Jump to content
kentavrosr

Vw Golf Gti Or Alfa Romeo Giulietta Qv ?

  

2 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Μακαρι η vw να εχει καποια στιγμη τετοιο τιμονι και τετοια αναρτηση σαν την ιουλιεττα .Καλο θα της κανει κακο οχι.

Προσθεσε και εμφανιση-αισθητικη οδηγικη συμπεριφορα-ακαμψια και φρενα...

Link to comment
Share on other sites

Το εμφανιση ειναι υποκειμενικο,εμενα ας πουμε δεν μου αρεσει καθολου η Ιουλιετα οπως και η Μιτο και μου θυμιζουν πιο πολυ μικι μαους.Το θεμα ξερετε ποιο ειναι ρε παιδες?Σιγουρα στην κατηγορια υπαρχουν αμαξια ποου να υπερτερουν σε καποιο τομεα απο το GOLF αλλα το θεμα ειναι οτι το GOLF δεν υστερει καπου σημαντικα και ειναι μακραν το πιο ολοκληρομενο αμαξι στην κατηγορια του.Λετε για τιμονια,αναρτησεις κλπ και ισως εχετε δικιο γιατι σε αυτο οι ιταλοι εχουνε το φορτε τους.Ομως ποιοτητα κυλισης,ποιοτητα κατσκευης,ποιοτητα εσωτερικου(γενικα η λεξη ποιοτητα ειναι αγνωστη στα ιταλικα),μεταπωληση,μεταπωλητικη αξια,ανεση,χωρους και και και...Για να μην λεμε παλι τα ιδια και τα ιδια και ο καθενας το μακρυ του και το κοντο του,βαθια μεσα σας ξερετε ποιο ειναι καλυτερο αυτοκινητο...καλο απογευμα.

Link to comment
Share on other sites

Το εμφανιση ειναι υποκειμενικο,εμενα ας πουμε δεν μου αρεσει καθολου η Ιουλιετα οπως και η Μιτο και μου θυμιζουν πιο πολυ μικι μαους.Το θεμα ξερετε ποιο ειναι ρε παιδες?Σιγουρα στην κατηγορια υπαρχουν αμαξια ποου να υπερτερουν σε καποιο τομεα απο το GOLF αλλα το θεμα ειναι οτι το GOLF δεν υστερει καπου σημαντικα και ειναι μακραν το πιο ολοκληρομενο αμαξι στην κατηγορια του.Λετε για τιμονια,αναρτησεις κλπ και ισως εχετε δικιο γιατι σε αυτο οι ιταλοι εχουνε το φορτε τους.Ομως ποιοτητα κυλισης,ποιοτητα κατσκευης,ποιοτητα εσωτερικου(γενικα η λεξη ποιοτητα ειναι αγνωστη στα ιταλικα),μεταπωληση,μεταπωλητικη αξια,ανεση,χωρους και και και...Για να μην λεμε παλι τα ιδια και τα ιδια και ο καθενας το μακρυ του και το κοντο του,βαθια μεσα σας ξερετε ποιο ειναι καλυτερο αυτοκινητο...καλο απογευμα.

φιλε +1 νομιζω το πες πολυ συνοπτικα και το θεμα τελιωνει εδω αυτο τα λεει ολα παρακαλω κλειδωστε το θεμα

Link to comment
Share on other sites

Το εμφανιση ειναι υποκειμενικο,εμενα ας πουμε δεν μου αρεσει καθολου η Ιουλιετα οπως και η Μιτο και μου θυμιζουν πιο πολυ μικι μαους.Το θεμα ξερετε ποιο ειναι ρε παιδες?Σιγουρα στην κατηγορια υπαρχουν αμαξια ποου να υπερτερουν σε καποιο τομεα απο το GOLF αλλα το θεμα ειναι οτι το GOLF δεν υστερει καπου σημαντικα και ειναι μακραν το πιο ολοκληρομενο αμαξι στην κατηγορια του.Λετε για τιμονια,αναρτησεις κλπ και ισως εχετε δικιο γιατι σε αυτο οι ιταλοι εχουνε το φορτε τους.Ομως ποιοτητα κυλισης,ποιοτητα κατσκευης,ποιοτητα εσωτερικου(γενικα η λεξη ποιοτητα ειναι αγνωστη στα ιταλικα),μεταπωληση,μεταπωλητικη αξια,ανεση,χωρους και και και...Για να μην λεμε παλι τα ιδια και τα ιδια και ο καθενας το μακρυ του και το κοντο του,βαθια μεσα σας ξερετε ποιο ειναι καλυτερο αυτοκινητο...καλο απογευμα.

Το Ματιζ. Δεν κανω πλακα.

Σε ολα τα αλλα +1.

Link to comment
Share on other sites

Το Ματιζ. Δεν κανω πλακα.

Σε ολα τα αλλα +1.

nope..smart rulez !!

κατα τα αλλα rεspect στο μαρινο γιατι το πραγματα ειναι οσο απλα τα ειπε .

η alfa προσπαθησε να ερθει κοντα σε αυτο που λεμε ολοκληρωμενο αυτοκινητο ,εν μερη τα κατεφερε ,εστω και για λιγο ομως υστερει απεναντι σε αυτο που εχει συνδεσει το ονομα του με το ολοκληρωμενο αυτοκινητο ..

Link to comment
Share on other sites

Το Ματιζ. Δεν κανω πλακα.

Σε ολα τα αλλα +1.

Να προσθεσω και αλλο ενα μικρο..Yaris το σουλουπι του 99 χρυσο κιολας!1000 κυβικα 88000 χλμ και δεν εχει βγαλει τιποτα περα απο αλλαγη μπαταριας!Δεν τριζει-δεν σπαει-δεν χαλαει και καιει και 4 λιτρα στα 100χλμ...

Edited by Golf_Mk2
Link to comment
Share on other sites

Πάντως από ότι μαθαίνω τα προβληματάκια αρχίζουν και εμφανίζονται στους πρώιμους κατόχους: Μπεκ, σύστημα start-stop κ.α.

Και μάλιστα υπάρχει έλλειψη ανταλλακτικών (μπορεί και λόγω της απεργίας των ιδιοκτητών - φορτηγών)

Ας ελπίσουμε ότι είναι προβλήαμτα νεότητας

Link to comment
Share on other sites

Πάντως από ότι μαθαίνω τα προβληματάκια αρχίζουν και εμφανίζονται στους πρώιμους κατόχους: Μπεκ, σύστημα start-stop κ.α.

Και μάλιστα υπάρχει έλλειψη ανταλλακτικών (μπορεί και λόγω της απεργίας των ιδιοκτητών - φορτηγών)

Ας ελπίσουμε ότι είναι προβλήαμτα νεότητας

Για πες κι άλλα ..... ωχ ωχ ωχ !!

Link to comment
Share on other sites

παιδια τ πραγματα ειναι οπως τα ειπα το παιδι παραπανω..εγω γενικα δν ειχα ποτε καμια σχεση με αλφα ρομεο και ουτε εχει τυχει να οδηγησω..σημερα πηγα σε μια αντιπροσωπεια της αρ και το ειδα..απ'εξω οντως ειναι ωραιο αλλα το ολο σουλουπι δν ειναι κατι το διαφορετικο απο τα υπολοιπα αμαξια της κατηγοριας του και αν δειτε οι κατασκευαστριεσ εταιριεσ πλεον δν φτιαχνουν κατι προτοτυπο αλλα κατι περιπου στο ιδιο σχημα με τα υπολοιπα..γενικα σαν αμαξι μου αρεσε μπορω να πω πως εχουν κανει ενα βημα οι ιταλοι αλλα μονο που θελει και αλλη προσπαθεια για να φτασουν στο επιθυμητο επιπεδο..δυστηχως δεν μπορεσα να την οδηγησω λογω το οτι ειμαι ακομα μολισ 19 αλλα ειμαι σιγουροσ πως στο αμεσο μελλον θα εχω αυτη την ευκαιρια και τοτε θα σασ πω καλλυτερα..το θεμα δν χρειαζεται να κλειδωσει,συζητηση κανουμε ;)

Link to comment
Share on other sites

Για πες κι άλλα ..... ωχ ωχ ωχ !!

Τα μπεκ πρέπει να είναι μεμονομένο περιστατικό και μπορεί να οφείλεται και στην βενζίνη. Αυτό που έχω μάθει από 2 ιδιοκτήτες (ο ένας είναι φίλος) είναι ότι το start-stop παρουσιάζει κάποιο πρόβλημα και μάλλον οφείλεται στο injection ή το αντίθετο: το start stop δημιουργεί πρόβλημα στο injection.

Τεσπα, αυτά τα θεωρώ προβλήματα νεότητας και δεν θα με αποθάρρυναν να πάρω το αυτοκίνητο. ¶λλωστε έχω πρακτική να μην παιρνω ποτέ ένα αυτοκίνητο μόλις βγαίνει αλλά να περιμένω λίγο διάστημα να λύσει αυτά τα θέματα. Πλεον από ότι καταλαβαίνω παίζει για όλους τους κατασκευαστές να έχουν προβλήματα νεότητας και οφείλεται στην πολυπλοκότητα των ηλεκτροονικών υποσυστημάτων.

Όταν πχ λέγαμε παλιά ότι τα Starlet είναι θηρία που δεν παθαίνουν τίποτα έπρεπε να λαμβάνουμε υπόψη ότι δεν είχαν και τίποτα που μπορούσε να χαλάσει..... ;)

Link to comment
Share on other sites

Η alfa romeo ειναι μια μαρκα με ιστορια κ ιδιαιτερη φιλοσοφια..Απορω ομως ποιος ειναι αυτος που εχει βαλθει να κανει τοσο ασχημα τα αυτοκινητα της..Ξεκινωντας απο το mito (αυγο) και συνεχιζοντας με τη gulietta (αν εξαιρεσεις τα εντυπωσιακα πισω φαναρια το βραδυ ειναι μια αμορφη μαζα).. Κριμα ειδικα τωρα που πηρε στα πανω της με τους νεους κινητηρες..Ασχημα αυτοκινητα, ισως καποιοι να τα θεωρουν εντυπωσιακα αλλα ομορφα δεν ειναι..Ποσες φορες δεν αγορασατε κατι ή δε βρηκατε μια γκομενα και μετα την πρωτη βδομαδα τα βαρεθηκατε ή την βαρεθηκατε?? Αυτο ειναι το εντυπωσιακο..Κι οσον αφορα το εσωτερικο εκει ειναι η μεγαλυτερη απογοητευση..Κοιτωντας το καντραν της gulietta νομιζεις οτι εσπασε η βαση και επεσε κατω..Ελεος..Κοιταξτε εσωτερικα παλιοτερων alfa και δειτε τις διαφορες..Τεραστιες..

Link to comment
Share on other sites

Η alfa romeo ειναι μια μαρκα με ιστορια κ ιδιαιτερη φιλοσοφια..Απορω ομως ποιος ειναι αυτος που εχει βαλθει να κανει τοσο ασχημα τα αυτοκινητα της..Ξεκινωντας απο το mito (αυγο) και συνεχιζοντας με τη gulietta (αν εξαιρεσεις τα εντυπωσιακα πισω φαναρια το βραδυ ειναι μια αμορφη μαζα).. Κριμα ειδικα τωρα που πηρε στα πανω της με τους νεους κινητηρες..Ασχημα αυτοκινητα, ισως καποιοι να τα θεωρουν εντυπωσιακα αλλα ομορφα δεν ειναι..Ποσες φορες δεν αγορασατε κατι ή δε βρηκατε μια γκομενα και μετα την πρωτη βδομαδα τα βαρεθηκατε ή την βαρεθηκατε?? Αυτο ειναι το εντυπωσιακο..Κι οσον αφορα το εσωτερικο εκει ειναι η μεγαλυτερη απογοητευση..Κοιτωντας το καντραν της gulietta νομιζεις οτι εσπασε η βαση και επεσε κατω..Ελεος..Κοιταξτε εσωτερικα παλιοτερων alfa και δειτε τις διαφορες..Τεραστιες..

Φίλε μου μάλλον ανήκεις στο μικρό εκείνο ποσοστό ανθρώπων που δεν του αρέσουν οι σύγχρονες ΑLFA. Μακάρι και η VW να είχε την τόλμη να παρουσιάσει ενα ριζοσπαστικό για τα δεδομένα της σχέδιο τόσο εξωτερικά όσο και εσωτερικά.

Όταν λες οτι δεν σου αρέσει η ΜΙΤΟ και η GULIETTA με ποιο ανταγωνιστή τους τις συγκρίνεις. Φαντάζομαι όχι με το ΡΟLO και GOLF.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου μάλλον ανήκεις στο μικρό εκείνο ποσοστό ανθρώπων που δεν του αρέσουν οι σύγχρονες ΑLFA. Μακάρι και η VW να είχε την τόλμη να παρουσιάσει ενα ριζοσπαστικό για τα δεδομένα της σχέδιο τόσο εξωτερικά όσο και εσωτερικά.

Όταν λες οτι δεν σου αρέσει η ΜΙΤΟ και η GULIETTA με ποιο ανταγωνιστή τους τις συγκρίνεις. Φαντάζομαι όχι με το ΡΟLO και GOLF.

+1

Και επισης η alfa ποτε δεν την ενδιεφερε αμεσα το ηλικιωμενο κοινο....γιαυτο υπηρχε παντα η lancia...!

Η VW ομως......νομιζω εχει μεγαλη επιρροη στους "παππεν"!!!

Link to comment
Share on other sites

Η Τζουλιέτα είναι ριζοσπαστικό σχέδιο? Το καινούριο ¶λφα Ρομέο ¶στρα? Η δε Μίτο...σαν καρτούν εκδοχή της 8C...και όχι, αυτό δεν είναι υπέρ της...

Υπάρχουν ακόμα ιταλόφιλοι ε? Χα, για δες ρε συ...

Link to comment
Share on other sites

Η Τζουλιέτα είναι ριζοσπαστικό σχέδιο? Το καινούριο ¶λφα Ρομέο ¶στρα? Η δε Μίτο...σαν καρτούν εκδοχή της 8C...και όχι, αυτό δεν είναι υπέρ της...

Υπάρχουν ακόμα ιταλόφιλοι ε? Χα, για δες ρε συ...

Oι οποιοι ειναι και πιο δεκτηκοι σε αποψεις...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ρε παιδιά, είναι σαν τα ναρκωτικά, μέχρι πριν 10 χρόνια δικαιολογούσες κάποιον να παίρνει, πλέον με τόση ενημέρωση...

Δεκτικοί ποιοι? Οι ιταλόφιλοι? Που όταν μάθανε τις φήμες για εξαγορά από τη VW κοντέψαμε να έχουμε ομαδικές αυτοκτονίες? Που όλα χρυσά και άγια και όταν πάρουνε γερμανικό μετά κατεβάζουν τις λίστες με τα προβλήματα που είχανε στον ιταλό? Βέβαια θα μου πεις είναι τι περιμένει κανείς, ρετάρει το 1.2 TSi και κοντεύουμε να σταυρώσουμε την Μέρκελ, οι ¶λφα αλλάζουν τον μεταβλητό πιο συχνά από λάδια και είναι κουόρε σπορτίβο. Δεν θέλω να αντιπαρατεθώ με κανέναν φίλε μου, αλλά για να βγάλει ξανά κουόρε σπορτίβο η άλφα και να μπορεί να ανταποκριθεί στα σημερινά δεδομένα, μόνη λύση είναι να είναι αλήθεια τα σχέδια της VW.

Link to comment
Share on other sites

Η Τζουλιέτα είναι ριζοσπαστικό σχέδιο? Το καινούριο Άλφα Ρομέο Άστρα? Η δε Μίτο...σαν καρτούν εκδοχή της 8C...και όχι, αυτό δεν είναι υπέρ της...

Υπάρχουν ακόμα ιταλόφιλοι ε? Χα, για δες ρε συ...

Μη διαβάζεις πολύ ΘΕΜΑ φίλε μου. Αυτό δημιούργησε ντόρο όταν παρουσιάστηκε το ΑΣΤΡΑ για ομοιότητα με τη GULIETTA στην πίσω κολώνα και τα πίσω φώτα . Oταν τελικά παρουσιάστηκε η GULIETTA κανεις σοβαρός δεν μίλησε για ομοιότητα ανάμεσα στα δύο αυτοκίνητα. Ούτε καν το ίδιο το ΘΕΜΑ. Μη παρασύρεσαι και αναμεταδίδεις απόψεις άλλων, προσπάθησε να εκφέρεις τη δική σου άποψη.

Δεν απάντησες στην ερώτησή μου με ποιους ανταγωνιστές τους τα συγκρίνεις;

Εκτός από το να τα κοιτάς τα έχεις οδηγήσει κιόλας;

Edited by PERIS
Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικα....χθες ημουν καποια στιγμη στον Γκολα(Ιωαννινα-αντιπροσωπος alfa romeo,lancia) λογω του ypsilon που εχω...!

Συζητωντας με εναν γνωστο μου(κατοχος GT εκεινος,ενω εγω πρωην...τα Γιαννενα δεν ειναι και μεγαλα..)

ανοιξαμε ενα θεμα για τα καινουρια Alfa...

Το παιδι μου ειπε....δεν εχει ερθει Mi.to ακομη στο συνεργειο με καποιο προβλημα σε θεμα κατασκευης/αξιοπιστιας...!

Δεν εχουνε βγαλει μηχανικα απολυτως τπτ...και ελπιζουμε μου ειπε να μην βγαλουνε...!

Δεν ειναι τυχαιο που ανηκει πλεον στα αξιοπιστα αυτοκινητα!

Link to comment
Share on other sites

Δε διαβάζω ΘΕΜΑ, ούτε για χαρτί τουαλέτας δεν το χρησιμοποιώ. Εγώ live το συνειδητοποίησα, ακόμα και σήμερα ψάχνω το σηματάκι για να καταλάβω αν είναι το Opel ή η Τζουλιέτα. Αλήθεια, οι δεκτικοί ιταλόφιλοι πως και δεν δέχονται τη γνώμη κάποιου?

Επίσης δεν απάντησα σε καμιά ερώτηση γιατί δεν μου διατυπώθηκε καμιά ερώτηση. Για το σχέδιο δε, νομίζω πως δεν χρειάζετε να το οδηγήσω για να το καταλάβω. Το πίσω μου αρέσει φυσικά, είναι αρκούντως "γερμανικό", ριζοσπαστικό δεν είναι. Το μπροστά είναι άθλιο, αλλά είδα κάτι απίθανες πολυάκτινες ζάντες σαν τις παλιές τις borbet.

Σε θέμα οδήγησης έχω ακούσει τα καλύτερα και το πιστεύω, αλοίμονο αν χάνανε το τιμόνι και την ανάρτηση, αλλά πρέπει να δω απόκριση κινητήρα (επίσης πολύ καλά λόγια) και ποιότητα εσωτερικού. Σίγουρα θα μου αρέσει η εσωτερική σχεδίαση, αλλά θα αναρωτιέμαι γιατί αντί για ύλη ονείρων δεν δανείζονται λίγο υλικό Γερμανών. Θα πάω αυτές τις μέρες σε ένα φίλο συνάδελφο να την οδηγήσω.

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικα....χθες ημουν καποια στιγμη στον Γκολα(Ιωαννινα-αντιπροσωπος alfa romeo,lancia) λογω του ypsilon που εχω...!

Συζητωντας με εναν γνωστο μου(κατοχος GT εκεινος,ενω εγω πρωην...τα Γιαννενα δεν ειναι και μεγαλα..)

ανοιξαμε ενα θεμα για τα καινουρια Alfa...

Το παιδι μου ειπε....δεν εχει ερθει Mi.to ακομη στο συνεργειο με καποιο προβλημα σε θεμα κατασκευης/αξιοπιστιας...!

Δεν εχουνε βγαλει μηχανικα απολυτως τπτ...και ελπιζουμε μου ειπε να μην βγαλουνε...!

Δεν ειναι τυχαιο που ανηκει πλεον στα αξιοπιστα αυτοκινητα!

Με 21 Alfa Romeo στα Ιωάννινα μέχρι τον Αύγουστο, αυτό έλειπε να έχουνε βγάλει και προβλήματα!

Link to comment
Share on other sites

Επαναδιατυπώνω την ερώτηση με μεγαλύτερη σαφήνεια. Είπες ότι δεν σου αρέσει ούτε η ΜΙΤΟ ούτε η Gulietta.Και σε ρωτάω ποια ανταγωνιστικά τους μοντέλλα σου αρέσουν;

Edited by PERIS
Link to comment
Share on other sites

Με 21 Alfa Romeo στα Ιωάννινα μέχρι τον Αύγουστο, αυτό έλειπε να έχουνε βγάλει και προβλήματα!

Στατιστικα επρεπε....δεν βγαζουν προβληματα σε μια αντιπροσωπεια αφου πουληθουν 50!!!ελεος!

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, γιατί μάλλον σε κάποιον άλλο είχες κάνει ερώτηση. Απαντάω καθαρά σε σχέση με το εξωτερικό.

ΜΙΤΟ

Ομορφότερα, όχι απαραίτητα κατά κράτος, ίσως και στα σημεία:

Ibiza SC: Κουπεδιάστικη γραμμή, ακμές, το χαλάει λίγο η αδιάφορη, όχι άσχημη, μούρη του.

Α1: Δε νομίζω ότι χρειάζεται περαιτέρω εξήγηση.

DS3: Δεν μπορώ να πω ότι τρελαίνομαι (λίγο αποτυχία τα φου-μαντσού-μουστάκι λεντάκια) αλλά σίγουρα το πιο φρέσκο και ριζοσπαστικό σχέδιο.

Polo: ΟΚ εδώ είμαι λίγο προκατειλημένος, αλλά είναι κοινή ομολογία ότι η μούρη του δεν παίζεται.

Punto Evo: Κρατάει το αλήτικο στυλ που είχε πάντα το Punto.

207: Επίσης κλασικό σχήμα, μαζί με Πόλο και Πούντο.

Ασχημότερα:

Fabia, Jazz, C3, Corsa, Fiesta, Clio, i20 κλπ.

ΤΖΟΥΛΙΕΤΑ

Κι εδώ θα πάω με SEAT και AUDI, θα συνεχίσω με Astra και 3θυρα Golf και Σειρά 1. Γενικά, ενώ το ΜΙΤΟ το σώζει το καρτουνίστικο στυλ του, η μούρη της Τζ την κάνει να μοιάζει με απλωμένο τραχανά. Σίγουρα από τους ωραιότερους, αν όχι ο ωραιότερος πισινός, αυτό θα ήμουν βέβυλος αν δεν το παραδεχόμουνα.

Θυμηθείτε, είστε δεκτικοί ιταλόφιλοι, άρα δέχεστε την υποκειμενική και προκατειλημένη μου (σαν τη δικιά σας δλδ) γνώμη :p

Edited by TopGunZ
Link to comment
Share on other sites

Στατιστικα επρεπε....δεν βγαζουν προβληματα σε μια αντιπροσωπεια αφου πουληθουν 50!!!ελεος!

Εξαρτάται τι εννοείς βλάβη. Το ανέφερα και πιο πάνω "ρετάρει το 1.2 TSi και κοντεύουμε να σταυρώσουμε την Μέρκελ, οι ¶λφα αλλάζουν τον μεταβλητό πιο συχνά από λάδια και είναι κουόρε σπορτίβο"...

Link to comment
Share on other sites

οι ¶λφα αλλάζουν τον μεταβλητό πιο συχνά από λάδια και είναι κουόρε σπορτίβο"...

Κατι δεν ξερεις καλα μαλλον...Καπου θα διαβασες υπερβολες new_wasntme.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.