριζει καποιος τον τροπο μηδενισμου για το πασσατ του 2001?

η αλλιως 3bg ή β5

Κωσταντινε εχεις ιδεα?

Αυτό το δοκίμασες :

Με σβηστή την ανάφλεξη πιέστε το κουμπί μηδενισμού του ημερήσιου χιλιομετρητή κάτω από το ταχύμετρο και κρατήστε το πατημένο.

Ανοίξτε την ανάφλεξη και αφήστε το κουμπί μηδενισμού το νωρίτερο μετά από 10 δευτερόλεπτα.

Στην οθόνη εμφανίζονται παύλες. Το σέρβις έχει μηδενιστή.

?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το δοκίμασες :

?

για να το θεσω σωστα...

αρχικα δεν ειχε καμια ενδειξη για το σερβις μεχρι που εκανα (ανοησια ισως) τον συγκεκριμενο τροπο για τον μηδενισμο.εκτοτε οταν γυρναω τον διακοπτη μου εμφανιζετε η ενδειξη "service" και "χ" χιλιομετρα.τωρα δεν μπορω να το μηδενισω.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας,

εχουμε ενα Πολο 9Ν3 του 2008 (το 3κυλινδρο 1.2-12ν-70hp, εκδοση united).

το θεματακι ειναι το κλασικο με τον μηδενισμο του υπολογιστη service..

το book αναφερει πως κρατας πατημενο το κουμπι μηδενισμου χιλιομετρων, γυρνας την αναφλεξη και αμεσως γυρνας το πατημενο κουμπι δεξια! ε, το κουμπι αυτο οταν ειναι πατημενο μεσα ΔΕΝ γυρναει δεξια! παρα μονο οταν ειναι τραβηγμενο εξω μπορει να γυρναει αριστερα-δεξια για να ρυθμισεις το ρολοι...

εχουμε καποια ιδεα;

υγ: σημειωνω οτι το πολακι εχει μονο ενα κουμπι στα δεξια του καντραν και δεν εχει υπολογιστη ταξιδιου (για καταναλωσεις κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Ρε 'σεις παιδιά στο δικό μου το Golf V που είναι μοντέλο 12/04, δεν μηδενίζει με κανέναν απο τους τρόπους που αναφέρονται πιο πάνω. Δοκίμασα και μεσω vag-com και δεν κατάφερα τίποτα. Μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά σε όλους με υγεία

Μου έβγαλε το αυτοκίνητο (Tiguan II) ένδειξη για «επιθεώρηση τώρα». Έχω συμπληρώσει τον χρόνο και όχι τα χιλιόμετρα και λόγω των ημερών το service θα γίνει μετά τις γιορτές.

Ξέρει κάποιος πως αφαιρείται αυτή η ένδειξη;

 

Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν , Dimitroulis said:

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά σε όλους με υγεία

Μου έβγαλε το αυτοκίνητο (Tiguan II) ένδειξη για «επιθεώρηση τώρα». Έχω συμπληρώσει τον χρόνο και όχι τα χιλιόμετρα και λόγω των ημερών το service θα γίνει μετά τις γιορτές.

Ξέρει κάποιος πως αφαιρείται αυτή η ένδειξη;

 

Ρίξε μια ματιά στο βιβλίο σού,  πρέπει να αναφέρει την διαδικασία.

 

Αλλιώς κοίτα στο YouTube  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.