Jump to content
and64

Golf Mkv Dsg Hill Holder

Recommended Posts

Όπως λέει και ο τίτλος προσπαθώ να βρω αν μπαίνει hill holder σε golf 5 tsi dsg του '07 αλλά δεν βρήκα τίποτα οσο κι αν έψαξα!

Το βρίσκω εξαιρετικά ενοχλητικό που δεν ήταν standard τότε γιατι σε παρκάρισμα σε εντονη ανηφόρα/κατηφόρα αναγκάζομαι να χρησιμοποιώ χειρόφρενο ή φρένο με το αριστερό (αν και δεν σωζεται λόγω ηλεκτρόγκαζου απ'οτι καταλαβαίνω). Oδηγώ συχνά ενα a5 με s tronic που εχει hill holder και είναι πολύ βολικό, μην πω απαραίτητο!

Ξέρει κανείς αν μπαίνει; Υποθέτω οτι θα γίνεται με κωδικοποίηση αφού τα φρένα πρέπει να μένουν πατημένα με τους αισθητήρες του abs ή μήπως όχι; :p

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα έριχνα μια ματιά στους καταλόγους της VW και εντόπισα ότι το hill holder είναι standard στα DSG (τα 6άρια).

Θεώρησα ότι αυτό είναι κοροϊδία με το εξής σκεπτικό:

Έχω ακούσει ότι τα αυτόματα - εφ' όσον αφήσεις το φρένο - προχωρούν σιγά σιγά μόνα τους ακόμα και αν δεν πατάς καθόλου γκάζι.

Σύμφωνα με αυτό, θεωρώ ότι το ίδιο θα κάνουν και σε ανηφόρα, άντε το πολύ πολύ να κάθονται σταθερά στη θέση τους αντί να προχωράνε.

Βέβαια δεν είχα ποτέ αυτόματο και σύμφωνα με τα λεγόμενά σου που ξέρεις πολλά περισσότερα από εμένα, σκέφτηκα μια βλακεία.

btw... ισχύει ότι στην ευθεία προχωράει μόνο του;

Πάω μες στην εβδομάδα να κάνω ένα test ένα dsg!

Link to comment
Share on other sites

Πληροφορία από http://www.myturbodiesel.com/

With a manual transmission, I prefer to do a combination of downshifting and neutral depending on the conditions. When stopped on a hill, the car may roll back a little if you don't apply throttle, just like a manual transmission. Most later DSG have a hill holder which holds the brakes until you step on the gas

Οπότε το hill holder δεν είναι θέμα sw αλλά κιβωτίου

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα έριχνα μια ματιά στους καταλόγους της VW και εντόπισα ότι το hill holder είναι standard στα DSG (τα 6άρια).

Θεώρησα ότι αυτό είναι κοροϊδία με το εξής σκεπτικό:

Έχω ακούσει ότι τα αυτόματα - εφ' όσον αφήσεις το φρένο - προχωρούν σιγά σιγά μόνα τους ακόμα και αν δεν πατάς καθόλου γκάζι.

Σύμφωνα με αυτό, θεωρώ ότι το ίδιο θα κάνουν και σε ανηφόρα, άντε το πολύ πολύ να κάθονται σταθερά στη θέση τους αντί να προχωράνε.

Βέβαια δεν είχα ποτέ αυτόματο και σύμφωνα με τα λεγόμενά σου που ξέρεις πολλά περισσότερα από εμένα, σκέφτηκα μια βλακεία.

btw... ισχύει ότι στην ευθεία προχωράει μόνο του;

Πάω μες στην εβδομάδα να κάνω ένα test ένα dsg!

Ήταν standard στα τελευταία 6αρια (28η εβδομάδα και περα αν δεν κάνω λάθος) και πλέον σε ολα τα 7αρια. Το δικό μου όμως δεν το έχει!

Αυτό που περιγράφεις είναι συμπεριφορά κλασσικού αυτόματου με μετατροπεα ροπής. Φυσικά στην ευθεία και το dsg αν αφήσεις το φρένο αρχίζει να τσουλάει σιγά ομως και σε αυτή τη φάση δεν έχει κάνει φουλ σύμπλεξη, μολις πατήσεις γκάζι συμπλέκει τελείως και φεύγει:p

Στην ανηφόρα, ακριβώς επειδή δεν εχει φουλ σύμπλεξη οπως σου είπα αρχίζει και φεύγει πίσω. Εχει που εχει την υστέρηση το ηλεκτρόγκαζο, ή θα φύγει σπινάροντας τρελά επειδή αρπάζει ο κομπρέσορας αμέσως, οπότε μπαίνει το antispin "πνίγει" την κατάσταση και μένεις σταματημένος ξανά (για λίγο βέβαια) ή θα φύγεις σχετικά οκ αφού σε εχει πάρει πίσω ομως αρκετά! Με το χειρόφρενο κάτι γίνεται, αλλά το θεωρώ ημίμετρο οπότε ψάχνομαι μπας και μπαίνει το hill holder...

Κατα τα άλλα το κιβώτιο ειναι εκπληκτικό (το ήξερα βέβαια αυτό και πριν το αγοράσω :lol::lol: )

Πληροφορία από http://www.myturbodiesel.com/

Οπότε το hill holder δεν είναι θέμα sw αλλά κιβωτίου

Λες να ειναι στο software του κιβωτίου;; Τι να πω!

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ποιοι εγκέφαλοι εμπλέκονται, αλλά το hill holder χρησιμοποιεί τη μονάδα ESP, για να κρατήσει το αμάξι ακίνητο.

Edited by kio
Link to comment
Share on other sites

Το DSG σε χρήση μοιάζει με τα αυτόματα κιβώτια, όμως μηχανολογικός είναι ένα ηλεκτρονικά ελεγχόμενο εξελιγμένο χειροκίνητο κιβώτιο (δεν έχει πλανητικό σύστημα γραναζιών και το μετατροπέα ροπής όπως τα κλασικά αυτόματα), γι’ αυτό και χρειάζεται το Hill Holder, το οποίο σε όλα τα καινούρια μοντέλα είναι στάνταρ εξοπλισμός.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ποιοι εγκέφαλοι εμπλέκονται, αλλά το hill holder χρησιμοποιεί τη μονάδα ESP, για να κρατήσει το αμάξι ακίνητο.

Έτσι ξέρω και γώ γι αυτό ρωταω μπας και το χει κάνει κανενας άλλος!

Εντάξει ρε παιδιά, μην τρελαθούμε κιόλας....

Αν είναι δυνατόν να χρειάζεσαι hill holder σε αυτόματο αυτοκίνητο.... knife.gif

Λέω εγώ τώρα................ :whistling:

Όπως λέει και ο kio πιο κάτω το dsg δεν ειναι κλασσικό αυτόματο! Και δεν το λέω για πλάκα οτι χρειάζεται hill holder, πριν λίγο πήγα να παρκάρω στον Πειραια και πάλι με χειρόφρενα κλπ και μου πεταγόταν παραπάνω απ'οσο ήθελα :angry2: Αν έχω συμπλέκτη στο πόδι μου δεν έχω κανενα θέμα και το θεωρώ και γω περιττή πολυτέλεια αλλά εδώ δεν γίνεται σου σπάει τα νεύρα (και δεν ξερω κατα πόσο μπορεί η απότομη σύμπλεξη να φθήρει το κιβώτιο)

Το DSG σε χρήση μοιάζει με τα αυτόματα κιβώτια, όμως μηχανολογικός είναι ένα ηλεκτρονικά ελεγχόμενο εξελιγμένο χειροκίνητο κιβώτιο (δεν έχει πλανητικό σύστημα γραναζιών και το μετατροπέα ροπής όπως τα κλασικά αυτόματα), γι’ αυτό και χρειάζεται το Hill Holder, το οποίο σε όλα τα καινούρια μοντέλα είναι στάνταρ εξοπλισμός.

Ακριβώς! Το θέμα ειναι τι γίνεται με μας τους παλιούς...

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα θα με ενδιέφερε. Έχω ρωτήσει και στο golfmkv αλλά δεν απάντησε κανείς...

Εχεις dsg ή χειροκίνητο; Δεν βλέπω πάντως κάποιον που να ξέρει σίγουρα...

Θα ρωτήσω και στον Φιλοσίδη που είναι δίπλα μου με την πρώτη ευκαιρία.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.