Jump to content
kentavrosr

Vw Golf Gti Or Alfa Romeo Giulietta Qv ?

  

2 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Να την κάνει ένα GOLF με κάυκαλο ΑΛΦΑ ΡΟΜΕΟ; Αυτό της αξίζει κατά τη γνώμη σου; Φίλε μου η VW είναι ένας μαζικός κατασκευαστής και γι' αυτό δεν συγκρίνονται και οι πωλήσεις της VW με αυτές της ΑΛΦΑ ΡΟΜΕΟ. To GRΟUP FIAT που ανήκει και η ΑΛΦΑ άφησε την ΑΛΦΑ να εξελήξει ένα νέο πλαίσιο - αναρτήσεις για την Giuliietta και δεν επέλεξε τη "φτηνή" λύση να χρησιμοποιήσει τα ίδια με του BRAVO-DELTA.Αντίθετα το Group VAG πάνω στο ίδιο πλαίσιο, χτίζει VW,SEAT,SCODA,AUDI και με κοινά μηχανικά μέρη τόσο σε αναρτήσεις όσο και σε κινητήρες.

Τώρα βέβαια η άποψη του καθενός για το κάθε αυτοκίνητο είναι δική του υπόθεση. Αλλά αν δεν το έχει οδηγήσει έστω και μια φορά σε ένα σύντομο test drive, δεν νομίζω ότι μπορεί να έχει δική του άποψη. Απλά μεταφέρει ότι άκουσε από τον περίγυρό του.

Υπάρχουν και έγκριτα περιοδικά - δημοσιογράφοι ή δοκιμαστές από τον ειδικό τύπο. Ενίοτε είναι και καλύτεροι οδηγοί από τον μέσο οδηγό και μπορούν να φτάσουν στα όρια του ένα αυτοκίνητο ή να διαπιστώσουν πολύ πιο εύκολα πράγματα που δεν γίνονται άμεσα αντιληπτά. Εντελώς φιλικά αλλά δεν είναι δυνατόν να μπορούμε να οδηγήσουμε όλα τα αυτοκίνητα ή ότι είναι απαραίτητο να μην έχουμε άποψη...

...μάλλον ο Walter Rohrl π.χ. έχει λίγο καλύτερη γνώμη για τα Porsche ή ο Jost Capito για τα Ford RS.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και έγκριτα περιοδικά - δημοσιογράφοι ή δοκιμαστές από τον ειδικό τύπο. Ενίοτε είναι και καλύτεροι οδηγοί από τον μέσο οδηγό και μπορούν να φτάσουν στα όρια του ένα αυτοκίνητο ή να διαπιστώσουν πολύ πιο εύκολα πράγματα που δεν γίνονται άμεσα αντιληπτά. Εντελώς φιλικά αλλά δεν είναι δυνατόν να μπορούμε να οδηγήσουμε όλα τα αυτοκίνητα ή ότι είναι απαραίτητο να μην έχουμε άποψη...

...μάλλον ο Walter Rohrl π.χ. έχει λίγο καλύτερη γνώμη για τα Porsche ή ο Jost Capito για τα Ford RS.

Ας είμαστε όμως υποψιασμένοι. Καλά τα περιοδικά και οι δοκιμαστές, μόνο που είναι και αυτά επιχειρήσεις και το χρήμα παίζει το ρόλο του (διαφήμίσεις κ.λ.π). Και οι Γερμανοί είναι επιστήμονες στην προπαγάνδα.

Από τη στιγμή μάλιστα που όλες σχεδόν οι εταιρείες έχουν αυτοκίνητα test drive μπορεί ο καθένας μας να διαμορφώσει και προσωπική άποψη και να μη μείνει στο τι λέει το κάθε περιοδικό και ο κάθε δοκιμαστής.

Link to comment
Share on other sites

Να την κάνει ένα GOLF με κάυκαλο ΑΛΦΑ ΡΟΜΕΟ; Αυτό της αξίζει κατά τη γνώμη σου; Φίλε μου η VW είναι ένας μαζικός κατασκευαστής και γι' αυτό δεν συγκρίνονται και οι πωλήσεις της VW με αυτές της ΑΛΦΑ ΡΟΜΕΟ. To GRΟUP FIAT που ανήκει και η ΑΛΦΑ άφησε την ΑΛΦΑ να εξελήξει ένα νέο πλαίσιο - αναρτήσεις για την Giuliietta και δεν επέλεξε τη "φτηνή" λύση να χρησιμοποιήσει τα ίδια με του BRAVO-DELTA.Αντίθετα το Group VAG πάνω στο ίδιο πλαίσιο, χτίζει VW,SEAT,SCODA,AUDI και με κοινά μηχανικά μέρη τόσο σε αναρτήσεις όσο και σε κινητήρες.

Τώρα βέβαια η άποψη του καθενός για το κάθε αυτοκίνητο είναι δική του υπόθεση. Αλλά αν δεν το έχει οδηγήσει έστω και μια φορά σε ένα σύντομο test drive, δεν νομίζω ότι μπορεί να έχει δική του άποψη. Απλά μεταφέρει ότι άκουσε από τον περίγυρό του.

Ενώ η ΦΙΑΤ έχει φερθεί στην ΑΡ οπως της αρμόζει... Με rebadged Φιατάκια επί χρόνια, με ανύπαρκτη γκάμα, με προβληματική ποιότητα και τώρα τελευταία με αναβολή του αντικαταστάτη της 159 (η περίφημη Giulia που πλέον δεν προβλέπεται ούτε για το 2012).

Ανάλογα έχει φερθεί και στον άλλο ιστορικό κατασκευαστή της Ιταλίας, τη Λαντσια. Δυο αυτοκίνητα έχει όλα και όλα και αυτά δεν προχωράνε καθόλου εμπορικά στη Ευρώπη (για να μην πω για της Ελλάδα όπου πιο συχνά βλέπεις aston martin παρά λαντσια δέλτα).

Όσον αφορά για την Ιουλιέτα, δεν μπορώ να πω ότι είναι κάτι το εξαιρετικό, όχι τόσο ώστε να συγκριθεί με αυτούς που θέλει (Audi). Ο κολλητός μου που την έχει πάρει τρέχει ήδη στα συνεργεία με το start-stop και το injection, αλλά δεν θα το κρίνω από εκεί το αυτοκίνητο καθώς έχω ξαναπεί ότι μάλλον είναι προβλήματα νεότητας.

Προσωπικά αυτή την στιγμή δεν θα έδινα 33000+ για κιου-βι (QV) σε καμία περίπτωση. ΠΟΛΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΑΡΗ και πολλές οι αμφιβολίες που τα περιτριγυριζουν. Θα είναι ΑΡ σε 2 χρόνια; Θα είναι καλό το ΤCT (aka: DSG ιταλιστί). Θα γίνει κουδουνίστρα μετά από 80000 χλμ; Το golf πάντως δεν εγινε....

Link to comment
Share on other sites

ρε πεο μιλας σοβαρα???εγω φλωρινα ειμαι σε μικρη πολη και εχει γεμισει ο τοπος!μαλιστα φιλαρακι μου και πρωην μελος του κλαμπ με golf 3 vr6 εχει την qv με τα 170 αλογα και ειναι πολυ καλη μεσα σε 7 μηνες 20000χμ!το αμαξι ειναι πολυ καλο!στριβει φρεναρει και πυροβολαει το μοτερ.το μεγαλο ατου ειναι η καταναλωαση αφου παμε πτολεμαιδα για καφε και δεν καιει τιποτα.και εχει και πολυ καλες επιδοσεις απο tuning μονο εξατμιση 63,5 και εισαγωγη φοραει.το ψαχνει ομως και για προγραμμα.

ρε ψυχη και εγω ζω σε πολη 50,000 και υπαρχουν 2 ολα και ολα 1 κοκκινο και 1 ασπροκρεμοιδες τι να κανουμε...Οσο για το γκολφ σουπα δεν λεω , βρε και εγω μαζι σου ειμαι για τις επιδοσεις σου δεν το σνομπαρω καθολου

Link to comment
Share on other sites

σημερα ειδα ενα λευκο GIULIETTA και ελεγα απο μεσα μου...

"ποσο πολυ θα του τεριαζει το μπλε?" ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧ

χαΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑαχ

χαΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑχαΧΑΧΑΧΑΧααχαχχα

οποιος καταλαβε καταλαβε.

new_iloveyou.gifnew_iloveyou.gifnew_iloveyou.gifnew_iloveyou.gif

πλακα κανω μην πεσετε να με φατε. το εχω ξαναπει αυτη η κουβεντα δεν εχει μελλον.

ειναι θεμα γουστου και το τι ζητα ο καθενας!!!

Link to comment
Share on other sites

Off Topic

ειμαι αναμεσα σε 2 κουβαδες corsa opc - gti polo και δεν μπορω να διαλεξω το θεμα τροπετο το αφησα για καποιους λογους.. υπαρχει σχετικο τοπικ στο street racing μη χαλαμε αυτο
Link to comment
Share on other sites

σημερα ειδα ενα λευκο GIULIETTA και ελεγα απο μεσα μου...

"ποσο πολυ θα του τεριαζει το μπλε?" ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧ

χαΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑαχ

χαΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑχαΧΑΧΑΧΑΧααχαχχα

οποιος καταλαβε καταλαβε.

new_iloveyou.gifnew_iloveyou.gifnew_iloveyou.gifnew_iloveyou.gif

πλακα κανω μην πεσετε να με φατε. το εχω ξαναπει αυτη η κουβεντα δεν εχει μελλον.

ειναι θεμα γουστου και το τι ζητα ο καθενας!!!

μηπως προσπαθεις να κανεις παραπομπη σε βαθιες θαλασσες απο οπου ειναι δυσκολο να ανασυρεις μεγαλου μεγεθους αντικειμενα... ιδιαιτερα αν ειναι καμουφλαρισμενα και δεν φαινονται? Ε ντροπη σου!! :D:p

Link to comment
Share on other sites

Ας είμαστε όμως υποψιασμένοι. Καλά τα περιοδικά και οι δοκιμαστές, μόνο που είναι και αυτά επιχειρήσεις και το χρήμα παίζει το ρόλο του (διαφήμίσεις κ.λ.π). Και οι Γερμανοί είναι επιστήμονες στην προπαγάνδα.

Από τη στιγμή μάλιστα που όλες σχεδόν οι εταιρείες έχουν αυτοκίνητα test drive μπορεί ο καθένας μας να διαμορφώσει και προσωπική άποψη και να μη μείνει στο τι λέει το κάθε περιοδικό και ο κάθε δοκιμαστής.

Και οι Έλληνες είμαστε επιστήμονες στις θεωρίες συνωμοσίας χαχαχα new_lol.gifnew_lol.gif

Μονίμως έχουμε στο μυαλό μας ότι κάτι γίνεται πίσω από την κουρτίνα, ότι όλοι οι δημοσιογράφοι του ειδικού τύπου είναι διεφθαρμένοι - τα παίρνουνε από τις εταιρείες, τα διαπλεκόμενα, τα συγκρουόμενα και λοιπά όμενα new_lol.gifnew_lol.gif

Πλάκα κάνω!!

Link to comment
Share on other sites

σημερα ειδα ενα λευκο GIULIETTA και ελεγα απο μεσα μου...

"ποσο πολυ θα του τεριαζει το μπλε?" ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧ

χαΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑαχ

χαΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑχαΧΑΧΑΧΑΧααχαχχα

οποιος καταλαβε καταλαβε.

new_iloveyou.gifnew_iloveyou.gifnew_iloveyou.gifnew_iloveyou.gif

πλακα κανω μην πεσετε να με φατε. το εχω ξαναπει αυτη η κουβεντα δεν εχει μελλον.

ειναι θεμα γουστου και το τι ζητα ο καθενας!!!

:blink::lol: :lol: :rofl: :rofl: :rofl: στην αρχη δεν το καταλαβα αλλα μετα το πιασα!

Link to comment
Share on other sites

ειδα μια ιουλιετα σημερα οταν γυρναγα απο την δουλεια

επειδη ειμαι λιγο ασχετος, ουαν κουεστιον πλιζ... τα λεδ σε σχημα τσιγκελοτο μουστακι ειναι στανταρ η τα πληρωνεις εξτρα?

ενα μονο θα πω... ΣΙΧΑΜΑ !!! dead.gif

Link to comment
Share on other sites

αντε ρε ασχημοπαπο!!!:p

ρε αληθεια ετριβα τα ματια μου, δεν τα ειχα ξαναδει και δεν το πιστευα

εκει που το χαζευα και ελεγα, νταξει ωραιο ειναι, πατησε φρενο ο τυπος κ ηταν λες κ η ιουλιετα εριξε το μπουρνουζι κ αποκαλυφθηκε οτι ειχε να ξυριστει 4 μηνες ..ξενερωσα!!! :)

Link to comment
Share on other sites

ειδα μια ιουλιετα σημερα οταν γυρναγα απο την δουλεια

επειδη ειμαι λιγο ασχετος, ουαν κουεστιον πλιζ... τα λεδ σε σχημα τσιγκελοτο μουστακι ειναι στανταρ η τα πληρωνεις εξτρα?

ενα μονο θα πω... ΣΙΧΑΜΑ !!! dead.gif

Aυτο το ειχα απορια και εγω.Δεν μπορουσαν να βαλουν τιποτα καλυτερο?

Link to comment
Share on other sites

ειδα μια ιουλιετα σημερα οταν γυρναγα απο την δουλεια

επειδη ειμαι λιγο ασχετος, ουαν κουεστιον πλιζ... τα λεδ σε σχημα τσιγκελοτο μουστακι ειναι στανταρ η τα πληρωνεις εξτρα?

ενα μονο θα πω... ΣΙΧΑΜΑ !!! dead.gif

Την ίδια άποψη έχεις και για τα μπροστινά Led στα AUDI A4?

Πάντως ακόμα και αν δεν σου αρέσουν κάποια πράγματα, εκφράσεις του τύπου "ΣΙΧΑΜΑ" θα μπορούσαν να λείπουν.

Link to comment
Share on other sites

PERI δεν προσβαλε κανεναν ο γιωργος ειπε μια αποψη γενικη σε εντονη γραφη

ενω μερικοι αλλοι εκφραζουν Προσβλητικες αποψεις σε προσωπικο επιπεδο

οσο για τα πισω φαναρια οντως ειναι τσιγκελωτα τα λεντ

οχι ομως στο audi το σχημα ειναι διαφορετικο

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.