Jump to content
vband

Προβλημα Με Παράθυρο Συνοδηγού

Recommended Posts

Καλησπερα,

Σιγουρα δε θα το ακουτε πρωτη φορα, εχω προβλημα με το παραθυρο, συγκεκριμενα με το δεξι,

οταν το παταω να κλεισει τελειως παιρνει πρωτοβουλια και ξανανοιγει μεχρι τη μεση...

Το καλυπτει αραγε η εγγυηση ?

Κανενας ομοιοπαθης ?

Link to comment
Share on other sites

Καθαρισε το λαστιχο που παταει το παραθυρο οταν κλεινει για τι μπορει να εχει πιασει κατι μεσα και να το βρισκει για εμποδιο και ξανακατεβαινει το ειχα παθει και εγω γιατι επιασε μια σφηκα μεσα

Link to comment
Share on other sites

Οχι ειναι καθαρο δε ξερω τι παιζει, φανταζομαι οτι θα χει μπει νερο βροχης επειδη τα κουμπια το χουν στο μπρατσο

Link to comment
Share on other sites

Το καθαρισες ? δοκιμασε να το φυσηξεις με αερα σε ενα βενζιναδικο γιατι αν πας σε αντιπροσωπεια μπορει να σου το καθαρισουν απλα και να πληρωσεις και κανα 20αρικο οταν λες νερο βροχης αφησες το παραθυρο ανοιχτο με βροχη η μπαζει η πορτα νερο ? παντως κανε αυτο που σου λεω απο περιεργεια και μονο μπορει να εχω δικιο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

Σιγουρα δε θα το ακουτε πρωτη φορα, εχω προβλημα με το παραθυρο, συγκεκριμενα με το δεξι,

οταν το παταω να κλεισει τελειως παιρνει πρωτοβουλια και ξανανοιγει μεχρι τη μεση...

Το καλυπτει αραγε η εγγυηση ?

Κανενας ομοιοπαθης ?

πας για γρυλο(μοτερακι) μαλον φιλε μου..ειναι γνωστο προβλημα....

Link to comment
Share on other sites

over 100 ευρω λες ?

δεν ξερω φιλε μου καθολου τιμες..αλλα το γνησιο σιγουρα θα ..πονεσει..λιγο...

κοιτα να το περασεις εγγυηση εαν ισχυει ακομα...

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ανακάλυψα ενα προβλημα με το παραθυρο του συνοδηγου

Από τους διακόπτες του οδηγού ανοίγει και κλείνει κανονικά το παραθυρο του συνοδηγού

Απο το δικό του διακόπτη δεν κατεβαίνει το παραθυρο

Αν το κατεβάσω απο το διακόπτη του οδηγού τοτε μπορώ να το κλείσω και από το διακόπτη του συνοδηγού (δεν κατεβαινει απο το συνοδηγο ομως)

Τι να συμβαίνει ?

Εχει ξανασυμβει σε κάποιο αλλο αυτοκίνητο?

η εγγυηση εληξε στις 19 Σεπτεμβρίου...

Link to comment
Share on other sites

χμμμ.....κάτι μου λέει πως έχουμε το ίδιο πρόβλημα!! Εμένα όταν βάζω μπροστά και δοκιμάσω από την κονσόλα του οδηγού (αριστερά) το μπουτόν του παράθυρου του συνεπιβάτη δείχνει νεκρό...αν όμως δοκιμάσω 2 - 3 φορές τότε ξαφνικά και ως δια μαγείας δουλεύει.

Κάτι μου λέει πως είναι στα τελευταία του...

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ανακάλυψα ενα προβλημα με το παραθυρο του συνοδηγου

Από τους διακόπτες του οδηγού ανοίγει και κλείνει κανονικά το παραθυρο του συνοδηγού

Απο το δικό του διακόπτη δεν κατεβαίνει το παραθυρο

Αν το κατεβάσω απο το διακόπτη του οδηγού τοτε μπορώ να το κλείσω και από το διακόπτη του συνοδηγού (δεν κατεβαινει απο το συνοδηγο ομως)

Τι να συμβαίνει ?

Εχει ξανασυμβει σε κάποιο αλλο αυτοκίνητο?

η εγγυηση εληξε στις 19 Σεπτεμβρίου...

Ελπιζω να μην εχεις πατημενο το κουμπι μπλοκαρισματος των παραθυρων.

Αν οχι, που φαινεται φυσιολογικο καθοτι τουλαχιστον κατεβαινει απο τον συνοδηγο οταν το ανεβαζεις απο τον οδηγο, σιγουρα πηγαινε σε ηλεκτρολογο αντιπροσωπειας. Μπορει να κερδισεις και κατι αφου εχεις μονο μηνα απο την ληξη της εγγυησης.

Edited by KIRRA
Link to comment
Share on other sites

Ζητα να στο καλυψουν ... !Τετοια προβληματα δεν θα επρεπε καν να δεχεται η εταιρια να συμβαινουν .Μιλα με κεντρικα πρωτα

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια. Εγω εχω ενα αλλο προβλημα με τα παραθυρα. Το αμαξι μου ειναι 2πορτο (golf 5 fsi). Οταν λοιπον εχω το παραθυρο ανοιχτο (οχι ολο) και θελησω να το ανεβασω η να το κλεισω μου κανει ενα κλικ προς τα πανω και μετα κατεβαινει και σταματαει παντα σε συγκεκρημενο σημειο (λιγο πιο κατω απο τη μεση). Ειναι δηλαδη σαν να βρισκει καπου εμποδιο μολις το σηκωσω. Αυτο γινεται και στα 2 παραθυρα.Μπορει καποιος να μου πει τι γινεται?

Edited by Giannis nothelle
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

Σιγουρα δε θα το ακουτε πρωτη φορα, εχω προβλημα με το παραθυρο, συγκεκριμενα με το δεξι,

οταν το παταω να κλεισει τελειως παιρνει πρωτοβουλια και ξανανοιγει μεχρι τη μεση...

Το καλυπτει αραγε η εγγυηση ?

Κανενας ομοιοπαθης ?

Μια απο τα ιδια φιλε μου και δεν ειμαστε οι μονοι.Σχεδον ολοι εχουν το προβλημα.Τελικα μαλλον ειναι κατασκευαστικο το προβλημα.Το θεμα ειναι οτι δεν ξερουμε τη λυση του...

Link to comment
Share on other sites

Μια απο τα ιδια φιλε μου και δεν ειμαστε οι μονοι.Σχεδον ολοι εχουν το προβλημα.Τελικα μαλλον ειναι κατασκευαστικο το προβλημα.Το θεμα ειναι οτι δεν ξερουμε τη λυση του...

εάν ήμουν στη θέση σας παιδιά θα καθάριζα πολύ καλά το τελάρο του τζαμιού και θα έβαζα σπρέι βαζελίνης ..

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=32954

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια. Εγω εχω ενα αλλο προβλημα με τα παραθυρα. Το αμαξι μου ειναι 2πορτο (golf 5 fsi). Οταν λοιπον εχω το παραθυρο ανοιχτο (οχι ολο) και θελησω να το ανεβασω η να το κλεισω μου κανει ενα κλικ προς τα πανω και μετα κατεβαινει και σταματαει παντα σε συγκεκρημενο σημειο (λιγο πιο κατω απο τη μεση). Ειναι δηλαδη σαν να βρισκει καπου εμποδιο μολις το σηκωσω. Αυτο γινεται και στα 2 παραθυρα.Μπορει καποιος να μου πει τι γινεται?

ειναι κατασκευαστικο προβλημα στους γρυλους στα εγκεφαλακια τους..

καποιοι το ελυσαν με αλαγη γρυλων...

καπως διορθωνετε το προβλημα με reset..καποιος το ειχε αναφερει εδω μεσα πως γινετε

το εκανα και εγω που και που και σπανια μου δημιουργει το συγκεκριμενο προβλημα...

.εας με διορθωσει καποιος που ξερει ακριβως πως γινετε

Edited by panosss
Link to comment
Share on other sites

ειναι κατασκευαστικο προβλημα στους γρυλους στα εγκεφαλακια τους..

καποιοι το ελυσαν με αλαγη γρυλων...

καπως διορθωνετε το προβλημα με reset..καποιος το ειχε αναφερει εδω μεσα πως γινετε

το εκανα και εγω που και που και σπανια μου δημιουργει το συγκεκριμενο προβλημα...

νομζω ανεβαζεις τερμα το παραθυρο πανω και κρατας το διακοπτη ανοδου του παραθυρου για μερικα

δευτερολεπτα...εας με διορθωσει καποιος που ξερει ακριβως πως γινετε

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=29974&st=20&p=385602entry385602

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=22023&st=0&p=244759entry244759

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=13915&st=0&p=161954entry161954

οσο για το reset παραθυρων αν θυμαμαι καλα , κατεβαζεις τερμα κατω ολα τα παραθυρα , αφηνεις και ξαναπατας όλους τους διακοπτες συνεχομενα για 20 δευτερολεπτα . Αυτο θυμαμαι , οποιος ειναι σιγουρος ας μας πει ....

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Reset στα παραθυρα το κανεις οταν για καποιο λογο π.χ εβγαλες τον πολο τις μπαταριας τα παραθυρα κατεβαινουν μεν αλλα οχι με ενα κλικ. Πρεπει να το πατας συνεχομενα . Εκει κανεις reset.

Τωρα πως γινεται...πατας τον διακοπτη του παραθυρου να κατεβει και εφοσον κατεβει τον κρατας πατημενο ακομα 5-6 δευτερολεπτα το ιδιο για να ανεβασεις το παραθυρο. Αυτο σε ολα τα παραθυρα ενα ενα και τελος.

Link to comment
Share on other sites

Για αρκετό καιρό που κολλούσε ανοιχτό το παράθυρο του συνοδηγού, έβγαζα τον πόλο για 15 λεπτά και δούλευε το παράθυρο μετά κανονικά. Δεν έκλεινε με ένα κλικ αλλά μετά μόνο του έβρισκε την κανονική λειτουργία χωρίς να κάνω κάτι συγκεκριμένο στο παράθυρο.

Πλέον δεν το κάνει ούτε αυτό και κολλάει μόνιμα και εντελώς τυχαία μπορεί να το δοκιμάσω και να δουλέψει. Από τότε το έχω μόνιμα κλειστό.

Θα δοκιμάσω να αλλάξω τον κινητήρα του παραθύρου με κανέναν μεταχειρισμένο (βρίσκω με 50ε) και ελπίζω να μην είναι πρόβλημα του εγκεφάλου.

Θα ενημερώσω αν έχω νέα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.