Jump to content
FOTIS_GOLF2_16V

Αλλαγη Λαδιων, Φιλτρου Λαδιου Και Βενζινης

Recommended Posts

Ενα δαχτυλιδι ηταν... κατι τετοιο! Να σ πω την αληθεια εγω παλευα το φιλτρο βενζινης εκεινη τι στιγμη αλλα τους κοροιδευα που δν μπορουσαν να το βγαλουν :p

Link to comment
Share on other sites

Ενα δαχτυλιδι ηταν... κατι τετοιο! Να σ πω την αληθεια εγω παλευα το φιλτρο βενζινης εκεινη τι στιγμη αλλα τους κοροιδευα που δν μπορουσαν να το βγαλουν :p

Και σε ράμπα που το πήγα και άλλαξα τα λάδια , πάλι προσπάθησα και με μυτοτσίμπιδο και με πένσα και με τανάλια και με το κέρατό μου το τράγιο και το γαμ....νο ΤΙΠΟΤΑ :mad::angry2: , ετσι μου ηρθε να.......... :aggressive:

Τώρα που ηρέμησα σκέφτηκα το εξής : αφού θα βγει που θα βγει το γαμ......νο , να του τραβήξω ένα κόψιμο και στις τρεις αλουμινένιες υποδοχές (του παλιού εννοείτε) οπότε μετά ένα-ένα με μια πένσα να τα βγάλω πιο εύκολα απο το σωληνάκια του αυτοκινήτου .

Μετά μπαίνει κυριλέ το καινούργιο και άντε γεια !! 8)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου VW_GOLF2,ειμαι καινουργιο μελος και μου φανηκαν ιδιαιτερα χρησιμα τα παραπανω που περιεγραψες!Εχω ενα golfaki tsi V και σκοπευω να κανω μονος μου τις αλλαγες λαδιων και φιλτρου βενζινης.Η ερωτηση που θελω να σου κανω ειναι η εξεις:οταν ξεκουμπωσω τα σωληνακια απο πανω απο το παλιο φιλτρο βενζινης θα φυγει οτι εχει μεσα στο φιλτρο η θα τρεχει βενζινη ανεξελεγχτα μεχρι να κουμπωσω και τις τρεις πλευρες του καινουργιου φιλτρου με τα σωληνακια?Επισης υπαρχει καποιος τροπος ωστε να κανουμε καποια εξαερωση για να μην πεταχτει με πιεση το καυσιμο???

Edited by ziopan76
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν τρέχει βενζίνη ανεξέλεγκτα, λίγη βενζίνη τρέχει και μετά σταματάει.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν τρέχει βενζίνη ανεξέλεγκτα, λίγη βενζίνη τρέχει και μετά σταματάει.

Σε ευχαριστω αλεξη!Κανενα κολπακι για εξαερωση υπαρχει η τραβαω με δυναμη για να βγουν?

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται εξαέρωση, απλά πρόσεξε βγάζοντας τα σωληνάκια να πιέσεις τις ασφάλειες με το χέρι η βάλε κανένα γάντι για να έχεις καλύτερο πιάσιμο γιατί αν σπάσει καμιά ασφάλεια μετά θα πρέπει να αγοράσεις όλο το σωληνάκι.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια τι δυναμη κ αηδιες σπρωχνεις το σωληνακι προς το φιλτρο πατας το κουμπι χρωμα μπλε το τραβας κ βγαινει απλως οταν το τραβηξεις οση βενζινη εχει το σωληνακι θα αδειάσει με μια αλφα πιεση το μονο να μην πεσει μεσα στα ματια γιατι μετα θα σας τσουζουνε...

Αυτο ειναι

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται εξαέρωση, απλά πρόσεξε βγάζοντας τα σωληνάκια να πιέσεις τις ασφάλειες με το χέρι η βάλε κανένα γάντι για να έχεις καλύτερο πιάσιμο γιατί αν σπάσει καμιά ασφάλεια μετά θα πρέπει να αγοράσεις όλο το σωληνάκι.

Σε ευχαριστω πολυ αλεξη!Ησουν απολυτα κατανοητος!!! :clapping:

ρε παιδια τι δυναμη κ αηδιες σπρωχνεις το σωληνακι προς το φιλτρο πατας το κουμπι χρωμα μπλε το τραβας κ βγαινει απλως οταν το τραβηξεις οση βενζινη εχει το σωληνακι θα αδειάσει με μια αλφα πιεση το μονο να μην πεσει μεσα στα ματια γιατι μετα θα σας τσουζουνε...

Αυτο ειναι

Παυλαρα ευχαριστω και σε σενα!Αν κολησσω πουθενα θα σε παρω τηλ. :clapping:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ συν-φορουμίτη,

Με μεγάλο ενδιαφέρον διάβασα το άρθρο σου με τίτλο "Αλλαγη λαδιών, φίλτρου λαδιού, βενζίνης" και νομίζω ότι η περιγραφή είναι πλήρης γιατί γράφεις όλη την διαδικασία και την εμπλουτίζεις με φωτογραφίες για να βλέπει και ο αρχάριος με λίγη ή σχεδόν καθόλου εμπειρία ΤΙ πρέπει να κάνει για να το πετύχει μόνος του!

Μπόρεσα να ασχοληθώ κι εγώ για το δικό μου VG Golf MK6 Tsi 160PS...Φυσικά απαραίτητα τα ΣΩΣΤΑ εργαλεία γιατί ανάλογα με τον τύπο αυτοκινήτου, ταιριάζει κάτι άλλο! Με άλλα λόγια παίζει ρόλο η λεπτομέρεια και ακρίβεια στα νούμερα...

Να είσαι καλά συν-φορουμίτη...

Άρης Τζ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.