Jump to content
kentavrosr

Vw Golf Gti Or Alfa Romeo Giulietta Qv ?

  

2 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Στην δημοκρατία (μιας και αυτήν έχουμε) είμαι υποχρεωμένος να ακούσω όλες τις απόψεις, αλλά δεν είμαι υποχρεωμένος να τις πάρω και στα σοβαρά...

ο καθένας κάνει τις επιλογές του....

Καλό σου απόγευμα!

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορουσες να πεις και τιποτα και να ηθελες :) αντε πηγαινε κανε καμια βολτα την alfa σου πριν αρχισει να βγαζει προβληματα και περασει κ η εποχη της και ασε τα forum!

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορουσες να πεις και τιποτα και να ηθελες :) αντε πηγαινε κανε καμια βολτα την alfa σου πριν αρχισει να βγαζει προβληματα και περασει κ η εποχη της και ασε τα forum!

και μιλάει ένας με golf5! Ας σταματήσει κάποτε ο παραλογισμός!

Link to comment
Share on other sites

και μιλάει ένας με golf5! Ας σταματήσει κάποτε ο παραλογισμός!

τι εχουν τα golf 5?

επισης να δουμε το νεο golf τι θα κανει....πιστευω θα γινει μεγαλη επιτυχια!!!και να δουμε τοτε τι ψαρια θα πιασει το julieta...καθως συγρινουμε το golf 5 και 6 που κυκλοφορει το πρωτο απο το 2003 και το δευτερο ειναι μια βελτιωμενη εκδοση με την julieta της ολοκαινουργιας σχεδιασης του 2010....

http://www.autoblog....as-the-golf-iv/

Edited by GazofGT
Link to comment
Share on other sites

έτσι πάει, όποιος φοβάται να κάνει επιλογές βλέπει τα νούμερα, ενώ κάποιος που εμπιστεύεται την ιστορία απλα επιλέγει ξανά το ίδιο....

Καλό σας βράδυ!

η κουλτουρα δινεται δωρο με τη Julieta?

Link to comment
Share on other sites

Guest bassakos

Φιλε μου οπως λες δεν εχεις οδηγησει golf, αν οδηγησεις ενα Gti, ακομα και ενα ταπεινο tsi με τα 122, θα αλαξουν ...τα δεδομενα σου!!

Αλφα ειχα οδηγησει μια φορα μια 145 οταν ειχα το 3αρι τοτε ακομα, και μολις ειχα ξαναμπει στο 3αρι, αυτο φανταζε μερσεντες!! και αλλη μια φορα ειχα μπει συνοδηγος σε μια στεισιον βαγκον δεν θυμαμαι μοντελο, η οποια ηταν κυριολεκτικα δυαλημενη, αλλα αυτο μπορει να ωφειλετε και στον ιδιοκτητης της. το θεμα ειναι οτι οσο καλη να ειναι η τζουλιετα, ΔΕΝ πουλαει!

φιλε μου δεν λες ολη την αληθεια!

μπορει να σου φανταζε μερσεντες οπως λες το 3αρι, αλλα δεν αναφερεις οτι το τιμονι , τα φρενα και το στησιμο που ειχε η 145 το 3αρι ΔΕΝ την βλεπει ουτε στα ποιο τρελα του ονειρα , μην τα ισοπεδωνουμε ολα! μπορει να σου ετριζε η 145, δεν ξερω ποια εκδοση οδηγησες, αλλα η διαφορα αναμεσα σε 145 και Golf III σε φρενα-τιμονι-στριψημο και ΑΙΣΘΗΣΗ , ειναι ΠΟΛΥ μεγαλη υπερ της ALFA (για "μαμα" καταστασεις παντα! )

Edited by bassakos
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου δεν λες ολη την αληθεια!

μπορει να σου φανταζε μερσεντες οπως λες το 3αρι, αλλα δεν αναφερεις οτι το τιμονι , τα φρενα και το στησιμο που ειχε η 145 το 3αρι ΔΕΝ την βλεπει ουτε στα ποιο τρελα του ονειρα , μην τα ισοπεδωνουμε ολα! μπορει να σου ετριζε η 145, δεν ξερω ποια εκδοση οδηγησες, αλλα η διαφορα αναμεσα σε 145 και Golf III σε φρενα-τιμονι-στριψημο και ΑΙΣΘΗΣΗ , ειναι ΠΟΛΥ μεγαλη υπερ της ALFA (για "μαμα" καταστασεις παντα! )

Ακριβώς, για μαμά... μη συγκρίνουμε μαμά με ένα που έχει υποστεί μετατροπή...

και φυσικά ίδια κατηγορία σε κυβικά και εξοπλισμό...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

Φίλε με την giullieta γειά σου και καλοσόρισες στην λέσχη μας, λογικά για να έρθεις εδώ και να αρχίσεις να γράφεις ήθελες να μας ταράξεις λίγο σωστά ;

Γιατί δεν νομίζω να υπάρχει κάποιο άτομο από εμας να κάθεται να ασχολείται με τα άλλα φόρουμ προκαλόντας.

Για να βάλουμε τα πράγματα σε μια τάξη, η άλφα ρομέο είναι μια μικρή αυτοκινητοβιομηχανία μεν αλλά με μια μεγάλη ιστορία δε. Η γκάμα της είναι πάρα πολυ μικρή γι αυτό απ οτι φαίνεται καλύπτεται με ένα group fiat-ar-lancia.

Τα αυτοκίνητα της δίνουν έμφαση κυρίως σε εμφάνηση με έναν ιδιέτερα τολμηρό και φινετσάτο σχεδιασμό έπειτα σε φρένα-στήσιμο-ανάρτηση, εε αυτά.

Τώρα θες να μιλήσουμε για την VW ; Τι θες να πούμε ; Οτι εμείς που πήραμε golf είμαστε βλάχοι τσομπάνηδες και δεν έχουμε φινέτσα ή είμαστε απολίτιστοι ;

Θες να μηλίσουμε για τις καινοτομίες της VW ;

Θες να μιλήσουμε για την μεγάλη επιτυχία σε πωλήσεις των αυτοκινήτων της VW ;

Θες να μιλήσουμε για το VolksWagen Group ;

Θα σου πω το εξής και πραγματικά χωρίς κόμπλεξ, ρεαλιστής είμαι και ξέρω να αναγνωρίζω τα σωστά και τα λάθος πράγματα. Το golf ήταν και θα είναι ο βασιλιάς της κατηγορίας του γιατί η VW συνδιάζει ενα ικανοποιητικότατο πακέτο πρόσεξε σε όλους τους τομείς, την στιγμή που τα άλλα υστερούν ή υπερέχουν κάπου.

Συντηριτικά ; Ναι είναι, για να απευθύνονται παντού και να είναι αρεστά.

Απλά golf.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα πω με την σειρα μου οτι ειναι μια μαρκα με ωραιο σχεδιασμο(156-159-brera)αλλα ειναι στην φαπα και στην κακομοιρια αρκετα χρονια,πηγε τωρα να σηκωσει λιγο κεφαλι αλλα και παλι η ιταλικη αγορα εδωσε την απανατηση της βαζοντας το Golf πιο πανω σε πωλησεις απο την τζουλια.Εχουν τελικα γουστο η δεν εχουν οι Ιταλοι?Γιατι να προτιμησουν ενα ασχημο,ψυχρο κλπ αυτοκινητο και να μην παρουν την τζουλια με την ψυχη?Αντε καλη τυχη στο america.Τα λεμε chrysler.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειχα το 5αρι (fsi1.4 sportsline) φτωχο οσο δεν παιρνει σε γκαζια , αλλα το πατημα του , ο super απολητος

ελεγχος του , η ακριβεια στο τιμονι και το βιδομα του στις στροφες δεν το συγκρινω με κανενα .

Για ομορφια η Brera ειναι κουκλα , η Jiulietta και το Mito δεν θα μπορουσαν να ειναι ποτε στα πλανα μου

Y.Γ το Golf 6 δεν μου αρεσει οσο το 5αρι

Link to comment
Share on other sites

δεν συγκρινονται οι π.. με τις βουρτσες. ποια ιταλιδα μωρε και πρασινα αλογα? εχετε δει ιταλικο αμαξι μετα απ ο50χιλ χιλιομετρα και αντιστοιχα ενα golf? το ιταλικο κουναει τριζει ολοκληρο, δεν στριβει, κρεμεται η εξατμιση, εχει φυγει η επενδυση εσωτερικα, δυο βιδες λειπουν κτλ κτλ. ελεος.....

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια ιταλός (fiat punto Lancia Y Alfa romeo 3 μοντέλα) ένα πράγμα έχω να πω. Πήρα από σύμπτωση opel και είδα τη διαφορά και μετά πήρα GOLF και είδα το ΦΩΣ....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι δεν καταλαβαίνεις απο ένα παράδειγμα που σημείωσα καθαρά και μόνο για να σας δώσω να καταλάβετε ότι η πώρωση είναι αυτή που χωρίζει τις δυο μάρκες;

Πώρωση για ποιο πράγμα?οτι έχω φίλο που είναι κάθε μερά συνεργείο και ακόμα λέει άλφα και ας μην μαμήσω ποτέ?

Πώρωση για ποιο πράγμα?το μόνο που θα σου πεί ένας αλφίστας είναι για το κράτημα,και το desing?ε όχι,δεν μου αρέσει το ιταλικό desing.

Πώρωση για ποιό πράγμα?για το σήμα τις άλφα?μπορείς να δεχτείς ότι όσο τρελένεσαι εσύ με το άλφα,άλλο τόσο και εγώ/εμείς με το VW?

Είσαι μεγαλύτερος σε ηλικία απο μένα και σίγουρα θα ξέρεις ότι το αμάξι δεν κάνει τον οδηγό.

Ακούω συνέχεια για το κράτημα σας,το στήσιμο σας,δεκτόν,άλλα αν δεν έχεις χέρια τι να κάνεις το κράτημα?

Τέλος όσον αναφορά το θέμα τις δημοσκόπησης,θα επίλεγα golf για ένα λόγο,δεν έχω οδηγήσει κανένα απο τα 2,είναι αυτό που λές,η πωρωση;)

Υ.Γ Τα παραπάνω δεν γενικοποιόυν τίποτα πρός τους αλφίστες,αφορούν μεμονωμένα περιστατικά και δεν έχω τίποτα πρός αλφίστες/ιταλούς;)

Link to comment
Share on other sites

Guest bassakos

με χενον το φως? ή χωρις? λοοοοολ

εχουν κανει αλματα πλεον οι ιταλοι σε ποιοτητα, και ουδεμια σχεση δεν εχουν με αλφα 33, ή λαντσια Υ κτλ κτλ κτλ ,

αλλα γερμανικα δεν ειναι , κακα τα ψεμματα

Link to comment
Share on other sites

δεν συγκρινονται οι π.. με τις βουρτσες. ποια ιταλιδα μωρε και πρασινα αλογα? εχετε δει ιταλικο αμαξι μετα απ ο50χιλ χιλιομετρα και αντιστοιχα ενα golf? το ιταλικο κουναει τριζει ολοκληρο, δεν στριβει, κρεμεται η εξατμιση, εχει φυγει η επενδυση εσωτερικα, δυο βιδες λειπουν κτλ κτλ. ελεος.....

πόσο αστείος είσαι! πραγματικά!

σ'ευχαριστώ, με έκανες και γέλασα!

πάνε πιες κανένα φραπέ, γιατί όπως φαίνεται δεν ξέρεις τι σου γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Ορισμένοι άνθρωποι πίνουν νερό στο όνομα μιας εταιρείας ανεξαρτήτως προβλημάτων.

Όκ πέρασαν οι εποχές που οι Alfa επερναν φωτιές στο δρόμο.. Και πλέον έχει βγάλει και καλα αυτοκίνητακια.

Απο εκει και πέρα όσους έχω alfisti η ατάκα είναι η εξής: το γουστάρω, θα το πάρω και ας ξέρω ότι στο μέλλον μπορει να το χρυσό πληρώσω..

Όμως όλες οι εταιρείες έχουν εκσυγχρονιστεί και με όλες αυτές τις καινοτομίες που κουβαλάνε ποτε δεν μπορείς να είσαι ησυχος.

Εγω πέρασα απο seat Ibiza , Peugeot 207 cc , και μόλις πήρα ένα μεταχειρισμενο golf plus ενω πολυ καιρο οδηγαγα και ένα eos.

Το ιμπιζακι με έβγαλε πολυ αξιόπιστο χωρίς ποτε να εντυπωσίασε.

Το Peugeot μονίμως έτρεχα για κάτι, πολυ κουραστικό παρολου που ποτε δεν πλήρωσα λόγω εγγύησης. Και όμως στο psclub όλοι πίνουν νερό στο όνομα τους. Ενω εγω προσωπικά τελείωσε η οποία σχέση μαζι του.

Απο την άλλη το eos 5 χρόνια 100.000 χλμ και δεν έχει κάνει κιχ. Με τρομερή αίσθηση ασφαλείας και ήταν και ο λόγος που επέλεξα το plus τώρα.

Οι Ιταλοί σου λένε θέλω το πάτημα και το στριψιμο της Alfa και ας πληρώνω μια ζωή.

Γούστα είναι και απλα σεβόμαστε την αποψη του καθενός.

Άλλωστε αυτο είναι και το ωραίο να πειραζουμε πάντα σε φιλικά πλαίσια ο ένας τον άλλον.

Link to comment
Share on other sites

πόσο αστείος είσαι! πραγματικά!

σ'ευχαριστώ, με έκανες και γέλασα!

πάνε πιες κανένα φραπέ, γιατί όπως φαίνεται δεν ξέρεις τι σου γίνεται...

ενω εσυ ξερεις τι σουγινεται και ξερεις πως εκανες λαθος που δεν πηρες γερμανο αλλα πηρες τον ιταλο.... η ζηλεια που βγαζεις ειναι απιστευτη. παρε ενα golf να βρεις το φως σου. ολοι ξερουμε πως η αλφα μετα απο 50χιλ χλμ παει για αποσυρση. τι μπαινεις στο φορουμ μας; να μας πεις τι;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ηρεμία και οι 2 πλευρές... και οι αλφίστες και οι βαγκενάκιδες... 

Κρατήστε ένα επίπεδο... βλέπω πως ξεφεύγετε και οι 2 πλευρές.

Αφήστε τους χαρακτηρισμούς και τον φανατισμό.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.