Jump to content
chris polo

Polo 1.2 Tsi Tuning

Recommended Posts

μπηκε προγραμμα απο Overload.

Τα παιδια γνωριμα απο παλια, μιας και δεν ειναι το πρωτο προγραμμα μου εκει.

Ημουν απολυτα ευχαριστημενος και ξαναπηγα.

Οτι και να πω ειναι λιγο ως αναφορα το aftersale, καθως και την συμπεριφορα και την υποστηριξη τους.

Τωρα ως αναφορα το προγραμμα.

Ειναι μολις μιας μερας και οντως καταλαβαινεις ζωντανια αν και πιο βαρυς απο polo.Ας στρωθει λιγο ακομα και ας κανω λιγα περισσοτερα χλμ και θα τα πουμε εκτενεστερα . Μονο φιλτρο ελευθερο υπαρχει σαν +

Αυτο που κανει εντυπωση μεχρι στιγμης ειναι η καταναλωση και ελπιχω να συνεχισει.

Για τιμη παρτε τηλ.

Link to comment
Share on other sites

μπηκε προγραμμα απο Overload.

Τα παιδια γνωριμα απο παλια, μιας και δεν ειναι το πρωτο προγραμμα μου εκει.

Ημουν απολυτα ευχαριστημενος και ξαναπηγα.

Οτι και να πω ειναι λιγο ως αναφορα το aftersale, καθως και την συμπεριφορα και την υποστηριξη τους.

Τωρα ως αναφορα το προγραμμα.

Ειναι μολις μιας μερας και οντως καταλαβαινεις ζωντανια αν και πιο βαρυς απο polo.Ας στρωθει λιγο ακομα και ας κανω λιγα περισσοτερα χλμ και θα τα πουμε εκτενεστερα . Μονο φιλτρο ελευθερο υπαρχει σαν +

Αυτο που κανει εντυπωση μεχρι στιγμης ειναι η καταναλωση και ελπιχω να συνεχισει.

Για τιμη παρτε τηλ.

Ποσα αλόγα πηρες?

Στάλθηκε από το MT11i μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

παιδια και εγω φοραω προγραμμα εδω και 6000 χιλιομετρα το εβαλα μεσα ιουλιου πολυ ευχαριστημενος παιδια εβγαλα 145 αλογα και ειμαι απολυτα ασφαλες ουδεν προβλημα δεν εχω :-)

Link to comment
Share on other sites

δεν δυναμομετρησα ουτε σκοπευω. Δεν εχω πολλα αλογα για να δωσω 50αρικο. Καταλαβαινω την διαφορα. Αυτα στο golf καποτε που αξιζαν.

Καλα κάνεις ,πιο 50ρικο τώρα :p,απλα η overload ήταν η μονη που έδινε 30 αλόγα,οι άλλες ήταν περίπου στα 25...

Στάλθηκε από το MT11i μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

παιδια και εγω φοραω προγραμμα εδω και 6000 χιλιομετρα το εβαλα μεσα ιουλιου πολυ ευχαριστημενος παιδια εβγαλα 145 αλογα και ειμαι απολυτα ασφαλες ουδεν προβλημα δεν εχω :-)

Σε τι πιέσεις δουλεύει ???

Στάλθηκε από το MT11i μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

...ήταν η μονη που έδινε 30 αλόγα,οι άλλες ήταν περίπου στα 25...

To μοτερ αυτο μονο με προγραμμα ( για 100RON ) παιρνει 25ΗΡ ... το θεμα ειναι ποσο θες να πιεσεις τον κινητηρα ή τι θες να δηλωσεις .

Με 100αρα αποδιδει 145ΗΡ . Αν δηλωνεις 105ΗΡ νορμαλ τοτε εχεις "θεωρητικα" +40ΗΡ - δεν ισχυει γιατι το αυτοκινητο δεν ειναι 105 αλογα , αλλα κοντα στα 120 . Το συγκεκριμενο μοτερ , με τερματισμενο σε παροχη τουρμπο , νορμαλ περιφερειακα και ασφαλεις ρυθμισεις ( 11.3-11.5:1 AFR , σχεδον μηδενικες επιστροφες αβανς ) δεν αποδιδει περισσοτερα απο 25ΗΡ σε σχεση με το εργοστασιακο , δηλαδη 145ΗΡ .

Edited by golf-agu
Link to comment
Share on other sites

To μοτερ αυτο μονο με προγραμμα ( για 100RON ) παιρνει 25ΗΡ ... το θεμα ειναι ποσο θες να πιεσεις τον κινητηρα ή τι θες να δηλωσεις .

Με 100αρα αποδιδει 145ΗΡ . Αν δηλωνεις 105ΗΡ νορμαλ τοτε εχεις "θεωρητικα" +40ΗΡ - δεν ισχυει γιατι το αυτοκινητο δεν ειναι 105 αλογα , αλλα κοντα στα 120 . Το συγκεκριμενο μοτερ , με τερματισμενο σε παροχη τουρμπο , νορμαλ περιφερειακα και ασφαλεις ρυθμισεις ( 11.3-11.5:1 AFR , σχεδον μηδενικες επιστροφες αβανς ) δεν αποδιδει περισσοτερα απο 25ΗΡ σε σχεση με το εργοστασιακο , δηλαδη 145ΗΡ .

Δεν αναφερει κανεις απο την Overload +30hp. Αναφερει το polo οτι εβγαλε 135hp με 95αρα. Μην τα μεταφραζουμε οπως θελουμε.

Το συγκεκριμενο μοτερ σιγουρα δεν ειναι 105 μαμα οπως και κανενα VAG δε ειναι οσο λεει αλλα παραπανω.

Μην τρελενεστε. Το μοτερ ειναι μικρο το σαλιγκαρι μικρο δεν μπορει ολα τα αλλα να εινα μεγαλα. Το θεμα ειναι οτι παει πολυ καλυτερα στο ιδιο ευρος στροφων και οτι μακαρι μην ειναι εντυπωση μου η καταναλωση ειναι καλυτερη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφερει κανεις απο την Overload +30hp. Αναφερει το polo οτι εβγαλε 135hp με 95αρα. Μην τα μεταφραζουμε οπως θελουμε.

Το συγκεκριμενο μοτερ σιγουρα δεν ειναι 105 μαμα οπως και κανενα VAG δε ειναι οσο λεει αλλα παραπανω.

Μην τρελενεστε. Το μοτερ ειναι μικρο το σαλιγκαρι μικρο δεν μπορει ολα τα αλλα να εινα μεγαλα. Το θεμα ειναι οτι παει πολυ καλυτερα στο ιδιο ευρος στροφων και οτι μακαρι μην ειναι εντυπωση μου η καταναλωση ειναι καλυτερη.

αρχικα και γω απο το προγραμμα που θα βαζα θα προτιμουσα να ναι οσο πιο safe γινεται και ας βγαζει και 20 αντι για 25,αλλα βλεποντας αυτο http://www.overload-performance.gr/forum/viewtopic.php?f=56&t=633 δεν νομιζω να καταλαβα κατι λαθος,γιατι αναφερεται στην εργοστασιακη ισχυ του κινητηρα και οχι στην πραγματικη...

Link to comment
Share on other sites

Alex μην φοβασαι τιποτα ειναι. Ειναι safe. Κανεις δεν παιζει τοσο ευκολα με την περιουσια των αλλων, ή σχεδον κανεις.

Οταν υπάρξει το κεφάλαιο θα το σκεφτώ σοβαρά,προς το παρών μένω με τα λίγα :p

Στάλθηκε από το MT11i μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια λοιπον δουλευω σε πιεση 1.2 bar παιδια το αμαξι μου το εφτιαξε ο γνωστος σε ολους μας σαλλιας εβγαλε 26.5 κιλα ροπη το αμαξι απλα σκοτωνει εχω ριξει αρκετες κηδειες παιδια..ειναι ασφαλες ουτε γραμμαριο λαδι δεν εχει καψει απο τοτε που εχω βαλει το προγραμμα ειναι ολα κομπλε δεν το σκιζω συνεχεια φισικα και σας προτεινω να βαλετε προγραμμα αφου ειστε φουλ περιφερειακα οπως και εγω και θα δειτε και πολυ μεγαλη διαφορα στην καταναλωση εμενα με 120-140 χιλιομετρα καιεει 5.0 λιτρα στα 100 χιλιομετρα οτι χιλιομετρα εβγαζα πριν τα βγαζω και τωρα..αλλα αν θελεις να παιξεις λογικο ειναι να καιει λιγο παραπανω...οτι θελετε ρωτατε παιδια..

Link to comment
Share on other sites

To kako με τα μοτερ στα δικα μας ειναι οτι οτι κανουν το κανουν μεχρι τα 130 140 μετα ψοφανε λογο λιγων κυβικων και μικρης τουρμπινας....αλλα ως εκει ειναι υπερ του δεωντος ικανοποιητικα.....(και κλαμα τα 122 αρια tsi...!!!)

Edited by Giannis307
Link to comment
Share on other sites

τα 122 αρια τρωνε κατι φωλες αγριες παιδια εχω βγαλει και το σημα πισω to tsi αλλα με αναγνωριζουνε απο εξατμιση μονο χαχαχα και ιντερκουλερ μπροστα :-))

Link to comment
Share on other sites

πριν την αναβαθμιση το μεγαλητερο που ειχα βγαλει ητανε 870 χιλιομετρα τωρα με την αναβαθμιση εχω βγαλει με νορμαλ ταχητητα γυρω στα 830 με 840 δλδ πηγα πατρα αθηνα γυρισα πατρα και πηγα κατω καλαματα και ειχα ακομη :-)

Link to comment
Share on other sites

870 χλμ με ένα ντεπόζιτο σημαίνει οτι είσαι κάτω απο 2000rpm μέρα νύχτα και μόνο σε επαρχιακό δρόμο. Κοντά 70χλμ /ωρα δηλαδή. Οχι και ο συνηθέστερος τρόπος οδήγησης για να βγει συμπέρασμα περι κατανάλωσης είτε με είτε χωρίς πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Beckman diesel ειναι το εργαλειο σου?

Σαν πολλα δεν ειναι τα χιλιομετρα που λες??

Και κατι αλλο που ευχομαι να μην το παρεξηγησεις. Τοσοι προγραμματαδες υπαρχουν στον Σαλια πηγες??

Ευχομαι τα καλυτερα για το Πολακι σου πραγματικα.

Edited by kos21
Link to comment
Share on other sites

ειναι φιλος μου ο σαλλιας για αυτο πηγα εκει τωρα το αμαξι εχει 7000 χιλιομετρα με προγραμμα και δεν λεω ναι το σκιζω κατι βραδια αλλα ολα ειναι κομπλε...1.2 bar δουλευει τοσο δειχνει και το οργανακι μου μεσα...κοιτα οταν παω ταξιδι παω σταθερα με 140 χιλιομετρα ι κατανωλωση απο πριν επειδη φωραω πολλα πανω στο αμαξι τωρα με το προγραμμα εχει στρωσει εχω 5.2-5.4 σε ταξιδι παιδια και αν το πατησω να 200 αρισει παει γυρω στα 6 μεσα στην πολη καιει γιρω στα 6 λιτρα στα 100..και οντως βαζω 75 ευρω για να γεμισει το αμαξι ΕΚΟ 95 οκτανια και βγαζω συνεχεια γυρω στα 840 χιλιομετρα αλλα κανω συνεχεια ταξιδια πατρα αθηνα :-))) eimai poly eyxaristhmenos δοξα το θεο

1.2 tsi ειναι το αμαξι μου πριν το προγραμμα δυναμομετρηση ειχε 119 αλογα με ολα αυτα που φοραω τωρα ειναι 145 αλογα πολυ κομπλε...κατι 1.4 tsi golfakia απλα δεν με φθανουνε...

Link to comment
Share on other sites

ειναι φιλος μου ο σαλλιας για αυτο πηγα εκει τωρα το αμαξι εχει 7000 χιλιομετρα με προγραμμα και δεν λεω ναι το σκιζω κατι βραδια αλλα ολα ειναι κομπλε...1.2 bar δουλευει τοσο δειχνει και το οργανακι μου μεσα...κοιτα οταν παω ταξιδι παω σταθερα με 140 χιλιομετρα ι κατανωλωση απο πριν επειδη φωραω πολλα πανω στο αμαξι τωρα με το προγραμμα εχει στρωσει εχω 5.2-5.4 σε ταξιδι παιδια και αν το πατησω να 200 αρισει παει γυρω στα 6 μεσα στην πολη καιει γιρω στα 6 λιτρα στα 100..και οντως βαζω 75 ευρω για να γεμισει το αμαξι ΕΚΟ 95 οκτανια και βγαζω συνεχεια γυρω στα 840 χιλιομετρα αλλα κανω συνεχεια ταξιδια πατρα αθηνα :-))) eimai poly eyxaristhmenos δοξα το θεο

1.2 tsi ειναι το αμαξι μου πριν το προγραμμα δυναμομετρηση ειχε 119 αλογα με ολα αυτα που φοραω τωρα ειναι 145 αλογα πολυ κομπλε...κατι 1.4 tsi golfakia απλα δεν με φθανουνε...

Δηλαδής με 200 στο κοντέρ καίς 6 λίτρα?

Link to comment
Share on other sites

πάντως ισχύει ότι ο Σάλιας (dynodrome) έχει βελτιώσει πολύ δυνατά group vag ακόμα και για dragster και τον τελευταίο χρόνο έχει πολύ καλό όνομα στα στέκια! Δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο ονόματα όπως ο Σάλιας, ο Ανδριαννάκης ή ο Δημητριάδης έχουν όρεξη να ασχοληθούν με 1200αρια μοτέρ....

Edited by the stig
Link to comment
Share on other sites

γενικα ο σαλλιας επειδη ειναι φιλαρακι μου μπορω να πω οτι πηγα το αμαξι και το αφησα απ οτο προωι και το πηρα το βραδυ φιλαρακι..πολυ καλη δουλεια κανει σε vw αμαξια γτ εχουμε ενα golf 630 aloga εδω του θειου μου και σκοτωνει....οχι δεν εχει χαλασει η ενδειξη καταναλωσης αν ειχε χαλασει θα ειχα ξεμεινει απειρες φορες...:-)) παιζει να εχω το πιο ομορφο και εξωτερικα και εσωτερικα πολακι στην ελλαδα χωρις να λεω υπερβολες

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.