Jump to content
Guest Polakias>1

Passat B5/Β5.5 1.8 20VT - Βελτιώση 1ου Σταδίου [Προγράμματα - Τουρμπίνες - Απορίες]

Recommended Posts

Οντως εγινε πολυ καλη δουλεια και ειμαι πολυ ικανοποιημενος απο το αποτελεσμα.

Την εξατμιση την εφτιαξα στον Καραμπελα και στοιχισε €1000.

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικη Κωνσταντίνε!!!Καλά χιλιόμετρα!!!

Απο θόρυβο πως πάει σε σχέση με την μαμά??Πηρε οκτάβες ή είναι υποφερτή?

Link to comment
Share on other sites

Απο θορυβο στο ρελαντι ακουγεται πολυ ωραια ενα διακριτικο κροταλισμα του καταλυτη.

Την πολυ,ας το πουμε ετσι,φασαρια την κανει απο τις 3-4000 στροφες.

Απο κει και πανω δεν ακουγεται.

Δεν ειναι ο ενοχλητικος θορυβος του μπουριου,για να σου δωσω να καταλαβεις!!Πιο πολυ ακουγεται ο ποροτικος ηχος της τουρμπινας,παρα η εξατμιση.

Δεν ειναι καθολου ενοχλητικη.1ες-2ες αν παιξεις λιγο με το γκαζι πυροβολαει κιολας!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

Φαίνεται πως μάλλον μόνος μου θα είμαι εδώ μέσα. Anw.

Καιρό τώρα ψάχνω στο net για μια εξάτμιση για το car μου.

Θέλω ένα cat-back σύστημα που να έχει και downpipe.

Ξέρετε κανένα καλό αντιπρόσωπο ή κανένα καλό κατάστημα για custom σύστημα?

Περίπου πόσο θα στοιχίσει

Link to comment
Share on other sites

Βαλε κατι ετοιμο! supersprint, miltek... Δεν θα ξανασχοληθεις ΠΟΤΕ! Τελεια εφαρμογη και ποιοτητα. Εκει που υποφερουν οι ελληνικες...

Γεια σας

Φαίνεται πως μάλλον μόνος μου θα είμαι εδώ μέσα. Anw.

Καιρό τώρα ψάχνω στο net για μια εξάτμιση για το car μου.

Θέλω ένα cat-back σύστημα που να έχει και downpipe.

Ξέρετε κανένα καλό αντιπρόσωπο ή κανένα καλό κατάστημα για custom σύστημα?

Περίπου πόσο θα στοιχίσει

Link to comment
Share on other sites

Eχω στείλει πάμπολλα e-mails σε miltek μιας και ήταν η πρώτη μου επιλογή αλλά δυστυχώς δεν κατασκευάζουν σύστημα για το B5 .

Η επόμενη έτοιμη λύση είναι της neuspeed αλλά στοιχίζει πολλά η μεταφορά.

Δεν είδα ακόμα έτοιμο σύστημα από supersprint,μονο τελικό είδα. Αν ξέρει κανένας link pls να το πει.

Μάλλον θα επιλέξω κάτι custom. Το πρόβλημα όμως είναι ότι δεν γνωρίζω κανένα καλό εξάτμισα στην CY....Γιa αυτό έβαλα αυτό το post στο χώρο της Κύπρου....

Link to comment
Share on other sites

Παράγγειλα σήμερα, από USA, 3 inch downpipe μαζί με ένα και ένα random tech cat. Το πρώτο βήμα έγινε... Τώρα το μόνο που μένει είναι να βρω ένα αντιπρόσωπο supersprint ή να βρω εξατμισά για να μου κάνει ένα 2.5 inch cat-back exhaust system…Έχω καιρό όμως για να το ψάξω.....6 εβδομάδες θα πάρει για να έρθει...

Link to comment
Share on other sites

Τι downpipe πήρες? 3'' είναι μεγάλο...πρέπει να βάλεις reducer σε 2.5' μετά.

Υπάρχει και αυτή η λύση για να μην έχεις καταλύτη...αλλα δεν ξέρω αν είναι νόμιμο στην ελλάδα

http://www.quicktimeperformance.com/Downpipes/vw18dp.php

@Το post εχει μεταφραστει στα Ελληνικα.

Edited by konstantinos passat
Link to comment
Share on other sites

Έχει reducer από 3 inch σε 2.5 inch μετά τον καταλύτη. To downpipe ειναι της ΤΤ.

Ξέρω πως το 3 inch exhaust το χρησιμοποιούν σε big-turbo setup και είναι λίγο υπερβολικό για την κ03 μου. Όμως στο τέλος της ημέρας το σύστημα θα συμπεριφέρεται σαν 2.5 inch,επειδή το cat-back exhaust system που θα βρω θα είναι 2.5 inch. Περιμένω πως θα κερδίσω ίππους χαμηλά kai ψηλά μιας και δεν θα ‘ξεφουσκώνει’ τόσο εύκολα η πίεση .

Όσο αναφορά τον καταλύτη προτιμώ να έχω το κεφάλι μου ήσυχο (μιας και είναι παράνομο να αφαιρέσεις τον καταλύτη), γιατί τον τελευταίο καιρό κάνουν συνέχεια μηχανικούς ελέγχους τα στρουμφάκια στα αμάξια, και ελέγχουν τα πάντα.......

Κωνσταντίνε το resonator σου είναι και αυτό χειροποίητο? Με ανησυχεί πολύ το θέμα του θορύβου. Θέλω κάτι διακριτικό.... Θα έχει τόση διάφορα το car? Μπορείς να υπολογίσεις περίπου πόσους ίππους πήρες?

(btw σου χρωστάω μια pic από τα όργανα στο din. Αν θες στείλε το κιν σου να στα στείλω με mms μιας και δεν βρίσκω ώρα να τις κάνω post)

Edited by The Dog
Link to comment
Share on other sites

Καλούτσικα τα post .

1. Στο πρώτο post -Η διάμετρος του σωλήνα δεν έχει τόσο να κάνει με την ροη του καυσαερίου,όσο με το συντονισμό(καλά... έχει κάποια σχέση με την ταχύτητα τις ροής),σε συγκεκριμένες rpm, τον παλμών καυσαερίων που βγαίνουν ουτωσοστε να έχουμε καλύτερη και πιο εύκολη σαρώσει του θαλάμου καύσης από καυσαέρια ...

2. Πολύ καλο μαγαζι,αλλα μένω κύπρο άρα γα..... το.

3. Καλο σύστημα (το πρότεινε είδη ο meltemie),αλλα όχι για εμενα. Θα με μαζέψουν άμεσος τα στρουμφάκια στον επόμενο μηχανολογικό έλεχο που θα πέσω πάνω..Και κάνει και πολύ θόρυβο άμα είναι ανοικτό.Προτιμώ κάτι μπάσο και διακριτικό...

Thanks για τα links πάντως...

@Το post εχει μεταφραστει στα Ελληνικα.

Edited by konstantinos passat
Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντίνε το resonator σου είναι και αυτό χειροποίητο?

What's this??

Aπο θορυβο δεν κανει πολυ.

Σε νορμαλ πλαισια ενα διακριτικο μπασο στις χαμηλες και στις υψηλες δεν ακουγεται.

Ειχα ζητησει απο την αρχη να μην κανει καθολου θορυβο.

Σου στελνω και με πμ το κινητο μου.

Link to comment
Share on other sites

Παράγγειλα σήμερα ένα jetex catback exhaust σύστημα και σχεδόν ξεμπέρδεψα από το exhaust. Έχει 2,5 inch διάμετρο. Όμως θα αργήσει και αυτό να έρθει. Στα μέσα του μάρτη θα μου παραδοθεί..... ;)

@Το post εχει μεταφραστει στα Ελληνικα.

Edited by konstantinos passat
Link to comment
Share on other sites

Γινεται να αλλαξω την τουρμπινα και να παω απο Κ03 σε Κ03s?

Θα χρειαστω νεα μπεκ και προγραμμα??

Το σκεφτομαι σαν κινηση γιατι μου χαρισαν την συγκεκριμενη τουρμπινα και σκεφτομαι την αλλαγη αυτη.

Τι κερδος θα εχω?

Διατηρω βεβαια καποιες αμφιβολιες για την ολη διαδικασια αυτη.

Link to comment
Share on other sites

Γινεται να αλλαξω την τουρμπινα και να παω απο Κ03 σε Κ03s?

Θα χρειαστω νεα μπεκ και προγραμμα??

Το σκεφτομαι σαν κινηση γιατι μου χαρισαν την συγκεκριμενη τουρμπινα και σκεφτομαι την αλλαγη αυτη.

Τι κερδος θα εχω?

Διατηρω βεβαια καποιες αμφιβολιες για την ολη διαδικασια αυτη.

για μενα να το κανεις ειναι μια πολυ καλη κινηση.....εγω οταν την εβαλα στο δικο μου αλαξα το προγραμμα αλλα οχι τα μπεκ..........

Link to comment
Share on other sites

...και εγώ νόμιζα ότι είχες την K03s από μαμά!

Αμα σου την δίνουν τσάμπα βαλτή....θα έχεις διαφορα αλλα όχι και μεγάλη. Ίσως θα πρέπει να βάλεις και custom πρόγραμμα για να δουλεύει με διαφορα από την απλή K03.....Πάρε μια K04 να ησυχάσεις! lol

@Το post εχει μεταφραστει στα Ελληνικα.

Edited by konstantinos passat
Link to comment
Share on other sites

για μενα να το κανεις ειναι μια πολυ καλη κινηση.....εγω οταν την εβαλα στο δικο μου αλαξα το προγραμμα αλλα οχι τα μπεκ..........

Τα μπεκ σου δλδ ηταν ιδιας παροχης με της Κ03s?

...kai egw nomiza oti eixes tin K03s apo mama!

Ama sou tin dinoun tsampa balth....8a exeis diafora alla oxi kai megalh. Isws 8a prepei na baleis kai custom programa gia na doulevei me diafora apo thn aplh K03.....Pare mia K04 na isixashs! lol

Το εψαξα καλα και βρηκα οτι το Passat με AWT κωδικο κινητηρα φοραει την Κ03.

Οταν λεμε τσαμπα μιλαμε €100.

Παντως αν θα πρεπει να δωσω κανα €700αρι για προγραμμα,€300 για μπεκ,€100 για την τουρμπινα και κανα €150αρι εργασια για να παρω περιπου 10αλογα και αν?,δεν νομιζω οτι αξιζει τελικα.

Οποτε περιμενουμε το πληρωμα του χρονου για Κ04-023.

Link to comment
Share on other sites

με τα μπεκ δεν θα εχεις προβλημα απ"οτι ξερω και απο το δικο μου γιατι το δουλευω με τα μαμα και δεν εχω καποιο προβλημα!!!αλλα για μενα να την βαλεις αξιζει!με ενα καλο προγραμμα θα δεις διαφορα.......μην περιμενεις τρελα πραγματα αλλα θα δεις!!

Link to comment
Share on other sites

με τα μπεκ δεν θα εχεις προβλημα απ"οτι ξερω και απο το δικο μου γιατι το δουλευω με τα μαμα και δεν εχω καποιο προβλημα!!!αλλα για μενα να την βαλεις αξιζει!με ενα καλο προγραμμα θα δεις διαφορα.......μην περιμενεις τρελα πραγματα αλλα θα δεις!!

Ενδεικτικα για τι διαφορες μιλαμε?

Τωρα ειμαι 200.

Αν βαλω την καινουρια και φτιαξω και προγραμμα,λογικα θελει custom,θα παω περιπου 210?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.