Jump to content
Guest Polakias>1

Passat B5/Β5.5 1.8 20VT - Βελτιώση 1ου Σταδίου [Προγράμματα - Τουρμπίνες - Απορίες]

Recommended Posts

Aμα ειναι τοσο φθηνο επρεπε να το ειχα βαλει χθες :p

Ποσα αλογα λες να παω?

Θα εχω προβλημα το καλοκαιρι με τισ θερμοκρασιες? Εννοω αν θα χρειaστω μεγαλυτερο intercooler

Αααα και κατι αλλο λιγο ασχετο βεβαια.. Υπαρχει περιπτωση να μετατοπιζετε ο κοφτης προς τα πανω μονος του???

Κατι τετοιο εχω παρατηρησει τελευταια

Εγινε συγχωνευση των διαδοχικων δημοσιευσεων.

Edited by konstantinos passat
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ήρθε ένας πελάτης στο μαγαζί 50άρης....

 

-Μπράβο αγόρι μου,σένιο το έχεις....Πόσα χιλιόμετρα έχεις?

-Άφηστε,έχω μπολικα...

-Πόσα?

-Έχω φτάσει 176.000....

-Εγώ μένω αθήνα....Δουλέυω-μαρτίνο εδώ και 10 χρόνια....

-Πόσα έχετε?

-Έλα να δείς....

 

483.000......

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ήρθε ένας πελάτης στο μαγαζί 50άρης....

 

-Μπράβο αγόρι μου,σένιο το έχεις....Πόσα χιλιόμετρα έχεις?

-Άφηστε,έχω μπολικα...

-Πόσα?

-Έχω φτάσει 176.000....

-Εγώ μένω αθήνα....Δουλέυω-μαρτίνο εδώ και 10 χρόνια....

-Πόσα έχετε?

-Έλα να δείς....

 

483.000......

Δεν σε επιασα.

κοφτη που εχουν τα 20vt 150ps??

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω σίγουρα,νομίζω 6.800-7.000....

Εχω την εντυπωση οτι τοσα χρονια ηταν στις 6.500 αλλα τωρα τελευταια παει 7.000, τι μπορει να παιζει???

Link to comment
Share on other sites

Καλωσορισες καταρχην.

Κανε και μια παρουσιαση σου στα νεα μελη!!

 

Στο ερωτημα σου τωρα,το αμαξι ειναι πολυ αξιοπιστο και σιγουρα με ενα προγραμμα οπως το θες θα εισαι υπερευχαριστημενος.

Κανε μια αναζητηση στα ηδη ανοιχτα θεματα να ενημερωθεις για τους βελτιωτες που υπαρχουν,να παρεις τιμες κτλ και να αποφασισεις σε ποιον θα πας.

 

Προσοχη μονο,επειδη το αμαξι σου εχει χιλιομετρα,να ξερεις οτι ειναι πολυ πιθανο με το που μπει το προγραμμα να σκασουν καποια σωληνακια τα οποια θα ειναι στα ορια τους λογω χιλιομετρων.Δεν ειναι κατι το ανησυχητικο.

Απο θεμα καταναλωσης,σε χαλαρη οδηγηση παιζει να δεις και λιγο μικροτερη καταναλωση αλλα στο σκισιμο προφανως θα εχεις παραπανω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλωσορισες καταρχην.

Κανε και μια παρουσιαση σου στα νεα μελη!!

 

Στο ερωτημα σου τωρα,το αμαξι ειναι πολυ αξιοπιστο και σιγουρα με ενα προγραμμα οπως το θες θα εισαι υπερευχαριστημενος.

Κανε μια αναζητηση στα ηδη ανοιχτα θεματα να ενημερωθεις για τους βελτιωτες που υπαρχουν,να παρεις τιμες κτλ και να αποφασισεις σε ποιον θα πας.

 

Προσοχη μονο,επειδη το αμαξι σου εχει χιλιομετρα,να ξερεις οτι ειναι πολυ πιθανο με το που μπει το προγραμμα να σκασουν καποια σωληνακια τα οποια θα ειναι στα ορια τους λογω χιλιομετρων.Δεν ειναι κατι το ανησυχητικο.

Απο θεμα καταναλωσης,σε χαλαρη οδηγηση παιζει να δεις και λιγο μικροτερη καταναλωση αλλα στο σκισιμο προφανως θα εχεις παραπανω.

Ευχαριστω για την θερμη υποδοχη.

Πιστευω και εγω δεν θα εχω ιδιαιτερα προβληματα...

Διαβαζω αρκετα αυτες τις μερες και εχω μαθει πολλα οπως οτι αυτο το μοτερ ειναι απο τα ποιο βελτιωσιμα και αξιοπιστο μαζι..

Αλλα αυτην την απορια που εχω με τον κοφτη οσο και να εψαξα δεν μπορεσα να την λυσω....

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με τον κοφτη που λες μου ακουγεται λιγο περιεργο να πηγαινε μεχρι 6500 και απο ενα σημειο και μετα να σου πηγαινει μεχρι 7000.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με τον κοφτη που λες μου ακουγεται λιγο περιεργο να πηγαινε μεχρι 6500 και απο ενα σημειο και μετα να σου πηγαινει μεχρι

 

Νομιζω οτι κοφτη παλια ειχε 6.500 ή τελος παντων καπου εκει και τωρα εχει 7.000 ακριβως.

Δεν μπορω να φανταστω κατι και δεν ξερω σε ποιον να το πω και να μην γελαει..

Link to comment
Share on other sites

Ο μονος τροπος να εχει αλλαξει ο κοφτης ειναι να εχει μπει προγραμμα και να εχει μετατοπιστει ή να μην θυμασαι ακριβως που ηταν.

Link to comment
Share on other sites

Ο μονος τροπος να εχει αλλαξει ο κοφτης ειναι να εχει μπει προγραμμα και να εχει μετατοπιστει ή να μην θυμασαι ακριβως που ηταν.

Δεν ξερω τι να σου πω.Προγραμμα δεν εχει μπει. Τωρα παει 7.000σαλ ακριβως.

Link to comment
Share on other sites

Το αυτοκίνητο, μπορεί να βάλει πρόγραμμα 95άρας και λόγω τούρμπο (Κ03) θα πλησιάσεις τα 180-190άλογα με πολλή καλή καμπύλη ροπής.

 

Σαν optional σου προτείνω ένα πανελ aftermarket και αλλαγή σε σκάστρα Bosch 710N (μαμά S3 8l), θα δώσει καλύτερη αναπνοή το πανελ και η σκάστρα θα κρατήσει την αυξημένη πίεση, που η υπάρχουσα πολύ πιθανό να μην μπορεί και λόγω παλιότητας.

 

Θα μείνω περισσότερο σε αυτό που σου είπε ο Κων/νος.

Λόγω παλαιότητας θα δεις κάποια σωληνάκια υποπιέσεων και αναθυμιάσεων λαδιού να χρειάζονται αντικατάσταση.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδια αλλαζωντας την κ03(150 ps χωρις προγραμμα) βαζοντας την κ04 παλι χωρις προγραμμα κερδιζεις σε αποδοση? τι επιπλοκες μπορει να εχεις??

Link to comment
Share on other sites

Μας περισευει μια απο ενα φιλο μου που εβαλε μεγαλυτερη και αναρωτιομαστε τι θα εκανε, μηπως ανεβαζε λιγο τα αλογα...η πρωτη κινηση ειναι το προγραμμα αλλα εφοσν δεν ξερουμε ακομα αν θα γινει(σπαζοκεφαλιαζουμε λογο αυτοματου) και εφοσον την εχουμε δωρεαν, ++ οτι κοιταξα λιγο σε κατι site που γραφουν οτι απλα βγαζεις την κ03 και βαζεις την κ04 και κερδιζεις σε ιπποδυναμη(χλωμο μου φενεται)...γιαυτο ρωτησα φιλος

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα να μην το κάνεις, μάζεψε λίγα λεφτά και όταν είσαι έτοιμος την κουμπώνεις, βάζεις και το πρόγραμμα και είσαι άρχοντας

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα.

Ναι ειναι απο τις ευκολες μετατροπες μιας και κουμπωνει πανω στο ηδη υπαρχον χταποδι (μιλαμε παντα για την Κ04-015 που ειναι για τα εγκαρσια μοτερ) αλλα οπωσδηποτε θα χρειαστεις προγραμμα οποτε θα επιστρεψεις παλι στο προβλημα του αν αντεχει ή οχι το σασμαν την παραπανω δυναμη.

Σιγουρα θα θελεις μεγαλυτερο dp και εξατμιση και γενικα μπαινεις σε φαση tuning κανονικα.

Αυτο που θα σου προτεινα,ειναι το ιδιο με πιο πανω,ψαξε λιγο στους βελτιωτες να δεις τι εχουν να σου πουν για την σχεση αυτοματο-προγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Tι να του πούν ρε σύ κωνσταντίνε?"Όλα μια χαρά",δεν θα έχεις θέμα,και τα γνωστά.

Θα τσεπώσουν τα φράγκα και οταν το σασμάν κάνει ανατίναξη,θα πούν "ε 15 χρονών σασμαν,με 20ετή τεχνολογία,θέλει μια φυσιολογικη επισκευή".

 

 

 

Αυτο που θα σου προτεινα,ειναι το ιδιο με πιο πανω,ψαξε λιγο στους βελτιωτες να δεις τι εχουν να σου πουν για την σχεση αυτοματο-προγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Tι να του πούν ρε σύ κωνσταντίνε?"Όλα μια χαρά",δεν θα έχεις θέμα,και τα γνωστά.

Θα τσεπώσουν τα φράγκα και οταν το σασμάν κάνει ανατίναξη,θα πούν "ε 15 χρονών σασμαν,με 20ετή τεχνολογία,θέλει μια φυσιολογικη επισκευή".

 

Το να του πουν,σημαινει να ακουσει τι θα του πουν.Οχι να το καταπιει αμασητο.

Link to comment
Share on other sites

Το αυτοκίνητο, μπορεί να βάλει πρόγραμμα 95άρας και λόγω τούρμπο (Κ03) θα πλησιάσεις τα 180-190άλογα με πολλή καλή καμπύλη ροπής.

 

Σαν optional σου προτείνω ένα πανελ aftermarket και αλλαγή σε σκάστρα Bosch 710N (μαμά S3 8l), θα δώσει καλύτερη αναπνοή το πανελ και η σκάστρα θα κρατήσει την αυξημένη πίεση, που η υπάρχουσα πολύ πιθανό να μην μπορεί και λόγω παλιότητας.

 

Θα μείνω περισσότερο σε αυτό που σου είπε ο Κων/νος.

Λόγω παλαιότητας θα δεις κάποια σωληνάκια υποπιέσεων και αναθυμιάσεων λαδιού να χρειάζονται αντικατάσταση.

Τι εννοεις πανελ??

Αυτο με την σκαστρτα το εχω διαβασει και νομιζω ειναι και φθηνη 40ε αν δεν κανω λαθος

 

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις πανελ??

Αυτο με την σκαστρτα το εχω διαβασει και νομιζω ειναι και φθηνη 40ε αν δεν κανω λαθος

Φιλτρο αερος τυπου πανελ

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φιλτρο αερος τυπου πανελ

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

ΑΑΑΑ τωρα καταλαβα. Ναι και αυτο μου εχει περασει απο το μυαλο!!!

Link to comment
Share on other sites

ΕΔΩ ΑΣΧΕΤΟΣ ΕΔΩ ΑΣΧΕΤΟΣ..ΧΑΧΑΧΑΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ Η ΣΚΑΣΤΡΑ ΠΟΥ ΕΧΩ(ΑΝΟΙΧΤΟΥ ΤΥΠΟΥ ΔΙΠΛΟΥ ΕΜΒΟΛΟΥ ΤΗΣ TMG) EINAI ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΓΙΑ ΤΟ PASSAT 1.8T 1999 ΠΟΥ ΕΧΩ.ΡΩΤΑΩ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΦΟΡΑΣ ΣΚΑΣΤΡΑ ΑΝΟΙΧΤΟΥ ΤΥΠΟΥ ΑΝ ΕΧΕΙΣ AIR FLOW METER..ΕΝΩ ΑΝ ΕΧΕΙΣ MAP SENCOR ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.....ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ ΕΧΕΙ? :help: ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΣΕ ΤΙ ΠΙΕΣΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΤΟ TOURBO?

Edited by alexandroskon
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.