Jump to content
aqua

Θόρυβος Στα Φρένα Σε Golf V

Recommended Posts

καλησπέρα παιδιά!

σε golf V tsi ακούγεται ένας περίεργος ήχος (σαν ΤΑΚ) όταν φρενάρω πατώντας απαλά το φρένο, με μικρή ταχύτητα. Νομίζω ακούγεται από τους πίσω τροχούς, σαν να πιάνει η δαγκάνα. Δεν ξέρω αν το είχα και πιο παλιά, αλλά το παρατήρησα τελευταία. Στην αντιπροσωπεία είπαν ότι είναι φυσιολογικό, αλλά θέλω να πάρω άλλη μια άποψη από εδώ.

Το αυτοκίνητο έχει 30.000χλμ και όπως είπαν στο σέρβις στα 27 δε χρήζει αλλαγής στα τακάκια, ακόμα, οπότε γενικά δεν μπορώ να φανταστώ τι φταίει. Δεν έχω παρατηρήσει διαφορά στην απόδοση των φρένων. Ίσως έχω γίνει καχύποπτος και το ακούω συνέχεια. Τι λέτε?

edit επίσης να προσθέσω ότι ο θόρυβος ακούγεται μόνο στην πρώτη και στην όπισθεν, σε ταχύτητες μέχρι 15-20χλμ/ώρα και όχι πάντα...

Edited by aqua
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά!

σε golf V tsi ακούγεται ένας περίεργος ήχος (σαν ΤΑΚ) όταν φρενάρω πατώντας απαλά το φρένο, με μικρή ταχύτητα. Νομίζω ακούγεται από τους πίσω τροχούς, σαν να πιάνει η δαγκάνα. Δεν ξέρω αν το είχα και πιο παλιά, αλλά το παρατήρησα τελευταία. Στην αντιπροσωπεία είπαν ότι είναι φυσιολογικό, αλλά θέλω να πάρω άλλη μια άποψη από εδώ.

Το αυτοκίνητο έχει 30.000χλμ και όπως είπαν στο σέρβις στα 27 δε χρήζει αλλαγής στα τακάκια, ακόμα, οπότε γενικά δεν μπορώ να φανταστώ τι φταίει. Δεν έχω παρατηρήσει διαφορά στην απόδοση των φρένων. Ίσως έχω γίνει καχύποπτος και το ακούω συνέχεια. Τι λέτε?

edit επίσης να προσθέσω ότι ο θόρυβος ακούγεται μόνο στην πρώτη και στην όπισθεν, σε ταχύτητες μέχρι 15-20χλμ/ώρα και όχι πάντα...

Κι εγώ το ακούω αυτό...Κυρίως στην Όπισθεν (Golf VI)... Σε λίγες μέρες θα πάω για αλλαγή τακάκια και θα τους πω να το κοιτάξουν και αυτό και θα ενημερώσω...

Link to comment
Share on other sites

Τα είχα διαβάσει. Αλλά όσα "προβλήματα" είδα αναφέρονται στο θόρυβο που κάνει το αυτοκίνητο όταν στρίβεις το τιμόνι με μικρές ταχύτητες, ενώ πχ παρκάρεις. Εμένα το κάνει στην ευθεία (με κλίση), κινούμενος με μικρή ταχύτητα, μόλις πατήσω ελάχιστα φρένο. Αν εννοείς και αυτό ότι έχει απαντηθεί και οφείλεται στην μετατόπιση των τακακιών, οκ αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό με το δικό μου θέμα.

@Miltos_Golf6 πρέπει να εννοούμε το ίδιο πράγμα. Και εγώ κυρίως στην όπισθεν το ακούω, μερικές φορές και με πρώτη. Ρώτησε και εσύ και ενημέρωσε εδώ για να πάρω άλλη μια άποψη. Αν και εφησυχάζω αν το ακούς και εσύ...

Edited by aqua
Link to comment
Share on other sites

Θα το κοιτάξω με μεγαλύτερη προσοχή.

Σε ευχαριστώ σε κάθε περίπτωση.

edit τελικά δεν ισχύει ότι ο θόρυβος ακούγεται μόνο στην αλλαγή κατεύθυνσης (στην περίπτωση μου τουλάχιστον). Το κάνει και ενώ κινούμαι συνεχώς μπροστά ή πίσω, πάντα με μικρές ταχύτητες. πχ σήμερα το έκανε ενώ μετατοπίστηκα λίγο μπροστά για να πληρώσω τα διόδια.

Miltos_Golf6 περιμένω τα νέα σου, αν και από ότι φαίνεται μάλλον πρέπει να μάθουμε να ζούμε με αυτό το "ΤΑΚ" πλέον.

Edited by aqua
Link to comment
Share on other sites

Θα το κοιτάξω με μεγαλύτερη προσοχή.

Σε ευχαριστώ σε κάθε περίπτωση.

edit τελικά δεν ισχύει ότι ο θόρυβος ακούγεται μόνο στην αλλαγή κατεύθυνσης (στην περίπτωση μου τουλάχιστον). Το κάνει και ενώ κινούμαι συνεχώς μπροστά ή πίσω, πάντα με μικρές ταχύτητες. πχ σήμερα το έκανε ενώ μετατοπίστηκα λίγο μπροστά για να πληρώσω τα διόδια.

Miltos_Golf6 περιμένω τα νέα σου, αν και από ότι φαίνεται μάλλον πρέπει να μάθουμε να ζούμε με αυτό το "ΤΑΚ" πλέον.

Τελικά μου είπαν στο συνεργείο ότι αυτός ο θόρυβος δεν είναι τίποτα απολύτως. Είναι θέμα σχεδιαστικό των φρένων της VW. Δεν υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας.

Πληροφοριακά αλλαγή τακάκια πίσω ΣΥΝΟΛΟ: 90.90 ¤ (27 ευρώ εργασία). Πως την βλέπετε την τιμή?

Link to comment
Share on other sites

για αντ/πια η τιμη ειναι φυσιολογικη.

Όχι αντιπροσωπεία. Αλλά εξειδικευμένο συνεργείο που ασχολείται μόνο με τα οχήματα του group επί της Λεωφ. Χασιάς στο ΙΛΙΟΝ. ΣΕ αντιπροσωπεία θέλουν 80 ευρώ για κάθε ώρα εργασίας και αυτοί εκεί 36!! Για τα τακάκια χρειάστηκαν 40 λεπτά για να τα αλλάξουν και να δοκιμάσουν το αυτοκινήτο (αν είναι όλα ΟΚ)

Link to comment
Share on other sites

@ Miltos_Golf6 ευχαριστώ φίλε μου για την απάντηση. ¶χαρος ο ήχος, αλλά τελικά λένε όλοι ότι είναι φυσιολογικό.

πάντως από την στιγμή που άλλαξα τα τακάκια δεν τον έχω ξανακούσει αυτό τον ήχο... επιφυλάσσομαι για το επόμενο διάστημα

Link to comment
Share on other sites

Τι γίνεται με το θέμα του ήχου ρε παιδιά; Το έχω και εγώ και μου προτείνανε στο Φιλιπαί(ε)ο να αλλάξω τακάκια (120 € και μου πέσανε τα μαλλιά - 28.000 Km απίθανο μου φαίνεται).

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια πολλα λεφτα σας φευγουν στις αντιπροσωπιες αν πιανουν τα χερια σας παρτε τα τακακια ενδεικτικη τιμη που τα παιρνω εγω μπρος πισω 70 ευρω και μαρκα lucas βαζω ντακους στο αμαξι και τα αλλαζω μαζι με ενα φιλο μου στο συνεργειο του και γενικα οτι μπορω μονος μου το κανω. Δοκιμαστε το και θα δειτε ποσα λεφτα γλιτωνετε ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια αυτος ο ηχος με το απαλο αγγιγμα του πεταλ που ακουγεται τη στιγμη που μολις ακινειτοποιειται το αυτοκινητο ειναι απολυτα φυσιολογικος.Τον εχω ακουσει σε ενα σωρο αυτοκινητα ηρεμηστε.

Link to comment
Share on other sites

Τι γίνεται με το θέμα του ήχου ρε παιδιά; Το έχω και εγώ και μου προτείνανε στο Φιλιπαί(ε)ο να αλλάξω τακάκια (120 € και μου πέσανε τα μαλλιά - 28.000 Km απίθανο μου φαίνεται).

Αν σου ειπαν για τα πισω, ΝΑΙ δεν ειναι καθολου απιθανο μαλλον το πιο πιθανον, τα τακακια σου εχουν 30-40 ευρω αν θυμαμαι καλα.

Κανε αυτο που προτείνει ο φιλος @Νasos_p και το ιδιο έκανα ή πήγαινε σε ενα συνεργείο της γειτονιάς με ενα 50αρι καθάρισες (μόνο για πίσω).

Link to comment
Share on other sites

Αν σου ειπαν για τα πισω, ΝΑΙ δεν ειναι καθολου απιθανο μαλλον το πιο πιθανον, τα τακακια σου εχουν 30-40 ευρω αν θυμαμαι καλα.

Κανε αυτο που προτείνει ο φιλος @Νasos_p και το ιδιο έκανα ή πήγαινε σε ενα συνεργείο της γειτονιάς με ενα 50αρι καθάρισες (μόνο για πίσω).

Ναι αλλά δεν ξέρω τι τύπο τακάκια να βάλω. Αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος...

Link to comment
Share on other sites

Όταν ένα αυτοκίνητο δεν κάνει θόρυβο και ξαφνικά ακούς κάτι .. και σου λενε την καραμέλα .. είναι φυσιολογικό πες τους να αλλάξουν επάγγελμα

Όταν κανείς πίσω και ακούς ΤΑΚ κολλάνε τα τακάκια επάνω στην δισκόπλακα και αυτό οφείλεται στους κρύους καιρούς ...εάν έχεις ξεπεράσει τα 35 000 χιλιόμετρα τα ... όταν πέφτεις σε λακκούβα και ακούς θόρυβο δεν είναι απαραίτητα οι βάσεις των αμορτισέρ .. μπορεί να είναι τα εμπρός τακάκια που τα λαμακια έχουν κλίση λόγο φθοράς ... δεν μιλάω από τιμές .. θα γίνω κακός και δεν το θέλω

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.