Jump to content
chris polo

Polo 1.2 Tsi Tuning

Recommended Posts

συγνώμη ρε παιδιά!!! ακόμη να βγάλει προσφορά η REVO για το Tsi? το ψάχνω και δεν βρίσκω τίποτα...

Ρώτησα στο group της REVO Eλλάδος στο face, μου είπαν οτι το τεστάρουν για να είναι σίγουροι 100% για τα αποτελέσματα του, Θα είναι διαθέσιμο μέσα στο καλοκαίρι ;)

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα στο group της REVO Eλλάδος στο face, μου είπαν οτι το τεστάρουν για να είναι σίγουροι 100% για τα αποτελέσματα του, Θα είναι διαθέσιμο μέσα στο καλοκαίρι :yahoo:

Ποποπο... αρχίζει η οικονομία...:thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Ποποπο... αρχίζει η οικονομία...:rolleyes:

Παιδια για πειτε καμια ιδεα τι αλλο να βαλουμε στα polakia 1.2 tsi mas για βελτιωση??εξατμιση φιλτροχοανη ποσσα αλογα κερδιζω??

Link to comment
Share on other sites

Παιδια για πειτε καμια ιδεα τι αλλο να βαλουμε στα polakia 1.2 tsi mas για βελτιωση??εξατμιση φιλτροχοανη ποσσα αλογα κερδιζω??

eχετε να προτεινετε κατι??

Link to comment
Share on other sites

eχετε να προτεινετε κατι??

καλυτερα κοιταξε για προγραμμα, ψιχουλα θα παρεις απο τα αλλα μπροστα στο προγραμμα. βαζεις και ενα φιλτρο ελευθερο στον παπα η καμια φιλτροχοανη και εισαι ετοιμος. νομιζω καπου στα 140+ βγαζουν τον 1.2 με προγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

καλυτερα κοιταξε για προγραμμα, ψιχουλα θα παρεις απο τα αλλα μπροστα στο προγραμμα. βαζεις και ενα φιλτρο ελευθερο στον παπα η καμια φιλτροχοανη και εισαι ετοιμος. νομιζω καπου στα 140+ βγαζουν τον 1.2 με προγραμμα.

Kαλημέρα , τυχαία έπεσε το μάτι μου στο παρακάτω :

http://www.tmcmotorsport.com/CarProducts.aspx &

http://cgi.ebay.co.uk/VW-POLO-1-2-TSI-105-BHP-TUNING-BOX-CHIP-PLUG-/150589878634?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item230fdb316a

όπου κατά τα γραφόμενα ανεβάζει την απόδοση στα 125PS και τη ροπή στα 225NM .

Iσως οι πιό "ψαγμένοι" στο forum μπορούν να το αξιολογήσουν και να πουν μια γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα , τυχαία έπεσε το μάτι μου στο παρακάτω :

http://www.tmcmotorsport.com/CarProducts.aspx &

http://cgi.ebay.co.uk/VW-POLO-1-2-TSI-105-BHP-TUNING-BOX-CHIP-PLUG-/150589878634?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item230fdb316a

όπου κατά τα γραφόμενα ανεβάζει την απόδοση στα 125PS και τη ροπή στα 225NM .

Iσως οι πιό "ψαγμένοι" στο forum μπορούν να το αξιολογήσουν και να πουν μια γνώμη.

καλημερα φιλε μου πολυ καλο αυτα που βρηκες αν μπορει καποιος ας μας απαντησει αν εχει αποψη ??:-)

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα , τυχαία έπεσε το μάτι μου στο παρακάτω :

http://www.tmcmotorsport.com/CarProducts.aspx &

http://cgi.ebay.co.uk/VW-POLO-1-2-TSI-105-BHP-TUNING-BOX-CHIP-PLUG-/150589878634?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item230fdb316a

όπου κατά τα γραφόμενα ανεβάζει την απόδοση στα 125PS και τη ροπή στα 225NM .

Iσως οι πιό "ψαγμένοι" στο forum μπορούν να το αξιολογήσουν και να πουν μια γνώμη.

Eίναι ένας ακόμα παράλληλος εγκέφαλος, σκεφτείτε όταν δυναμομέτρηση σε άλλο forum έβγαλε 122ps στης 5.500στροφές, νομίζω οτι κερδίζεις πολύ λίγα και εγγύηση?

Edited by TSI.
Link to comment
Share on other sites

παντως με revo εχουν σπασει πολλοι κινητηρες.

Kαπως ετσι βγαινει βρωμα..Αν εχουν σπασει με Revo με αλλα custom προγραμματα τι εχουν κανει :rolleyes: ?

Link to comment
Share on other sites

Kαπως ετσι βγαινει βρωμα..Αν εχουν σπασει με Revo με αλλα custom προγραμματα τι εχουν κανει :unsure: ?

+1

Κοντά 10 χρόνια με VAG δεν ξέρω κανένα που να έσπασε φορώντας μόνο πρόγραμμα REVΟ. Συνήθως διαβάζαμε κάτι αιματηρά τοπικ με σπασμένα μοτέρ που οι ιδιοκτήτες τους ή τα έκαιγαν μέρα νύχτα και στο τέλος αντί για 4η κάρφωναν 2α πάνω στην κόντρα ή που τα είχαν σκαλίσει με lemmi (τέρμα θεού boost και timing με 40 βαθμούς κελσίου εξωτερική θερμοκρασία) ή τα είχαν κάνει πειραματόζωα με βαλβιδάκια , σωληνάκια , πειραγμένς wastegate , καταργηση της n75 και κάθε είδους μαλακοπατέντα για να κερδίσουν μισό φτερό στο χιλιόμετρο.

Link to comment
Share on other sites

μεχρι προτινως τα 1200 εβγαζαν 65-7 αλογα...οποιος πιστευει οτι μπορει να εχει 150 και 170 αξιοπιστα αλογα ειναι τουλαχιστον αφελης

Αυτό ξαναπέστο φίλε μου!! :clapping: Και πάλι δε μας "φτάνουν" και ψάχνουμε να περάσουμε το γείτονα που "βγάζει" τα ίδια άλογα με την BMW 320i (των 2.000c.c). Βέβαια "καλά" κάνουμε γιατί μας αρέσει :tongue: αλλά πρέπει να είμαστε "έτοιμοι" και για τις πιθανές (μακάρι πάντα έτσι να' ναι) συνέπειες...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ξαναπέστο φίλε μου!! :clapping: Και πάλι δε μας "φτάνουν" και ψάχνουμε να περάσουμε το γείτονα που "βγάζει" τα ίδια άλογα με την BMW 320i (των 2.000c.c). Βέβαια "καλά" κάνουμε γιατί μας αρέσει :tongue: αλλά πρέπει να είμαστε "έτοιμοι" και για τις πιθανές (μακάρι πάντα έτσι να' ναι) συνέπειες...

και εδω ρε Opelakia?:tongue: αν αναλογιστουμε οτι δεν υπαρχει καν Intercooler και το μεγεθος της τουρμπινας ειναι αρκετα τραβηγμενα τα 150 νομιζω.οχι οτι αν το κανει καποιος θα του σπασει αλλα παιζει με τις πιθανοτητες.αλλωστε ο χαρακτηρας του αυτοκινητου ειναι να ειναι ενα ''σβελτο'' αυτοκινητο πολης!

Edited by Playmaker
Link to comment
Share on other sites

και εδω ρε Opelakia?:thumbsup: αν αναλογιστουμε οτι δεν υπαρχει καν Intercooler και το μεγεθος της τουρμπινας ειναι αρκετα τραβηγμενα τα 150 νομιζω.οχι οτι αν το κανει καποιος θα του σπασει αλλα παιζει με τις πιθανοτητες.αλλωστε ο χαρακτηρας του αυτοκινητου ειναι να ειναι ενα ''σβελτο'' αυτοκινητο πολης!

Γεια! :whistling: Κάπως έτσι αλλά...όχι ακριβώς! Ο Τsi έχει intercooler στο στυλ του "μονοτούρμπινου" 1.4Tsi (υδρόψυκτο ενσωματωμένο νομίζω στην πολλαπλή: Ας με διορθώσουν οι V.A.Gίτες.) Μέχρι τώρα δεν έχει εξακριβωθεί σε βάθος χρόνου πόσο "προστατεύει" το μεγαλύτερο παρόμοιο μοτέρ από ακραία μεταχείρειση (σε κόντρες, "greek hot sumer" κ.λπ) αλλά ένα παιδί από δω μέσα (Κοσμάς αν δε κάνω λάθος:whistling:,έχει φτάσει το 1.4 122 σχεδόν 163ΗΡ με πρόγραμμα,εξάτμιση, χοάνες κ.λπ και τα μανήσια Τsi Τwincharger (160) όταν τον πετυχαίνουν... "αλλάζουν δρόμο"!

Η τουρμπίνα σίγουρα είναι πολύ μικρή (το καταλαβαίνω κι εγώ όταν "τσιτώνω" πού και πού το Fabia Tsi της συζύγου μου) αλλά όταν τα δυναμόμετρα δείχνουν ότι μανήσιο αγγίζει τα 120ΗΡ (από 105 θεωρητικά,με ένα ψιλοεπιθετικό πρόγραμμα τα 140 πραγματικά ΗΡ δεν είναι δα και ουτοπία!! Βέβαια ο προγραμμτισμός πρέπει να είναι "έξυπνος" και custom. [Δεν θα εμπιστευόμουν κι ας με διαψεύσουν τα μελλούμενα κάποιο "έτοιμο" software ευρείας εφαρμογής, γιατί είναι 8βάλβιδο, δεν στροφάρει τρελά (ό,τι "κάνει" το πολύ στις 6.200rpm) και ελλοχεύουν απρόοπτα θέματα από προγράμματα "κονσέρβας" με επιθετικά στροφαρίσματα στις 7.000rpm, missfires, "κοψίματα" κ.λπ]. Επίσης πιστεύω ότι τα μανήσια περιφερειακά πιθανότατα "καλύπτουν" σε επάρκεια την παροχή της τουρμπινίτσας (μέγεθος ροδάκινου έχει) και δεν θέλει κι εκεί βελτιωτικές ακρότητες (π.χ decat,σωλήνες εξάτμισης μεγάλης διατομής, π.χ Φ58-600 αλλά απλώς πιο ελεύθερη.

Τέλος αυτοκίνητο πόλης ΝΑΙ αλλά όχι αποκλειστικά: Έχω κάνει ταξίδι με σταθερά 150-160Κm/h τίγκα στις αποσκευές, φτάνοντας ατσαλάκωτος και καίγοντας πολύ λίγο! Ποιό 1000άρι ή 1200άρι ατμοσφαιρικό θα μπορούσε να το κάνει;;;

Link to comment
Share on other sites

:goodjob:

παντως με revo εχουν σπασει πολλοι κινητηρες.

:tongue:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια λογικα και με αυτα που εχουμε δει απο ολα τα Vag μοτερ το 1,2 μπορει να φτασει 140 αλογα με πρωτο σταδιο ΦΠΕ.

Τωρα κατι 170 που ακουγονται ειναι λιγο ονειρα θερινης νυχτος χωρις αλλαγη τουρμπίνας και κυριως cooler.

Το θεμα ομως που θα πρεπει να μας απασχολει ειναι οτι το μοτερ ειναι διαθεσιμο πανω απο χρονο και κανεις προγραμματιστης ακομα και partner, δεν εχει βγαλει software προγραμμα παρα μονο παραλληλο εγκεφαλο και αρκετα ακριβα.

Οποτε ειναι ενα θεμα και για το τωρα του σπορ και για το μελλον. Βεβαια ουδεις ασπαστος αλλα πολυ αργει.

Μην κολατε με τις γνωμες του καθενα για τα προγραμματα. Ο καθενας θα εχει μια εμπειρια απο καλο ή κακο προγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.