Jump to content
kentavrosr

Vw Golf Gti Or Alfa Romeo Giulietta Qv ?

  

2 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Απ το λιγο που ξερω τι συνεβη στο αμαξι σου....μπορω να πω οτι εισαι απ τους λιγους αντικειμενικους καθαρα!!!

Οποιος δεν ειναι.....δεν ειναι κακο....οπως το παρει κανεις....εμεις θα λεμε παντα ΝΑΙ!

τι επαθες ανεστη? :) μαμα ησουν?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια απλο πριν πας οδηγικη συμπεριφορα κοιτας ασφαλεια βλαβες κτλ τι να τη κανεισ την οδηγικη συμπεριφορα αν την εχεις μια στο τοσο?η απο την πολυ συμπεριφορα χασεις το κεφαλι σου?και που θα τη δεις τη συμπεριφορα στη πολη που ζουν οι περισσοτεροι?εκει ολα το ιδιο πανε πανω κατω!ασε που πρεπει να το παντρευτεις...και τουλαχιστον στο γαμο υπαρχει διαζυγιο..στην αλφα υπαρχει το τη πεταω για ανακυκλωση...η τη ''σφαζω''

ενω το golf μπορει να ναι και ο ερωτας σου μπορει μια να το χεις καποια στιγμη μπορεις και οχι δεν σε δεσμευει..

και πιο μουρατο απο golf δεν ειναι καμια alfa...το golf εχει δημιουργησει τρομερο ονομα και μουρη +αισθηση ασφαλειας...ολοι ολες το θεωρουν οτι καλυτερο και ισορροπημενο(απο καθημερινα αμαξια)!θα ενθουσιαστουν με μια καινουργια alfa αλλα ξερουν οτι το αμαξι das auto ειναι το golf και αυτο ειναι μεγαλη αληθεια και με παραξενεψε οταν το καταλαβα!πραγμα που πηγαινει και σε μια παρομοια προσωπικοτητα μιας και οι επιλογες μας συνηθως χαρακτηριζουν και εμας τους ιδιους!για εναν που επιλεγει αλφα και συνηθως δεν φευγει ποτε απο αυτην και γιατι δεν μπορει να τη πουλησει μπορουμε να πουμε οτι του αρεσει η ευχαριστηση του και μονο και ισως θυσιαζει αλλες πλευρεσ της ζωης οπως η ασφαλεια του ειναι ανθρωπος τον ακρων κτλ...υποθεσεις παντα...

πραγματικα ευχομαι σε καποιους να παρουν αλφα και να πανε να γραφουν στο alfisti η οπου θελουν...οχι να παθιαζονται σενα αλλο forum...και να λενε το ενα και το αλλο οταν οι ιδιοι στη κρισιμη επιλογη στη επιλογη που τσουζει στο χρημα ΔΕΝ πηραν αλφα αρα οτι λενε το βρισκω φλιαρια!παρτε και μετα μιλατε(δεν σημαινει οτι καποιος που δεν εχει δεν μπορει να εχει αποψη αλλα μιλαμε για ιδιες τιμες με golf αρα για ανταγωνιστικα μοντελα που καποιος που εχει το ενα θα μπορουσε να χε παρει και το αλλο)...και εγω μπορω να εχω ferrari Και να λεω ολα τα αμαξια καλα και χρυσα...το κ@λο μου τον εχω βολεμενο ομως!

Eχεις οδηγηση ποτε alfa romeo?Δεν περιμενω αλλη απαντηση απο το να μου πεις οχι και ουτε που θελω κτλπ..Δεν εισαι συζητισιμος οταν βγαλεις τις παροπιδες και δεις λιγο αριστερα-δεξια-ευθεια περα απο το κατω θα καταλαβεις οτι δεν ειναι οπως τα λες ή οπως θες να τα περασεις σε καποιους... Δεν λεω και εγω golf εχω 2αρι και ενα 5αρι στην οικογενεια οπως και πολλες alfa romeo και παλιοτερα και τωρα ακομα!Δεν λεω οτι ειναι τα best..δεν λεω οτι εχουν μεταπωλητικη αξια οσο ενα golf.. δεχομαι οτι μπορω να μην αρεσει σε καποιον γιατι ειναι κατι ιδιαιτερο αλλα πως προκυπτει αυτη η σταση σου απεναντι στα alfa romeo.. οσο για τον αν ειναι πιο μουρατο αυτη ειναι η αποψη σου!Εγω την βρισκω πολυ πιο μουρατη και πιο ομορφη..επισης δεν βλεπεις σε καθε φαναρι 5 αμαξια οπως τα vw..Αυτο ειναι λογω οτι ο κοσμος δεν την εμπιστευετε?Δεν του αρεσει?Δεν με αφορα...Οταν βλεπω ενα alfa romeo(οπως πχ μια μερα ειδα ενα 147 look Gta πενα και το χαζευα..ενω αν εβλεπα ενα golf 5-6 ας πουμε δεν θα κοιταγα καν γιατι τα εχουμε φαει με το κουταλι) το κοιταζω εγω..Οσα ειπα παραπανω ειναι αποψη μου..δεν μειωνω ατομα οπως κανεις εσυ που λες οποιος θελει να παει στο alfisti club και να το παει για ανακυκλωση αν παρει κτλπ κτλπ! Μπορει καποιοι να μην συμφωνουν καν με μενα-δεκτο απλα μην τα ισοπεδωνουμε ολα οπως οι νταηδες-εγω και αλλος κανενας! φσσ new_wasntme.gif

Edited by Golf_Mk2
Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθωντας το thread, χαιρομαι παρα πολυ να διαβαζω ατομα που εχοντας μια σφαιρικη αποψη και γνωση χωρις να μηδενιζουν, εχουν κανει την επιλογη τους συνειδητα, ασχετως αν αυτη ειναι αντιθετη με την (οποια) δικη μου. Οι κολλημενοι ειναι για γελια και εδω, και στο αλφιστι.

Link to comment
Share on other sites

τι επαθες ανεστη? :) μαμα ησουν?

τωρα αυτο ειναι ερωτηση παγιδα και καλα??χαχαχ..καλα εισαι ακομα πολυ πιτσιρικας..αν σου πω οτι δεν ημουν μαμα και χαλασε ο κομπρεσορας του a/c τι θα μου πεις??οτι φταιει η κ04??αν σου πω οτι χαλανε συνεχεια τα τοπ μαουντ τι θα πεις??οτι και γι αυτο φταιει η κ04??οχι αγαπητε μου ουτε μπιελα στραβωσα ουτε βαλβιδες χτυπησα απλα εχει αρχισει να γκρεμιζετε το αυτοκινητο και να βγαζει βλαβες παντου βλαβες ασχετες με την βελτιωση..μην βιαστεις να απαντησεις με γεματο ειρωνια στυλακι γιατι θελω να σε δω με το αμαξακι σου οταν φτασεις στα δικα μου χιλιομετρα..και κατι ακομα εχεις αποδειξει πολλακης την επιπολαιοτητα σου στο να γραφεις συνεχως ακυρα ποστ στο ξεκαθαριζω μια και καλη και αν εισαι νοημων ανθρωπος παρα το νεαρο της ηλικιας σου οφειλεις να το καταλαβεις..δεν θεωρω κανενα αυτοκινητο καλυτερο,ολα εχουν τα αρνητικα τους και τα θετικα τους, ειμαι και αλφιστι αλλα ειμαι και "γκολφιστι" αλλα οτι αρνητικο εχουν αυτα τα 2 θα τα κραξω αυτη ειναι η διαφορα μας οτι δεν εχω ψυχολογικα προβληματα και παραδεχομαι που υστερει το αμαξι μου και που υπερτερει..δεχομαι τον συναγωνισμο και εκμεταλευομαι τις εταιριες παραγωγης αυτοκινητων που κοντραροντε μεταξυ τους και βγαζουν ολοενα και καλυτερα προιοντα..αυριο π.χ μπορει να βγαλει ενα αυτοκινητο η ρενο που να το γουσταρω..Θα το παρω!και θα συνεχεισω να λεω πω ειμαι αλφιστι και μου αρεσουν αυτα και αυτα τα αμαξια της..οπως επεισης θα λεω οτι ειχα 2 γκολαφακια που μου βγαλανε το λαδι και παρ'ολα αυτα τα υπεραγαπουσα καταλαβες που θελω να καταληξω??ελπιζω ναι!αν οχι θα μεγαλωσεις και θα καταλαβεις.

Link to comment
Share on other sites

Guest Κωστας VR6

.......ο χρόνος θα δείξει πόσο καλά είναι τα new Αλφα

η ΜιτΟ τα πάει πολύ καλά.....μένει να αποδείξει το ίδιο και η Julia ....

είχαμε πολλα Alfa στην οικογένεια και τα ξέρω καλά σαν αμάξια....τα "παλιά" μοντέλα της

155 1.8ts -jtv cabrio -146 boxer 1.4 - 33 1.2 είχαν σοβαρά προβλήματα αξιοπιστίας και ποιότητας

αν κρίνω από αυτά...ΔΕΝ θα επερνα ALFA ...αλλά από την άλλη...πόσος

κόσμος έχει κρίνει απο το πολύ καλό παρελθόν της VW και αγόρασε Vw και τωρα τρέχουνε

στα συνεργεία....τι να πούνε τα παιδιά με τα Polo tsi που καλά - καλά δεν έχουν κλείσει

10.000 κμ και έχουν πάει πάνω απο 2-3 φορές συνεργείο

οπότε μην λέμε μεγάλες κουβέντες περί Alfa και πόσο χάλια είναι και τι super αμάξια είναι

τα Golf ...γιατί σιγά σιγά αλλάζουν οι ρόλοι! καλό το παρελθόν και να το κοιτάμε....αλλα να είμαστε

και ανοιχτόμυαλοι να βλέπουμε το παρόν και το μέλλον

Link to comment
Share on other sites

.......ο χρόνος θα δείξει πόσο καλά είναι τα new Αλφα

η ΜιτΟ τα πάει πολύ καλά.....μένει να αποδείξει το ίδιο και η Julia ....

είχαμε πολλα Alfa στην οικογένεια και τα ξέρω καλά σαν αμάξια....τα "παλιά" μοντέλα της

155 1.8ts -jtv cabrio -146 boxer 1.4 - 33 1.2 είχαν σοβαρά προβλήματα αξιοπιστίας και ποιότητας

αν κρίνω από αυτά...ΔΕΝ θα επερνα ALFA ...αλλά από την άλλη...πόσος

κόσμος έχει κρίνει απο το πολύ καλό παρελθόν της VW και αγόρασε Vw και τωρα τρέχουνε

στα συνεργεία....τι να πούνε τα παιδιά με τα Polo tsi που καλά - καλά δεν έχουν κλείσει

10.000 κμ και έχουν πάει πάνω απο 2-3 φορές συνεργείο

οπότε μην λέμε μεγάλες κουβέντες περί Alfa και πόσο χάλια είναι και τι super αμάξια είναι

τα Golf ...γιατί σιγά σιγά αλλάζουν οι ρόλοι! καλό το παρελθόν και να το κοιτάμε....αλλα να είμαστε

και ανοιχτόμυαλοι να βλέπουμε το παρόν και το μέλλον

+1000000000!!!!!

Y.Γ. αλλο julia....αλλο giulietta....!!!Μακαρι να ξαναβγει και gulia....πισωκινητη ομως...οπως παλια!!!

Link to comment
Share on other sites

+1000000000!!!!!

Y.Γ. αλλο julia....αλλο giulietta....!!!Μακαρι να ξαναβγει και gulia....πισωκινητη ομως...οπως παλια!!!

ρε λαθος καταλαβες για την Julia με την σαμπανια μιλαει...Για αμαξια μιλαει αλλα το μυαλο του ειναι εκει μονιμως..τι να πεις και ειναι και μεγαλος ανθρωπος! :thumbsup::whistling:new_killpc.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest Κωστας VR6

+1000000000!!!!!

Y.Γ. αλλο julia....αλλο giulietta....!!!Μακαρι να ξαναβγει και gulia....πισωκινητη ομως...οπως παλια!!!

i know φιλε μου! απλα ηταν ποστ στον "αερα" που λενε :lol:

αμα βγαλουν gulia ..και πισωκινητη.....θα γινει χαμος! αλλα δεν το βλεπω

ρε λαθος καταλαβες για την Julia με την σαμπανια μιλαει...Για αμαξια μιλαει αλλα το μυαλο του ειναι εκει μονιμως..τι να πεις και ειναι και μεγαλος ανθρωπος! :thumbsup::whistling:new_killpc.gif

μμμμ ... ποιος μηλαει! :lol: :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη η ΜΙΤΟ ρε παιδια για να καταλαβω εχει μολις ζωη ουτε 1 ετους και χρησιμοποει 1 μηχανικο συνολο πολυφορεμενο ντεμεκ τσι 1400 και τα παει καλα επειδη δεν εχει μεχρη τωρα σπασιματα και θεματα με βαλβιδες?

Εχετε δει ΜΙΤΟ τσιπαρισμενο να δουμε πως τα παει ?

Κρατατε μικρο καλαθι μακαρι να τα παει και καλυτερα σε βαθος χρονου ....

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη η ΜΙΤΟ ρε παιδια για να καταλαβω εχει μολις ζωη ουτε 1 ετους και χρησιμοποει 1 μηχανικο συνολο πολυφορεμενο ντεμεκ τσι 1400 και τα παει καλα επειδη δεν εχει μεχρη τωρα σπασιματα και θεματα με βαλβιδες?

Εχετε δει ΜΙΤΟ τσιπαρισμενο να δουμε πως τα παει ?

Κρατατε μικρο καλαθι μακαρι να τα παει και καλυτερα σε βαθος χρονου ....

To mito εχει βγει απο το 2008...Επισης εχω δει οχι απλα τσιπαρισμενο αλλα και 1ο σταδιο με ΦΠΕ+IC και παει πολυ καλα!Σε συγκριση με Tsi δεν ξερω αλλα παει καλα τωρα αν ειναι πισω ή μπροστα απο Tsi εδω Αθηνα υπαρχουν μερικα!

Link to comment
Share on other sites

Ελα ρε σοβαρα απο το 2008 ?Φαντασου τα ατιμα απαρατηρητα περνουν thumbsdown.gif σαν τις φερραρι 1 πραγμα δεν πρεπει να κυκλοφορουν πολλα !!!!!

Θα χαρω να δω τσιπαρισμενα στους δρομους σωστα διαβολακια θα ειναι και εφιαλτης για μερικα tsi ....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι πιστεύω ότι είναι λαχείο για το τι προβλήματα θα σου βγάλει το αμάξι. Στα ηλεκτρικά τους τα alfa romeo πονούσαν την εποχή που είχαν magnetti marelli.Αυτά τα ηλεκτρικά όμως φοράμε και οι κάτοιχοι των 6αριών τώρα.

Από συγγενή μου πέρασαν διάφορα ιταλικά (mazerati biturbo, ghibli cup, τώρα spider, alfa brera 3,2 τσιπαρισμένη, 159 2,2). Έτυχε κ είχα οδηγήσει τελευταία την 159 και αν κ 4ετίας με πολλά χιλιόμετρα πάνω έπαθα πλάκα από το τιμόνι της, τον κοφτερό επιλογέα της, την κατευθυντικότητα της κ εννοείται από τον απίστευτο ήχο του κινητήρα! Γούσταρες να το οδηγείς. Το συγκεκριμένο όμως σε αντίθεση με τα άλλα του είχε βγάλει πολλά προβλήματα στα ηλεκτρικά από την αρχή που παρέμεναν(κλιματισμός, παραθυρα κλπ). Συνέχεια στο συνεργείο την πήγαινε.

Edited by Gmis
Link to comment
Share on other sites

Ελα ρε σοβαρα απο το 2008 ?Φαντασου τα ατιμα απαρατηρητα περνουν thumbsdown.gif σαν τις φερραρι 1 πραγμα δεν πρεπει να κυκλοφορουν πολλα !!!!!

Θα χαρω να δω τσιπαρισμενα στους δρομους σωστα διαβολακια θα ειναι και εφιαλτης για μερικα tsi ....

Το 2008 ναι...που ειναι το περιεργο? new_rtfm.gif

Δεν ηξερω που μενεις αλλα εδω στην Αθηνα βλεπω αρκετα..

Edited by Golf_Mk2
Link to comment
Share on other sites

Το Μιτο ειναι σαν κουτσομουρα μπροστα και αυτο εδω σαν πεσκανδριτσα... Ομορφο δεν το λες. Δεν εχω οδηγήσει Αλφα και δεν μπορώ να εκφέρω γνωμη πανω στο τι κανει το αμαξι στο δρομο και τι αισθηση αφηνει, αν και με αυτα που διαβαζω θα περασω απο μια αντιπροσωπεια για ενα Test Drive. Απο την αλλη η αλφα εχει ενα κακο ονομα με βλαβες και προβληματα, αλλα τα κακα ονοματα ειναι για να αλλαζουν. Αλλωστε εχοντας VW εχουμε χορτασει προβληματα. Αυτο δεν σημαινει πως πρεπει να αφησουμε ενα προβληματικο αμαξι και να παμε σε ενα αλλο, αλλα αν η αλφα εν τελη εχει βελτιωθει ή εχει γινει καλυτερη σε σχεση με την VW γιατι να μην το παραδεχτουμε?

Link to comment
Share on other sites

Το Μιτο ειναι σαν κουτσομουρα μπροστα και αυτο εδω σαν πεσκανδριτσα... Ομορφο δεν το λες. Δεν εχω οδηγήσει Αλφα και δεν μπορώ να εκφέρω γνωμη πανω στο τι κανει το αμαξι στο δρομο και τι αισθηση αφηνει, αν και με αυτα που διαβαζω θα περασω απο μια αντιπροσωπεια για ενα Test Drive. Απο την αλλη η αλφα εχει ενα κακο ονομα με βλαβες και προβληματα, αλλα τα κακα ονοματα ειναι για να αλλαζουν. Αλλωστε εχοντας VW εχουμε χορτασει προβληματα. Αυτο δεν σημαινει πως πρεπει να αφησουμε ενα προβληματικο αμαξι και να παμε σε ενα αλλο, αλλα αν η αλφα εν τελη εχει βελτιωθει ή εχει γινει καλυτερη σε σχεση με την VW γιατι να μην το παραδεχτουμε?

Αν οι μισοι απο εδω μεσα...και μιλαω για αυτο το tread ηταν δεχτικοι σαν εσενα Capamaru....νομιζω μπορει και να βγαζαμε ακρη για το αρχικο μας θεμα παντα!

Link to comment
Share on other sites

Το βασικό πρόβλημα που έχει η ΑR ονομάζεται gruppo fiat και αν δεν απεμπλακεί από εκεί δεν νομίζω ότι θα δει φως. Οι λόγοι είναι πολλοί:

-Σε μια εποχή που ο μέσος χρόνος αλλαγής μοντέλου είναι τόσο μικρός σε όλη της αυτοκινητοβιομηχανία δεν είναι δυνατόν να περιμένεις τόοοοοοσα χρόνια για να βγει ο αντικαταστάτης της 147 και της 159, ειδικά με τόσες εξελίξεις που πρέπει να ενσωματώνει ένα νέο αυτοκίνητο για να γίνει ελκυστικό. Βέβαια δεν θα ήταν πρόβλημα αν όλοι ακολουθούσαν την ίδια τακτική. Αλλά έλα που η απαξίωση είναι ίδια για όλα τα αυτοκίνητα στην πορεία του χρόνου. Αρα όσο vintage και να είναι η 147 μετά από 8 χρόνια παρουσίας δεν παύει να είναι ένα παλιό αυτοκίνητο στα μάτια του καταναλωτή. Με πάρα πολλούς ανταγωνιστές. Και η ιστορία της μάρκας δεν μετράει πάντα θετικά. Ήδη η φιατ ανακοίνωσε ότι θα καθυστηρήσει πολλά μοντέλα λόγω κρίσης.

-Επίσης δείτε την γκάμα που έχει η VW, και την γκάμα που έχει η AR. Και την ανάλογη δυνατότητα παραμετροποίησης κάθε μοντέλου που έχει η VW συγκριτικά με την AR. Αυτό επίσης τραβάει τον καταναλωτή. Αν αυτό το είχε βελτιώσει η ΑΡ τότε θα μιλάγαμε πολύ διαφορετικά. Πληθώρα γκάμας σε συνδυασμό με παραμετροποίηση και διαρκώς φρέσκα σχέδια (εντάξει μην γίνουμε και κορεάτες knife.gif - οκ) θα τραβούσαν πολύ περισσότερο κόσμο. Αν θέλετε να συγκρίνετε την ΑΡ με την Αουντι (κάτι που διακαώς επιθυμεί η ΑΡ), και πάλι η Αουντι δίνει μαθήματα στον τομέα παραμετροποίηση.

Τα παραπάνω θα είχαν οδηγήσει αυτόματα - και λόγω ανταγωνισμού - σε βελτιωμένη αντίληψη της ποιότητας από τον καταναλωτή. Εχω πολλούς φίλους με ΑΡ. Δεν έχω ακούσει κάποιον με σοβαρά προβλήματα - μόνο με ακριβά σέρβις - αλλά αυτό το έχουμε όλοι μας πια. Αλλά στο μυαλό μου δύσκολα αλλάζει η αντίληψη του ζημιάρικου - και του δύσκολου προς μεταπώληση αυτοκινήτου (το οποίο οφείλεται στην αντίληψη που έχουν οι περισσότεροι καταναλωτές για τις ΑΡ - αδιαφορώντας για Ιστορίες και Cuore Sportivo κα ψυχεδελικά και εξωσωματικές εμπειρίες).

Δεν μπαίνω σε θέματα οδηγικής ευχαρίστησης και ο λόγος είναι ένας: Οι περισσότεροι οδηγοί δεν έχουν την διάθεση και την άνεση και την όρεξη να στρίβουν στα στροφιλίκια της Κατάρας και της διαδρομής Χαλκίδα-Βόρεια Ευβοια ( love.gif ). Αυτό που τους ενδιαφέρει είναι να πηγαίνουν με ασφάλεια και άνεση στο ταξίδι τους και αν είναι να πατήσουν και λίγο το γκαζάκι όταν πρέπει για να κάνουν μια προσπέραση. (Τους βλέπουμε να σέρνονται στη μεσαία και να μπαίνουν στην αριστερή και βοήθα Παναγιά μου rocket.gif ).

Οι λίγοι που θα ψαχτούν έχουν άλλες προτεραιότητες και αυτοί μπορεί να αγαπούν την ΑΡ, θα θελήσουν να πάρουν ένα GTI, αν έχουν πολλά φράγκα ένα S3 (για να πουλάνε και λίγο μούρη) και αν τους βγάλει και κάποια προβλήματα στα @@ τους γιατί γουστάρουν. Αυτός είναι ο και ο λόγος που και εγώ θα αγόραζα AR (και μάλιστα δεν είχαμε ποτέ AR).

edit: Ακόμη και τώρα που μεγαλώνω και μυαλό δεν φαίνεται να βάζω πάντα θα προτιμώ τα αυτοκίνητα που δίνουν -έστω και λίγη- οδηγική ευχαριστηση όσο και αν η συνοδηγός μου φωνάζει και τρομάζει όταν το σανιδώνω ή το ευχαριστιέμαι...Αλήθεια μπορώ να έχω ένα οικογενειακό σαν την 159 και με την αξιοπιστία του GTI που μετά από 80.000χλμ δεν μου έχει ζητήσει τπτ, μόνο να το σέβομαι βάζοντάς του καλά πατούμενα, καλή βενζίνη και να το πηγαίνω για τσεκαπ 1 φορά το χρόνο, όπως γράφει το βιβλιάριό του. ΦΤΟΥ ΦΤΟΥ σκόρδα. Ποτέ δεν ήμουν γκρινιάρης με τα αυτοκίνητα. Και με ανταμοίβει για αυτό.

Edited by Lippi
Link to comment
Share on other sites

Ελα ρε σοβαρα απο το 2008 ?Φαντασου τα ατιμα απαρατηρητα περνουν thumbsdown.gif σαν τις φερραρι 1 πραγμα δεν πρεπει να κυκλοφορουν πολλα !!!!!

Θα χαρω να δω τσιπαρισμενα στους δρομους σωστα διαβολακια θα ειναι και εφιαλτης για μερικα tsi ....

ρε πεο μιλας σοβαρα???εγω φλωρινα ειμαι σε μικρη πολη και εχει γεμισει ο τοπος!μαλιστα φιλαρακι μου και πρωην μελος του κλαμπ με golf 3 vr6 εχει την qv με τα 170 αλογα και ειναι πολυ καλη μεσα σε 7 μηνες 20000χμ!το αμαξι ειναι πολυ καλο!στριβει φρεναρει και πυροβολαει το μοτερ.το μεγαλο ατου ειναι η καταναλωαση αφου παμε πτολεμαιδα για καφε και δεν καιει τιποτα.και εχει και πολυ καλες επιδοσεις απο tuning μονο εξατμιση 63,5 και εισαγωγη φοραει.το ψαχνει ομως και για προγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

τωρα αυτο ειναι ερωτηση παγιδα και καλα??χαχαχ..καλα εισαι ακομα πολυ πιτσιρικας..αν σου πω οτι δεν ημουν μαμα και χαλασε ο κομπρεσορας του a/c τι θα μου πεις??οτι φταιει η κ04??αν σου πω οτι χαλανε συνεχεια τα τοπ μαουντ τι θα πεις??οτι και γι αυτο φταιει η κ04??οχι αγαπητε μου ουτε μπιελα στραβωσα ουτε βαλβιδες χτυπησα απλα εχει αρχισει να γκρεμιζετε το αυτοκινητο και να βγαζει βλαβες παντου βλαβες ασχετες με την βελτιωση..μην βιαστεις να απαντησεις με γεματο ειρωνια στυλακι γιατι θελω να σε δω με το αμαξακι σου οταν φτασεις στα δικα μου χιλιομετρα..και κατι ακομα εχεις αποδειξει πολλακης την επιπολαιοτητα σου στο να γραφεις συνεχως ακυρα ποστ στο ξεκαθαριζω μια και καλη και αν εισαι νοημων ανθρωπος παρα το νεαρο της ηλικιας σου οφειλεις να το καταλαβεις..δεν θεωρω κανενα αυτοκινητο καλυτερο,ολα εχουν τα αρνητικα τους και τα θετικα τους, ειμαι και αλφιστι αλλα ειμαι και "γκολφιστι" αλλα οτι αρνητικο εχουν αυτα τα 2 θα τα κραξω αυτη ειναι η διαφορα μας οτι δεν εχω ψυχολογικα προβληματα και παραδεχομαι που υστερει το αμαξι μου και που υπερτερει..δεχομαι τον συναγωνισμο και εκμεταλευομαι τις εταιριες παραγωγης αυτοκινητων που κοντραροντε μεταξυ τους και βγαζουν ολοενα και καλυτερα προιοντα..αυριο π.χ μπορει να βγαλει ενα αυτοκινητο η ρενο που να το γουσταρω..Θα το παρω!και θα συνεχεισω να λεω πω ειμαι αλφιστι και μου αρεσουν αυτα και αυτα τα αμαξια της..οπως επεισης θα λεω οτι ειχα 2 γκολαφακια που μου βγαλανε το λαδι και παρ'ολα αυτα τα υπεραγαπουσα καταλαβες που θελω να καταληξω??ελπιζω ναι!αν οχι θα μεγαλωσεις και θα καταλαβεις.

Λοιπον ενα ενα...

καμια παγιδα σε δικαιολογω για την επιθετικοτητα σου μιας κα ο γραπτος λογος εχει καποια μειονεκτηματα σε σχεση με τον κανονικο..ουτε αποδιδω τιποτα στη βελτιωση ρωτησα απλα απο ενδιαφερον.να σου πω οτι οποιος εχει τι μυγα μυγιαζεται?και οτι νομιζεις οτι ολοι η τουλαχιστον εγω εχω κατι μαζι σου?δεν στο λεω γιατι δεν εχω τιποτα συζητηση κανουμε και λυπαμε πραγματικα για οτν καθενα που εχει δοσει ενα καρο λευτα και του βγαζει το αυτοκινητο του προβληματα...ολοι εχουμε γραψει και ακυρα ποστ...πολλες φορες για πλακα...το να λεω οτι τα αr εχουν αυτο και αυτο η κατα τη γνωμη μου ειναι ετσι και ετσι δεν ειναι ακυρο απλα κατι που δεν σου αρεσει και το λες ακυρο...

αναφερεις συνεχεια την ηλικια η νοημοσυνη και ενα σωρο απο αυτες τις εννοιες δεν συμβαδιζουν με την ηλικια..υπαρχουν ατομα 50 χρονων πιο ανωριμα και απο αλλα 16!και ομως!ουτε μπορεις να κρινεις καποιον απο ενα forum αυτοκινησης!

και γω μαζι σου θα παρω αυτοκινητο οποιαςδηποτε μαρκας αναλογα με τα λευτα που θα εχω και αυτο να ικανοποιει εμενα!ποτε δεν ειπα οτι τα golf δεν εχουν προβληματα μαλλον εσυ θες να πιστευεις αυτο για να μου πεις και καλα οτι εχωω ψυχολογικα και αλλα τετοια φαντασμαφορικα λογια..καιταλυφουμε στο ιδιο...απλα εδω εχουμε μια συγκριση 2 αμαξιων και λεμε οτι αν τα βαλεις κατω υπρτερει το ενα το gti...τωρα αμα εσυ θες ενα στοιχειο ομως η οδηγικη απολαυση τοσο πολυ ναι θα παρεις alfa!ο καθενας εχει τα δικα του κριτηρια για τα αυτοκινητα αλλιως ολοι θα χαμε τα ιδια... μακαρι η Vw Να παρει την alfa romeo να τη κανει οπως της αξιζει 8)

Link to comment
Share on other sites

δεν μαλωνουμε βρε.μην μου παραπονιεσαι..οι καλες σχεσεις θελουν το αλατοπιπερο τους! new_iloveyou.gif ...ALFISTI forever!! new_sugkrotima.gifupyours.gif

Edited by Ane-fastrabbit
Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγο ειδα τις πωλησεις στην ΙΤΑΛΙΑ για τον μηνα Σεπτεμβριο

1)VW GOLF 4.021

2)OPEL ASTRA 2.304

3)FORD FOCUS 2.284

4)ALFA ROMEO GIULIETTA 2.129

5)NISSAN QASHQAI 2.089

6)FIAT BRAVO 2.033

Λογικα οι πωλησεις της Giulietta θα ανεβουν,αλλα το Golf εχει πολυ μεγαλη ψαλιδα απο τα αλλα μοντελα και μαλιστα μεσα στην 'εδρα' του fiat group.

Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα είναι απλά, το Golf GTI είναι ο βασιλιάς της κατηγορίας ή η Porsche των φτωχών όπως έχει χαρακτηριστεί και η Giulietta ένα υποδεέστερο αυτοκίνητο του Golf. Μπορεί να έχει κάποια χαρίσματα αλλά μέχρι εκεί, overall το GTI είναι καλύτερο.

Όποιος ψάχνει την σίγουρη λύση πάει στο Golf, όποιος θέλει να πειραματιστεί, να διαφοροποιηθεί και να ρισκάρει πάει στην Giulietta που είναι φρέσκο φρούτο. Υπάρχουν πάντως και άλλες εναλλακτικές (Megane RS κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ενα ενα...

καμια παγιδα σε δικαιολογω για την επιθετικοτητα σου μιας κα ο γραπτος λογος εχει καποια μειονεκτηματα σε σχεση με τον κανονικο..ουτε αποδιδω τιποτα στη βελτιωση ρωτησα απλα απο ενδιαφερον.να σου πω οτι οποιος εχει τι μυγα μυγιαζεται?και οτι νομιζεις οτι ολοι η τουλαχιστον εγω εχω κατι μαζι σου?δεν στο λεω γιατι δεν εχω τιποτα συζητηση κανουμε και λυπαμε πραγματικα για οτν καθενα που εχει δοσει ενα καρο λευτα και του βγαζει το αυτοκινητο του προβληματα...ολοι εχουμε γραψει και ακυρα ποστ...πολλες φορες για πλακα...το να λεω οτι τα αr εχουν αυτο και αυτο η κατα τη γνωμη μου ειναι ετσι και ετσι δεν ειναι ακυρο απλα κατι που δεν σου αρεσει και το λες ακυρο...

αναφερεις συνεχεια την ηλικια η νοημοσυνη και ενα σωρο απο αυτες τις εννοιες δεν συμβαδιζουν με την ηλικια..υπαρχουν ατομα 50 χρονων πιο ανωριμα και απο αλλα 16!και ομως!ουτε μπορεις να κρινεις καποιον απο ενα forum αυτοκινησης!

και γω μαζι σου θα παρω αυτοκινητο οποιαςδηποτε μαρκας αναλογα με τα λευτα που θα εχω και αυτο να ικανοποιει εμενα!ποτε δεν ειπα οτι τα golf δεν εχουν προβληματα μαλλον εσυ θες να πιστευεις αυτο για να μου πεις και καλα οτι εχωω ψυχολογικα και αλλα τετοια φαντασμαφορικα λογια..καιταλυφουμε στο ιδιο...απλα εδω εχουμε μια συγκριση 2 αμαξιων και λεμε οτι αν τα βαλεις κατω υπρτερει το ενα το gti...τωρα αμα εσυ θες ενα στοιχειο ομως η οδηγικη απολαυση τοσο πολυ ναι θα παρεις alfa!ο καθενας εχει τα δικα του κριτηρια για τα αυτοκινητα αλλιως ολοι θα χαμε τα ιδια... μακαρι η Vw Να παρει την alfa romeo να τη κανει οπως της αξιζει :D

Να την κάνει ένα GOLF με κάυκαλο ΑΛΦΑ ΡΟΜΕΟ; Αυτό της αξίζει κατά τη γνώμη σου; Φίλε μου η VW είναι ένας μαζικός κατασκευαστής και γι' αυτό δεν συγκρίνονται και οι πωλήσεις της VW με αυτές της ΑΛΦΑ ΡΟΜΕΟ. To GRΟUP FIAT που ανήκει και η ΑΛΦΑ άφησε την ΑΛΦΑ να εξελήξει ένα νέο πλαίσιο - αναρτήσεις για την Giuliietta και δεν επέλεξε τη "φτηνή" λύση να χρησιμοποιήσει τα ίδια με του BRAVO-DELTA.Αντίθετα το Group VAG πάνω στο ίδιο πλαίσιο, χτίζει VW,SEAT,SCODA,AUDI και με κοινά μηχανικά μέρη τόσο σε αναρτήσεις όσο και σε κινητήρες.

Τώρα βέβαια η άποψη του καθενός για το κάθε αυτοκίνητο είναι δική του υπόθεση. Αλλά αν δεν το έχει οδηγήσει έστω και μια φορά σε ένα σύντομο test drive, δεν νομίζω ότι μπορεί να έχει δική του άποψη. Απλά μεταφέρει ότι άκουσε από τον περίγυρό του.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.