Jump to content
chris polo

Polo 1.2 Tsi Tuning

Recommended Posts

Μπροστα στα λεφτα εχουν μια χαρα ορεξη.

Για το Σαλια ΟΚ μιας και ειναι φιλος σου τελειωνει εδω. (εχω προσωπικη εμπειρια)

Αλλα μηπως με το προγραμμα προγραμματισε και το trip computer να δειχνει 2 λιτρα λιγοτερα στα 100;;;

Οκ και εγω εχω δει λιγοτερη καταναλωση μετα το προγραμμα αλλα οχι και ετσι φιλε Beckman. 6λιτρα δεν βλεπω οταν ειναι σβηστο οχι οταν πιανω 200. Για ψαξτο λιγο. και το γελιο ξερεις πιο ειναι, οτι δεν το λεω μονο εγω που εχω προγραμμα αλλα και αυτοι που δεν εχουν.

Φιλικα παντα.

Α καταλαβα εισαι και μετριοφρων.

Δεν εχεις βρει τον μαστωρα σου ακομα για αυτο τα λες αυτα.

Παντα υπαρχει πιο δυνατος και πιο ομορφος.

Φαινεσαι νεος στο tuning και αργα η γρηγορα θα το καταλαβεις.

Φιλικα παντα.

Link to comment
Share on other sites

Μπροστα στα λεφτα εχουν μια χαρα ορεξη.

Για το Σαλια ΟΚ μιας και ειναι φιλος σου τελειωνει εδω. (εχω προσωπικη εμπειρια)

Αλλα μηπως με το προγραμμα προγραμματισε και το trip computer να δειχνει 2 λιτρα λιγοτερα στα 100;;;

Οκ και εγω εχω δει λιγοτερη καταναλωση μετα το προγραμμα αλλα οχι και ετσι φιλε Beckman. 6λιτρα δεν βλεπω οταν ειναι σβηστο οχι οταν πιανω 200. Για ψαξτο λιγο. και το γελιο ξερεις πιο ειναι, οτι δεν το λεω μονο εγω που εχω προγραμμα αλλα και αυτοι που δεν εχουν.

Φιλικα παντα.

Α καταλαβα εισαι και μετριοφρων.

Δεν εχεις βρει τον μαστωρα σου ακομα για αυτο τα λες αυτα.

Παντα υπαρχει πιο δυνατος και πιο ομορφος.

Φαινεσαι νεος στο tuning και αργα η γρηγορα θα το καταλαβεις.

Φιλικα παντα.

Και σβηστό παραπάνω καίει,άκου λέει με 200 6 λίτρα χαχαχαχααχαχαχα.....

Δείκτης μετριοφροσύνης -15.....

Link to comment
Share on other sites

Μπροστα στα λεφτα εχουν μια χαρα ορεξη.

Για το Σαλια ΟΚ μιας και ειναι φιλος σου τελειωνει εδω. (εχω προσωπικη εμπειρια)

Αλλα μηπως με το προγραμμα προγραμματισε και το trip computer να δειχνει 2 λιτρα λιγοτερα στα 100;;;

Οκ και εγω εχω δει λιγοτερη καταναλωση μετα το προγραμμα αλλα οχι και ετσι φιλε Beckman. 6λιτρα δεν βλεπω οταν ειναι σβηστο οχι οταν πιανω 200. Για ψαξτο λιγο. και το γελιο ξερεις πιο ειναι, οτι δεν το λεω μονο εγω που εχω προγραμμα αλλα και αυτοι που δεν εχουν.

Φιλικα παντα.

Α καταλαβα εισαι και μετριοφρων.

Δεν εχεις βρει τον μαστωρα σου ακομα για αυτο τα λες αυτα.

Παντα υπαρχει πιο δυνατος και πιο ομορφος.

Φαινεσαι νεος στο tuning και αργα η γρηγορα θα το καταλαβεις.

Φιλικα παντα.

νομιζεις φιλε μου ελα να το δεις και μονος σου οτι εχω τοσο στα 200 και μετα δεν θα λες τπτ...αφου το φταιχνω οπως θελω το αμαξι μου σημαινει πως για μενα ειναι το πιο ομορφο...οσο για το προγραμμα αφου ο σαλλιας ειναι τοσο κακοσ οπως λες και εσυ προγραμματιστης οταν μου σπασει το μοτερ απο το προγραμμα θα μιλησω σε σενα φιλαρακι αφου ξερεις τα παντα...γτ μηχανικος ειμαι και δεν πουλαω μαγκιες θα θελανε πολλα πολακια να φορανε ολα οσα εχω εγω επανω....οι ναυτικοι κανουνε τα παντα δεν τους πιανει κριση φιλε....

Και σβηστό παραπάνω καίει,άκου λέει με 200 6 λίτρα χαχαχαχααχαχαχα.....

Δείκτης μετριοφροσύνης -15.....

τοσο καιει και δεν εχω λογο να πω ψεματα φιλε...πολλοι το εχουνε δει και το πιστεψανε...εχτες το εκανα παλι αυτο στα μεγαρα με 200 6.1 λιτρα παιδια

Link to comment
Share on other sites

και γω το κοροιδο εδωσα τοσα λεφτα για να παρω πετρελαιο, που να ξερα; κανε μια παρουσιαση φιλε να δουμε αν ισχυει αυτο που λες

Link to comment
Share on other sites

ε νταξει δεν ειναι 200 μπορει να ειναι 130-140 ενώ στα μη προγραμματισμενα καταναλωση 6 βλέπεις με 90 οπότε είναι σημαντική διαφορά (υποθέτω...)

στα 130 με 140 εχο 5.2-5.4 φιλαρακι

εφοσον ο θειος μου ειναι μηχανικος και ηλεκτρολογος μαζι και μου βελτιωνει το αμαξι δεν θελει το κακο μου και ουτε παει να βγαλει λεφτα απο μενα ...και για αυτο οτι βαζω το βαζω με μετρο και ευχαριστηση

εφοσον ο θειος μου ειναι μηχανικος και ηλεκτρολογος μαζι και μου βελτιωνει το αμαξι δεν θελει το κακο μου και ουτε παει να βγαλει λεφτα απο μενα ...και για αυτο οτι βαζω το βαζω με μετρο και ευχαριστηση

εφοσον ο θειος μου ειναι μηχανικος και ηλεκτρολογος μαζι και μου βελτιωνει το αμαξι δεν θελει το κακο μου και ουτε παει να βγαλει λεφτα απο μενα ...και για αυτο οτι βαζω το βαζω με μετρο και ευχαριστηση

Link to comment
Share on other sites

6.0lt/100km στα 200 αναφέρεσαι σε στιγμιαία κατανάλωση ή σε μέση? είναι εφικτό να δεις 6lt στην στιγμιαία αν είναι κατηφορικός ο δρόμος αλλά ακόμα και σε μηδενική κλίση που το έχω κοιτάξει είναι πάντα πάνω από 6lt σίγουρα...

Τώρα αν αναφέρεσαι σε μέση κατανάλωση...κι εγώ προχθές που γύριζα απο βόλο έτυχε 3-4 φορές να παίξω 195-198Km αλλά έφτασα Αθήνα με 6,1lt μικτή!

Link to comment
Share on other sites

μικτη 6.1 αλλα και σταθερα με 200 να πηγαινω προς πατρα δλδ αθηνα κορινθο ναι το εχω δει φιλαρακι 6.3 να παιζει με σταθερο γκαζι απο 190 μεχρι 200 οποτε...εγω με ατομα που ζηλευουνε σαν τον αλλον δεν ασχολουμαι την υγεια μου να εχω και το πολακι μου..τπ αλλο δεν θελω τωρα ετοιμαζομαι και για αλλη τουρμπινα αυτη που φοραει το golf το 1.4 tsi για να ειναι πιο ανετα...

Link to comment
Share on other sites

Ρε Beckman .Πρωτον δεν μιλησα για να σε κατηγορησω ουτε εσενα αλλα ουτε τον Σαλια.

Δεν ειχα καμια προθεση αλλα αφου το θες ΟΚ.

Εισαι ναυτικος μηχανικος με πολλα λεφτα και πηρες POLO 1200 tsi????

Κριμα παντως γιατι αν ημουν στην θεση σου θα επαιρνα κανε golf η κανενα S3 και οχι το polaki για να χαιρομαι να περναω μαμα tsi 122hp.

Και βεβαια το αυτοκινητο του καθενως το θεωρει το καλυτερο. Μεχρι να το δει κανενας αλλος βεβαια και να πει γνωμη.

Δεν ειναι κακο να παραδεχετε κανεις οτι ειναι νεος στο tuning Φαινεται απο τα λεγομενα σου. Ολοι απο καπου ξεκινησαμε και ριξαμε πολλα λεφτα.

Παρ´ολα αυτα να χαιρεσαι το αυτοκινητο σου οπως και να ειναι και οποιος και να στο εχει φτιαξει.

Φιλικα παντα και οχι με τον τροπο που καταλαβαινεις και απαντας.Φαινεται και η ηλικια σου ετσι.

 

 

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια λοιπον δουλευω σε πιεση 1.2 bar παιδια το αμαξι μου το εφτιαξε ο γνωστος σε ολους μας σαλλιας εβγαλε 26.5 κιλα ροπη το αμαξι απλα σκοτωνει εχω ριξει αρκετες κηδειες παιδια..ειναι ασφαλες ουτε γραμμαριο λαδι δεν εχει καψει απο τοτε που εχω βαλει το προγραμμα ειναι ολα κομπλε δεν το σκιζω συνεχεια φισικα και σας προτεινω να βαλετε προγραμμα αφου ειστε φουλ περιφερειακα οπως και εγω και θα δειτε και πολυ μεγαλη διαφορα στην καταναλωση εμενα με 120-140 χιλιομετρα καιεει 5.0 λιτρα στα 100 χιλιομετρα οτι χιλιομετρα εβγαζα πριν τα βγαζω και τωρα..αλλα αν θελεις να παιξεις λογικο ειναι να καιει λιγο παραπανω...οτι θελετε ρωτατε παιδια..

H πιεση σου , με το συγκεκριμενο file που φορας ( σχετικα επιθετικο για χρηση 95οct , βλεποντας +3-4ΗΡ οταν χρησιμοποιεις 100αρα ) , οριακα μπορει να φτασει και στο 1.3bar , αναλογα με την θερμοκρασια εισερχομενου αερα ( υψηλη ΙΑΤ -> υψηλη πιεση υπερπληρωσης -> σταθερη ροπη ) . Αυτο στις χαμηλομεσιαες σαλ , ψηλα μεχρι 0.9bar μπορει να κρατησει η τουρμπινα .

Η καταναλωση ειναι λογικο να ειναι ιδια με ιδιο τροπο χρησης , αλλα με 200km/h ( και ανεβασμενο κοφτη τελικης που εχεις μεσω προγραμματος ) ειναι αδυνατον να εχεις 6λτ/100χλμ καταναλωση , γιατι πολυ απλα οι απωλειες ειναι τεραστιες και οχι γιατι ο κινητηρας δεν ειναι θερμοδυναμικα αποδοτικος . Για να πηγαινεις με 100kmh χρειαζεσαι 20ΗΡ , ενω για 200kmh χρειαζεσαι 100ΗΡ ! Δηλαδη χρειαζεσαι 5πλασια ισχυ - αρα και καυσιμο χοντρικα - για 2πλασια ταχυτητα . Για το λογο αυτο η αυξηση καταναλωσης αυξανεται γεωμετρικα συναρτησει της ταχυτητας και ακομα και το super αποδοτικο 1.2TSI στα 200kmh γινεται πιο βενζινοβορο και απο τον Wankel του RX8 στα 100kmh ! Οσον αφορα στις επιδοσεις , κοντραρεις 1.4TSI 122-125 νορμαλ - προγραμματισμενα και νορμαλ 140αρια , αλλα ως εκει . Oλα τα αλλα εχουν πολυ μεγαλυτερη ισχυ ( ειδικα με προγραμμα εχουν 200+ΗΡ ακομα και τα 140αρια ... ) και καλυτερες επιδοσεις .

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να γράψει ο καθένας εδώ πόσα χιλιόμετρα βγάζει από όταν είναι φουλαρισμένο το αμάξι?Σε τί συνθήκες?πχ πόλη-εθνική και τί βενζίνη?

Επειδή όμως δεν νομίζω να είναι το απόλυτα σωστό σημείο για να αναλύσουμε αυτό το θέμα,αν είναι εύκολο ας το μεταφέρει κάποιος moderator αλλού!

Edited by Polo_TSI
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για σας αλλά εγώ για να δω 6 πρέπει να έχω λιβανίσει το αμάξι 10 φορές και να πηγαίνω με 80 και 6η :p

Link to comment
Share on other sites

εμενα το δικο μου δεν θα το πιστεψετε..ειχα σxεδον αδειο το ντεποζιτο και ειπα να το ανοιξω λιγο και μολις επιασα τα 220km/h αρχιζε το ντεποζιτο να γεμιζει βενζινη και η καταναλωση στο trip ελεγε -10L/100ΚΜ!!!!!!! :crazy::lolu::bow::pardon:8P:w00t:

Edited by spiros!!!
Link to comment
Share on other sites

Μετρημένη ένδειξη στιγμιαίας κατανάλωσης στα 196χλμ χθες το βράδυ 17,4lt/100km. O beckman ή είδε την μέση κατανάλωση ή την στιγμιαία κατά το άφημα του γκαζιού. 6 λίτρα δεν καίει ούτε σε γκρεμό.

Link to comment
Share on other sites

Μετρημένη ένδειξη στιγμιαίας κατανάλωσης στα 196χλμ χθες το βράδυ 17,4lt/100km. O beckman ή είδε την μέση κατανάλωση ή την στιγμιαία κατά το άφημα του γκαζιού. 6 λίτρα δεν καίει ούτε σε γκρεμό.

γιατι το λες αυτο?μπορει να ειχε ουριο ανεμο και να ειχε σηκωσει κανα καραβοπανο απο πανω και να το εσπρωχνε.

Edited by spiros!!!
Link to comment
Share on other sites

H πιεση σου , με το συγκεκριμενο file που φορας ( σχετικα επιθετικο για χρηση 95οct , βλεποντας +3-4ΗΡ οταν χρησιμοποιεις 100αρα ) , οριακα μπορει να φτασει και στο 1.3bar , αναλογα με την θερμοκρασια εισερχομενου αερα ( υψηλη ΙΑΤ -> υψηλη πιεση υπερπληρωσης -> σταθερη ροπη ) . Αυτο στις χαμηλομεσιαες σαλ , ψηλα μεχρι 0.9bar μπορει να κρατησει η τουρμπινα .

Η καταναλωση ειναι λογικο να ειναι ιδια με ιδιο τροπο χρησης , αλλα με 200km/h ( και ανεβασμενο κοφτη τελικης που εχεις μεσω προγραμματος ) ειναι αδυνατον να εχεις 6λτ/100χλμ καταναλωση , γιατι πολυ απλα οι απωλειες ειναι τεραστιες και οχι γιατι ο κινητηρας δεν ειναι θερμοδυναμικα αποδοτικος . Για να πηγαινεις με 100kmh χρειαζεσαι 20ΗΡ , ενω για 200kmh χρειαζεσαι 100ΗΡ ! Δηλαδη χρειαζεσαι 5πλασια ισχυ - αρα και καυσιμο χοντρικα - για 2πλασια ταχυτητα . Για το λογο αυτο η αυξηση καταναλωσης αυξανεται γεωμετρικα συναρτησει της ταχυτητας και ακομα και το super αποδοτικο 1.2TSI στα 200kmh γινεται πιο βενζινοβορο και απο τον Wankel του RX8 στα 100kmh ! Οσον αφορα στις επιδοσεις , κοντραρεις 1.4TSI 122-125 νορμαλ - προγραμματισμενα και νορμαλ 140αρια , αλλα ως εκει . Oλα τα αλλα εχουν πολυ μεγαλυτερη ισχυ ( ειδικα με προγραμμα εχουν 200+ΗΡ ακομα και τα 140αρια ... ) και καλυτερες επιδοσεις .

φιλαρακι τι να σου πω ετσι δουλευει το αμαξι μου και ειμαι πολυ ευχαριστημενος εγω τωρα η αποψη του καθε ενος ειναι δεκτη :-)) me 200 xiliometra σταθερα 6.1 και εχτεσ το βραδυ που ηρθα αθηνα παλι το ιδιο ελεγε...

Δεν ξέρω για σας αλλά εγώ για να δω 6 πρέπει να έχω λιβανίσει το αμάξι 10 φορές και να πηγαίνω με 80 και 6η :p

με 6 ταχυτητα και με 140 χιλιομετρα βλεπω 5.4 καταναλωση παιδια...οντως ειναι τοσο ο προγραμματιστης μου ειναι καλος φοραω ιντερκουλερ σκαστρα εξατμισεις ολα ειμαι φουλ

Μετρημένη ένδειξη στιγμιαίας κατανάλωσης στα 196χλμ χθες το βράδυ 17,4lt/100km. O beckman ή είδε την μέση κατανάλωση ή την στιγμιαία κατά το άφημα του γκαζιού. 6 λίτρα δεν καίει ούτε σε γκρεμό.

φιλαρακι ειναι πως το πας στα 200 πχ το πας απο εκκινιση στα 200 λογικο ειναι να σου βγαλει τοσο εγω σου λεω απο τα 140 μεχρι τα 200 παει η καταναλωση σταθερη στα 6.1 με 6.3 εχτες εκανα διοδια κορινθου διοδια ελευσινας 17 λεπτα μετρημενα :-))

γιατι το λες αυτο?μπορει να ειχε ουριο ανεμο και να ειχε σηκωσει κανα καραβοπανο απο πανω και να το εσπρωχνε.

εσυ φιλε λογικο ειναι να μην το δεις ποτε αυτο στην καταναλωση σου γτ εχεισ vw polo gti και λογικα θα εχεις κανενα 8 λιτρα στα 100 εγω ομως εχω το 1.2 tsi με 145 αλογα φουλ πρωτο σταδιο περιμενω να βγαλουνε σφιριλατα εμβολα και εκκεντροφορους για να το ανεβασω και αλλο το αμαξι μου... και περιμενω να αλλαξω και αλλη τουρμπινα για να ειναι πιο ελευθερο το αμαξι μου..

αξιζει παιδια το προγραμμα να πατε να το βαλετε και εσεις σας το συνιστω το φοραω εδω και 7200 χιλιομετρα και ουδεν προβλημα και ουτε γραμμαριο λαδι δεν εχει καψει...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε BECKMAN χωρίς να ρισκάρεις να χάσεις την προσοχή σου την ώρα που οδηγείς σε παρακαλώ όταν 200αρίσεις πάλι, τράβα ένα βίντεο την στιγμιαία κατανάλωσή σου. Αν είναι όντως 6,3 θα ζητήσω τα ρέστα από την vw για το βενζινοβόρο αμάξι που μου έδωσε.

Link to comment
Share on other sites

Πως βλεπεις φιλε Beckman την λογικη 10 τρελοι και ενας λογικος.

Ως αναφορα τον προγραμματιστη σου επειδη ειναι φιλος σου δεν παει να πει οτι ειναι και καλος. Τοση διαφημιση ουτε το 14900.

Ενα πραγμα δεχομαι και σε αφηνω με αυτο.

Η αποψη ΣΟΥ για το αμαξι ΣΟΥ ειναι απολυτα σεβαστη, αλλα καλο ειναι να δεχεσαι και την αποψη των περισσοτερων και αυτων που γνωριζουν περισσοτερα.

Εισαι νεος και σιγουρα εχεις να μαθεις πολλα για το tuning. Θα πρεπει να την ακουσεις και λιγο μονος σου και να ψαχτεις. Οχι μονο με τον θειο σου και τον προγραμματιστη σου.

Θα στο πω απλα να το καταλαβεις. Πως θα σου φιανοταν να σου ελεγα οτι ειχα ενα GTR να σου ελεγα οτι το εχω 1000 αλογα και οτι καιει κατω απο 10. Δεν θα γελαγες???

Α και μια ερωτηση ακομα. Ποση ωρα μπορεις να πηγαινεις με 200 στην εθνικη στα κοματια που λες???

Καλο απογευμα.

Link to comment
Share on other sites

Guest stefanos

Ρε παιδια τι ειναι αυτα που ακουω εδω μέσα. πανω απο 550κμ σε μικτό κύκλο(και πολλα μπορει να λεω) δεν εβλεπα ουτε βλεπω τωρα που ειμαι πρωτο σταδιο χωρις να το σκιζω. Επειδη ταξιδευω και εχω πειραματιστει για να δω μεχρι που κινουμε οικονομικα με ταχυτητες μεχρι 130κμ αντε 140 σε κατηφορα κρατας 6.5 με 6.8 την καταναλωση. αλλα αμα περασεις τα 150-160km to 8.5αρακι το εχεις στην τσεπη. beckman μηπως μπερδευεσαι γτ το trip οταν κανεις ενα ταξιδι διαμορφωνει μετα απο καποια χιλιομετρα μια καταναλωση που δυσκολα μεταβαλλεται και ας πας με 200κμ

Link to comment
Share on other sites

Φίλε BECKMAN χωρίς να ρισκάρεις να χάσεις την προσοχή σου την ώρα που οδηγείς σε παρακαλώ όταν 200αρίσεις πάλι, τράβα ένα βίντεο την στιγμιαία κατανάλωσή σου. Αν είναι όντως 6,3 θα ζητήσω τα ρέστα από την vw για το βενζινοβόρο αμάξι που μου έδωσε.

ok φιλαρακι θα το κανω οταν μπορεσω...

Πως βλεπεις φιλε Beckman την λογικη 10 τρελοι και ενας λογικος.

Ως αναφορα τον προγραμματιστη σου επειδη ειναι φιλος σου δεν παει να πει οτι ειναι και καλος. Τοση διαφημιση ουτε το 14900.

Ενα πραγμα δεχομαι και σε αφηνω με αυτο.

Η αποψη ΣΟΥ για το αμαξι ΣΟΥ ειναι απολυτα σεβαστη, αλλα καλο ειναι να δεχεσαι και την αποψη των περισσοτερων και αυτων που γνωριζουν περισσοτερα.

Εισαι νεος και σιγουρα εχεις να μαθεις πολλα για το tuning. Θα πρεπει να την ακουσεις και λιγο μονος σου και να ψαχτεις. Οχι μονο με τον θειο σου και τον προγραμματιστη σου.

Θα στο πω απλα να το καταλαβεις. Πως θα σου φιανοταν να σου ελεγα οτι ειχα ενα GTR να σου ελεγα οτι το εχω 1000 αλογα και οτι καιει κατω απο 10. Δεν θα γελαγες???

Α και μια ερωτηση ακομα. Ποση ωρα μπορεις να πηγαινεις με 200 στην εθνικη στα κοματια που λες???

Καλο απογευμα.

φιλε μου δεν ειμαι νεος στο tunning ειμαι 27 χρονων απο τα 18 μου ξερω να λυνω και να ραβω οποιοδηποτε αμαξι και να μου δωσεις πριν το πολο ειχα ενα golf 3 430 αλογακια και σε πληροφωρω ειμαι αρκετα εμπειρος σε ολα τα πραγματα του αμαξιου...απο κορινθο μεχρι ελευσινα κομματια ερχομουνα γτ επαιζα με ενα s3 φιλαρακι με 210 220 και 230 που το τερματισα δεν πηγαινε αλλο...και παντα εννοο οτι η καταναλωση οταν παω με 200 η μεση καταναλωση διαμορφωνεται στο 6.2-6.4 φιλε μου ουτε πιο πανω ουτε πιο κατω..εχω φαει το δρομο με το κουταλι πατρα αθηνα :-)

δεν ασχολουμαι αλλο με το θεμα αυτο γτ κουραστικα να προσπαθω να σας πεισω πολυ το εχουνε δει και το εχουνε πιστεψει των υπολοιπων η γνωμη δεν με αφορα..εγω ειμαι φουλ ικανοποιιμενος μιας και με το προγραμμα με σταθερη ταχυτητα στα 120-140 βγαζω πανω απο 800 χιλιομετρα..τωρα οτι και να σας λεω δεν σας πειθω αλλα τι να κανω ετσι δουλευει το αμαξι μου...

Link to comment
Share on other sites

XAAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXXAAXXAAXAXAXAX

Έπαιζε με ένα s3.....ρε συ,μήπως ήθελες να γράψεις,έπαιζε μαζί μου ένα s3?

ΧΑΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΑΧ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.