Jump to content
Guest Polakias>1

Passat B5/Β5.5 1.8 20VT - Βελτιώση 1ου Σταδίου [Προγράμματα - Τουρμπίνες - Απορίες]

Recommended Posts

Ενδεικτικα για τι διαφορες μιλαμε?

Τωρα ειμαι 200.

Αν βαλω την καινουρια και φτιαξω και προγραμμα,λογικα θελει custom,θα παω περιπου 210?

θα πας περιπου 210-215 και θα δεν θα σε κρεμαει αποτομα ψηλα αλλα και χαμηλα θα ειναι καλυτερα....αυτα σου τα λεω βασει αυτα που βλεπω εγω στο δικο μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

θα πας περιπου 210-215 και θα δεν θα σε κρεμαει αποτομα ψηλα αλλα και χαμηλα θα ειναι καλυτερα....αυτα σου τα λεω βασει αυτα που βλεπω εγω στο δικο μου!!!!

Ναι.

Σε συζητηση που ειχα μου λεγανε για +30 αλογα γιαυτο σκεφτηκα να κανω την αλλγη.

Αλλα μετα δεν θελω να μπω στην διαδικασια για αλλαγες μονο για 15 αλογα.

Θα γινει μια και καλη η κινηση με Κ04-023 σε κανα χρονο περιπου.

Ευχαριστω παντως για την βοηθεια.

Link to comment
Share on other sites

Προχθές έγινε η εγκατάσταση του συστήματος. Τελικά η JETDEX ακύρωσε την παραγγελιά μου για άγνωστο λόγο και χρειαζόταν ακόμα 2 μήνες για να μου ετοιμάσει νέα. Μπούχτισα και πήγα σε ένα εξάτμισα και έκανα custom σύστημα. Οι σωλήνες είναι όλες 63.5 mm με εξαίρεση το TT downpipe που είναι 76.2 mm. Ο καταλυτής είναι ένας High-Flow metallic Random Tech.

Ο ήχος είναι πολύ πορωτικος στο ρελαντί άλλα δυστυχώς αρκετά δυνατός για τα γούστα μου στην ψηλές στροφές. Θα πρέπει να βάλω και δεύτερο μεσαίο μιας και αυτό που μπήκε μου φάνηκε μικρό....(Υπάρχει βιντεακι που τράβηξα, οποίος θέλει pm να του το στείλω)

Η απόδοση βελτιώθηκε άλλα όχι σε μεγάλο βαθμό. Το αυτοκίνητο φορτώνει ευκολότερα. Η πιο αισθητή διαφορά είναι στην 4 ταχύτητα που τώρα μπορείς να νιώσεις να σε τράβα....

Για την απόδοση σίγουρα φταίει η αμερικάνικη ECU που χρησιμοποιώ και που ήρθε η ώρα να αντικαταστήσω με μια ευρωπαϊκή. Ξέρετε να μου προτείνετε κάποιο chip tuner? Ποσό στοιχίζει ένα πρόγραμμα για τον ΑΕΒ κινητήρα μου? Είμαι από Κύπρο so, αν ξέρετε στείλτε e-mails για να μπορώ να επικοινωνήσω μαζί τους...

Edited by The Dog
Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικη η εξατμιση.

Στειλε μου το βιντεακι που λες αν ειναι ευκολο στο kostasak@gmail.com

Αν σου ειναι ευκολο επισης μετετρεψε τις διαστασεις των σωληνων απο inc σε mm για να ειναι πιο κατανοητο.

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια καλύτερη ιδέα..... Πηγαίνετε εδώ...... CarsoundΤο post πάνω έγινε edit με αλλαγή από ίντσες σε μμ....

Btw σήμερα πήγα και έβαλα και δεύτερο μεσαίο...τώρα το αμάξι σχεδόν δεν ακούγεται....έκτος από το κροτάλισμα του μεταλλικού καταλυτή....με την πρώτη ευκαιρία θα ανεβάσω και νέο βιντεακι....

Edited by The Dog
Link to comment
Share on other sites

Οκ.

Εβαλες ψιλομεγαλο DP μου φαινεται.Λογικα χαμηλα θα ειναι ψιλοψοφιο και θα τρελενεται στις ψηλες.

Καλυτερα που εβαλες και το αλλο μεσαιο.Δεν ακουγεται ιδιαιτερα και ειναι πιο ξεκουραστο.

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση για τον P18T: Τι αμαξι εχεις και του εβαλες το προγραμμα αυτο?Το πασατ που λες στo profile σου?Αν ναι ποσο πηγε και απο που?Συγγνωμη για το thread digging αλλα αυτο ψαχνω...

Edited by icy20
Link to comment
Share on other sites

H N75 είναι ηλεκτρομαγνητικές βαλβίδες που ελέγχουν τη λειτουργία της wastegate. Η J η η H κατά πολλούς επιτρέπουν στην wastegate να παραμένει ανοιχτή για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα με αποτέλεσμα να σηκώνει το αυτοκίντο μεγαλύτερη πίεση. Βέβαια χρειάζεται και πρόγραμμα που να το επιτρέπει γιατί ορισμένα μόλις διαβάζουν μεγαλύτερη πίεση, έστω κ λίγο πέφτουν σε safe mode.Tα 1,8Τ έχουν κάποια Ν75 και απλά την αντικαταστείς με την J συνήθως απο κάποιο AUDI quatrro παλίο.

Η ΔΙαφορά στις σκάστρες είναι οτι η κλειστού τύπου τον αέρα που εκτονώνει τον επιστρέφει σε κάποιο σημείο του κυκλώματος ενώ η ανοιχτού στο περιβάλλον κάτι που προκαλέι και τον χαρακτηριστικό θόρυβο. Για τα 1,8Τ η ανοιχτού τύπου δεν αποδίδει...Στην καλύτερη περίπτωση απλά βγάζει κάποιο σφάλμα ,στην χειρότερη safe mode......

Για να εχεις αποδοση και παραλληλα τον επιθυμητο θορυβο (τσαφ τσουφ) τοτε η χρησιμοποιηση σκαστρας διπλου εμβολου ειναι μονοδρομος (πχ turbosmart).Ετσι ενα μερος εκτονωνεται στο περιβαλλον οπως λες και το υπολοιπο ξαναγυρνα στο κυκλωμα με αποτελεσμα να μην χανεις σε αποδοση.

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση για τον P18T: Τι αμαξι εχεις και του εβαλες το προγραμμα αυτο?Το πασατ που λες στo profile σου?Αν ναι ποσο πηγε και απο που?Συγγνωμη για το thread digging αλλα αυτο ψαχνω...

Ναι εχω το πασατ 1.8Τ

Το ρεβο το εβαλα στη Σεατ με 900€

Τελικα η DV αλλάχτηκε με εκεινη του S3

Ολα δουλευουν προς το παρον ρολοϊ

Link to comment
Share on other sites

Bρηκα απο ενα φιλο με Α4 1.8Τ το παλιο την τουρμπινα αυτη.

Κ04-01 μαζι με Downpipe περιπου 350-400¤

Η τουρμπινα ειναι καινουρια και ελαχιστα δουλεμενη και απλα την δινει επειδη αλλαξε setup.

Σκεφτομαι λοιπον μιας και το δικο μου εχει ηδη 98000χλμ να την αλλαξω.

Οπως ειναι αυτη κουμπωνει κατευθειαν πανω σωστα?

Θα συνεργαστει και με το υπαρχον προγραμμα που εχω,χωρις βεβαια να αποδιδει τα μεγιστα.

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι τι αλλα χρειαζεται για να δουλεψει σωστα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε κωνσταντινε!εισαι σιγουρος οτι η τουρμπινα ειναι τεσσαρα και οχι 30S.Εχω μια υποψια οτι το βγαζε με την τριαρα s το α4!

Τελος παντων ομως!Σιγουρα θα θελησεις αλλο προγραμμα για να αλλαξεις πιεση και να δουλευτει αλλιως η τεσσαρα τουρμπινα απο την τριαρα!

και μετα θα χεις τεσσαρα τουρμπινα χωρισ intercooleraki?αμαρτια!παντως ενα 1000 θα σου παει σιγουρα!κολαρα,προγραμματισμος,κ.λ.π B):lol:B)

Link to comment
Share on other sites

Bρηκα απο ενα φιλο με Α4 1.8Τ το παλιο την τουρμπινα αυτη.

Κ04-01 μαζι με Downpipe περιπου 350-400¤

Η τουρμπινα ειναι καινουρια και ελαχιστα δουλεμενη και απλα την δινει επειδη αλλαξε setup.

Σκεφτομαι λοιπον μιας και το δικο μου εχει ηδη 98000χλμ να την αλλαξω.

Οπως ειναι αυτη κουμπωνει κατευθειαν πανω σωστα?

Θα συνεργαστει και με το υπαρχον προγραμμα που εχω,χωρις βεβαια να αποδιδει τα μεγιστα.

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι τι αλλα χρειαζεται για να δουλεψει σωστα.

κοιταξε αν μπορεις τι βαλβιδες τουρμπο εχει το s3 με τα 210 ps...

εννοω τη Ν75 και τη Ν249,,,,,πολλαπλη θελεις αλλη νομιζω....

Link to comment
Share on other sites

Φιλε κωνσταντινε!εισαι σιγουρος οτι η τουρμπινα ειναι τεσσαρα και οχι 30S.Εχω μια υποψια οτι το βγαζε με την τριαρα s το α4!

Τελος παντων ομως!Σιγουρα θα θελησεις αλλο προγραμμα για να αλλαξεις πιεση και να δουλευτει αλλιως η τεσσαρα τουρμπινα απο την τριαρα!

και μετα θα χεις τεσσαρα τουρμπινα χωρισ intercooleraki?αμαρτια!παντως ενα 1000 θα σου παει σιγουρα!κολαρα,προγραμματισμος,κ.λ.π B);):rolleyes:

Η τουρμπινα στο Α4 που λεω ειναι ηδη αλλαγμενη και απο Κ03 που ηταν εβαλε την Κ04-01 και τωρα την εβγαλε και εβαλε αλλη μεγαλυτερη.

Προγραμμα θελω σιγουρα,4μπαρο θα θελει επειδη εμενα εχει 3μπαρο,ισως μπεκακια

Intercooler ειναι μεσα στο προγραμμα.

Αγελαδα κτλ εχω.

κοιταξε αν μπορεις τι βαλβιδες τουρμπο εχει το s3 με τα 210 ps...

εννοω τη Ν75 και τη Ν249,,,,,πολλαπλη θελεις αλλη νομιζω....

Τι σχεση εχει το S3 με την τουρμπινα που λεω?Το S3 φοραει Κ04-023

Ψαξε στο seatnet.gr. Καποιος απο κει την έβαλε (με ιδια πολλαπλή νομίζω) αλλα τελικά έβαλε 023 με GIAC προγραμμα.

Εχω δει κι εκει απλα το Leon εχει εγκαρσιο κινητηρα ενω εμενα ειναι διαμηκης γιαυτο ρωταω εδω.

Link to comment
Share on other sites

Προγραμμα θελω σιγουρα,4μπαρο θα θελει επειδη εμενα εχει 3μπαρο,ισως μπεκακια

Intercooler ειναι μεσα στο προγραμμα.

Αγελαδα κτλ εχω.

Το κακό είναι ότι σε μια μετατροπή δεν είσαι σίγουρος ποτέ για το τελικό κόστος....

Με μια γενική ματιά, δεν χρειάζεσαι τίποτα άλλο,αφού (προγ/μα,4μπαρο και μπεκάκια θες σίγουρα).Από εκεί και πέρα, αφου θα βάλεις και το intercooler θα χρειαστείς κάποιους σωλήνες,σφιγκτήρες κτλ. Όσο για το dp το καλύτερο είναι να μετρήσεις με παχύμετρο και να δεις αν κάθεται σωστά η τουρμπίνα. Πρόσεξε μόνο το θέμα της συμπίεσης στο αυτοκίνητο (αν δλδ χρειάζεσαι αλλαγή φλάντζας) και το θέμα της πίεσης διότι μειώνεται ελέω intercooler.

Link to comment
Share on other sites

Γιαυτο εκανα το ποστ για να τσεκαρω-επιβεβαιωσω το τι χρειαζεται.

Σε γενικες γραμμες ομως ειναι μια bolt on μετατροπη,γιαυτο και την σκεφτομαι.

Το intercooler θα μπει κομπλε τοποθετημενο,δεν θα μπω δλδ στην διαδικασια να το φτιαξω μονος μου.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον κωνσταντινε τα μπεκ θελουν αλαγη ο ρυθμιστης οχι θελεις προγραμμα ενα ιντερκουλερ για καλυτερη αποδοση το καλοκαιρι!!και πολλαπλη μπαινει η μαμα(να την κοιταξεις για τυχον ραγισματακια)..........αυτα δεν πιστευω να ξεχασα κατι!!!!!

ααα θελεις και maf το εξωτερικο...... :huh:

Edited by didymos
Link to comment
Share on other sites

Δεν κανει ο ΜΑΦ που εχω τωρα δλδ?

αφου θα αλαξεις μπεκ καλο ειναι να αλαχτει και ο maf.......μονο το κελυφος ε!!!!

Edited by didymos
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,το project ολοκληρωθηκε την Δευτερα και μπορουμε να γραψουμε δυο τρια πραγματα :o

Η τουρμπινα που μπηκε ειναι η Κ04-015(ετσι λεγεται για τα καθετα μοτερ που φοραει το Passat),ουσιαστικα ειναι ιδια με την κλασικη Κ03s και προηλθε απο Α4 με τα 163 αλογα.

Τα μπεκ αν και μικρα επαρκουν διοτι εχει απο εργοστασιο 4μπαρο ρυθμιστη πιεσης βενζινας οποτε ισορροπει τα πραγματα.

Μπηκε προγραμμα (e tuners) και δουλευει 1.2ct-1.4ob.

Φυσικα το αμαξι δεν εχει καμια απολυτως σχεση με πριν,εχει αποκτησει νευρο και γραφει και η 3η.

Ειναι γεματο παντου και ειδικα με 4η γινεται πανηγυρι.

Δυναμομετρηση δεν εγινε,οποτε καποιο νουμερο μονο ενδεικτικο μπορει να ειναι.

Το μονο αρνητικο,ευχαριστο βεβαια,ειναι οτι λογω μικρου SMIC και σε θεση που δεν παιρνει κρυο αερα,η θερμοκρασια εισαγωγης στην πεταλουδα ειναι αρκετα αυξημενη.Σε τυχαιο πατημα ειδαμε 73 βαθμους.

Προς το καλοκαιρι λογικα θα τοποθετηθει ενα FMIC χειροποιητο για καλυτερη...ψυξη.

Προς το παρον θα αρκεστουμε σε καμια πατεντα με σωληνα τραβηγμενη και κρυμμενη μπροστα.

Αυτα. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,το project ολοκληρωθηκε την Δευτερα και μπορουμε να γραψουμε δυο τρια πραγματα :o

Η τουρμπινα που μπηκε ειναι η Κ04-015(ετσι λεγεται για τα καθετα μοτερ που φοραει το Passat),ουσιαστικα ειναι ιδια με την κλασικη Κ03s και προηλθε απο Α4 με τα 163 αλογα.

Τα μπεκ αν και μικρα επαρκουν διοτι εχει απο εργοστασιο 4μπαρο ρυθμιστη πιεσης βενζινας οποτε ισορροπει τα πραγματα.

Μπηκε προγραμμα (e tuners) και δουλευει 1.2ct-1.4ob.

Φυσικα το αμαξι δεν εχει καμια απολυτως σχεση με πριν,εχει αποκτησει νευρο και γραφει και η 3η.

Ειναι γεματο παντου και ειδικα με 4η γινεται πανηγυρι.

Δυναμομετρηση δεν εγινε,οποτε καποιο νουμερο μονο ενδεικτικο μπορει να ειναι.

Το μονο αρνητικο,ευχαριστο βεβαια,ειναι οτι λογω μικρου SMIC και σε θεση που δεν παιρνει κρυο αερα,η θερμοκρασια εισαγωγης στην πεταλουδα ειναι αρκετα αυξημενη.Σε τυχαιο πατημα ειδαμε 73 βαθμους.

Προς το καλοκαιρι λογικα θα τοποθετηθει ενα FMIC χειροποιητο για καλυτερη...ψυξη.

Προς το παρον θα αρκεστουμε σε καμια πατεντα με σωληνα τραβηγμενη και κρυμμενη μπροστα.

Αυτα. :lol:

Καλοριζικο φιλε κωνσταντινε!Φοραω ακριβως την ιδια τουρμπινα και ειναι πολυ τζαμι!Θα δεις μεγαλες διαφορες!

Παροτι ειναι λιγο πλοιο το αμαξακι μας πολλα βγαζουν τα κυαλια να το δουν!Εγω φοραω κ καποια πραγματακια ακομα!Αν συναντηθουμε θα στα πω!Ειναι μυστικα!

Παντως μ αυτη την τουρμπινα εισαι τουλαχιστον 240ps τουλαχιστον ετσι?

Καλοταξιδο!

Link to comment
Share on other sites

Aλεξανδρε εκει το υπολογιζω κι εγω,λογω εξατμισης.

220-240@ΜΑΗΑ

Οταν βρω καποια ευκαιρια θα το μετρησω ετσι απο περιεργεια.

Στειλε μου ενα πμ αν θες για τα...μυστικα B)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.