Jump to content
kentavrosr

Vw Golf Gti Or Alfa Romeo Giulietta Qv ?

  

2 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

χθες ειδα μια ιουλιετα με αναμενα τα πισω λεντ...τσιγκελωτο το σχημα σαν καγκελο.δεν μου εκανε καλη εντυπωση τα προτιμω σβηστα:rofl:

να προσθεσω ομως οτι τουλαχιστον η αλφα φοραει λεντ απο το εργοστασιο δλδ ποσο δυσκολο ηταν να τα βγαλουν κ τα γκολφ 6 με λεντ,αντ'αυτου ζητανε 500 ευρω

ρε ουστ

Edited by mourh
Link to comment
Share on other sites

Είχες και 156 ! Το 1998 ποιά άλλη εταιρία είχε 120 ίππους σε 1,6 μοτέρ?

Ναι Κοσμά είχα το 156, και τι να λέει όμως. Πολύ καλή οδηγική συμπεριφορά, στρίψιμο διαβήτης, έμπαινε με όσα πήγαινες (είχα με sport kit έκδοση με διαφορετικά ελατήρια και αμορτισέρ). Θυμάμαι Πάσχα με βροχή να ανεβαίνω από Λαμία προς Δομοκό και στις στροφές να έχουν τουμπάρει 3 τζιπ (!) και να βεντουζάρει στον δρόμο και να μην μπορεί να με περάσει ούτε ντόπιος (που ξέρουν τον δρόμο καλύτερα).

Αλλά μέχρι εκεί, όταν ήταν φουλ φορτωμένο από αποσκευές κλπ με περνάγανε και τα Yaris. Και δεν το είχα αφήσει 120, ήταν 140 με Colombo Bariani, Autodelta φίλτρα, πρόγραμμα, εξάτμιση από δίχαλο κλπ. Τα πρώτα πάντως 3 χρόνια μέχρι να μου μείνει το μοτέρ στο χέρι στα καλά καθούμενα ήταν οκ εκτός τις επιδόσεις. Το 2005 που την είχα αγοράσει υπήρχαν εξίσου δυνατά 16άρια ατμοσφαρικά (Renault, Toyota κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Θάνο δεν ξέρω ποιός σε περνούσε αλλά εγώ με πολλές βόλτες που έχω κάνει με 156 κανένα 16άρι της κατηγορίας δεν μπορούσε να σταθεί δίπλα του τουλάχιστον στην εποχή του που ήταν το δυνατότερο, κατάπινε βέβαια την βενζίνη σαν νερό αλλά πήγαινε πάρα πολύ καλά !!! Μιλάμε τώρα για 1998 - 99 - 2000 ! Πολύ δύναμη αλλά τα προβλήματα σύννεφο...

Link to comment
Share on other sites

Να δουμε τι θα δουμε απο το TCT!

Στην οικογενεια μας εχουμε την τυχη να υπαρχει μια alfa romeo giulietta...μοντελο 78..1.6cc kai 116ps αν θυμαμαι καλα απο κινητηρα 8v,μ3 2 εκκεντρογφορους επικεφαλης!Εχει γινει ολικη ανακατασκευη με 2ο αυτοκινητο που ηρθε αποκλειστικα γιαυτο απο Ιταλια...!

Το αποτελεσμα σιγουρα μας εχει δικαιωσει....

Η ανακατασκευη εγινε το 95 και εως και σημερα το αμαξι δουλευει απροβληματιστα!

Να σημειωθει οτι το μοτερ λυθηκε...εγινε ροικη στην κεφαλη με ενα γενικο rebuilt και απο κορμο....απλα υπαρχει σετ μεσα στην εταιρεια που μας εδωσε καινουρια εμβολοχιτωνια...

Μπιεκες και στροφαλος γυαλιστηκαν απλως και αλλαχτηκαν τα αναλλωσιμα!

Παρακατω σας παραθετω καποιες φωτο...!

Για να σας προλαβω....οι ζαντες υπαρχουν και οι γνησιες...απλα φορθηκαν οι συγκεκριμενες διοτι αυτες ειχαν λιωμενα λαστιχα...δηλαδη λαστιχα για αλητειες!!!

Επισης το αμαξι πισω φαινεται ψηλο....εχει χαμηλωσει 2 ποντους απο τοτε!gullj.jpg

spa0537o.jpg

Mη δινεται σημασια στο γατι....ποζαρει!!!

spa0535.jpg

Και μια φωτο ακομη...

lfrdlr440.jpg

Edited by TasosGti25
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητηρια ρε γκαρνταση με το εργαλειο σου αυτα ειναι εργαλεια βγαζουν ψυχη...

Και επειδη η αληθεια ειναι οτι ακομα βγαζουν ψυχη κ ιδιαιτερα το τζουλιετακι το καινουργιο ειναι μιλια μακρια απο το γκολφ...Σε ολα τα πραγματα κ πανω απο ολα σε οδηγηκη απολαυση κ συμπεριφορα...

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητηρια ρε γκαρνταση με το εργαλειο σου αυτα ειναι εργαλεια βγαζουν ψυχη...

Και επειδη η αληθεια ειναι οτι ακομα βγαζουν ψυχη κ ιδιαιτερα το τζουλιετακι το καινουργιο ειναι μιλια μακρια απο το γκολφ...Σε ολα τα πραγματα κ πανω απο ολα σε οδηγηκη απολαυση κ συμπεριφορα...

Ουιιιιι.... τι είπες τώρα.

Περίμενε λίγο και θα δεις τι θα γίνει μόλις δουν οι άλλοι το post σου.

Link to comment
Share on other sites

Ιταλικο αυτοκινητο ουτε για test drive γιατι αν δεν μεινει απο ηλεκτρικα θα ανεβασει θερμοκρασια και θα καει το μοτερ οπως κανουν ολα τα ιταλικα αυτοκινητα. Χιλιες φορες golf gti.

Link to comment
Share on other sites

Το αμαξι ειναι σαν την γυναικα ρε παιδια , το εχουμε ξαναπει οπως και να το δει κανεις σε αλλους αρεσει πολυ σε αλλους λιγο και σε αλλους καθολου ..! Η μαζη μεταξυ των γερμανικων και ιταλικων αυτοκινητων πιστευω εχει γινει εντονοτερη την τελευταια 5ετια . Παλια η καθε εταιρεια ειχε καποια αυτοκινητα που ο κοσμος τα προτιμουσε για τον χ,ψ,ζ, λογο..! Πλεον ομως πανω κατω ειναι τα ιδια αυτοκινητα σε τεχνολογια τοσο κατασκευης οσο και συναρμολογησης. Φυσικα και αμα παρω ενα Fiat μπορει να μην μου μεινει και ποτε , αλλα να με αφησει το Jetta του πατερα μου ή και ακομα να μου καει λαδι το Ε46 του αδερφου μου. Οι Ιταλοι οντως πραγματικα κανουν πολυ καλες προσπαθειες να προσελκησουν "νεο" κοσμο αλλα κανουν ενα τραγικο λαθος , δεν βγαζουν συμβατικα αυτοκινητα συμφωνα με αυτο που θελει η μεση κατηγορια . η πολυ σπορ θα ειναι η πολυ οικογενειακα και αυτα κοφτα .Πιστευω πως απεχει ακομα για την μεσαια κατηγορια των 4-4,2μ.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου "PERI" φοβερο το επιχειρημα σου πραγματικα με αποστομοσες... thumbsdown.gif

το GIULIETA QV ME 1.8T 235HP ειναι λογο των ηλεκτρονικων που ειναι στανταρ κ λογο στησιματος δυστυχος (γιατι κ εγω γολφ εχω) ειναι πολυ καλυτερο απο το γκολφ.Το αλφα παταει καλυτερα συμπεριφερεται καλυτερα εχει καλυτερο τιμονι, καλυτερη αισθηση, ειναι ομορφοτερο μεσα εξω, γρηγοροτερο, αλλά εχει χειροτερη μεταπωλητικη αξια ενδεχομενος χαμηλωτερη ποιοτητα στην συναρμογη κ κορυφαιους κινητηρες αμφοτερα και τα δυο...

Link to comment
Share on other sites

Και επειδη η αληθεια ειναι οτι ακομα βγαζουν ψυχη κ ιδιαιτερα το τζουλιετακι το καινουργιο ειναι μιλια μακρια απο το γκολφ...

fire.gif:rofl::oglare.gif:p:blink:knife.gif Ε οχι και ετσι!!! Καλυτερα το 500c φιατ!!!

Τασο Old School rulez.. Και ας μας εφαγε η τεχνολογια!

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξτε ρε παιδια...ο χαρακτηρας της ειναι ποιο σπορ απο του golf 6 και γιαυτο εχει και τετοιο τιμονι σασμαν αναρτηση . Με την τελευταια να ειναι μια κλαση καλυτερη ακομα και απο την εκδοση dcc με σπορ πακετο στο golf και αυτο το λεω με σιγουρια . Στιβει και ξαναλεω στριβει...εκει πουσ εμας χοροπηδαει απο τα esp . ΑΛΛΑ ειναι κουρατσικη πολυ σε μεγαλο ταξιδι ...,η συναρμογη της ειναι 2 κλικ κατω ,τα υλικα στα καθισματα απαραδεκτα για τετοια τιμη . ΟΠως επισης δεν μου αρεσε το προσκεφαλο αλλα και η θεση... Να πω για ενσωματωμενο Τεμπελη στο καθισμα ? Η μηπως για την ταπετσαρια στις πορτες ...που ειναι χειροτερη απο rover του 90 ? Αλλα απο την αλλη ειναι το ασφαλεστερο ,ενα απο τα ποιο ομορφα και σιγουρα εκεινο με την μεγαλυτερη οδηγικη απολαυση στην κατηγορια του .... μακαρι να ειναι σταθμος για την ar.

Τι θα ηθελα ?Το τιμονι της το σασμαν της(με την δικη μας κλιμακωση ομως) και τα υπεροχα φρενα της. Γι ατην αναρτηση της δεν λεω τιποτα ...οποιος την οδηγησει θα εκπλαγει.

Τελικα ειναι ωραιος ο σκληρος ανταγωνισμος γιατι βλεπεις τι θελεις απο το επομενο σου αυτοκινητο.

Υγ. Περιμεντε να σκασει μυτη και το ds4 racing 1600-200Αλογα και το focus 1600-180 με σασμαν και τιμονια προς μιμιση και τοτε να δουμε αν αναγκαστει η ΜΑΜΑ να αποδειξει τα τοσα ευσημα της....

Edited by thanos katsas
Link to comment
Share on other sites

τασο συγχαριτηρια!τι ομορφο αμαξι!!να το χαιρεσαι και να μας κανεις καμια βολτα :)

Οποτε θελεις αγορινα....να παμε βολτουλα...!

Κατα καιρους μου αρεσει και ανεβαινω μονος μου πηλιο...!

Ειναι ωραια αισθηση να ανεβαινεις με τα 2 διλπα dellorto...ακομη και να δουλευεις και μεχρι 3000rpm..!

Αφου σ αρεσουν oι alfa...σ αρεσει και το γουργουρητο...ποσο μαλλον απο μια καρμπυλατερατη alfa! worthy.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ενα θα σας πω.....παρτε ενα Alfa Romeo κ πουλιστε το...Μια που το πηρες κ μια που το πεταξες! Κ παρτε τωρα ενα golf με 200,000χλμ σε αθλια κατασταση μες τιν βρωμα κ κολληστε ενα πωλητηριο! Μια που το εβαλες κ μια που το πουλησες! Γιατι η διαφορα στα αυτοκινητα ειναι αυτη! Κ οχι να μου βασιζετε κ Αλφα σε αυτοκινητο μεγαλης κατηγοριας απ το μικροτερο της (ΜΙΤΟ+Gulietta=1)...γιατι καθε μοτρελο μιας εταιριας πρεπει να ξεχωριζει απ τα υπολοιπα πως να το κανουμε...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ενα θα σας πω.....παρτε ενα Alfa Romeo κ πουλιστε το...Μια που το πηρες κ μια που το πεταξες! Κ παρτε τωρα ενα golf με 200,000χλμ σε αθλια κατασταση μες τιν βρωμα κ κολληστε ενα πωλητηριο! Μια που το εβαλες κ μια που το πουλησες! Γιατι η διαφορα στα αυτοκινητα ειναι αυτη! Κ οχι να μου βασιζετε κ Αλφα σε αυτοκινητο μεγαλης κατηγοριας απ το μικροτερο της (ΜΙΤΟ+Gulietta=1)...γιατι καθε μοτρελο μιας εταιριας πρεπει να ξεχωριζει απ τα υπολοιπα πως να το κανουμε...

Eνω το golf απο το Polo εχουν διαφορες???

Εδω μεσα εχουμε πει πορσες φορες οτι το polo ειναι σμικρυνση του golf....!

Μην παρω την οικογενεια Group VAG που εχουν και αυτα εξωτερικα και οχι μονο ομοιοτητες...!!!!!!!!

Τουλαχιστον η Alfa δεν εχει καμια ομοιοτητα με αλλα αυτοκινητα του ομιλου....

Link to comment
Share on other sites

Το πολο ειναι σμυκρινση του γκολφ??? new_killpc.gif ποτε εγινε αυτο? γιατι διλαδη που μοιαζουν το γκολφ με το πολο??? Εδω ενας φιλος μου εχει το αλφα το gt αυτο με τα λεπτα φαναρια πισω, το πηρε 35.000ευρα κ παει τωρα να το πουλισει κ δε του το παιρνουν ουτε 10χιλιαρικα! Τα αμαξια ειναι αναλωσιμα κ αυτο δεν αλαζει εκτος αν θες να παρεις αλφα ρομεο να το εχεις για παντα! ;)

Link to comment
Share on other sites

Το πολο ειναι σμυκρινση του γκολφ??? new_killpc.gif ποτε εγινε αυτο? γιατι διλαδη που μοιαζουν το γκολφ με το πολο??? Εδω ενας φιλος μου εχει το αλφα το gt αυτο με τα λεπτα φαναρια πισω, το πηρε 35.000ευρα κ παει τωρα να το πουλισει κ δε του το παιρνουν ουτε 10χιλιαρικα! Τα αμαξια ειναι αναλωσιμα κ αυτο δεν αλαζει εκτος αν θες να παρεις αλφα ρομεο να το εχεις για παντα! :clapping:

Για κοιτα το golf mk4 και συγκρινε το με το polo 6n2....!!!

Κοιτα το golf mk5 gti....και το polo gti (9n???)το 20ντ...

κοιτα την νεα γενια....!!!

Εχω ηδη alfa romeo αγορινα μου...και ειμαι πολυ χαρουμενος ανθρωπος που διατηρω ενα τετοιο αμαξι....!!!

Αλλωστε αυτοκινητα με καποια ιστορια...και αυτοκινητα που εχεις στο γκαραζ και χαιρεσαι μονο που τα βλεπεις δεν αλλαζονται ποτε!!!

Αλλα απ οτι βλεπεις δεν ειμαι κολλημενος σαν καποιους αλλους...αναγνωριζω τα καλα στοιχεια απο καθε αμαξι....επειδη δεν μου εχουν πλυση εγκεφαλου...

Γνωριζω καποια βασικα πραγματα της αυτοκινησης γενικοτερα και οχι της VW group ειδικοτερα!

Link to comment
Share on other sites

Για κοιτα το golf mk4 και συγκρινε το με το polo 6n2....!!!

Κοιτα το golf mk5 gti....και το polo gti (9n???)το 20ντ...

κοιτα την νεα γενια....!!!

Εχω ηδη alfa romeo αγορινα μου...και ειμαι πολυ χαρουμενος ανθρωπος που διατηρω ενα τετοιο αμαξι....!!!

Αλλωστε αυτοκινητα με καποια ιστορια...και αυτοκινητα που εχεις στο γκαραζ και χαιρεσαι μονο που τα βλεπεις δεν αλλαζονται ποτε!!!

Αλλα απ οτι βλεπεις δεν ειμαι κολλημενος σαν καποιους αλλους...αναγνωριζω τα καλα στοιχεια απο καθε αμαξι....επειδη δεν μου εχουν πλυση εγκεφαλου...

Γνωριζω καποια βασικα πραγματα της αυτοκινησης γενικοτερα και οχι της VW group ειδικοτερα!

ποσο μοιαζουμε ρε τασουλη!!αυτο προσπαθω να περασω τοσο καιρο μεχρι που τα παρατησα..δυστυχος πολλοι φορανε παροποιδες και εχουν χασει την ευκαιρια να απολαυσουν ενα διαφορετικο αυτοκινητο που θα τους ενθουσιαζε κατα τα αλλα...ολα ειναι λαμαρινες πανω απ ολα και ειναι κριμα να γινομαστε τοσο θερμοαιμοι υποστηρικτες μιας εταιριας που δεν προκειτε να σε πληρωσει ποτε για το παθος σου!!τεσπα..τι καθομαι τωρα και λεω!!ο νοων νοει το...

Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως τα λες ειναι.

Αυτο ειναι ενα συναισθημα ανασφαλειας σε συνδιασμο με τον εγωισμο (και βεβαιως κοινο παρονομαστη την βλακεια) του καθενος που σε κανει να επιβεβαιωνεσαι με τον αν το αυτοκινητο σου ειναι το καλυτερο, και να το υποστηριζεις τυφλα εναντι αλλων μονο και μονο γιατι ειναι δικο σου και για να λες "το δικο μου ειναι το καλυτερο" σαν μικρο παιδακι.

Αυτο ειναι ομως τεραστια βλακεια για σοβαρους μεγαλους ανθρωπους και καλο ειναι να ανοιξουν καποιοι τους οριζοντες τους...

(γενικα μιλαω βεβαιως...)

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι η vw να εχει καποια στιγμη τετοιο τιμονι και τετοια αναρτηση σαν την ιουλιεττα .Καλο θα της κανει κακο οχι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.