Jump to content
koukouroukou

Mini-diagnostic Lcd Screen

Recommended Posts

Γεια σας και ΠΑΛΙ απο εμενα!

Αυτο παιδια ΔΕΝ πιστευω οτι ειναι ενα "how-to" καθως ειναι κατι αναμεσα σε αυτο και σε τεχνικο (να το πουμε?) θεμα.Απλα το εβαλα εδω, γιατι ειναι κατι σαν οδηγιες που λογικα δεν βρισκονται ευκολα.

Με λιγη ψαχτικη και (αρκετη ομολογω) θεληση διεπιστωσα πως η αριστερη οθονιτσα (η μια απο τις 2 που εκανα κοκκινες βρε tongue.gif - οσοι εχουν 2 οθονες ή και μια αλλα να εχει πανω trip computer) μπορει να γινει και μινι-διαγνωστικο!

Με αυτο μπορειτε να δειτε τις στροφες του κινητηρα ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ (να μη κοιταζετε το στροφομετρο-με αυτον τον τροπο μπορειτε να δειτε αν "χανει" κιολας) και αρκετα αλλα.

Για να το πετυχετε θα κανετε τα εξης:

1) Πατηστε και κρατηστε πατημενο το κουμπακι που εχει διπλα σε αυτην την οθονη

2) Στριψτε την μιζα στη θεση "ON" ΧΩΡΙΣ να βαλετε μπροστα.Περιμενετε μεχρι να ακουσετε ολα τα προιδοποιητικα "τσακ-τσακ" κτλ κτλ και να σβησουν τα λαμπακια.Συνεχιζουμε να εχουμε πατηεμνο το κουμπακι.

3)Κρατωντας το πατημενο βαζουμε την μιζα στο "OFF" και μετα (αφου συνεχιζουμε να το κραταμε πατημενο) βαζουμε μπροστα το αυτοκινητο.

Μετα απο αυτα αφηνουμε τον διακοπτη.Εκεινο που παρατηρουμε ειναι οτι πλεον η οθονιτσα μας, δεν δειχνει ουτε τα συνολικα χλμ ουτε το τριπ, αλλα αριθμους...Εγω πριν γραψω αυτο το θεμα το δοκιμασα φυσικα (οπως κανω παντα) και ιδου τα αποτελεσματα: (Α, να μην ξεχασω οτι καθε φορα που παταμε το κουμπακι αυξανει ο κυριος αριθμος απο το 1 στο 8...θα καταλαβετε τι εννοω)

1---> 3770 (ιδεα δεν εχω τι μπορει να σημαινει)

2---> 1 (επισης)

3---> 12070 (μια απο τα ιδια)

4---> 4 (....βλεπω με πιανετε αμεσως tongue.gif )

5---> Γεμιζει ολοκληρη την οθονη-δειχνει οτι μπορει να δειξει γενικα η LCD μας)

6---> 0 (ουτε παλι ξερω τι σημαινει-οταν ομως κινουμαι αυξανεται πολυ γρηγορα-τι σημαινει?)

7---> Ψηφιακο στροφομετρο (καλα εχει πολυ πλακα..χεχεχε)

8---> Trip Computer

Αυτο ειναι ολο.Οταν ξανασβησετε το αυτοκινητο και να το ξαναβαλετε μπροστα η οθονη σας θα επανελθει στα προηγουμενα.

Το θετω εδω και οποιος μπορει και θελει να ψαξει να μας πει τα νουμερα που δεν γνωριζω τι βγαζουν, για τι πραγμα τελικα προκειται!

:lol::thumbsup::D

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, το είχα βαλει και γώ αυτο το θέμα, απλά το γυρνούσες 3 φορές στο on και μετά εβαζες μπρος.

Ενα πρόβλημα που παροισιάστηκε σε golf III που δοκιμάσαμε ήταν οτι ο δείκτης της βενζίνης "επαιζε" συνέχεια οταν είχαμε το στροφομετρο! (γενικα οταν ήμασταν σ αυτό το mode). Δεν πιστεύω να είναι κατι σοβαρό απλά μην το παρα-χαρησιμοποιείτε!

Link to comment
Share on other sites

Παιδες εψαξε κανεις να βρει τι σημαινουν οι υπολοιπες ενδειξεις?

καταρχας μπραβο για την ανακαλυψη!!

τωρα που στο καλο μπορουμε να βρουμε τι σημαινουν οι ενδειξεις , δενξερω!!

προς το παρον απολαμβανω το ηλεκτρονικο στροφομετρο

μηπως να στειλουμε κανα email στη VW ??? ;):D

Link to comment
Share on other sites

καταρχας μπραβο για την ανακαλυψη!!

τωρα που στο καλο μπορουμε να βρουμε τι σημαινουν οι ενδειξεις , δενξερω!!

προς το παρον απολαμβανω το ηλεκτρονικο στροφομετρο

μηπως να στειλουμε κανα email στη VW ??? ;):D

Γαμ@το το στροφομετρο ε??? Αληθεια, παρατηρησες διαφορετικη ενδειξη του ηλεκτρονικου με το αναλογικο? Στο λεω γιατι σε εμενα συμβαινει..χαχαχαχ :lol:

Καλη ιδεα να στειλουμε στη VW ρε! Για ποιο λογο το κολλημα? :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

file koukouroukou epeidh kai ego to dokimasa mipos einai h piesh ladiou ayto to 0 pou anebainei

Πιεση λαδιου? Ξεκιναει απο 0 και μεχρι ποια ενδειξη εχεις?

Αν ειναι η πιεση λαδιου τοτε σε τι μοναδες μετριεται?

Link to comment
Share on other sites

1---> 3770 (ιδεα δεν εχω τι μπορει να σημαινει)

2---> 1 (επισης)

3---> 12070 (μια απο τα ιδια)

4---> 4 (....βλεπω με πιανετε αμεσως tongue.gif )

5---> Γεμιζει ολοκληρη την οθονη-δειχνει οτι μπορει να δειξει γενικα η LCD μας)

6---> 0 (ουτε παλι ξερω τι σημαινει-οταν ομως κινουμαι αυξανεται πολυ γρηγορα-τι σημαινει?)

7---> Ψηφιακο στροφομετρο (καλα εχει πολυ πλακα..χεχεχε)

8---> Trip Computer

Το θετω εδω και οποιος μπορει και θελει να ψαξει να μας πει τα νουμερα που δεν γνωριζω τι βγαζουν, για τι πραγμα τελικα προκειται!

:):)-_-

Ψαχνοντας το συρταρι ξεθαψα παλι αυτο το θεμα......μηπως μαθαμε τι σημαινουν οι υπολοιπες ενδειξεις??????

Link to comment
Share on other sites

χαχαααα πολυ καλο!!! μπραβο ρε κουκουρουκου.

μολις το δοκιμασα.

μου βγαζει ακριβως τις ιδιες ενδειξεις που ειπε ο κουκουρουκου.αναφερομαι ειδικα στο 1=3770 και 3=12070, γιατι αυτες λογικα θα μπορουσαν να σημαινουν κατι σχετικα με τα χιλιομετρα του αυτοκινητου.για παραδειγμα το τελευταιο service.μαλλον εχουν να κανουν σχετικα με τον τυπο του αυτοκινητου?????ποιος ξερει ....

αυτη με το 0 που αυξανει τσεκαρε κανενας αν ειναι χιλιομετρητης??? αν ηταν πιεση λαδιου και με σταματημενο αυτοκινητο επρεπε να δειχνει κατι.ακομα και στο ρελαντι.

οποιος εχει μανουαλ ας ριξει καμια ματια να μας λυσει τις αποριες.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το δοκίμασα και εγώ και ο δείκτης της βενζίνης μου τρελαίνεται,ανεβοκατεβαίνει συνεχεια!Μήπως αλλάζει λειτουργία και ο δείκτης βενζίνης?

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ!!!ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΕΔΩ.ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ..ΞΕΡΕΤΕ ΑΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΕ ΣΤΟ ΜΚ3 ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΚ5???????ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΑΝ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ!!!!!ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το δοκίμασα και εγώ και ο δείκτης της βενζίνης μου τρελαίνεται,ανεβοκατεβαίνει συνεχεια!Μήπως αλλάζει λειτουργία και ο δείκτης βενζίνης?
ναι δουλευει σαν μπαρομετρο.....και ας μην ειναι turbo.... :lol:<_<tongue.gif

Το δικό μου δε το κάνει. Είναι 1995 και μετά τα δικά σας?

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ!!!ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΕΔΩ.ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ..ΞΕΡΕΤΕ ΑΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΕ ΣΤΟ ΜΚ3 ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΚ5???????ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΑΝ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ!!!!!ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!!!!

Δε ξέρω. Ψάξε και δοκίμασε. Σιγά.. τι πρόβλημα να προκαλέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.