Jump to content
Guest Polakias>1

Passat B5/Β5.5 1.8 20VT - Βελτιώση 1ου Σταδίου [Προγράμματα - Τουρμπίνες - Απορίες]

Recommended Posts

Την Κ04-015 απο τι αμαξι την πηρες?

Δεν εχω αγορασει ακομα τουρμπινα ουτε τιποτα.Ψαχνομαι για να καταληξω τι βελτιωση να κανω.Την συγκεκριμενη τουρμπινα την βρηκα σε ενα site το οποιο ελεγε οτι ταιριαζει σε πασσατ και α4 και οτι πηγαινει μεχρι 230-240 αλογα.Βεβαια δεν σημαινει οτι δεν κοιταζω αλλες τουρμπινες.Θελω να φτασω γυρω στα 250 αλογα,σκεφτηκα και για κ04-023 αλλα εμαθα οτι θελει αλλη πολλαπλη.Απο κει και περα αν παμε σε garret ανεβαινουμε σε δυναμη αρα δεν ενδιαφερομαι.

Πιστευω οτι στην ιπποδυναμη παιζουν μεγαλο ρολο τα περιφερειακα.Δηλαδη μπορει ο κωνσταντινος με το πασσατ να μιλαει για 220-230 αλογα αλλα γνωμη μου ειναι οτι με ενα καλο ιντερκουλερ,αλλα μπεκ,καλη σκαστρα,εξατμιση,κλπ μπορεις να φτασεις τα 240-245 αλογα.

Στο κατω κατω με μια κ03s και καλα περιφερειακα(και προγραμμα εννοειται) φτανεις 230 αλογα.Απο οτι νομιζω η κ04-015 ειναι εστω ενα κλικ μεγαλυτερη απο την κ03s,αρα τα 250 αλογα τα θεωρω εφικτα.

Πιθανως να υπαρχουν και καποια παιδια στο club με κ03s βελτιωμενα που να εχουν κανει δυναμομετρηση ωστε να μας πουν τη γνωμη τους....

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω αγορασει ακομα τουρμπινα ουτε τιποτα.Ψαχνομαι για να καταληξω τι βελτιωση να κανω.Την συγκεκριμενη τουρμπινα την βρηκα σε ενα site το οποιο ελεγε οτι ταιριαζει σε πασσατ και α4 και οτι πηγαινει μεχρι 230-240 αλογα.Βεβαια δεν σημαινει οτι δεν κοιταζω αλλες τουρμπινες.Θελω να φτασω γυρω στα 250 αλογα,σκεφτηκα και για κ04-023 αλλα εμαθα οτι θελει αλλη πολλαπλη.Απο κει και περα αν παμε σε garret ανεβαινουμε σε δυναμη αρα δεν ενδιαφερομαι.

Πιστευω οτι στην ιπποδυναμη παιζουν μεγαλο ρολο τα περιφερειακα.Δηλαδη μπορει ο κωνσταντινος με το πασσατ να μιλαει για 220-230 αλογα αλλα γνωμη μου ειναι οτι με ενα καλο ιντερκουλερ,αλλα μπεκ,καλη σκαστρα,εξατμιση,κλπ μπορεις να φτασεις τα 240-245 αλογα.

Στο κατω κατω με μια κ03s και καλα περιφερειακα(και προγραμμα εννοειται) φτανεις 230 αλογα.Απο οτι νομιζω η κ04-015 ειναι εστω ενα κλικ μεγαλυτερη απο την κ03s,αρα τα 250 αλογα τα θεωρω εφικτα.

Πιθανως να υπαρχουν και καποια παιδια στο club με κ03s βελτιωμενα που να εχουν κανει δυναμομετρηση ωστε να μας πουν τη γνωμη τους....

Αποψη μου ειναι αφου 8ες να εισαι περιπου 250 πηγεναι παρε Κ04-001 που μπαινει στην πολλαπλη σου το κυριοτερο βαλε μπεκ-μαφ-IC απο S3 και ενα 4bar ρυθμιστη πιεσης βενζινης κανε και ενα καλο προγραμματακι και τα 240-250 πιστευω θα τα φτασεις!

Link to comment
Share on other sites

Αποψη μου ειναι αφου 8ες να εισαι περιπου 250 πηγεναι παρε Κ04-001 που μπαινει στην πολλαπλη σου το κυριοτερο βαλε μπεκ-μαφ-IC απο S3 και ενα 4bar ρυθμιστη πιεσης βενζινης κανε και ενα καλο προγραμματακι και τα 240-250 πιστευω θα τα φτασεις!

Eυχαριστω ρε φιλε.Νομιζω οτι προσανατολιστηκα τωρα.Αυτη πρεπει να ειναι η ιδανικη λυση.Θα αρχισω το ψαξιμο των ανταλλακτικων και σε λιγο καιρο θα προχωρησω στην μετατροπη!

Link to comment
Share on other sites

Αποψη μου ειναι αφου 8ες να εισαι περιπου 250 πηγεναι παρε Κ04-001 που μπαινει στην πολλαπλη σου το κυριοτερο βαλε μπεκ-μαφ-IC απο S3 και ενα 4bar ρυθμιστη πιεσης βενζινης κανε και ενα καλο προγραμματακι και τα 240-250 πιστευω θα τα φτασεις!

Απλή καλή λύση ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα...Θα ηθελα την βοηθεια σας ετσι ωστε να βρω εναν οικο για να βαλω προγραμματακι στο passat του πατερα μου...Τι προτεινετε??Αν μπορειτε δωστε μου διευθυνσεις για το καθε μαγαζι που μου προτεινετε...Ευχαριστω προκαταβολικα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλωσορισες!!

Ριξε μια ματια εδω και εδω για αρχη να παρεις μια πρωτη εικονα.

Στο δικο μου φοραω e-tuners και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

Ελπίζω να με βοηθήσετε γιατί εδώ και δύο μήνες ταλαιπωρούμαι και δεν μπορώ να βρώ άκρη. Πριν 7 μήνες αγόρασα ένα Passat 1.8 T του 1999 μοντέλο, σε αρίστη κατάσταση ( τόσο εσωτερικά όσο και εξωτερικά, αλλαγμένη τουρμπίνα κ03, το αμάξι δεν καίει σταγόνα λάδι). Τέλος πάντων, ο πρώην ιδιοκτήτης ήταν πολύ ψείρας και αυτό του το αναγνωρίζω. Ο εφιάλτης ξεκίνησε όταν σε μια εκδρομή στον εθνικό ενώ το αυτοκίνητο άνοιγε κανονικά και έδειχνε μεγάλη όρεξη, ξαφνικά το γκάζι σταμάτησε να ανταποκρίνεται δείχνοντας ότι έχει πέσει αισθητά η πίεση ( φοράει πρόγραμμα από Ανδριανάκη) και μόνο όταν το αμάξι σβήσει και κρυώσει δείχνει πάλι να ανταποκρίνεται μέχρι πάλι να ξεφουσκώσει για αδιευκρίνιστους λόγους. Πηγαίνοντας στο συνεργείο και ψάχνοντας οι μηχανικοί το αυτοκίνητο για τρείς μέρες δεν μπορούν να εστιάσουν αν η βλάβη είναι μηχανική ή ηλεκτρονική. Το διαγνωστικό δεν αναγνωρίζει τίποτα και αλλάζοντάς μου μια N75 βαλβίδα το αμάξι εξακολουθεί να ξεφουσκώνει και να ρίχνει πίεση μετά από κάποιες ώρες λειτουργίας. Παρακαλώ , περιμένω τις συμβουλές σας και την καθοδήγησή σας σχετικά με την επίλυση του προβλήματός μου γιατί έχω σαλτάρει!!!!!!

Με εκτίμηση

REVO

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

αλλαξε τα σωληνακια πιεσεως και υποπιεσεως μηπως εχει ξεραθει καποιο ελεωξε τα κολαρα επιστροφης στο νερο το ειχα παθει και εγ αλλα ειχε κοπει το σωληνακι εσωτερικα και εχανα ολη την πιεση ...

φιλικα

Link to comment
Share on other sites

Πόσα χιλιόμετρα έχει το μοτέρ?

Αν σου βγάζει σφάλμα τσέκαρε:

Πρέσσαρε το σύστημα να δεις αν χάνει από πουθενά

Πρώτα μέτρα τον maf να δεις την απόδοση

Τσέκαρε φλάντζα κεφαλής βαλβίδων και μεταβλητου..

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΧΑΡΗΚΑ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΠΛΕΟΝ ΜΕΛΟΣ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ CLUB.ΛΕΓΟΜΑΙ ΠΕΤΡΟΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΕΝΑ PASSAT TOY 2002 18T.TO EXΩ ΣΤΟ 2Ο ΣΤΑΔΙΟ REVO,ΠΕΡΙΠΟΥ ΣΤΑ 230 ΑΛΟΓΑ,ΑΛΛΑΓΜΕΝΗ ΣΚΑΣΤΡΑ FORGE,EΞΑΤΜΙΣΗ ΧΕΙΡΟΠΟΙΗΤΗ ΑΠΟ ΑΡΧΗ ΩΣ ΤΕΛΟΣ,ΑΥΤΑ.ΓΙΑ ΑΡΧΗ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΤΟΙΜΑ ΚΙΤ ΓΙΑ ΦΙΛΤΡΟ ΑΕΡΑ(ΜΑΝΙΤΑΡΙ),ΜΕ ΑΝΤΑΠΤΟΡΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΙΣΘΗΤΗΡΑ,ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ,ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΤΟ ΒΡΩ?

KΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ.ΤΕΛΙΚΑ ΤΗΝ ΒΡΗΚΑ ΤΗΝ ΛΥΣΗ ΚΑΙ ΠΕΤΥΧΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΗΘΕΛΑ.ΗΤΑΝ ΠΙΟ ΑΠΛΟ ΑΠΟ ΟΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΑ,ΚΑΙ ΜΕ ΜΙΚΡΟ ΚΟΣΤΟΣ.

ΕΓΙνΕ ΣΥΓΧΩνΕΥΣΗ ΤΩν ΔΙΑΔΟΧΙΚΩν ΔΗμΟΣΙΕΥΣΕΩν.

Edited by konstantinos passat
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Πετρο Και Καλωσορισες στην παρεα!!

αν θελεις Κανε μια παρουσιαση σου στα νεα μελη.

Δυστυχως τωρα ειΔα το θεμα αυτο Και Δεν προλαβα να σου απαντησω.

Πες μας αν θελεις ποια λυση επελεξες τελιΚα.

υΓ:Γραφε με μιΚρους ελληνιΚους χαραΚτηρες Γιατι τα Κεφαλαια ειναι σαν να φωναζεις.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε μου και καλως σε βρηκα.λοιπον,πηΓα σε εναν Γνωστο μου και του ζητησα να τοποθετησω μανιταρι αντι Για φιλτρο αερα μαμα.Ψαχνοντας ολλες τις εταιρειες,δεν βρηκαμε πουθενα σετ μετατροπης Για το συΓκεκριμενο μοντελο.Ξηλωσαμε το φιλτροκουτι και βρηκαμε οτι ο ανταπτορας Για το μανιταρι υπηρχε ηδη.Προσαρμοσαμε ενα βαρελακι της GREDDY ,και ετοιμο το ερΓαλειο.συνολικο κοστος 100 ευρω.και απο θορυβο,τελειο.ουτε το εντονο,αλλα ουτε και το λιΓο,οτι πρεπει.

Link to comment
Share on other sites

ΚαλοριζιΚη η αλλαγη.

αν θελεις βαλε Και Καμια φωτο απο το μηχανοστασιο με το νεο Κιτ εισαγωγης.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδιά ... κληρονόμησα και εγώ ένα passat 1.8t τα έχει τα χιλιόμετρα του 270.000 :-/ ... αλλα το αυτοκίνητο είναι πένα... πριν μια βδομάδα το άνοιξα τα 230 τα ακούμπησε με το ζόρι όμως ... μετά από γενικό "σερβισ" η τουρμπίνα δεν τα πάει καλά ....σκέφτομαι για την κο4 αντί να βάλω την ίδια να ανεβούμε και λίγα αλογάκια.... πείτε μου τ γνώμη σας
 

 

Θα σε παρακαλουσα να χρησιμοποιεις μικρους ελληνικους χαρακτηρες συμφωνα με τους ορους χρησης του forum.

Edited by konstantinos passat
Διορθωση απο greeklish σε Eλληνικα
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και να χαίρεσαι την αμαξάρα σου.

Αν και τα χιλιόμετρα δεν είναι λίγα,αν είναι καλά συντηρημένο έχει πολύ ψωμί ακομα.

 

Όσον αναφορά τώρα την τουρμπίνα.

 

Άν βάλεις Ko4 θα πρέπει να πάς για εξάτμιση,πρόγραμμα,ένα φιλτράκι,και  I/c.

 

Για μένα η γνώμη μου είναι να επισκευάσεις την ko3,ή να βάλεις μια μεταχείρο,διότι τα 270.000 είναι αρκετά για να "τσιτώσεις" το μοτέρ ;)

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδιά ... κληρονόμησα και εγώ ένα passat 1.8t τα έχει τα χιλιόμετρα του 270.000 :-/ ... αλλα το αυτοκίνητο είναι πένα... πριν μια βδομάδα το άνοιξα τα 230 τα ακούμπησε με το ζόρι όμως ... μετά από γενικό "σερβισ" η τουρμπίνα δεν τα πάει καλά ....σκέφτομαι για την κο4 αντί να βάλω την ίδια να ανεβούμε και λίγα αλογάκια.... πείτε μου τ γνώμη σας

 

 

Καταρχην καλωσορισες!!

Κανε και μια παρουσιαση σου στα νεα μελη!!

 

Καλοριζικο το αμαξι.

Προτου βγαλεις οτι η τουρμπινα δεν ειναι σε καλη κατασταση,πρεπει να ελεγχθουν αρκετοι παραμετροι με σημαντικοτερο το τι πιεση κραταει και αν σου καιει λαδι.

Ειναι το πιθανοτερο σεναριο να ειναι πολυ κουρασμενη και να χρειαζεται αλλαγη.

 

Αν πας σε Κ04 setup θελεις αρκετες αλλαγες και δεν θα στο προτεινα σε πρωτη φαση σε μτχ μοτερ με 270000χλμ.

 

Τσεκαρε την τουρμπινα να δεις αν οντως εχει προβλημα,ασε λιγο χρονο να ελεγξεις σωληνακια και οτιδηποτε αλλο σου βγαλει και μετα σκεφτεσαι αν θα πας σε αλλαγη της με μεγαλυτερη ή με ιδια μεταχειρισμενη.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ειμαι καινουργιος στο forum αλλα εδω και 11 χρονια κατοχος ενος  passat 1.8t 150ps

To αμαξι ειναι σε αριστη κατασταση.Το αμαξι ειναι σωστο συντηρημενο.
Απλως εχω μπει και εγω στο κολπο της βελτιωσης και ενδιαφερομαι για προγραμμα.
Θελω αν μπορειτε να μου λυσετε καποιες αποριες. 
Τι θα κερδισω οχι σε απολυτα νουμερα αλλα στο περιπου και στον δρομο, μετα αν θα ειναι αξιοπιστο το αυτοκινητο και απο καταναλωση πως θα τα πηγαινει, τωρα να φανταστειτε εχω ενα 9αρι μεση καταναλωση.

Ευχαριστω για την φιλοξενια

Edited by konstantinos passat
Διορθωση τιτλου θεματος.
Link to comment
Share on other sites

Καταναλωση στα χαλαρα πανω κατω ιδια,μισο λιτρακι παραπανω.αν το σκιζεις θα καψει.

20vt αντεχει μεχρι 300+\-hp με κλειστο μοτερ και δεν εχει θεμα....

250 ευρώ overload 100οκτανιων,ξεπερνας ελαφρά τα 200 άλογα.

Link to comment
Share on other sites

Καταναλωση στα χαλαρα πανω κατω ιδια,μισο λιτρακι παραπανω.αν το σκιζεις θα καψει.

20vt αντεχει μεχρι 300+\-hp με κλειστο μοτερ και δεν εχει θεμα....

250 ευρώ overload 100οκτανιων,ξεπερνας ελαφρά τα 200 άλογα.

το overload ειναι προγραμμα??? 

το ξερω οτι το μοτερ ειναι ασπαστο

τωρα βεβαια εχω 170.000χλμ αλλα χωρις σκισιματα. Να φανταστεις δεν καιει σταγονα λαδι :D

Θα ηθελα ενα προγραμμα και για 95 οκτανια για λιγοτερο καθημερινο κοστος..

Τ

Link to comment
Share on other sites

Βαλε το 95....άσπαστο ούτως η άλλως είναι....να θυμάσαι,εκέι που ο Tsi σπάει,ο 20vt στρώνεται.

Ναι προγραμμα ειναι,φθηνο,και χιλιοδοκισμενο σε 20vt...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , βάλε προγραμματάκι η κατανάλωση σε νορμάλ οδήγηση θα είναι στα ίδια επίπεδα και ίσως αυξηθεί ελάχιστα. Σε σκίσιμο δεν το συζητώ πολύ περισσότερο
Τι καύσιμο του βάζεις?αν βαζεις απο οπου να ναι βενζίνη βάλε 95αρι πρόγραμμα.
Εταιρία δεν σου προτείνω γιατί δεν εχει νόημα σε άλλους μπορει να δουλεύει σε άλλους οχι
Αλλα σε 20vt πολύ καλό ονομα έχει η Unitronic,Revo και APR

@Passatoukos οτι ειναι άσπαστο το Overload ,μην λες μεγάλα λόγια. Επίσης η τιμή του μαλλον δεν ειναι αυτη

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν βαζω απο καπου συγκεκριμενα γτ το οδηγει και ο πατερας μου.Το προγραμμα το θελω με 95αρα.
Στο σκισιμο δεν με ενδιαφερει ετσι και αλλιως και τωρα πινει τα αντερα του σε σκισιμο..

Την ρεβο την εχω σε προτιμηση αλλα πιστευω οτι ειναι λιγο ακριβη, πιστευω θα υπαρχει κατι φθηνοτερο
Ποσα αλογα πιστευετε θα παω? Εγω με 180-190ps θα ημουν ευχαριστημενως!
 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.